Niğde CHP 'de hareketli günler

CHP Niğde Belediye Başkan Adayını haftaya açıklıyor

SİYASET 13.12.2013, 15:53 17.12.2013, 16:21
1489
Niğde CHP 'de hareketli günler

 CHP Niğde Belediye Başkan Adayını haftaya açıklıyor

 

CHP Niğde Belediye Başkan Adayı  açıklaması geçtiğimiz hafta yapılacaktı ancak havaların soğuk gitmesinden dolayı ertelenmişti.

CHP Yönetimi adaylık açıklama tarihini belirledi. CHP Niğde Belediye Başkan adayını  20 Aralık 2013 Cuma günü saat 13:00’da Hüdavent Hatun Düğün Salonunda yapacak.

Geçtiğimiz hafta Niğde Belediye Başkanlığı için aday adaylık başvurusu yapan NESOB ve Esnaf ve Sanatkarlar Odası eski Başkanı Fahri Eker’in adaylığına kesin gözüyle bakılıyor.

 

Diğer yandan, CHP’de Niğde Belediye Başkanlığı meclis üyeliği ve il genel meclis üyeliğinde de yarış devam ediyor. Bir çok kişinin başvurduğu üyelikler için bir çok genç avukat da meclis üyeliği için başvurdu.

 

 

CHP Ulukışla’da Ön Seçim Sandığı Kuruyor CHP’li Ulukışlalı Partililer Ulukışla Belediye Başkanlığı adayını belirlemek için sandık başına gidiyor.CHP'nin Niğde Ulukışla İlçe Belediye Başkanlığı Adayı için adaylık müracaatında bulunan İbrahim Soner Bilen, Osman Duru,Birol Önder,Mehmet Göksel arasında seçim yapılacak.CHP Ulukışla’da ön seçim çok hareketli bir hal aldı ve heyecan yarattı. Partililer ayakta ve büyük bir sorumluluk bilinci içerisinde seçim kampanyalarını sürdürdüler. Barış ve demokrasi içerisinde, centilmence 15 Aralık 2013 Pazar günü. 08.00-17.00 saatleri arasında çok güzel bir ortamda partililer Belediye Başkan Adayını belirlemek üzere sandıkta oylarını kullanacaklar.Belediye Başkan Aday Adayları ortak görüşünde; “Sandıkta inşallah CHP kazanacak. Burada yapılacak olan Aday belirleme seçiminde kazanan kaybeden olan bir seçim değil. Hangi aday arkadaşımız bu sandıkta kazanırsa kazansın birlik ve beraberlik içerisinde onu 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerine inşallah hayırlısıyla beraber taşıyacağız. Ulukışla’da CHP kazanacak.

 

KILIÇDAROĞLU’NDAN MEKTUP VAR

 

CHP Niğde İl Başkanı Ünal Baykan, yaptığı açıklamada ;  Genel Başkanımız Sayın Kemal KILIÇDAROĞLI 2004 yılı Bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmasında  da bahsettiği konuları bir mektup Halinde CHP örgütlerine, Basına ve sivil toplum kuruluşlarına göndermiştir. KILIÇDAROĞLU Mektubunda şunları dile getirmiştir. “dedi.

 KILIÇDAROĞLU’NUN MEKTUBU ŞÖYLE ;

       “Bütçe Hakkı”demokrasilerde devletin yapacağı harcamaların kapsamı ve büyüklüğüne, bu harcamaların finansmanını sağlamak üzere vatandaşın ne kadar vergi ödeyeceğine milletin kendisinin karar vermesidir.Millet bu hakkını parlamentodaki seçilmiş temsilcileri aracılıyla “bütçe kanunları” çıkararak kullanır.Bu hak; vergilerin usulüne uygun olarak toplanıp toplanmadığı ile harcamaların kanunlara  ve amacına uygun olarak yapılıp yapılmadığının  denetlenmesi ve sonuçlarının parlamentoya sunulmasını da gerektirir. “Bütçe Hakkı” egemenliğin millete ait olması ilkesinin doğal bir yansımasıdır.

            Parlamentoların “Bütçe Hakkı” iktidarlar tarafından yok sayılır veya  kısıtlanırsa demokrasiden, kuvvetler ayrılığından,hak ve özgürlüklerden söz edilemez.2001 yılında yaşanan ekonomik krizin ardından kamu mali yönetimde mali saydamlık ,hesap verebilirlik ve  denetim konularına ülkemizde özel bir önem verilmiştir.Bu çerçevede,TBMM’ nin bütçe hakkını etkin bir şekilde  kullanabilmesi için uluslarası standartlara ve Avrupa Birliği normlarına uygun  bir yapı kurulması öngörülmüştür.

            Ancak AKP hükümetleri  kamu mali yönetiminde kurallılık, saydamlık ve öngörebilirlik adına kendi dönemlerinde olanlarda dahil olmak üzere ,atılmış adımları birer birer yok etmeye başlamıştır.Bugün ekonominin çabasız kalması ve buna parelel olarak ekonomide  ortaya çıkan kırılganlıkların altında iktidarın hesap vermekten ve denetimden kaçınması  da önemli bir rol oynamaktadır.

             Hükümetin, Sayıştay denetimi uluslar arası standartlardan uzaklaştıran müdahaleleri daha 2010 yılında başladı. Sayıştay Kanununun  TBMM Genel Kurulunda görüşülmesi sırasında 2010 aralık ayında AKP Grubu’nun kabul edilen bir önergesiyle Sayıştay’ın INTOSAI (Uluslar arası Sayıştaylar Birliği) Denetim Standartlarına uygun performans denetimi yapma yetkisi kaldırıldı.

            Bunun nedeni Hükümetin , Sayıştay’ın 2010 yılında hazırlayarak TBMM’ye sunmaya hazırlandığı altı konudaki performans denetimi raporlarında yer alan ,kamu kaynaklarının verimlilik ,etkililik ve ekonomiklik ilkelerine uyulmadan savurganca kullanıldığına ve yüksek miktarda kamu zararına neden olduğuna ilişkin bulguları TBMM ‘den ve kamuoyundan saklama isteği idi.

            Bununla yetinmeyen AKP hükümeti ,daha sonra, 4.7.2012  tarihinde kabul edilen  6353 sayılı kanunla ,bu kez mali işlem  ve faaliyetlerin  yasalara uygunluğunun INTOSAI Denetim Standartlarına uygun olarak denetlenmesi olanaksız hale getirildi. Sayıştay Yönetimi bu yasayı gerekçe göstererek ,kamu idarelerinin 2011 yılı harcamalarına ilişkin denetim  sonuçlarını kapsayan 132 adet Sayıştay Raporunu TBMM’ye sunmadı.

             Bunun sonucunda AKP hükümetinin 2013 yılı bütçesi ile 2011 yılı kesin hesabı Sayıştay Raporları olmadığından TBMM tarafından  denetlenemeden yasalaştı.

             Anayasa Mahkemesi ,CHP’nin açtığı dava sonucunda ,anılan yasayı (6353 sayılı Kanun) 27.12.2012  günlü, E.2012/ 102, K.2012/207 SAYILI kararıyla iptal etti. İptal gerekçeleri arasında    ”Yasama organına tanınan bütçe hakkı,sadece bütçenin  yapımını değil, bütçenin uygulanmasının denetlenmesini de kapsamaktadır. Sayıştay denetimi,TBMM’ye sunulan Sayıştay raporuyla sonlanan bir süreci kapsamaktadır. Dolayısıyla yasama  organının işlevini etkin ve sağlıklı bir  biçimde yürütmesinde Sayıştay denetiminin önemi yatsınamaz. Öte yandan Sayıştay denetimi ,demokratik devlet  ilkesinin bir gereği olarak yürütmenin,halka ve yasama organına  hesap verme sorumluluğunun  işlevselleştirilmesinin en önemli araçlarındandır.

 

              TBMM adına  kamu idarelerinin gelir,gider ve mallarını denetleyen Sayıştayın,bu görevi ifa ederken yürütme organından tamamen bağımsız olarak hareket etmesi kuşkusuzdur.”ifadeleri  de yer aldı.
          Ancak Sayıştay yönetimi ,bu iptal kararına rağmen,132 Sayıştay Raporunu TBMM ne göndermedi.


           AKP Grubu bu yılda,2012 yılı denetim raporlarının TBMM’ye gönderilmesini önlemek amacıyla,yeni bir kanun teklifini Nisan 2013’te TBMM’ye sundu.Ancak başta CHP’nin muhalefeti olmak üzere,diğer muhalefet partileri ile Sayıştay denetçilerinin ve medyanın yoğun tepkisi üzerine söz konusu teklifin yasalaşması yönünde bir adım atılamadı.


          Ancak bu kez de iktidar,TBMM’de hiçbir uzlaşma arayışına girmeden kendi çoğunluğuna seçtirdiği Sayıştay üst yönetimini devreye soktu.Sayıştay üst yönetimi Hükümetin arzusu üzerine Genel Uygunluk Bildirimi ile birlikte sunulan Sayıştay raporlarından TBMM’ye gönderilen 2012 yılı Kesin Hesap Kanun Tasarısı’nı ilgilendiren yolsuzluk ve usulsüzlüklere ilişkin denetim bulgularını çıkardı.Böylece Parlamentonun sağlıklı denetim hakkı elinden alınmış oldu.

           

                 Biz CHP olarak ,milletin”Bütçe Hakkı”na,2014 Bütçesinin TBMM Genel Kurulunda görüşülmesi sürecinde de sahip çıkacağız.Milletimizin de bizi desteklemesini ve Meclisine emanet ettiği “Bütçe Hakkı”na sahip çıkmasını bekliyoruz.İktidarın bu yetki tecavüzü ve hak gaspını millete duyurmakta sadece bize değil,vergi verenler olarak size de büyük görev düştüğüne inanıyor;en derim saygılarımı sunuyorum.
banner697
Yorumlar (6)
umut 8 yıl önce
i̇stifa ettiği kurumun aracini halen şahsi araciymis gibi kullanan fahri bey bide belediye başkanı
olursa kimbilir neler yapar.
tahsin 8 yıl önce
bir chpli olarak böyle vizyon sahibi olmayan okumamış birinin aday olmasini partime yakistiramadim. bu seci̇mde i̇stemeyerekte olsa chp ye oy vermeyecem.
esnaf 8 yıl önce
chp nin adayı fahri eker ise chp bu seçimi kaybetti. ak parti̇ye si̇mdi̇den hayi̇rli̇ olsun.
salih 8 yıl önce
bula bula bu adayimi buldular esnaflara ne katkisi olmuş ta nigdeye ne yapacak. çok yazık.
yazık 8 yıl önce
akp farugu chp fahriyi mhp fikreti begenmiyo.kim olacakbende 3 ünü sevmiyom faruk devam açık farkla fahri 3 olur.akp 28 bin mhp 18 bin chp 13 bin
Kriter 8 yıl önce
Chp ankara Serdar AYDIN'I gosterecek mantiklisi da bu eğitimli vasiflari yuksek bir kişi fahri ekerle bu is olmaz bizi yoneteceklerin belirli bir eğitime kriterlere sahip olmasi gerekir fahri eker onun icin adaylığını aciklayamiyor
Son Yorumlar
Kanal çalmıyor
Vali Şimşek gerçekten son zamanlarda özlemini duyduğumuz 'Devletin Valisi'olma özelliklerini yaşatıyor.Yolu açık olsun.İnşAllah çok daha büyük illerde Türk Milletine hizmet etme imkanı verilir.Yolu açık olsun.
Bir rektör gelsin kapatsın diğeri gelsin açsın.Eğitim sistemimizin durumunu varın siz değerlendirin.Artema musluğu sanki aç kapa değiştir.Sonuç belli.
Tanrı rahmet eylesin. Zor günler yaşıyor insanlar. Üzüldüm
Yogun Kar yağışı, buzlanma ve soğuk havanın neden olduğu olumsuz hava koşulları niğde ömer halisdemir üniversitesi personelini etkilemiyor mu onlara mevsim yaz mı
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 28 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 23 54
2. Konyaspor 22 45
3. Alanyaspor 23 38
4. Adana Demirspor 23 37
5. Fenerbahçe 23 37
6. Beşiktaş 23 36
7. Hatayspor 23 36
8. Başakşehir 22 34
9. Gaziantep FK 22 32
10. Sivasspor 23 31
11. Kayserispor 23 31
12. Karagümrük 23 30
13. Kasımpaşa 23 27
14. Göztepe 23 27
15. Galatasaray 23 27
16. Giresunspor 23 26
17. Antalyaspor 23 24
18. Rizespor 23 22
19. Altay 23 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 45
2. Ankaragücü 21 45
3. Erzurumspor 21 38
4. Bandırmaspor 21 36
5. İstanbulspor 21 36
6. Eyüpspor 20 36
7. Samsunspor 20 33
8. Adanaspor 21 32
9. Manisa Futbol Kulübü 21 28
10. Tuzlaspor 20 27
11. Keçiörengücü 21 26
12. Gençlerbirliği 21 26
13. Boluspor 19 24
14. Kocaelispor 21 24
15. Menemen Belediyespor 21 23
16. Altınordu 21 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 21 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 23 57
2. Liverpool 22 48
3. Chelsea 24 47
4. M. United 22 38
5. West Ham United 23 37
6. Arsenal 21 36
7. Tottenham 20 36
8. Wolverhampton Wanderers 21 34
9. Brighton 22 30
10. Leicester City 20 26
11. Aston Villa 21 26
12. Southampton 22 25
13. Crystal Palace 22 24
14. Brentford 23 23
15. Leeds United 21 22
16. Everton 20 19
17. Norwich City 22 16
18. Newcastle 21 15
19. Watford 20 14
20. Burnley 18 12
Takımlar O P
1. Real Madrid 22 50
2. Sevilla 22 46
3. Real Betis 22 40
4. Atletico Madrid 21 36
5. Barcelona 21 35
6. Real Sociedad 21 34
7. Villarreal 22 32
8. Rayo Vallecano 21 31
9. Athletic Bilbao 22 31
10. Valencia 22 29
11. Osasuna 22 28
12. Celta Vigo 22 27
13. Espanyol 22 27
14. Granada 22 24
15. Elche 22 23
16. Getafe 22 22
17. Mallorca 21 20
18. Cadiz 22 18
19. Deportivo Alaves 22 17
20. Levante 21 11

Gelişmelerden Haberdar Olun

@