İKİ DİL ve ÖZERKLİK’e Niğde’nin Katkısı

İKİ DİL ve ÖZERKLİK konusunun Niğde ile ilgisi nedir?

SİYASET 31.12.2010, 00:21 31.12.2010, 00:21
1821
İKİ DİL ve ÖZERKLİK’e Niğde’nin Katkısı
banner830
Demokratik Özerklik Çalıştayı’nda yöneticilik yapan gazeteci Mehmet Altan ve İKİ DİL ve ÖZERKLİK projesinin Niğde’ye kadar uzanan serüveni…
1980 li yıllardan beri İKİ DİL ve ÖZERKLİK konusu PKK terör örgütü tarafından söylenir, önce Kandil’den sonra da İmralı’daki çalışma merkezinden talimatlar veren Öcalan yıllardır bu istekleri dile getiriyordu.
*********
2 Yıl önce Meclise Gelmişti
2007 Ekim ayında BTP, Demokratik Toplum Kongresi yaptı “ demokratik özerklik projesi”ni kabul etti. 2. Olağan Kongresindeki, projeyi, “siyasi tutum belgesi” olarak parti tüzüğüne soktu. O dönem, DTP Milletvekilleri Projeyi Türkçe, Kürtçe ve İngilizce kitapçık şeklinde bastırıp TBMM’de dağıtmıştı.
O gün Meclis çatısı altındaki bu rezalete Akp hükümeti suskun kalmıştı. Bu gün Akp Hükümetinin “Özerklik istekleri seçim taktiğidir, takiyyedir, demokrasiye suikasttır” demesinin , aslında kendilerinin bir seçim taktiği olduğu anlaşılıyor.
********
2008 yılında Abant Platformu’nda dile getirilmişti.
2008 yılı Temmuz ayında Fetullah Gülen Cematine yakınlığı ile bilinen  bir Vakfın organize ettiği Abant Platformu’nun konusu “Kürt Sorunu” katılanlardan bazıları ise Mehmet Altan, Cengiz Çandar, Doğu Ergil, Mümtaz Türköne, Altan Tan vs. ne kadar kürtçü , bölücü yazar çizerler-de varsa katılmıştı. 
Abant Platformu'nun ''Kürt Sorunu: Barışı ve Geleceği Birlikte Aramak'' konulu 17. toplantısı, Star Gazetesi yazarı Mehmet Altan'ın oturum başkanlığında yaptığı ''Geçmişin Muhasebesi'' adlı oturumda “ Konuşmacı Cengiz Çandar, Kürt yoğun bölgelerde Kürtçenin resmi dil olarak kabul edilmesi ve hatta trafik levhalarındaki uyarıların Kürtçe ve Türkçe olarak birlikte yazılması önerilerini savundu. Bu gibi bir çok gayri milli, bölücü konuların dillendirildiği bu toplantının ardından, bazı basın yayın organlarında “Fetullah Gülen – Pkk işbirliği” başlığı ile yazılar yayınlanmıştı. 
**********
Özerklik projesinin mimarlarından Mehmet Altan Niğde’de
2010 Mayıs ayı Mehmet Altan, AKP’li Niğde Belediyesi tarafından Niğde’de Şehir Konferanslarının konuğu oldu. Mehmet Altan’ın ardından Niğde Belediyesi şehir konferanslarının bir başka konuğu ise  Mümtaz Türköne ‘ydi.
Mehmet Altan Belediye Başkanı Faruk Akdoğan’dan aldığı Niğde’nin kolaj çalışmasına bakarak, Niğde için Gerçekten de medeniyetlerin yaşatıldığı bir şehir. Roma var, Bizans var, Selçuklu var, Osmanlı var.(Türk diyemiyor, şaşırmıyoruz) Niğde’ye gelmek hakikaten insanlıkla el sıkışmak.” diyor. İnternet’te bir araştırma yaptığınızda Mehmet Altan gibi aynı çizgideki yazar çizer takımının AKP’li belediyeler ve AKP’ye göbekten bağlı sivil toplum kuruluşları tarafından onlarca kez konferans yada açılışlara davet edildiğini görürsünüz. AKP’li kuruluşların ve belediyelerin Mehmet Altan gibi isimlere milletin (Niğdeli’nin) iddialara göre çok yüksek miktarda  paralar ödeyerek konuşturmasının! bir anlamı-gerekçesi-bedeli olması gerekir.
*******
İki Dil ve Özerklik Talebi Çalıştayı Mehmet Altan oturum yönetiyor
2010 Aralık ayında Diyarbakır’da özellikle gözümüze sokmak için adının da “ Demokratik Özerklik “dendiği bir çalıştay yapılıyor, yine malum ekip 1. Oturumu yöneten kişi gazeteci Mehmet Altan. 1. oturumun konusu; “Türkiye’de Ulus-Devlet, Milliyetçilik ve Yeniden Yapılanma Sorunları”
Ondan sonrasını hepiniz takip etmişsinizdir…
Neden Suskunlar… Acaba?
Hükümet’ten ses yok… Öğrencilere ağız dolusu laf eden Başbakanımız ‘dan tık yok… Meclis adına, Meclis Başkanı kem küm ediyor, bir hafta sonra Akp Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik ; bu tartışmalar gerçek demokratikleşme süreci ve açık toplum arayışlarına “süikasttir” dedi. Olayın 2011 seçimlerine yönelik politikalar olduğunu söyleyerek , konuyu basitleştirmeye, önemsizleştirmeye ve sözünü ettiği seçimlere oynamaya çalıştı. İlginç bir açıklamada Ankara’da bulunan Irak Cumhurbaşkanı Kürt asıllı Celal Talabani’den geldiÖzerklik isteklerinin zamanı değildirdedi,ama zamanını söylemedi!, kimse de sormadı.
İKİ DİL ve ÖZERKLİK istekleri sadece BDP’nin yada İmralıdaki siyaset çalışma merkezinden Hükümet ile pazarlık yapan terörist başının istekleri değildir. İsteyenlerin arasında Cemaat ve Akp Hükümeti de vardır. Var olan bir şey daha, oda 2011 seçimlerinde milli hassasiyetleri, refleksleri biraz olsa da kalabilmiş oylar vardır. MHP’nin meclis dışı bırakılma projeleri vardır.
Bu konudaki en isabetli ve yüreklere su serpen tespit MHP Genel Başkanı Bahçeli’den geldi. Bahçeli "Sayın Başbakan'ın anayasa değişiklikleriyle ilgili açılımın gereklerini seçim sonrasında yerine getireceğini düşünüyorum. Ana konuyu gündemden düşürmemek, toplum hafızasında yer etmek ve toplumun bazı kesimlerine de konuyu hazmettirmek için Barış ve Demokrasi Partisi ile Demokratik Toplum Kongresi'ne sanki özel bir mesaj verirmişçesine bir program Türkiye'de uygulanmaktadır. Çift aktörlü bir senaryodur." diye konuştu. MHP lideri, gelinen noktada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün geçtiğimiz yıl Bitlis'in Güroymak ilçesinde, ilçenin eski adı 'Norşin' ifadesini kullanmasının da etkili olduğunu ileri sürdü. Bu tabirin 'herkesi cesaretlendirdiğini' savunan Bahçeli, şöyle devam etti: "Bu çok yanlış olmuştur. Bölünmenin alfabesi yazılmaktadır. Önemli bir ölçüde de mesafe kat ettiklerini zannediyorlar ama söylenenler gerçek hayata dönüşür mü? Bu, Milliyetçi Hareket Partisi var olduğu müddetçe mümkün değildir."
 
Yuradaki yazı www. gazeteBOR.com sitesi yazarı Afşin TÖREN’in 26 Aralık 2010 tarihli köşe yazısıydı.
 Afşin TÖREN’den izin alarak aşağıdaki fotoğraflarla süsledik! Umarım ilginizi çeker.

 Demokratik Özerklik Çalıştayının Ardından Halay Çektiler
İki dillilik tartışmaları ve demokratik özerklik çalıştayı nedeniyle çok yoğun bir ziyaretçi trafiğine sahne olan Diyarbakır’da halay günleri devam ediyor. Önceki gün TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner’in tabu yıkan konuşmasıyla başlayan etkinlik Boyner’in Kürtçe şarkılarla halay çekmesiyle sona ermişti. Gazeteci Mehmet Altan ve DTK Başkanı Ahmet Türk ise önceki gece katıldıkları bir yemeğin ardından halaylarla coştular. (tarafgazetesi)
 
Aşağıdaki alıntı, Selim Gökel’in 14 Aralık 2010 tarihli “Niğde ‘de sıradanlıkla övünmek…Yaşamak” başlıklı köşe yazısından alıntıdır. Tamamı için Tıklayın…
 ….. Ama bunu söylerken de şehir konferanslarının son 7. ve 8. ‘sinin konuklarını göz ardı edemem. Konferansın konuşmacıları, gazeteci-yazar Mehmet Altan ve Mümtaz Türköne’nin bölücü örgüt, sözde kürt devleti,  kürtçülük, türklük kavramı gibi daha bir çok konuda tepki çeken yazı ve çıkışları nedeni ile bu şahısların,  Belediye çerçevesinde değilde bir dernek, vakıf adı altında nemalandırılması! daha uygun olurdu. Bu gidişle 9. Şehir konferanslarında pkk ‘yı savunan yazar çizer  göreceğiz. Bir yanda Bor yolunda bir bulvara, Alparslan Türkeş Bulvarı tabelası asmak, diğer yanda büyük bir kesim tarafından bölücü ve gayri milli görüşleri ile tepki toplayanların ödüllendirilmesi… (borhaber.net)

Niğde'deki programların ardından fotoğraflar...
 
Yorumlar (26)
MİTHAT ERSÖZ 9 yıl önce
İLK AÇILIM TELAFFUZ EDİLDİĞİNDE BASIN AÇIKLAMASI YAPMIŞTIM BU BAŞLIKLA BUGÜN BİR KERE DAHA YİNELİYORUM İKİ UCU .....DEYNEK HALİNE GELEN AÇILIM BİRİLERİNİ BOĞACAK MACUN TÜPTEN ÇIKMIŞTIR HER DURUMDA TÜRKİYE COĞRAFYASINDA YAŞAYAN HER İNSANIM ZARAR GÖRECEKTİR İKTİDAR BU İŞİ BU SEVİYELERE GETİRİRKEN SONUÇLARINI GÖREMEDİ YADA TALİMATLANDIRILDI ŞİMDİ DÖNÜŞ YOK DÖNERSE ERK SAHİPLERİ TARAFINDAN CEZAYA ÇARPTIRILIR İŞTE SİZE ZARAR HEPİMİZE FATURA YANİ MUŞ RAHATMI OLACAK İZMİR RAHATMI OLACAK NİĞDE RAHATMI OLACAK SADECE ABD AB COĞRAFYASINDA YAŞAYANLAR RAHAT OLACAK BİZDEKİ YANLIŞ AB Lİ OLMADAN AB Lİ GİBİ KARARLAR ALINMASINDAN ABD NİN DAYATMALARINA BOYUN EYİLMESİNDEN KAYNAKLI İYİDE NE OLACAK ŞİMDİ BENDE TARZANCA BİLİYORSAM BOR BELEDİYESİ TABELALARIN ALTINA TARZANCA YAZDIRACAKMI TÜRKİYEMİ TEMEL FIKRALARINDAKİ HALE GETİRENLERE SESLENİYORUM DAHA HAZIR DEYİLİİİİİİİİZ......
Site Yönetimi 9 yıl önce
Sayın Yorumcularımız Lütfen Büyük harfle yazmayalım, Küçük harfle yazılan yorumlar gözü yormaz ve daha çok okunur.... Vurgulamak istediğiniz kelime yada bir kaç cümleyi büyük yazabilirsiniz.
Öğretmen 9 yıl önce
Bu fotoğrafta görülen Özerklik ve İki Dil ve Kürtçülük görüşleri bilinen Mehmet Altan'ın ellerini omuzlarında taşıyan Vekil Aday Adaylarının bu fotoğrafları Bilbordlarda yer almalıdır.
Zekiye GÜLER 9 yıl önce
Herkese göre sağdaki , bize göre güneydoğu daki ancak kökü kuzey karadenizdeki vekil adayının, fotoğrafı .......için teşekkürler. Zaten Müdürlüğünde ki uygulamalar konusunu da söylüyor ancak kimseyi inandıramıyorduk. Vay yandı gülüm keten helva.
Borlu Yaren 9 yıl önce
Nerden nereye, Şahin Hocamın evrimini izleyelim, Bor da ülkücü ve ardından Bibipçi, Niğde de AaKePeci ve enson Libelar solcu, kürt politikalarına destek... Şahinlikten.... nerelere...
Doğrucu 9 yıl önce
MİTHAT ERSÖZ'ün yorumu neden büyük harflerle yayınlanmış? yada onu yayınlıyorsunuzda bir sonraki yorum yapan kişiye küçük harfle yazın diyorsunuz. Demekki siz işinize gelen yazıları büyük küçük bakmadan yayınlıyor, işinize gelmeyenleri ise BÜYÜK harf diye yayınlamıyorsunuz. Siz busunuz aslında... (SİTE YÖNETİMİ : Büyük harfle yazmak, şekil olarak uygun düşmüyor, ikincisi büyük harfle yazılan hiç bir yorumu yayınla ma mazlık etmedik. Son 24 saatir büyük harfle yazılıp yayınlamadığımız hiç bir yorum yoktur. Yanıltıyorsunuz insanları. Eğer içeriğinde sakıncalı bir durum yoksa, bizim için kişiler, isimler den öte yorum yazılması önemli kimliklerine kafa yormuyoruz. Ayrıca, yorumları yayınlayan personelimiz iki kişidir, kendilerinin de yorum farkından dolayı oluşabilir. Özür dileriz.. büyük yazılan yayınlar bundan sonra yayınlanmayacaktır. zaten yorum çubuğunun üzerinde de yazıyor. Büyük yazılan yorumlar okunması zordur, bu genel kabul görmüş bir konudur. sadece yorumcularımıza yardımcı olmak için saygılar...)
sinan 9 yıl önce
daha dün cumhurbaşkanı gülün diyarbakırda kürtçe türkçe sözlük hediyesini kabul etmesi, kürtçe pankkart açanlardan gülleri almalar gittiği ve girdiği belediyede iki dilli yazılra ses etmemeleri... bu işi akp iktidarı bitirdi sağolsun.bu olay tartışmaya dahi kapalıyken hemde. bugün özerklik diye dillendirmeyi nasıç cesaret ediyor bu adamlar. mgk kararlarını tanımıyormuş adam mgk bölücüymüş diyor demirtaş.. bu adamlara diyecek sözümüz yok onların davası bu da din adına islam adına milliyet adına bu ülkeyi bölen akp ve onun sevdalıları nasıl hesap vereek onu bilmeiyorum. millet kavramı gitti de vatan kavramı da gitti. cemaat pensilvaydan salya sümük emirleri alıp burda omurgasızca durup akp ve bdpyi t desteklerken onların arkasından giden sözde müslümanlar dyalogçu müslümanlar hangi allah larına hesap verecekler??? yok yok bu işdinciler eliyle akpvemaat ve bdp arasında bitirildi. meb bakanı kuzey ırakta zanay ve barzaniyle şivan perver dinledi. gül kürtça şarkılar söyledi daha dün...ki
Atilla ŞOLA 9 yıl önce
Yazının Metni, tespitler ve fotoğraların seçimi tek kelimeyle muhteşem, teşekkürler borhaber.net , iyi ki varsınız.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner833
kapalı
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 18 40
2. Başakşehir 18 36
3. Trabzonspor 18 35
4. Fenerbahçe 18 34
5. Alanyaspor 18 32
6. Galatasaray 18 30
7. Beşiktaş 18 30
8. Göztepe 18 26
9. Malatyaspor 18 24
10. Gaziantep FK 19 24
11. Çaykur Rizespor 18 23
12. Denizlispor 18 22
13. Gençlerbirliği 19 21
14. Konyaspor 18 18
15. Kasımpaşa 18 15
16. Antalyaspor 18 14
17. Ankaragücü 18 12
18. Kayserispor 18 10
Takımlar O P
1. Hatayspor 18 37
2. Bursaspor 19 33
3. Erzurum BB 18 31
4. Keçiörengücü 18 28
5. Ümraniye 18 28
6. Akhisar Bld.Spor 19 28
7. Menemen Belediyespor 18 28
8. Adana Demirspor 18 27
9. Altay 18 24
10. Balıkesirspor 18 24
11. Giresunspor 18 24
12. Fatih Karagümrük 18 23
13. İstanbulspor 18 20
14. Altınordu 18 19
15. Osmanlıspor 18 16
16. Adanaspor 18 13
17. Boluspor 18 13
18. Eskişehirspor 18 9
Takımlar O P
1. Liverpool 23 67
2. Man City 24 51
3. Leicester City 24 48
4. Chelsea 24 40
5. M. United 24 34
6. Tottenham 24 34
7. Wolverhampton 24 34
8. Sheffield United 24 33
9. Southampton 24 31
10. Arsenal 24 30
11. Crystal Palace 24 30
12. Everton 24 30
13. Burnley 24 30
14. Newcastle 24 30
15. Brighton 24 25
16. Aston Villa 24 25
17. West Ham 23 23
18. Bournemouth 24 23
19. Watford 24 23
20. Norwich City 24 17
Takımlar O P
1. Barcelona 20 43
2. Real Madrid 20 43
3. Atletico Madrid 20 35
4. Sevilla 20 35
5. Getafe 20 33
6. Real Sociedad 20 31
7. Valencia 20 31
8. Athletic Bilbao 20 30
9. Villarreal 20 28
10. Osasuna 21 28
11. Granada 20 27
12. Real Betis 20 27
13. Levante 21 26
14. Deportivo Alaves 20 23
15. Real Valladolid 20 22
16. Eibar 20 22
17. Mallorca 20 18
18. Celta de Vigo 20 16
19. Leganés 20 14
20. Espanyol 20 14
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@