Gürer, Sayesinde TBMM'de Gündem NİĞDE...

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer Niğde’nin sorunlarının peşini bırakmıyor.

SİYASET 06.03.2016, 22:56 06.03.2016, 23:02 nigdehaber
1800
Gürer, Sayesinde TBMM'de Gündem NİĞDE...
banner830
 CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer Niğde’nin sorunlarının peşini bırakmıyor. TBMM si Bütçe Komisyonundan sonra TBMM sinde Bütçe görüşmelerinde de Niğde sorunlarını ilgili bakanlara sormaya devam ediyor. Gece yarılarına kadar devam eden toplantılara katılan Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer sorularına Bazı bakanların açıklamalarına karşın genelde süre sınırlılığı nedeni ile bakanlar yazılı yanıt vereceklerini belirtiyorlar. Böylece Niğde için yapılacak yada yapılmayacak konularda resmi olarak ortaya çıkıyor.

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer  Niğde Üniversitesince   YÖK’ten çıkarılan TIP Fakültesi kararının Sağlık Bakanlığında aylardır onaylanmaması üzerine konuyu bütçe görüşmelerinde bakana sordu.TIP Fakültesinin açılabilmesi için Sağlık Bakanlığının onay vermesi gerekiyor. Bu onay alınmadıkça da Tıp Fakültesi açılamıyor ve yalnız kağıt üzerinde alınmış bir karar olarak kalıyor.

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanına sorusunu bakan yazılı yanıtlayacak Gürer TBMM tutanaklarına da geçen sorusu şöyle –“Niğde halkının büyük beklentisi tıp fakültesidir. Karar YÖK'ten çıkmıştır, Sağlık Bakanlığından aylardır onay beklemektedir. Niğde Üniversitesi bütçesinde Niğde tıp fakültesi için bir ödenek ayrılmış mıdır? Dört yıl içinde tıp fakültesi açılması olası mıdır?”

İkinci sorum: Engellilerin tekerlekli sandalyelerle tüm eğitim kurumlarına girebilmesi için bir çalışma var mıdır? Bu konuda bütçeden bir ödenek ayrılmış mıdır? Bakan Bu engellilere ilişkin okullarımızda zaten bu yasa çıktıktan sonra TSE 9111 ve TSE 12576 standartları uygulanıyor. Buna göre okul girişlerine rampa yapılması, zemin kaplamalarının kaymayan ve tekerlekli sandalye hareketini güçleştirmeyen malzemeyle kaplanması, birden fazla katlı eğitim yapılarında standartlara uygun engelli asansörü yapılması, dersliklerin eşitsiz ve kot farkı olmaksızın tasarlanması yani engelliler için gerekli olan düzenlemeleri yapacak şekilde tip projelerimizi güncelledik, tip projelerimizi ona göre yapıyoruz. Diğer eski okullarımızda da bunların mümkün olanlarını uyguluyoruz.” dedi. Tıp fakültesi için ise soruya yazılı yanıt vereceğini söyledi.

BİRKO’YA DESTEK VERİN

 Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bütçe görüşmelerinde de Bakan’a BİRKO durumunu anlatıp destek verilmesini, işçi çıkarmaların durdurulmasını istedi.

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer şu soruyu sordu.-“ - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanına: BİRKO, kırk yıldır, Niğde ve çevresine istihdam sağlayan ve ekonomiye değer katan bir kuruluştur. BİRKO'nun 4 tesisten biri olan Karde iplik tesisinin piyasa koşulları ve ekonomik gidişat nedeniyle kapatılmasıyla 300'e yakın işçi işsiz kalmıştır, işçiler mağdurdur. BİRKO ve benzeri kuruluşlara kamu bankalarınca kredi sağlanması, borçlarının uzun vadeye yayılması ve çıkarılan işçilerin işe yeniden alınması konusunda bir girişimde bulunmayı düşünüyor musunuz?

Bakan “Sayın Gürer’in BİRKO’yla ilgili konuyu sordu, bizim Bakanlık alanımızda olmadığı için şu anda net bir cevap verme imkânım yok, ama arkadaşlarımız ilgilensin ve gereken cevabı Sayın Gürer’e ulaştıralım. Dedi.

 

TAPU İÇİN YENİ BİNA

 Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Sarı’ya da Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer şu soruları yöneltti.
    Çevre ve Şehircilik Bakanımıza: Niğde ve Bor ilçesi tapu müdürlükleri yetersizdir. Personel açığı da vardır. Yeni binaların yapılması, personel açığının giderilmesi düşünülmekte midir?”dedi

Bakan Fatma Sarı” Niğde ve Bor'da personel ihtiyacı gündeme geldi. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün personel ihtiyacını gidermeye yönelik çalışmalarımız kapsamında Maliye Bakanlığımızdan personel talep ettik. Türkiye geneli için 1.162 adet 4A kadrosundan, 1.500 adet de 4B kadrosundan personel talebimiz gerçekleşmiştir. Bunun da cevabını bekliyoruz.”dedi Tapu için bina konusunda ise bir açıklamada bulunmadı.

 Yapım İşleri Kontrol Yönetmeliği'nin günümüz şartlarına uygun hâle getirilmesi düşünülmekte midir? Sorusuna da yazılı yanıt vermesi bekleniyor.

TARİHİ CAMİLER ÇOK KATLI YAPILAR

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Sarı’ya yönelttiği bir soruda kentlerin dokusu ve tarihi yapılar ile ilgili idi. Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer yönelttiği soru ise bakanın yazılı yanıtlaması bekleniyor. Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer sorusu şöyle idi.-“ Tarihî yapılar ve camiler dahi yok sayılarak çok katlı yapılar Anadolu kentlerine de yayılmaktadır. Kentin rüzgârını kesen, altyapı sorunlarını artıran bu tür yapıların kentlerde yapılmasını önleyici bir düzenleme düşünülmekte midir? Niğde Akkaya Barajı'nda çevre felaketine yönelik çözüm öneriniz ve yaklaşımınız nedir?” dedi

PATATES  ELMA VE HAYVANCILIK ORGANİZE

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer patates ve elma üreticisi sorunları ile Kızılca Çukurkuyu Hayvancılık tesisi yapılması konusuna da Tarım Bakanına sordu.  Gürer şöyle dedi.-“  Tarım Bakanına: Patates ve elma Niğde'de depoda kaldı, 200 bin tonu aşkın patates çimlenmeye başladı, yurt dışı satış olanağı görünmüyor. Büyükşehir belediyeleri vasıtasıyla acil patates ve elmanın pazarlanması düşünülmekte midir ya da farklı bir çözümünüz var mıdır?” dedi.

Bakan, Patates stoklarının iki aylık fazlalık olduğunu ifade etti.  Tarım Bakanı Faruk Çelik-“. Patatesle ilgili olarak şunu ifade edeyim: 2014 yılında 4,1 milyon ton patates üretimi var iken, 2015 yılında 4,7 milyon ton; yüzde 14’lük bir artış söz konusu. Aylık tüketimimiz 300 bin ton. Dolayısıyla, stokta şu anda 710 bin ton patatesten bahsediliyor, ifade edilen 710 bin ton yani iki aylık bir patates stoğu var...”dedi Bakan konuyu takip ettiklerini belirtti..

Tarım Bakanı Niğde Kızılca, Çukurkuyu bölgesinde hayvancılık organize sanayi bölgesi kurulması düşünülmekte midir?

Sorusuna ise bize böyle bir başvuru yok diye yanıtladı

ASKERİ FABRİKA

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’a da Askeri Levazım Ana depo fabrikası ile ilgili soru yöneltti. Bakanın yazılı olarak bilgi vermesi beklenen soru şöyle-Millî Savunma Bakanına: Bor'da halk deyimiyle 1964'te kurulan askerî fabrika kapasitesinin artırılıp geliştirilmesi düşünülmekte midir? Bölge ekonomisi ve iş alanı olarak bu tesis çok önemlidir ve mutlaka bu konuda. Çalışma yapılmalıdır”dedi...

 

Kaynak: Sitemizden haber fotoğraf alınması yasaktır.
Yorumlar (8)
Yorulmaz 5 yıl önce
Ya sen hiç yorulmazmısın nedir bukadar niğde sevdalılığı arkadaş kitabını yazdın şimdide mecliste niğenin tarihini yazyorsun helal olsun hakkını helal et bizlere.
Niğdenin yaşayan evliya çelebisi 5 yıl önce
Baktılar adam çalışıyor,çalmıyor,zenginlemiyor dur durak bilmiyor evliya çelebi gibi ankara niğde -niğde ilçe köy kasaba mahalle geziyor meclisde boş durmuyor yan gelip yatmıyor hergün basın toplantısı hergün bir soru önergesi bazılarının vaadlerinin asılsız olduğunu ispatlıyor ..Çamur atacak bişey bulamıyorlar bu sefer ömer beye bel altı ( yok dinsiz,yok terörist vb.) çamur atıp karalamaya kalkıyorlar.Sizin yatacak yeriniz yok Allah sizi ıslah etsin ..Takdir edin adamı ..Bırakın Niğde yi şuan meclisin en çalışkan vekili
Helal Olsun! 5 yıl önce
Verilen oylar, yaptığımız seçim çalışmaları Cumhuriyet Halk Partisi'ne ve sayın vekilimiz Ömer Fethi Gürer'e helal olsun! Geldiği yerin hakkını veren sayılı insanlardan birisiniz sayın vekilim. Başöğretmen Mustafa Kemal'in öğrencileri olarak destekçiniziz. :)
ONUR 5 yıl önce
DOKUNULMAZLIK FEZLEKELERİ MECLİSE GELECEK ÇOK MERAK EDİYORUM AMA ŞİMDİDEN SÖYLEYEYİM HDP ye ACİLEN CAN SİMDİ LAZIM ESTEK KERESTEK HDP İLE AYNI TAVIR VİJDAN SAHİBİ SAĞDUYULU CHP li KARDEŞİM HİÇMİ BİR ŞEYLER ANLAMIYORSUN İÇ MUHASEBENİ YAPMIYORSUN ŞEHİTLER.GÖZÜ YAŞLI ÖKSÜZLER ANNELERİ PARTİNİ SORGULAMIYORSN SÖZÜM DÜŞÜNEN İNSANLARA(önse hainleri sonra hırsızları yargılayalım dese yine makul ama yoook HDP ile kulvar)İŞTE BU TAVI MİLLETİ YARALIYOR-SAYGILAR
halkemzadegıllerden değil 5 yıl önce
60-70 kısılık fabrıka mı olur dıyem vekılımız var..daha askerı fabkaya ne yapılırkı.. ama bumdan once suprızlerı vardı kavaklıoğlunun sımdı ne degıstı. ozaman calısanı 300 kısydıde ondanmı oyle konusmustu.. kaopatın gırtsın bakalım ne olacak... kımsenın boru dusundugunu sanmıyorum. bıde jandarma tugayı gelecektı bora .. sn.kavaklıoglu bu konudan haberdar oldumu olmadıysa ..omer beyde duymamıs yoksa balonmu..
AKİF 5 yıl önce
PARTİNİ DEĞİŞTİR ÖYLE GEL ... YOK YAPAMAM DİYORSAN SENDE EN AZ PARTİN KADAR HDP ye ORTAKSNN DEMEKTİR
akif 5 yıl önce
terör araştırılmasın diyen partiler ne olacak?
borlu 5 yıl önce
akıf rumuzlu arkadaş ne kadar boş konuşuyorsun
Son Yorumlar
Askıda ekmek bilinen şey. Günlerce askıda duruyor kimse de almıyor. Farklı bir şey yapmak lazım. Mesela askıda ejder meyvesi olsa çok daha iyi olur. Herkes kapışır ve tatmadığımız bir şeyi tadarız. İlgili siyasilere teşekkür ederdik. Haddini bil sen kim ejder meyvesi nere haddini bil diyorlarsa da canınız sağ olsun. Dememiş sayın.
Çok Para Cehape bulsun o zaman, çok Para valla, devlete minnettar olmak gerek, gerisi gevezelik
Hakkaniyet rumuzluya; Sen 50 yaşına kadar kahveden çikabilseydin birşeyleri görebilirdin. En azından bir ekmeğe insanları muhtaç edenleri... Berna Türk rumuzluya; HDP ile ortak türkü söyleyen Elele oynayan silahlarını 2o Ekim'de ülkemizden geçirip teröristlere yemek ismarlayanlara soracaksın o soruyu. Hatta soyisminde ki Türk kelimesini biz bunları tanımıyoruz diyen reise. Türklük soyisimden değil kandan gelen bir şeydir. Öyle olsaydı HDP li Ahmet Türk'ün soyadı Kürt olurdu.
koltuk değneği görevinizi başarıyla yürütmektesiniz. düştüğünüz durum ortada ülkeyi ekmeğe muhtaç ettiğinizin kanıtıdır bu bir hakarettir halka dilenci muamelesi yapamazsınız fabrikalar açtınız da halk karşımı çıktı
Başkanım hayırlı olsun. Sizinle gurur duyuyoruz. Başarılar.
12°
parçalı bulutlu
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 21 Ekim 2020
İmsak 05:27
Güneş 06:48
Öğle 12:31
İkindi 15:35
Akşam 18:04
Yatsı 19:20
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 5 13
2. Fenerbahçe 5 11
3. Karagümrük 5 8
4. Antalyaspor 5 8
5. Erzurumspor 4 7
6. Galatasaray 5 7
7. Sivasspor 4 7
8. Kasımpaşa 5 7
9. Hatayspor 4 7
10. Göztepe 5 6
11. Konyaspor 4 6
12. Kayserispor 5 6
13. Çaykur Rizespor 5 5
14. Trabzonspor 5 5
15. Malatyaspor 5 5
16. Denizlispor 5 5
17. Gaziantep FK 5 4
18. Beşiktaş 4 4
19. Gençlerbirliği 4 4
20. Başakşehir 5 4
21. Ankaragücü 4 1
Takımlar O P
1. İstanbulspor 5 12
2. Tuzlaspor 5 11
3. Altay 5 10
4. Ankara Keçiörengücü 5 10
5. Adanaspor 5 9
6. Altınordu 5 9
7. Adana Demirspor 5 8
8. Samsunspor 5 8
9. Giresunspor 5 8
10. Bursaspor 5 7
11. Balıkesirspor 5 6
12. Akhisar Bld.Spor 5 5
13. Bandırmaspor 5 5
14. Ümraniye 5 4
15. Ankaraspor 5 4
16. Eskişehirspor 5 3
17. Menemen Belediyespor 5 2
18. Boluspor 5 1
Takımlar O P
1. Everton 5 13
2. Aston Villa 4 12
3. Liverpool 5 10
4. Leicester City 5 9
5. Arsenal 5 9
6. Wolverhampton 5 9
7. Tottenham 5 8
8. Chelsea 5 8
9. West Ham 5 7
10. Leeds United 5 7
11. Man City 4 7
12. Southampton 5 7
13. Newcastle 5 7
14. Crystal Palace 5 7
15. M. United 4 6
16. Brighton 5 4
17. West Bromwich 5 2
18. Burnley 4 1
19. Sheffield United 5 1
20. Fulham 5 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 6 11
2. Villarreal 6 11
3. Real Madrid 5 10
4. Getafe 5 10
5. Cádiz 6 10
6. Granada 5 10
7. Real Betis 6 9
8. Atletico Madrid 4 8
9. Barcelona 4 7
10. Sevilla 4 7
11. Osasuna 5 7
12. Elche 4 7
13. Valencia 6 7
14. Athletic Bilbao 5 6
15. Eibar 6 5
16. Huesca 6 5
17. Celta de Vigo 6 5
18. Deportivo Alaves 6 4
19. Real Valladolid 6 3
20. Levante 5 3

Gelişmelerden Haberdar Olun

@