Kemerhisar Modeli Test Edilmiştir!

Kemerhisar Belediye Başkanı Beytullah Kirazcı; “Seçimlerde Kemerhisar Modeli Test Edilmiştir!”

SİYASET 12.08.2014, 23:11 17.08.2014, 02:37
2095
Kemerhisar Modeli Test Edilmiştir!
banner830
 CHP’li Kemerhisar Belediye Başkanı Beytullah Kirazcı, 10 Ağustos’da yapılan yerel seçimleri, sosyolojik ve politik değerlendirmesini yaparak, Tyana Yerel Yönetim Teorisi’nin başarısına dikkat çekti.

 

HABER: Gökhan ÖZBEK

 

10 Ağustos 2014’de yapılan Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kazandığı seçimi analiz eden Kemerhisar Belediye Başkanı Beytullah Kirazcı, çarpıcı tespitler yaparak, sosyo-politik bir terminolojinin eksikliğine dikkat çekti.

Kirazcı yazılı açıklamasında, bu seçimlerde toplumu suçlamanın en basit özeleştiriden bile kötümser bir durum olduğunu vurgulayarak, aslolan; “Üretim ve Siyaset” denklemi ile demokrasinin buluşması olduğuna dikkat çekti!

 

Toplum Dayatmalara Boyun Eğmez!

 

10 Ağustos 2014’de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini analizine devam eden Kirazcı; “Toplumsal düzeyde politika, birikim, deneyim ve gelecek kaygısı taşır. Sayın İhsanoğlu’nun adaylığı bu öngörülerden yoksun bir politik arenada, sosyolojik analizler yapılmadan, stratejiler belirlenmeden gerçekleşmiştir.

Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu, bu stratejik yoksunluğa rağmen, politik karşılığı olmayan dürüst bir seçim kampanyası sürdürmüş ve sonunda seçimlerden başarısız çıkmıştır! Eğer CHP ve diğer partiler bu nesnelliğe karşı politika ve imkan üretmezlerse, sonucu da baştan kabullenmiş olurlar. Bugün seçimi muhalefet açısından değerlendirirken stratejik hamleleri doğru okumak gerekir. 2 turlu seçim sistemlerinde çatı aday formülü başarılı olmaz. Her politik grup kendi adayını çıkarması gerekir ki, 2. tur seçimlerinde ittifaklar kurulsun. Eğer muhalefet İhsanoğlu dışında veya İhsanoğlu olmadan 2 farklı aday daha çıkarmış olsa, CHP ve MHP tabanları kendi adaylarını benimseyerek, özveri göstererek hatta iktidarda olan adayın güç kaybını hesaplayarak oylarını artırmış, seçimleri ikinci tura taşımış olacaklardı. Böylesine bir politik atmosferde iktidarın galibiyet havası yok olmuş olacaktı. Maalesef bu stratejik hamle, parti tabanının sesini dinlememek, seçim mağlubiyetine neden olmuştur. Bugün muhalefet, halkı suçlayarak, tatilde, boykotta diyerek mağlubiyeti gizlemek yerine öz eleştiri yapsa Türkiye’nin aydınlık geleceğine katkı sunmuş olurlar. Boykot gibi bir politik tercihi halka dayatan, öngürüsüz ve strateji yoksunluğudur.

Siyasette hataları görmek ve bu eksende özeleştri gerçekleştirmek büyük bir erdemdir.

Sol eksenli politika odaklarında ben merkezli siyaset tehlikeli bir hastalık olup, kendisinin bağlı bulunduğu kurumsal yapının üstünde görmek, doğruluğu sorgulanmayan eylemleri tabanlarına dayatmak önce durağansallığı sonra ise geriye gidişi tetikler. Bu yaklaşım kurumsal yapı içinde pesimist kronikleşmeye neden olarak, teslimeyetçi politikaya  meşru zemin yaratır.

Sosyo-Politik açıdan bakıldığında ideloji eksenli hareketleri benimseyen toplumlar, kendisini ifade eden politik tercihi destekler ve onların kazanması için olağanüstü çaba sarf ederler.

Bu durumda CHP gibi teorik zemini olan bir partide bu ayrıntıyı görmemek partinin geçmişini inkar eden bir olguyu ortaya çıkarır. Taban dayatmalara boyun eğmez ve nitekim de eğmedi! 3 aday arasından kendisine yakın görmediği için 13 milyon seçmen sandığa gitmedi! Sayın İhsanoğlu’nun aldığı 15 milyon oyun büyük bir kısmı ise ehven-i şer tercihi olup, alternatifsiz kalan kişilerin alternatif olur mu kaygısından kaynaklanmaktadır. Sonuçta 51 milyonu aşkın seçmenden sayın Erdoğan 20 milyon üstü oy alarak yüzde 37 ile bu öngürüsüzlük yüzünden cumhurbaşkanı seçilmiştir” dedi.

 

Asıl Şimdi Kemerhisar Modeli

 

Bugün Türkiye’de sol ve sosyal demokrasi açısından teorik bir çıkmaza girildiğini ifade eden Kirazcı; “Toplumun ihtiyaçlarına cevap verecek ve onların en marjinal fikirlerine bile değer verecek ama halkın katıldığı bir politik atmosfere ihtiyaç vardır. Bizler 2010 yılından itibaren Kemerhisar Modeli diye bir kavram ortaya çıkarmaya çalıştık. Kimileri bir ön seçim olarak algılasa da, olayın aslı “Birliktelikçi Demokrasi” modelidir. Bu ne demek, toplum adına siyaset üreten partiler, toplum adına iyi bir şey yaptıklarını iddia ediyorlarsa, bunun turnusol kağıdı, toplumun tamamını kapsayacak bir politik mekanizma geliştirmekten geçer. 28 Ekim 2011’de Türkiye’de ilk defa bir siyasi partinin belediye başkanı kim olsun diye parti üyelerine değil halka sorduk, sonuçta hizmet ve politika halkla ve halk için olacaktı. Kemerhisar’da partili, partisiz, tüm siyasi oluşumlar sandığa gitti. CHP’nin adayı bu olsun diye, Nitekim bu sadece belediye başkanlığı için değil, belediye meclis üyeleri için de gerçekleşti. Sonuç 30 Mart 2014’de İç Anadolu’da bir belde de üstelik AKP’nin 10 yıllık yönetimine karşı yüzde 60 ile seçildik. Bu birliktelikçi demokrasi anlayışımızın kilometre taşıdır. 10 Ağustos 2014’de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise medyanın Kemerhisar Modeli olarak adlandırdığı, bizlerin ise Tyana Yerel Yönetim Teorisi ismini verdiğimiz kavram yeni bir toplumsal düzen yarattı. İktidar karşısında muhalefet adayı İhsanoğlu’nu fikirleri alınmamasına rağmen desteklendi. İç Anadolu’da bir belde olan Kemerhisar’daİhsanoğlu rekor oy alarak yüzde 64 ile Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tam 30 puan önünde seçimi göğüsledi. Elbette ülke çapında Kemerhisar’da alınan sonuç etki etmiyor ama bu model ile toplumun evrildiğini, realist tercihler kullandığını görmekte, modelimizin başarısına şahit olmaktayız. Bugün İzmir, Kadıköy, Şişli gibi seçim bölgelerinden daha yüksek bir oy oranı ile Anadolu’da Kemerhisar gibi bir yerde İhsanoğlu’na rekor oy çıkıyorsa, bunun tek ve nesnel nedeni Tyana Yerel Yönetim Teorisi’nin yeni sosyolojik yaklaşımı ve birliktelikçilik anlayışıdır” dedi.

 

Genel Seçimlere 10 Kala…

 

Beytullah Kirazcı, Haziran 2015’de yapılması planlanan genel seçimlere işaret ederek, Tyana Yerel Yönetim Teorisi’nin ülke çapında yaygınlaşması gerektiğini ifade etti. Kirazcı açıklamasına; “10 ay sonra genel seçimler yaşayacağız. Bu seçimi demokrasi ve gelecek adına umutla değerlendirmek istiyorsak yapmamız gereken tek şey modelimizin evrenselleşmesi, farklı pratik uygulamalarla hayat bulup gelişmesidir. Adından da anlaşılacağı gibi; sol ve sosyal demokraside bir bölünme, alternatif olma kaygısından çok, solu, sosyal demokrasiyi ülke ile bütünleştirecek “Birliktelikçi Demokrasi” anlayışı ile tüm Türkiye’yi kucaklayacaktır. Toplumun sesine kulak vermek istiyorsanız yapmanız gereken şey, toplumun değerleri ile çatışmadan, değer yargılarını, fikirlerini, birleştirerek, onlara ifade edecekleri demokrasi zeminini hazırlayarak başarabilirsiniz. Unutmayınız ki genel seçimler ülke çapında olsa bile, sonuçları yerel seçim bölgeleri belirleyecek. Adaylar, partiler, yerelde karşılık bulduğu düzeyde siyaset yapacaklar. Bu eksende Cumhuriyet Halk Partisi’nin yeni, birliktelikçi ve katılımcı bir yerel yönetim stratejisine ihtiyaç vardır ve binlerce yıllık Tyana’nın tarihsel birikimi bu eksikliği giderecek teorik birikimi vardır! Eğer başta Kemerhisar olmak üzere, bu modeli uygulandığı diğer yerlerde başarı elde etmek istiyorsanız toplumun sesine kulak vermek ve onların istediği politika ve hizmeti getirmekle mükellefsiniz. Aksi halde genel seçimler de iktidar olma kaygımız sadece seçim programlarımızda yazıdan ibaret kalır!” diyerek açıklamasını bitirdi.

 

Kaynak: Sitemizden haber fotoğraf alınması yasaktır.
Yorumlar (14)
tevfik 6 yıl önce
site manşeti atan arkadaş, ders gibi anladım, seçim analizini anladım da gelecek çözümü nedir, güneş dil teorisi ile mi ilgileniyorsun.
tyanalı... 6 yıl önce
başkanımızın tespiti yerinde! mhpye güvenerek çatı kurarsan böyle ortada kalırsın. biz kemerhisarda adayı sevmememize rağmen rekor oy alıyoruz, üstelik aktaş, gölcük gibi yerlerde ise chpli olmasına rağmen tayyip çıkıyor. bu yüzden beytuullah başkanın arkasındayız sonuna kadar. sana vekillik yakışır...
ben anlamadım 6 yıl önce
başkan ne yapmış burda ben anlayamadım..kemerhisarda zaten chp'nin 1800 oyu var mhp'ninde yaklaşık 400-500 oyu var ikisi bir araya gelince 2300 ediyor buda normal ben bi başarı nedense göremedim
Ahmet 6 yıl önce
yeni değil referandumdada kemerhisarda hayır çıkmıştı . yerel seçim hariç her zaman birinciydi. kemerhisarlı olararak buranın yapısı zaten belli. bunu biliyoruz
bora anlat bakalım nasıl olacak bunlar
yücel 6 yıl önce
sol ağırlıklı beldeden bakmak kolayda bir de bordan karanlıkdereden bak o zaman hayal yerine gerçeklerle buluşursunuz. ora 4 ayda solcu olmadı yıllardır solcu
demokrat 6 yıl önce
dört dörtlük bir tespit, başkan sen farklısın biliyoruz, saygılar /demokrat
admine 6 yıl önce
reklam güzel borhaber bu beytullah aşkınız nedir anlayamadık
Niğde vekiline kavuşuyor. 6 yıl önce
şu açıklamayı okuyupta katılmayan varmı acaba. birileri mhp ile chpnin oy toplamı demiş, allah aşkına nerde oy toplamı tutmuş da kemerhisarda tutsun! adamcağız calışmış, yapmış. bence doğan safağın tahtı sallanıyor. beytullah vekilliği hak ediyor...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Son Yorumlar
bunlarda kişi başı 12.000 dolar milli gelir ile doymayan çocuklar.
hiç alakası yokk
Allah rahmet eylesin..Mekanın cennet olsun inşaALLAH..
Bir tek baş komutan var. O da. Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Gafil olma.
Bizde ne mucitler varmış haberimiz yok
20°
açık
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 14 Ağustos 2020
İmsak 04:18
Güneş 05:49
Öğle 12:51
İkindi 16:37
Akşam 19:43
Yatsı 21:08
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 34 69
2. Trabzonspor 34 65
3. Beşiktaş 34 62
4. Sivasspor 34 60
5. Alanyaspor 34 57
6. Galatasaray 34 56
7. Fenerbahçe 34 53
8. Gaziantep FK 34 46
9. Antalyaspor 34 45
10. Kasımpaşa 34 43
11. Göztepe 34 42
12. Gençlerbirliği 34 36
13. Konyaspor 34 36
14. Denizlispor 34 35
15. Çaykur Rizespor 34 35
16. Malatyaspor 34 32
17. Kayserispor 34 32
18. Ankaragücü 34 32
Takımlar O P
1. Hatayspor 34 66
2. Erzurumspor 34 62
3. Adana Demirspor 34 61
4. Akhisar Bld.Spor 34 57
5. Fatih Karagümrük 34 56
6. Bursaspor 34 56
7. Altay 34 54
8. Ankara Keçiörengücü 34 50
9. Menemen Belediyespor 34 44
10. Giresunspor 34 44
11. Ümraniye 34 44
12. İstanbulspor 34 40
13. Balıkesirspor 34 38
14. Altınordu 34 37
15. Boluspor 34 33
16. Osmanlıspor 34 30
17. Adanaspor 34 21
18. Eskişehirspor 34 12
Takımlar O P
1. Liverpool 38 99
2. Man City 38 81
3. M. United 38 66
4. Chelsea 38 66
5. Leicester City 38 62
6. Tottenham 38 59
7. Wolverhampton 38 59
8. Arsenal 38 56
9. Sheffield United 38 54
10. Burnley 38 54
11. Southampton 38 52
12. Everton 38 49
13. Newcastle 38 44
14. Crystal Palace 38 43
15. Brighton 38 41
16. West Ham 38 39
17. Aston Villa 38 35
18. Bournemouth 38 34
19. Watford 38 34
20. Norwich City 38 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 87
2. Barcelona 38 82
3. Atletico Madrid 38 70
4. Sevilla 38 70
5. Villarreal 38 60
6. Real Sociedad 38 56
7. Granada 38 56
8. Getafe 38 54
9. Valencia 38 53
10. Osasuna 38 52
11. Athletic Bilbao 38 51
12. Levante 38 49
13. Real Valladolid 38 42
14. Eibar 38 42
15. Real Betis 38 41
16. Deportivo Alaves 38 39
17. Celta de Vigo 38 37
18. Leganés 38 36
19. Mallorca 38 33
20. Espanyol 38 25

Gelişmelerden Haberdar Olun

@