banner689

İktidar için Demiryolu deyince sadece Yüksek Hızlı Tren var… Oda Niğde’de yok

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer; Demiryollarında Yüksek Hızlı Trenden gayrısı yok gibi

İktidar için Demiryolu deyince sadece Yüksek Hızlı Tren var… Oda Niğde’de yok

banner785
TCDD için Meclis araştırması isteyen Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer sözlerine şöyle devam etti: 

“TCDD  yaklaşım ve düşünce olarak varlıkları elden çıkarılan, özelleştirmeye doğru taşınan , yükü, külfeti kuruma bırakılan ve içi adeta boşaltılan bir duruma taşınmaktadır.  TCDD,  meslek liseleri, basım ve dikim evleri, çamaşırhaneleri, kurum eczaneleri kapatılan, hastaneleri Sağlık Bakanlığına devredilen, Haydarpaşa dışında bütün limanları özelleştirilen bir kurum olmuştur -ki Mersin Limanı özelleştirme kapsamına alındıktan sonra -acı bir durum tabii Singapur’dan bir kamu kuruluşu geliyor, bizim Mersin Limanı’mızı alıyor ve fiyatları artırarak kendini kârlı bir yapıya taşıyor. Eleman yetersizliği nedeniyle istasyonları kapatılan veya günün belirli saatleri hizmet verir duruma getirilen, atölyeleri kapatılan, işlevsizleştirilen, kuruma yeni personel alınmamasıyla personel sayısı düşen, kamusal nitelik taşıyan hizmetleri önemli ölçüde taşeron ve hizmet alımıyla yapılan, ana hatların yüzde 20’lik kesiminde yolcu treni çalıştırılmaz duruma gelmiş, arazileri ihtiyaçları dikkate alınmadan elden çıkarılan, bir kısmı belediyelere devredilerek özelleştirilen, çalışan sayısı 66 binlerden 25 binlere düşürülen, ana hatların yüzde 94’ü tek yollu vaziyette çalışan, hızlı tren hatları dışında bir açılım gösteremeyen, ekspres yolcu treni, mavi tren seferlerini bazı hatlarda kaldıran, birkaç prestij tren dışında arazi ve binaları elden çıkarılan, istihdamın daraltıldığı bir yapıya doğru Devlet Demiryolları getirilmiş durumdadır. Kamulaştırma sorunları, yatırım projelerinde yapılan kapsamlı değişiklik, maliyet artışları, dava sayılarının artışlarıyla kurum oldukça sorunlu bir dokuya ermiştir.  2 bin konutluk boş lojmanı olan bir durumda. Devlet Demiryollarında boşalan istasyonlardaki görevlendirmeler nedeniyle artık o konutları kullananlar kalmamış. Yıllardır halka ucuz ulaşım hizmeti veren mevcut tren seferleri  kaldırılmakta. Kamusal alan tasfiyesi ve özelleştirme hedefi demir yolu için ana düşünce yapısına dönüşmüş durumda. Altyapı işletmesinin taşerona verilmesi, kopuk işleticiler ve şirketler tarafından verilecek hizmetlerin gelecekte bir kaosa ve kazaların artmasına neden olabilmesi de olası.

TCDD’nin bir bütün olarak ele alınarak  YHK dışında durumun tetkiki, sorunların ve durumun incelenmesi adına Meclis araştırması açılması ve her yönü ile durumun ele alınması gerektiğini düşünüyorum”.
 

Kaynak: TİYO AJANS
banner697

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.