Niğde CHP 'de hareketli günler

CHP Niğde Belediye Başkan Adayını haftaya açıklıyor

SİYASET 13.12.2013, 15:53 17.12.2013, 16:21
1483
Niğde CHP 'de hareketli günler
banner830

 CHP Niğde Belediye Başkan Adayını haftaya açıklıyor

 

CHP Niğde Belediye Başkan Adayı  açıklaması geçtiğimiz hafta yapılacaktı ancak havaların soğuk gitmesinden dolayı ertelenmişti.

CHP Yönetimi adaylık açıklama tarihini belirledi. CHP Niğde Belediye Başkan adayını  20 Aralık 2013 Cuma günü saat 13:00’da Hüdavent Hatun Düğün Salonunda yapacak.

Geçtiğimiz hafta Niğde Belediye Başkanlığı için aday adaylık başvurusu yapan NESOB ve Esnaf ve Sanatkarlar Odası eski Başkanı Fahri Eker’in adaylığına kesin gözüyle bakılıyor.

 

Diğer yandan, CHP’de Niğde Belediye Başkanlığı meclis üyeliği ve il genel meclis üyeliğinde de yarış devam ediyor. Bir çok kişinin başvurduğu üyelikler için bir çok genç avukat da meclis üyeliği için başvurdu.

 

 

CHP Ulukışla’da Ön Seçim Sandığı Kuruyor CHP’li Ulukışlalı Partililer Ulukışla Belediye Başkanlığı adayını belirlemek için sandık başına gidiyor.CHP'nin Niğde Ulukışla İlçe Belediye Başkanlığı Adayı için adaylık müracaatında bulunan İbrahim Soner Bilen, Osman Duru,Birol Önder,Mehmet Göksel arasında seçim yapılacak.CHP Ulukışla’da ön seçim çok hareketli bir hal aldı ve heyecan yarattı. Partililer ayakta ve büyük bir sorumluluk bilinci içerisinde seçim kampanyalarını sürdürdüler. Barış ve demokrasi içerisinde, centilmence 15 Aralık 2013 Pazar günü. 08.00-17.00 saatleri arasında çok güzel bir ortamda partililer Belediye Başkan Adayını belirlemek üzere sandıkta oylarını kullanacaklar.Belediye Başkan Aday Adayları ortak görüşünde; “Sandıkta inşallah CHP kazanacak. Burada yapılacak olan Aday belirleme seçiminde kazanan kaybeden olan bir seçim değil. Hangi aday arkadaşımız bu sandıkta kazanırsa kazansın birlik ve beraberlik içerisinde onu 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerine inşallah hayırlısıyla beraber taşıyacağız. Ulukışla’da CHP kazanacak.

 

KILIÇDAROĞLU’NDAN MEKTUP VAR

 

CHP Niğde İl Başkanı Ünal Baykan, yaptığı açıklamada ;  Genel Başkanımız Sayın Kemal KILIÇDAROĞLI 2004 yılı Bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmasında  da bahsettiği konuları bir mektup Halinde CHP örgütlerine, Basına ve sivil toplum kuruluşlarına göndermiştir. KILIÇDAROĞLU Mektubunda şunları dile getirmiştir. “dedi.

 KILIÇDAROĞLU’NUN MEKTUBU ŞÖYLE ;

       “Bütçe Hakkı”demokrasilerde devletin yapacağı harcamaların kapsamı ve büyüklüğüne, bu harcamaların finansmanını sağlamak üzere vatandaşın ne kadar vergi ödeyeceğine milletin kendisinin karar vermesidir.Millet bu hakkını parlamentodaki seçilmiş temsilcileri aracılıyla “bütçe kanunları” çıkararak kullanır.Bu hak; vergilerin usulüne uygun olarak toplanıp toplanmadığı ile harcamaların kanunlara  ve amacına uygun olarak yapılıp yapılmadığının  denetlenmesi ve sonuçlarının parlamentoya sunulmasını da gerektirir. “Bütçe Hakkı” egemenliğin millete ait olması ilkesinin doğal bir yansımasıdır.

            Parlamentoların “Bütçe Hakkı” iktidarlar tarafından yok sayılır veya  kısıtlanırsa demokrasiden, kuvvetler ayrılığından,hak ve özgürlüklerden söz edilemez.2001 yılında yaşanan ekonomik krizin ardından kamu mali yönetimde mali saydamlık ,hesap verebilirlik ve  denetim konularına ülkemizde özel bir önem verilmiştir.Bu çerçevede,TBMM’ nin bütçe hakkını etkin bir şekilde  kullanabilmesi için uluslarası standartlara ve Avrupa Birliği normlarına uygun  bir yapı kurulması öngörülmüştür.

            Ancak AKP hükümetleri  kamu mali yönetiminde kurallılık, saydamlık ve öngörebilirlik adına kendi dönemlerinde olanlarda dahil olmak üzere ,atılmış adımları birer birer yok etmeye başlamıştır.Bugün ekonominin çabasız kalması ve buna parelel olarak ekonomide  ortaya çıkan kırılganlıkların altında iktidarın hesap vermekten ve denetimden kaçınması  da önemli bir rol oynamaktadır.

             Hükümetin, Sayıştay denetimi uluslar arası standartlardan uzaklaştıran müdahaleleri daha 2010 yılında başladı. Sayıştay Kanununun  TBMM Genel Kurulunda görüşülmesi sırasında 2010 aralık ayında AKP Grubu’nun kabul edilen bir önergesiyle Sayıştay’ın INTOSAI (Uluslar arası Sayıştaylar Birliği) Denetim Standartlarına uygun performans denetimi yapma yetkisi kaldırıldı.

            Bunun nedeni Hükümetin , Sayıştay’ın 2010 yılında hazırlayarak TBMM’ye sunmaya hazırlandığı altı konudaki performans denetimi raporlarında yer alan ,kamu kaynaklarının verimlilik ,etkililik ve ekonomiklik ilkelerine uyulmadan savurganca kullanıldığına ve yüksek miktarda kamu zararına neden olduğuna ilişkin bulguları TBMM ‘den ve kamuoyundan saklama isteği idi.

            Bununla yetinmeyen AKP hükümeti ,daha sonra, 4.7.2012  tarihinde kabul edilen  6353 sayılı kanunla ,bu kez mali işlem  ve faaliyetlerin  yasalara uygunluğunun INTOSAI Denetim Standartlarına uygun olarak denetlenmesi olanaksız hale getirildi. Sayıştay Yönetimi bu yasayı gerekçe göstererek ,kamu idarelerinin 2011 yılı harcamalarına ilişkin denetim  sonuçlarını kapsayan 132 adet Sayıştay Raporunu TBMM’ye sunmadı.

             Bunun sonucunda AKP hükümetinin 2013 yılı bütçesi ile 2011 yılı kesin hesabı Sayıştay Raporları olmadığından TBMM tarafından  denetlenemeden yasalaştı.

             Anayasa Mahkemesi ,CHP’nin açtığı dava sonucunda ,anılan yasayı (6353 sayılı Kanun) 27.12.2012  günlü, E.2012/ 102, K.2012/207 SAYILI kararıyla iptal etti. İptal gerekçeleri arasında    ”Yasama organına tanınan bütçe hakkı,sadece bütçenin  yapımını değil, bütçenin uygulanmasının denetlenmesini de kapsamaktadır. Sayıştay denetimi,TBMM’ye sunulan Sayıştay raporuyla sonlanan bir süreci kapsamaktadır. Dolayısıyla yasama  organının işlevini etkin ve sağlıklı bir  biçimde yürütmesinde Sayıştay denetiminin önemi yatsınamaz. Öte yandan Sayıştay denetimi ,demokratik devlet  ilkesinin bir gereği olarak yürütmenin,halka ve yasama organına  hesap verme sorumluluğunun  işlevselleştirilmesinin en önemli araçlarındandır.

 

              TBMM adına  kamu idarelerinin gelir,gider ve mallarını denetleyen Sayıştayın,bu görevi ifa ederken yürütme organından tamamen bağımsız olarak hareket etmesi kuşkusuzdur.”ifadeleri  de yer aldı.
          Ancak Sayıştay yönetimi ,bu iptal kararına rağmen,132 Sayıştay Raporunu TBMM ne göndermedi.


           AKP Grubu bu yılda,2012 yılı denetim raporlarının TBMM’ye gönderilmesini önlemek amacıyla,yeni bir kanun teklifini Nisan 2013’te TBMM’ye sundu.Ancak başta CHP’nin muhalefeti olmak üzere,diğer muhalefet partileri ile Sayıştay denetçilerinin ve medyanın yoğun tepkisi üzerine söz konusu teklifin yasalaşması yönünde bir adım atılamadı.


          Ancak bu kez de iktidar,TBMM’de hiçbir uzlaşma arayışına girmeden kendi çoğunluğuna seçtirdiği Sayıştay üst yönetimini devreye soktu.Sayıştay üst yönetimi Hükümetin arzusu üzerine Genel Uygunluk Bildirimi ile birlikte sunulan Sayıştay raporlarından TBMM’ye gönderilen 2012 yılı Kesin Hesap Kanun Tasarısı’nı ilgilendiren yolsuzluk ve usulsüzlüklere ilişkin denetim bulgularını çıkardı.Böylece Parlamentonun sağlıklı denetim hakkı elinden alınmış oldu.

           

                 Biz CHP olarak ,milletin”Bütçe Hakkı”na,2014 Bütçesinin TBMM Genel Kurulunda görüşülmesi sürecinde de sahip çıkacağız.Milletimizin de bizi desteklemesini ve Meclisine emanet ettiği “Bütçe Hakkı”na sahip çıkmasını bekliyoruz.İktidarın bu yetki tecavüzü ve hak gaspını millete duyurmakta sadece bize değil,vergi verenler olarak size de büyük görev düştüğüne inanıyor;en derim saygılarımı sunuyorum.
Yorumlar (6)
umut 7 yıl önce
i̇stifa ettiği kurumun aracini halen şahsi araciymis gibi kullanan fahri bey bide belediye başkanı
olursa kimbilir neler yapar.
tahsin 7 yıl önce
bir chpli olarak böyle vizyon sahibi olmayan okumamış birinin aday olmasini partime yakistiramadim. bu seci̇mde i̇stemeyerekte olsa chp ye oy vermeyecem.
esnaf 7 yıl önce
chp nin adayı fahri eker ise chp bu seçimi kaybetti. ak parti̇ye si̇mdi̇den hayi̇rli̇ olsun.
salih 7 yıl önce
bula bula bu adayimi buldular esnaflara ne katkisi olmuş ta nigdeye ne yapacak. çok yazık.
yazık 7 yıl önce
akp farugu chp fahriyi mhp fikreti begenmiyo.kim olacakbende 3 ünü sevmiyom faruk devam açık farkla fahri 3 olur.akp 28 bin mhp 18 bin chp 13 bin
Kriter 7 yıl önce
Chp ankara Serdar AYDIN'I gosterecek mantiklisi da bu eğitimli vasiflari yuksek bir kişi fahri ekerle bu is olmaz bizi yoneteceklerin belirli bir eğitime kriterlere sahip olmasi gerekir fahri eker onun icin adaylığını aciklayamiyor
Son Yorumlar
Hibeleri NARLIGÖLÜ Kazanmak için ve Turizm Sektörü Ayağına Katmak için Kullanılmalı ve O Çevrenin HAYAT bulması için ugraşılmalı Niğde'nin olanı Niğdeye kazandırılması Çevre illere değil il Başkanlığı Kaçmıyor Ama NARLIGÖLÜ Kaptırmayın Dillendirin Bı İşe Yarayın...
Bu Toplantılarda Hibelerden bahsediliyor. Bu Hibeleri NARLIGÖLÜ Kazanmak için ve Turizm Sektörü Ayağına Katmak için Kullanılmalı ve O Çevrenin HAYAT bulması için ugraşılmalı Niğde'nin olanı Niğdeye kazandırılması Çevre illere değil
Serdar ortacın borcunu sılen devlet bankası cıftcının borcunu neden sılmezkı
Vali beyi tebrik ediyorum.Vatandaşın sevincinde,kederinde,acısında hep yanında oluyor.Beyefendi ve güvene dayalı ilişkileri ile Niğdelilerin sevgisini kazanıyor.Genç dinamik ve sempatik bir insan.İyi bir Devlet adamı.İnşAllah daha iyi görevlerde Türk Milletine hizmet eder.
Protokolün incelemesi demek problemin büyük ölçüde çözülmesi demektir.
parçalı bulutlu
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 26 Ocak 2021
İmsak 06:19
Güneş 07:43
Öğle 12:59
İkindi 15:41
Akşam 18:04
Yatsı 19:23
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 20 44
2. Fenerbahçe 20 42
3. Galatasaray 20 39
4. Gaziantep FK 20 35
5. Alanyaspor 20 34
6. Trabzonspor 20 33
7. Hatayspor 20 32
8. Karagümrük 20 30
9. Malatyaspor 20 27
10. Antalyaspor 20 26
11. Göztepe 20 25
12. Kasımpaşa 20 25
13. Rizespor 20 25
14. Sivasspor 20 24
15. Başakşehir 20 24
16. Konyaspor 20 23
17. Kayserispor 20 19
18. Gençlerbirliği 20 19
19. Ankaragücü 20 18
20. Erzurumspor 20 17
21. Denizlispor 20 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 18 38
2. İstanbulspor 18 37
3. Samsunspor 18 36
4. Altay 18 32
5. Adana Demirspor 18 31
6. Ankara Keçiörengücü 18 31
7. Bursaspor 18 30
8. Tuzlaspor 18 30
9. Altınordu 18 28
10. Bandırmaspor 18 27
11. Adanaspor 18 21
12. Ümraniye 18 20
13. Boluspor 18 19
14. Menemen Belediyespor 18 19
15. Akhisar Bld.Spor 18 16
16. Balıkesirspor 18 16
17. Ankaraspor 18 10
18. Eskişehirspor 18 4
Takımlar O P
1. M. United 19 40
2. Man City 18 38
3. Leicester City 19 38
4. Liverpool 19 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Aston Villa 17 29
9. Chelsea 19 29
10. Southampton 18 29
11. Arsenal 19 27
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Burnley 18 19
16. Newcastle 19 19
17. Brighton 19 17
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 18 47
2. Real Madrid 19 40
3. Barcelona 19 37
4. Sevilla 19 36
5. Villarreal 20 34
6. Real Sociedad 20 31
7. Granada 20 28
8. Real Betis 20 27
9. Athletic Bilbao 19 24
10. Celta de Vigo 20 24
11. Cádiz 20 24
12. Levante 19 23
13. Getafe 19 23
14. Valencia 20 20
15. Eibar 20 20
16. Real Valladolid 20 20
17. Osasuna 20 19
18. Deportivo Alaves 20 18
19. Elche 18 17
20. Huesca 20 13

Gelişmelerden Haberdar Olun

@