banner689

MTA, Kitreli Köyünde Jeotermal Su Bulamamış

Niğde İli Çiftlik İlçesi Kitreli Köyü’nde MTA’nın yaptığı çalışmalarla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a yönelttiği soruya Bakan yanıt verdi.

MTA, Kitreli Köyünde Jeotermal Su Bulamamış

banner780
CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer’in , Niğde İli Çiftlik İlçesi Kitreli Köyü’nde MTA’nın yaptığı çalışmalarla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a yönelttiği soruya Bakan yanıt verdi.

   CHP Niğde Milletvekili Gürer’in  Bakana yönelttiği, Kitreli Köyü’nde MTA’nın yaptığı çalışmalar sırasında sıcak su kaynağına rastlanıp rastlanmadığına dair soruya Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak şöyle yanıt verdi:

 
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
 
 
İlgi    : TBMM Başkanlığının 43452547-120.07-33103 sayılı yazısı.
 
Niğde Milletvekili Sayın Ömer Fethi GÜRER' in tarafıma tevcih ettiği 7/4616 esas numaralı yazılı soru önergesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü'nün 99 uncu maddesi gereği ekte cevaplandırılmaktadır.
 
Bilgilerinize arz ederim.

Dr. Berat ALBAYRAK
Enenji ve Tabii Kaynaklar Bakanı
 
NİĞDE MİLLETVEKİLİ SAYIN ÖMER FETHİ GÜRER'İN YAZILI SORU ÖNERGESİ VE CEVAPLARI (7/4616)
 
Soru 1:
-Niğde Kitreli'de MTA'nın bölgede yaptığı çalışmalarda sıcak su kaynağına da rastlanmış mıdır?
 
Cevap 1:
Maden Tetkik Ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) tarafından; Niğde Kitreli Jeotermal Enerji Aramaları Projesi kapsamında yürütülen etüt çalışmalarında, Kitreli'nin güneyinde, andezitik karakterli lavlar ve piroklastiklerden oluşan Kuvaterner yaşlı Keçiboyduran volkanit birimleri içerisinde 1 adet sıcak su kaynağı tespit edilmiş olup, kaynağın sıcaklığı 30,5 °C ve kaynağın bulunduğu alanda yer yer killeşmeler ve alterasyonlar bulunmaktadır.
 
Ayrıca, söz konusu sıcak su kaynağının yakınında, MTA tarafından yapılan arama sondajlarında 140 m. derinlikte 17 °C sondaj çamur sıvısı sıcaklığı ölçülmüş olup, herhangi bir jeotermal anomaliye rastlanılmamıştır.
 
       Niğde Kitreli Sahası'nda hem jeotermal enerji aramaları hem de maden aramaları kapsamında yapılan çalışmalar sonucunda, özellikle sahada bulunan sıcak su kaynağının SİO2 değerinin düşük olması (32 mg/1) nedeniyle rezervuar sıcaklığının az olabileceği, sahada yapılan maden arama amaçlı sondajda da düşük sıcaklık değeri ölçülmesi (140 m. / 17 °C ) ve diğer jeolojik özellikler nedeniyle, söz konusu sahanın jeotermal anlamda olumsuz olabileceği değerlendirildiğinden saha terk edilmiştir.

banner697

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.