Kemerhisar Belediyesi’nden İlginç Proje

CHP’den belediye başkanlığı adaylık seçimini halk oylaması ile yaparak Türkiye’ye örnek olan Kemerhisar Belediye Başkanı Beytullah Kirazcı yine il sınırlarını aşıp 154 CHP’li Belediyeyi kapsayan bir projeye daha imza attı.

SİYASET 25.10.2014, 22:03 29.10.2014, 19:46
3716
banner830
 Bor İlçesi Kemerhisar Belediyesi’nde yapılan “Kardeş Belediyeler Toplantısı”nda  Tyana Kredi Fon  Kooperatifi adı verilen projenin  sunumu  Başkan Beytullah Kirazcı tarafından yapıldı. Toplantıya AKP'nin muhalif belediyelere yaptığı ayrımcılık iddası damga vurdu. 

Haber-Foto-Video: Selim GÖKEL - tiyoajansKemerhisar Belediyesinde yapılan toplantıya Yerel Yönetimlerden sorumlu  CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba,  Niğde Milletvekili Doğan Şafak, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Yenişehir Belediye Başkanı İbrahim Genç başta olmak üzere çevre illerdeki bazı CHP’li Belediye Başkanları, Çankaya eski Belediye Başkanı Süha Tanık,  İl Başkanı  Erhan Adem, Bor İlçe Başkanı Erdal Gevrekçi  katıldı.
KEMERHİSAR’DAN YİNE TÜRKİYE’YE ÖRNEK PROJE
Kardeş Belediyeler Toplantısında Kemerhisar Belediye Başkanı Beytullah Kirazcı 154 CHP’li belediyeyi kapsayan Tyana Kredi Fonu projesini ve belediye çalışmalarını  slaytlar eşliğinde konuk belediye başkanlarına anlattı.  
Türkiye’de bulunan Büyükşehir, İl, İlçe ve Belde belediyeleri kapsayan, kar amacı gütmeyen bir nevi kooperatif olan Tyana Kredi Fonu projesini merkezi de Kemerhisar Belediyesi olacak.
Kemerhisar Belediye Başkanı Kirazcı,  Tyana Kredi Fonu tanımında yaptığı konuşmada; 21. Yüz yılda ilerici, çağdaş belediyecilik vizyonu gerçekleştireceğiniz projelerle doğru orantılıdır. Proje odaklı, toplumcu bir anlayışla, geleceği inşa eden projelerde insan kaynakları, sınırlı finansmanlar, planlama ve fayda analizleri yapıldığında mutlak başarı gelecektir.
“GÖREVE GELDİK İLK İŞİMİZ, AR-GE, PROJE VE İNSAN KAYNAKLARI OLDU”
01 Nisan 2014 tarihinde görevimize resmen başladığımız an yaptığımız ilk iş, Ar-Ge, Proje ve İnsan Kaynakları birimlerini oluşturmaktır. Küçük bir belediye olmamamıza rağmen, vizyonumuza, oluşturduğumuz birimlerin insanüstü çalışma performansına, yeniliğe açık Kemerhisar halkına güvenerek, hemen çalışmalarımıza başladık. Seçilmememize ve seçildikten sonra başarılı bir faaliyet döneminin sağlayan öngörümüzün adı Tyana Yerel Yönetim Teorisi oldu. Bu teorinin sosyal, istisadi, politik, ekolojik izdüşümlerini gerçekleştirdiğimiz her projede sağlamaya çalıştık.
Tyana Yerel Yönetim Teorimizin çıkış noktası “Birliktelikçi Demokrası”dir. Birliktelikçilik kavramı yerelden genele, alınacak her türlü kararda, uygulanacak her projede, demokratik olarak katılımcığın sağlandığı, katılan her bireyin elde edeceği marjinal faydanın tüm bireyler için eşit ve üst seviyede oluğu kavramıdır. Bu bağlamda 4 yıldır, alternatif belediyecilik olarak hayat bulan, 30 Mart yerel seçimlerinden onra Tyana Yerel Yönetim Teorisi olarak şekillenen çalışmalarımın iktisadi izdüşümü olan Tyana Kredi Fonu’nu siz değerli fikirdaşlarımızla paylaşmanın onuru içindeyiz” dedi.
KİRAZCI; BELEDİYELERİN HANDİKAPI EKONOMİK DARBOĞAZ
Tyana Kredi Fonu hakkında kısa bilgiler veren Başkan Beytullah Kirazcı; Bireyciliğin ve onun karakteristik yansıması olan bencilliğin yerel yönetimlere yansıması tehlikeli bir hastalık olduğu kadar, ideolojik ve evrensel değerlerimize ters olarak gelişen ve bir virüs gibi toplumcu belediyelerimizi geriye götüren bir durumdur.
CHP yönetimi, kardeş belediyecilik kavramı altında, birlikte çalışma alanları yaratmış olsa da, tüm kardeş belediyeler için faydaları eş değer olmadığı gibi, kimi zaman çoğu belediyemize beklenmedik külfetler getirmek, AKP iktidarının yarattığı muhtaçlık olgusunu güçlendirmektedir.
Bizler tüm yerel yönetimlerimizin kendi olanaklarıyla büyük işler başaracağına inanıyoruz. Genel Merkezimizin gerçekleştirmiş olduğu Kardeş Belediyecilik kavramını önemsiyor, bunun teknik eleştirilerini geliştirerek kardeşliği, dayanışmayı ve birlikteciliği yasal zemine taşıma kaygısını güdüyoruz.
Tüm Belediyelerimizin, özellikle küçük ölçekli belediyelerimizin en önemli handikaplarından birisi ekonomik darboğazlardır. Kısa vadede bütçelerine uygun projeler gerçekleştirmek için maddi gereksinimlerini karşılayacak yeni bir kavramla sizlerin karşısına çıkıyoruz. Bu kavramımızın adı Tyana Kredi Fonu’dur. Yasal zeminlerde, hukuki incelemeleri yapılmış bu fon projemizle, hiçbir belediyemize yük olmadan, ama tüm paydaş belediyelerimizin katkıları oranında eşit faydalandığı, algılanabilir bir projedir.
KARDEŞ BELEDİYECİLİĞİN TEMELLERİ ATILACAK
En basit tanımıyla kredi kooperatifi formülü ile faaliyet gösterecek Tyana Kredi Fonu, toplumun bizlere öğrettiği dayanışma kültürünün yerel yönetimlere yansımasıdır. Fon’a katılan paydaş belediyeler her ay belli bir miktarda ödenti yaparak, küçükten büyüğe sırasıyla 3 yıl içinde yatırdıkları paranın tamamını geri alacakları bir projedir. Ayrıca Tyana Kredi Fonu tarafından ödemeler yapıldığında proje bazlı teknik destekler de sağlanarak kardeş belediyecilik kavramının temelleri atılmış olacaktır.
Projemizin isminden de anlaşılacağı gibi Tyana Kredi Fonu’nun merkezi Kemerhisar Belediyesi olup, bağımsız bir binada, tamamı yasal dayanaklarla desteklenmiş, şeffaf ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş olacaktır.  Projemizin paydaşlarımıza maksimum getiri sağlaması için, CHP Parti Meclisi’nin teşviki ile yaygınlaşması, Ocak 2015 tarihinden itibaren faaliyete geçirilmesi yerel yönetimlerimiz için önem arz etmektedir. Paydaş Belediyecilik kavramı kardeşlik bağlarıyla güçlenecek, ileri de fon ortağı olan belediyelerin tamamının görüşü alınarak muhalif diğer belediyelerin fona katılması sağlanacaktır” dedi.
Slayt eşliğinde, Kemerhisar Belediyesi’nin gerçekleştirmek için üzerinde çalıştığı proje ve hizmetlerden de bahseden Kirazcı’nın konuşmasının ardından, konuk Belediye Başkanları adına Adana Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin kısa bir konuşma yaptı.
Çukurova Belediye Başkanı  Soner Çetin; CHP’li Belediyelerin ortak proje, birlik beraberlik ve dayanışması anlamında biz bu projeyi çok önemsiyoruz. Kemerhisar’da kardeş belediyelerimizden bir tanesidir. Zaten Doğu Akdeniz Belediyeler Birliğinde de beraberiz. Biz kardeşlerimizi severiz, kardeşler zor günlerde birbirlerine yardımcı olurlar. Tabi ki Çukurova Belediyesi’nin imkanlarını da mümkün olduğu ölçüde kardeşlerimize sunmaya hazırız. Tyana Kredi Fonu  çok güzel bir fikir, inşallah hayata geçer ve üzerimize düşeni yaparız” dedi.
ŞAFAK; AKP MUHALİF BELEDİYELERE AYRIMCILIK YAPIYOR
Toplantıda kısa bir konuşma yapan, CHP Niğde Milletvekili Doğan Şafak ise; Kardeş Belediyecilik artık kaçınılmaz bir hale geldi. Aslında kardeş belediyecilik dünyanın başka yerlerinde var ama bizim anlayışımızda olan yok. Neden kaçınılmaz hale geldi. Merkezi hükümetin ayrımcılık yapması, şuan da basit bir İş-Kur kanalı ile alınan işçilerde, Kemerhisar’ın nüfusunun yarı nüfuslu AKP’li belediyelere 15 işçi desteği verirken, Kemerhisar Belediyesine 5’er işçi desteği veriliyor. Muhalefete ait çok çok küçük belediyelere 15-20 kontenjan ayrılırken, muhalefet partili belediyelere 5 işçi desteği  veriyor. Merkezi hükümetin muhalefet belediyeleri ile kendi partisinin belediyeleri ile ayrımcılık yapması nedeniyle tabi ki bizde böyle bir dayanışmayı gerçekleştirmek durumunda kaldık. Üç yıl önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 16 araç veriyor. Bir tanesini muhalefete diğerlerini iktidar partili belediyelere veriyor. Bizim de genel merkezimiz ve Belediye Başkanlarımız bir araya gelerek AKP hükümetinin bu ayrımcılığını ve kısıtlamalarını  aşmak için kendi projelerini ürettiler. Bu konuda da dayanışma içinde başarılı olacaklarına inanıyorum. Biz burada yine Belediye Başkan adayımızı ve meclis üyemizi 1900 seçmenin katıldığı halk oylaması  ile belirlemiştik. Bu da demokrasimize bir katkı sağladı” diyerek sözlerini tamamladı.
AĞAOĞLU; KEMERHİSAR’I HER ANLAMDA DESTEKLEYECEĞİZ
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ise; Cumhuriyet Halk Partili Belediyelere, özellikle muhalefet belediyelere ayrımcılık yapılıyor. Ama bunları mazeret gösteremeyiz, CHP  pozitif belediyecilik ve siyaset yapmaya çalışan kurumlarız, mazeret üretmeyeceğiz. Türkiye’nin en başarılı belediye başkanları sosyal demokrat belediye başkanları, ilkleri yine CHP’li Belediye Başkanlarımız yapmaktadır. Bunun bir çok örnekleri vardır, Türkiye’ye örnek uygulamalar yapıyoruz. Kemerhisar’a AKP ayrımcılık yapsa bile, Cumhuriyet Halk Partililer onların yanında olacak, hiç kimse yoksa, Devlet yoksa bile Cumhuriyet Halk Partisi AKP Devleti ile mücadele ediyor. Tyana Kredi Fonu  önemli bir uygulama, bu sadece araç gereç desteği anlamında değil, sosyal ve kültürel anlamda da desteklerimizi yapacağız. Kardeşlik hukukunu geliştireceğiz, birbirimize destek vermeye devam edeceğiz. Kemerhisar tarihi anlamada önemli bir merkez, turizm alanında da destekleyeceğiz, biz doğudan batıya kadar bütün belediyelerimizde uygulamaya çalışıyoruz. Bugün burada olmaktan da mutluyum”dedi.
BELEDİYE BAŞKANLARI BELEDİYE OTOBÜSÜ İLE KEMERHİSAR’I GEZDİ
Belediye Başkanlarına günün anısına Kemerhisar’ın yöresel ürünlerini içeren bir sepet hediye edildi. Kemerhisar Belediyesindeki toplantının ardından Belediye Başkanları Kemerhisar Belediye otobüsü ile Kemerhisar’ın tarihi yerleri gezildi. Başkanların belediye otobüsü ile gezilerinde ilginç görüntüler oluştu. Beytullah Kirazcı otobüste en önde ayakta, turist rehberi gibi Kemerhisar hakkında bilgi verdi.   Kemehisar Belediyesi İçmeceler Sosyal Tesislerindeki öğle yemeğinin ardından, Belediye Başkanlarından oluşan heyet Niğde Aktaş Belediyesi’ne geçti.
Kaynak: Sitemizden haber fotoğraf alınması yasaktır.
Yorumlar (7)
NİĞDELİ 6 yıl önce
kemerhisar'la avunun ..yakinda oda kalmayacak...niğde tamamen aklanacak...
Gülten Baydemir Çukurova Bld.Meclis Üyesi 6 yıl önce
i̇nsan odaklı ,sosyal belediyecilik anlayışı ve kültüründen gelmiş başkanlarım ,sizlerle gurur duyuyorum.özellikle çukurova belediye ve dabb başkani soner çeti̇n ,kemerhi̇sar beledi̇ye başkani beytullah ki̇razci si̇zlerle gurur onur duyuyorum yolunuz açik olsun
Barış alan 6 yıl önce
brava Başkanımıza beklenenden daha çok yıpratıyo kendini Her gelen dönem Başkanı'mızın yaptığı gibi Girişimci olsaydı şimdi Kemerhisar gerçek bir Kemerhisar olmuştu ( teşekkürler ) Beytullah kirazcı saygılar
ak pak 6 yıl önce
akkaya gibi ak lanacak değil mi...
pirvelioğlu 6 yıl önce
sayın başkan misafirlerinize su kemeri taşlarından yaptığınız ahırları ve helalarıda gösterdinmi
s.metin akcan 6 yıl önce
Sayin kirazci; ben çok yönlü bir sanatçıyım, bana bir görev dustugunde hazır olduğumu bilmenizi isterim.
vedat eren 4 yıl önce
Cok guzel bir proje, başarılarınızın devamını dilerim.
Son Yorumlar
Allah mesut etsin
nİĞDE NİN MATEMATİKSEL OLARAK KALMA ŞANSI VARDI.AMA BÜTÜN MAÇLARI KAZNACAK ETİMESGUTTA BÜTÜN MAÇLARI KAYBEDECEKTİ. BÖYLE BİR DÜNYA YOK ADAMALAR SALAK DEĞİLLER HERHALDE 6 HAFTADA 3-5 PUAN ALIRLARDI.DÜŞME İHTİMALİMİZ % 99.9 DU. HA ÜZÜLDÜKMÜ HAYIR AMA BURUK SEVİNDİK KALMAYI HAKETMEDİĞİMİZ BİR LİGDE KALDIK.KALMAK İÇİN ALTINORDU HİÇ ÇABA GÖSTERMEDİ BİLDİĞİ YOLDAN GİTTİLER BU ŞEHRE KARŞI SORUMLULUKLARI OLDUĞUNU HİÇ FARKETMEDİLER. BU KADAR GENÇ VE TECRÜBESİZ BİR KADRO DEĞİL 2. LİG 3. LİGİ DAHAİ GÖTÜREMEZDİ. MADEN KIYAK OLACAKTI KİMSEYİ DÜŞÜRMESELERDİ BİR TEK ŞANLIURFA VE KARABÜKÜMÜ İDARE EDEMEDİLER.
Türkiye ne uzar ne kısalır abuk subuk konular la insanımız meşgul olmaya devam eder... Nıgde ye gelince de kısalmaya devam
Sn. Akın Gönen'i kutlarım. Sn. Bakan Mehmet Nuri Ersoy için güzel bir konu önermiş. Fikir güzel. Uygulanabilir. Faydalı. Sanırım Niğde ve çevresi ile bir milyon kişiye fayda sağlar. Bu yazıyı tesadüfen okudum. Ben bu tip şansları "devlet kuşu" olarak tanımlarım. Bu şansı, öneriyi değerlendirmek çok iyi olur... Herkese selam ve saygı sunarım...
Niğde’de Şehre sahip çıkılmalı, kurum yöneticileri her yerde olduğu gibi bu şehirde kalıcı olan Niğdelilere verilmeli. Niğde, profesyonel ve amatör takımlara sahip çıkmanın çözümünü bulmalı. El elin eşeğini türkü çağırarak arar...
31°
açık
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 15 Temmuz 2020
İmsak 03:40
Güneş 05:24
Öğle 12:52
İkindi 16:44
Akşam 20:11
Yatsı 21:47
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 32 66
2. Trabzonspor 32 62
3. Sivasspor 32 57
4. Beşiktaş 32 56
5. Galatasaray 32 52
6. Alanyaspor 32 51
7. Fenerbahçe 32 50
8. Gaziantep FK 32 42
9. Antalyaspor 32 41
10. Göztepe 32 39
11. Kasımpaşa 32 39
12. Gençlerbirliği 32 36
13. Denizlispor 32 35
14. Konyaspor 32 33
15. Malatyaspor 32 32
16. Çaykur Rizespor 32 32
17. Kayserispor 32 32
18. Ankaragücü 32 29
Takımlar O P
1. Hatayspor 33 63
2. Erzurum BB 33 59
3. Adana Demirspor 33 58
4. Akhisar Bld.Spor 33 57
5. Bursaspor 33 56
6. Fatih Karagümrük 33 53
7. Altay 33 51
8. Keçiörengücü 33 47
9. Ümraniye 33 44
10. Giresunspor 33 44
11. Menemen Belediyespor 33 43
12. İstanbulspor 33 40
13. Balıkesirspor 33 38
14. Altınordu 33 36
15. Boluspor 33 30
16. Osmanlıspor 33 27
17. Adanaspor 33 21
18. Eskişehirspor 33 12
Takımlar O P
1. Liverpool 35 93
2. Man City 35 72
3. Chelsea 35 60
4. Leicester City 35 59
5. M. United 34 58
6. Wolverhampton 35 55
7. Sheffield United 35 54
8. Tottenham 35 52
9. Arsenal 35 50
10. Burnley 35 50
11. Everton 35 45
12. Southampton 34 44
13. Newcastle 35 43
14. Crystal Palace 35 42
15. Brighton 35 36
16. West Ham 35 34
17. Watford 35 34
18. Bournemouth 35 31
19. Aston Villa 35 30
20. Norwich City 35 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 35 80
2. Barcelona 36 79
3. Atletico Madrid 36 66
4. Sevilla 36 66
5. Villarreal 36 57
6. Getafe 36 54
7. Real Sociedad 36 54
8. Athletic Bilbao 36 51
9. Valencia 36 50
10. Granada 35 50
11. Osasuna 36 48
12. Levante 36 43
13. Real Betis 36 41
14. Real Valladolid 36 39
15. Eibar 36 39
16. Celta de Vigo 36 36
17. Deportivo Alaves 36 36
18. Leganés 36 32
19. Mallorca 36 32
20. Espanyol 36 24

Gelişmelerden Haberdar Olun

@