Kayırlı’nın Tarihi Dokusuna Sahip Çıktı

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Kayırlı Köyünün tarihi dokusuna sahip çıktı

SİYASET 11.12.2015, 15:02 11.12.2015, 15:04 nigdehaber
1290
Kayırlı’nın Tarihi Dokusuna Sahip Çıktı
banner830
 Niğde İli Kayırlı yerleşmesinde yer alan tarihi eser ve kalıntıların değer bulması ve bu konuda çalışma yapılması amacı ile Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’ın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

 

Kayırlı Kasabasının Arkeolojik ve Doğal Sit alanlarının korunması ve yeraltı şehrinin tekrar gezilir kılınması için neler yapıldığını soran Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “ Niğde ilimiz Torosların geliş gidiş kapısıdır. Anadolu’da ilk insanın yaşamından beri yerleşim alanıdır. Niğde’nin  turizmden pay alabilmesi için  mevcut tarihi ve kültürel değerlerin sahiplenilmesi ve korunması gerekir”dedi.   Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer,  Kültür ve Turizm Bakanının yanıtlamasını istediği soru önergesinde şöyle dedi :

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Kültür ve Turizm Bakanı Sn. Mahir ÜNAL tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim. Saygılarımla.8.12.2015

 

 

Ömer Fethi GÜRER

 Niğde Milletvekili

 

Niğde İli Kayırlı Kasabası’nda Çayırönü Vadisi Pınarcık Mahallesi Peribacaları 1991 yılında tescil edilerek  Arkeolojik ve Doğal Sit alanı ilan edilmiştir.

 

1- Kayırlı’da yeraltı şehrinin 1991 yılında  991 sayılı karar ile korunması tescillenmişti. Yeraltı şehri ışıklandırılmıştı. Halen yeraltı şehri girilemez durumdadır. Kurtarılması ve turizme kazandırılması düşünülmekte midir?

 

2-Kayırlı Kilise Tepe Höyük, PınarcıK Höyük,  Emincek Höyük, Kala olarak tescillenen tarihi alanlarda bilimsel bir kazı çalışması düşünülmekte midir?

 

3- 8 Adet  tescilli sivil yapı, Pınarcık Mağarası, Kale , Peribacaları ile  M.S 5-6. Yy. eserlerin yer aldığı bölgenin turizmden pay alması adına  Bakanlığınızca  bir tanıtım çalışması planlanmakta mıdır? Peribacalarının çevre düzeni  sağlanarak  turizm amaçlı değer bulması düşünülmekte midir?

 

4-Peribacaları ve sanduka mezarların yer aldığı bölgeden kum alınmakta mıdır? Bu uygulamanın tarihi alana vereceği zarar incelenmiş midir?

Kaynak: Sitemizden haber fotoğraf alınması yasaktır.
Yorumlar (5)
borlu 5 yıl önce
çörle,çğple uğraşmayı bırak........hırsızlıklarla,yolsuzluklarla,haksızlıklarla uğraş...
niğdeli 5 yıl önce
onda o göde yokkkk..
ULUKIŞLALI 5 yıl önce
SAYIN VEKİL,BAŞARILI OLMAK İSTİYORSAN BİR ZAMANLAR "SEN BU ALEMİN KRALISIN" DEDİĞİN HACI AVŞAR BAŞKANI DANIŞMAN OLARAK YANINA AL..HANİ AZ KAHRINI ÇEKMEDİ DEĞİL.ZOR GÜNLERİNDE SANA MADDİ VE MANEVİ HER TÜRLÜ DESTEĞİ SAĞLAYAN KRAL BAŞKANI UNUTMAZSIN İNŞALLAH.HAYDİ KOLAY GELSİN
ULUKIŞLA 5 yıl önce
Ulukışla sayesinde vekil olduğunu unutma haaaaa haydi göreyim seni HACI BAŞKANI MEÇLİSE TAŞI
Mikail evren 8 ay önce
Şu ana kadar Kayırlı Hakkında ileri geri bilgisizce yazdın cizdin amacin siyasette bir yerlere gelmek için bölge insanımıza bir seyler yapıyor gibi görünmekti, ama kayırlımıza hiç bir sey vermedin
Son Yorumlar
kale proji ile birlikte sungurbey cami iyi tespit pazar da kalması lazım oradan orası tarihi bir dokulu merkez olmalı parklar, çay ocaklrı, kitapçılar yerel lokantalar, sokaklar cullazla birlikte
Birgün şehir merkezindeki camilerin akşam namazındaki saflarını görüntüleyin. Bu coronayada mahsus değil önceden de öyleydi. Üzülüyorum
Niğde=Trafik başka birşey hatırlanmıyor
Hayret Niğde'nin en büyük camisini yaptıracağız dememişler. Millet dinden soğuyor bunlar sadece görüntü peşindeler.
PEK MÜNASİP.BÜYÜK SİNEMANIN YIKILAN YERİNE TAM BELEDİYENİN KARŞISINA CAMİİ OLMASADA BİR BÜYÜK MESCİT PEK MÜNASİP OLUR İNŞALLAH...BİRDE YANİ YAPILAN HASTANENİN YANINA BÜYÜK BİR CAMİ OLURSA ÇOK İYİ OLUR..ÖĞRETMEN EVİNİN ARKASINDAN İTİBAREN OKULLARI KALDIRIP BİR BÜYÜK MERKEZ CAMİSİ ŞAHANE OLUR..VALİLİK KARŞISINDA ÇOK MÜNASİP OLUR..OKULLARI HANCERLİ TARAFINA YAPIN.ALLAHIM AMİL NİYETLERİNİZİ MÜHAFAKAT EYLESİN İNŞALLAH..AMİN.
10°
parçalı az bulutlu
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 22 Nisan 2021
İmsak 04:23
Güneş 05:51
Öğle 12:45
İkindi 16:28
Akşam 19:29
Yatsı 20:52
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@