Gürer, İçişleri TBMM Komisyonunda Konuştu

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM İçişleri Komisyonunda konuşma yaptı.

SİYASET 15.02.2016, 16:29 15.02.2016, 16:35 nigdehaber
1519
Gürer, İçişleri TBMM Komisyonunda Konuştu
banner830
 Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer,; “ Teröre  TBMM  ortak karar ve yaklaşımla çözüm üretilmelidir” dedi

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer İç işleri Bakanlığı Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında söz alarak terör, Uyuşturucu yaygınlaşması ve bakanlık çalışanlarının özlük hakları ile CHP belediyelere yapılan uygulamalar konusunda konuştu.

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer terör bitmesi için TBMM meclisinin ortak karar ve yaklaşımla çözüm üretmesi gerektiğini belirtti. Şöyle dedi.- Terör, ülkemizde herkesi ve her kesimi ciddi olarak etkilemekte ve kaygılandırmaktadır. Öncelikle şehitlerimize rahmet, gazilerimize sağlıklı yaşam diliyorum. AKP iktidarları sürecinde ülkemizde terör konusunda politikalar ya açılım ya imha mantığıyla yürütülmüştür. Sonuçta yüzlerce şehit ve gazimize neden olan sonuç hâlen de belirsiz bir süreç olarak devam etmektedir. Bu anlamda izlenen politikalar yetersiz ve çözüm odaklı değil, güncel, değişken politikalar içermektedir.

 Fakir fukara çocukları her gün şehit olmaktadır. Bu süreç böyle devam etmemelidir. Şehitlere saygı dahi giderek unutulur boyuta doğru gitmektedir.

 2002’de biten terör, 7 Hazirandan bugüne erdiği noktada düşündürücüdür. Artık söz söyleme süreci sona ermeli, çözüme tüm partilerin iş birliğiyle odaklanılmalıdır,

 Türkiye Büyük Millet Meclisinde ortak karar ve yaklaşımla çözüm üretilmelidir. Sayın Bakanın olan biteni dahi Türkiye Büyük Millet Meclisine bir kez anlatmaması, sürecin milletvekillerinin bilgisinden dahi uzak yürüdüğünün göstergesidir.

Terör yanında komşu ülkelerle sorunlar da ülkemiz geleceği konusunda yalnız AKP bakış ve yaklaşımlarıyla olayların aşılamadığının da görülendir. Ülke geleceğinin tüm siyasi partilerin ortak yaklaşımıyla ele alınması gereken bir dönemdeyiz. Biz halktan oy kaldık, o zaman her yaptığımız doğru anlayışı AKP’ye de ülkeye de yarar getirmez.

 Terörün tüm ülkenin ve her yurttaşın ortak sorunu olduğu dikkate alınarak çözüme yönelmeli, Türkiye Büyük Millet Meclisi çözümün adresi olmalıdır, ortak politika oy kaygısından arınarak sağlanmalıdır. Bu vatan hepimizindir, ne bölünme ne dışarıdan müdahaleyi kabul etmemiz olası değildir. Çözüm Türkiye Büyük Millet Meclisinde yaratılmalı ve terörün bir an önce bitirilmesi sağlanmalıdır. “Terörle mücadele” konu başlığında Sayın Bakanın “Hükûmetlerimiz döneminde terörle etkin bir mücadelenin yanında özgürlükçü politikalar, demokratikleşme ve insan hakları alanında yapılan reformlarla devlet-millet kaynaşması sağlanmıştır. Terörün istismar ettiği siyasal ve sosyal sorunlar üzerine cesaretle gidilmiş, bu konuda reformlar büyük bir kararlılıkla hayata geçirilerek ülkemizde yakın dönemde sessiz bir devrim yaşanmıştır.” ifadesi dahi bu sürecin bir nedenidir.”dedi.

 UYUŞTURUCU İLE ETKİLİ MÜCADELE EDİLMELİDİR

 Niğde  Milletvekili Ömer Fethi Gürer konuşmasında İçişleri Bakanının  sunumda yer verdiği uyuşturucu ile mücadele konusuna değindi ve   zabıtların bu bağlamda yetkilendirilmesini de istedi. Gürer şöyle konuştu-“ Sayın Bakan, sunuş konuşmasında yer alan birkaç konuya dahi değinmek istiyorum: Uyuşturucu kullanımı önlemlere karşın ilkokullara kadar inmiştir. Mücadele çok yönlü genişletilmelidir.

Bir kısım uyuşturucu kullanırken AKP döneminde oluşan ekonomik sorunlarla yaşanan süreç daha çok kişinin uyuşturucuya yönelmesine neden olduğu bir süreçtir. Kolay ulaşılan, ucuz, öldürücü uyuşturucu madde kullanımı artmıştır. Aileler uyuşturucu bağımlısı olmadan olayı fark edememektedir. Bu konuda okul, zabıta, muhtar, Emniyet iş birliği yanında her kesimin konuyu önemsemesi şarttır. Zabıtalarda bu bağlamda mücadele için silah ve gözaltı gibi konularda kanuni düzenlemelere ihtiyaç duyulduğunu düşünüyorum. Bazı okul önlerine polis, aracıyla gelmekte, okul dağılımıyla gitmektedir, oysa çocuk yolda uyuşturucu tacirinin eline düşmektedir.

 Ayrıca uyuşturucu kullanan çocuklar için görevliler “Yakalıyoruz, bırakıyorlar.” diyerek yakınmaktadırlar. Bu konuda tedavi önemlidir, tedavi sonrası takip edilmesi gerektiği süreç önemlidir. Her mahallede uyuşturucu kullananların yerleri bilinmekte, bu anlamda caydırıcı ve eğitici çalışmalar gereklidir. Kimi veriler doğru yansıtılmamaktadır. Çünkü eldeki göre soruna bakılmakta, oysa bu sorun daha yaygın ve kangrene dönüşmüş durumdadır.”dedi.

 

KAÇAK KAZILARLA TARİHİ ALANLAR DELİK DEŞİK

 İç İşleri Bakanlığı Bütçe Plan Komisyon görüşmelerinde konuşan Ömer Fethi Gürer  “define avcılarına” karşı daha etkili mücadele gerektiğini de belirterek şöyle dedi-Sayın Bakan, kaçak kazılar konusunda da alınan önlemler yetersiz kalmaktadır.

Son yıllarda ekonomik sorunların artmasıyla ülke tarihî alanları delik deşiktir. Niğde ilinin 131 köyünde tarihî varlık izleri, Kültür ve Turizm Bakanlığının yapması gereken çalışmalar yapılmadığı için define avcılarının talan alanına dönmüştür.

 İhbarların dışında antik kazı alanlarına gerekli müdahaleler yapılmadığı için de tahribat hızlanmıştır. Bölgeye gittiğiniz zaman alan içinde tarihî bölgelerin neredeyse her yeri delik deşiktir ve bu neredeyse de her gün devam eden bir süreçtir.”dedi.

TRAFİK CEZALAR İLE DEĞİL KAZALARA NEDEN OLAN ŞARTLAR ORTADAN KALDIRILMALI.

 Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer “ trafik kazalarının artmasına rağmen önlem alınamamasının bir nedeni kazalara neden olan şartların yok edilmesi değil, vatandaşın deyimiyle, Maliyeye gelir sağlayacak biçimde cezaların kesilmesidir.”diye konuştu.

MEMURLARIN ÖZLÜK HAKLARI

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer bakanlık memurlarının sorunlarını da dile getirdi. Bu konuda çalışma yapılmasını da istedi. Gürer şöyle dedi.-“Sayın Bakan, ayrıca güvenlik görevlilerinin terör yaşanan bölgeleri tanımadan orada görevlendirildikleri yönünde yaygın anlatılar vardır. Ayrıca güvenlik güçlerinin görev yaptıkları sivil memurların özellikle uzmanlık ve branşlarında ilerleme adına sınavların açılmaması, sivil memurların terör tazminatı almadıkları hâlde doğu ve güneydoğuda görevlendirilmeleri özlük hakları ve maaşlarının iyileştirilmemesi gibi sorunlar da bizleri iletilendir. Görev tanımına göre teknisyen yardımcılarının çay servisi, kat temizliği, malzeme taşıma işlerinde çalıştırıldığı, aşçıların teknik hizmetli sayılmadığı, mütercimlere kendi uzmanlık alanında yükselme olanağı verilmediği yine bize yansıtılan sorunlardandır.

Ayrıca muhtarlarda olduğu gibi emekli olan sivil memurların silah harcı ödemeye başladıkları, bu konunun da sorun olmaktan çıkarılması istenmektedir. Dedi.

CHP BELEDİYELERE FARKLI UYGULAMALAR

Bütçe Plan Komisyonu İç İşleri Bütçesinde görüşlerini dile getiren Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer  CHP li belediyelere karşı yapılan yanlış uygulamalardan da söz etti. Gürer şöyle dedi.-“  belediyeler konusunda da Cumhuriyet Halk Partili belediyelerle ilgili başvuruların geciktirilerek uygulamaya geçirildiği, bunun yanında daha çok denetime tabi tutulduğu, ayrıca il özel idare kurumunun büyük şehirlerde ortadan kaldırıldıktan sonra malların verilmesi sürecinde CHP’li belediyelerin olduğu bölgelerde CHP’li belediyelere devri yapılmadığı hâlde diğer belediyelere bunların da devredildiği yönünde ciddi iddialar vardır. “dedi.

 GÜRER SORULARDA SORDU.

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer bakana sorduğu sorularda Niğde Emniyet Müdürlüğü binası ile ilçe olması düşünülen kasabaların olup olmadığı yönünde idi. Ömer Fethi Gürer soruları da şöyle-“

Sayın Bakan, Niğde Emniyet Müdürlüğü binası eski bir yapı ve tadilatla kullanılmaktadır. Niğde ilinde yeni bir emniyet müdürlüğü binası yapılması düşünülmekte midir? Bazı kasabaların ilçe yapılacağı yönünde çalışma olduğu söylenmektedir. Niğde ilinde Gölcük kasabasının ya da farklı bir kasabanın ilçe yapılması düşünülmekte midir? Okul mezunu atama bekleyen polis öğrenciler için bir açıklamanız olacak mı?

İç İşleri Bakanı Efkan Ala sorulara yazılı yanıt vereceğini belirtti.

Kaynak: Sitemizden haber fotoğraf alınması yasaktır.
Yorumlar (0)
Son Yorumlar
sadece alkol yasağının değil karantina tedbirleri kapsamında genelgeyle konulan ve temel hak ve özgürlüklere müdahale niteliği taşıyan her yasak anayasaya aykırıdır. anayasa temel hak ve özgürlüklerin ancak kanunla sınırlandırılabileceğini söyler. bunun istisnası ise ohal dönemindeki kararnamelerdir. ülkede ohal olmadığına göre kanuni düzenlemeyle getirilmemiş her pandemi yasağı anayasaya aykırıdır. bu açıdan hakkınızda eğer idari para cezası uygulanırsa mutlaka dava yoluna gidin.
ben tabiiki isyan ediyorum kabullenenler uyumaya uyurken soyulmaya devam ediyor
Ya Niğde Gazeteleri Kıyakcılığın sonu Ayakçılık fazla şak şak usandırdı değilmi
Köy garajı ve Adliye Sarayının altından Ditaş altı üst geçit arasına 60 metrelik geniş düz bir bulvar açılsa; yol kenarlarına 2 mt. kaldırım, 2 mt. yürüyüş yolu, 3 mt. bisiklet yolu, 2 mt. engelli yolu, (3+3+3+3 mt.) Medaş -Telekom – Doğalgaz ve Belediyenin ayrı ayrı alt yapı güzergâhları, Tramvay hattı 10mt. 7 metrelik yeşil alan ve yol güzergâhı araç park ve dinlenme yerleri yapılırsa şehrimizin iki yakasına faydası olur. Bu arada Patates Araştırma Müdürlüğünün hazineden kiraladığı 310 dönümlük büyük araziye Resmi kurumlar, Millet bahçesi, Hastane, Fakülte, Spor alanları v.b. kurumlar yapılır. Şehrimizin iki yakasına hizmet verir ve ortada. Patates Araştırma Müdürlüğünün idari binası ve laboratuvarları için yaklaşık 30 dönümlük arazisi var. Sazlıca kasabasında da geniş yeri var. Bu aradaki derenin yapılmayan kısmını da ıslah edilir. Bu kısmın planlanması çok geri kaldı. Ayrıca eski sanayi alanı kentsel dönüşümle planlanması ve stadyum yapılmasında bu güzergâhta birleşir.
Yürüyüş parkurunun 2 ve 3’ünçü etap yürüyüş parkuru dere kenarından 5 metre kamulaştırılıp dere ıslahı ile beraber yapılması daha güzel olur. Belirli yerlere dinleme alanları yapılır. Yeşilburç vadisi görselliği, yürüyüş rotası, konaklama yerleri, suyu, doğa güzelliği ve seyir terasıyla mükemmeldir. Yeşilburç kentsel sit alanına güzel mastır imar planı uygulanması gerekir. Ayrıca kentsel sit alandaki konaklar tescilli olmasından yıkılıyor. Bu konaklar butik otel olarak turizme kazandırmamız gerekir.
15°
az bulutlu
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 06 Mayıs 2021
İmsak 03:59
Güneş 05:33
Öğle 12:43
İkindi 16:31
Akşam 19:43
Yatsı 21:11
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 37 81
2. Fenerbahçe 37 76
3. Galatasaray 37 75
4. Trabzonspor 37 64
5. Sivasspor 37 58
6. Alanyaspor 38 57
7. Hatayspor 37 57
8. Gaziantep FK 37 54
9. Göztepe 37 51
10. Karagümrük 37 51
11. Konyaspor 37 45
12. Rizespor 37 45
13. Antalyaspor 38 43
14. Başakşehir 37 43
15. Malatyaspor 37 41
16. Kasımpaşa 37 40
17. Kayserispor 37 39
18. Ankaragücü 37 38
19. Erzurumspor 38 37
20. Gençlerbirliği 37 35
21. Denizlispor 37 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 33 67
2. Giresunspor 33 67
3. Samsunspor 33 67
4. İstanbulspor 33 61
5. Altay 33 60
6. Altınordu 33 57
7. Ankara Keçiörengücü 33 55
8. Ümraniye 33 50
9. Tuzlaspor 33 47
10. Bursaspor 33 46
11. Bandırmaspor 33 42
12. Boluspor 33 39
13. Balıkesirspor 33 35
14. Adanaspor 33 34
15. Menemenspor 33 34
16. Akhisar Bld.Spor 33 29
17. Ankaraspor 33 26
18. Eskişehirspor 33 8
Takımlar O P
1. Man City 34 80
2. M. United 33 67
3. Leicester City 34 63
4. Chelsea 34 61
5. West Ham 34 58
6. Tottenham 34 56
7. Liverpool 33 54
8. Everton 33 52
9. Arsenal 34 49
10. Aston Villa 33 48
11. Leeds United 34 47
12. Wolverhampton 34 42
13. Crystal Palace 33 38
14. Brighton 34 37
15. Southampton 33 37
16. Burnley 34 36
17. Newcastle 34 36
18. Fulham 34 27
19. West Bromwich 34 26
20. Sheffield United 34 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 34 76
2. Real Madrid 34 74
3. Barcelona 34 74
4. Sevilla 34 70
5. Real Sociedad 34 53
6. Villarreal 34 52
7. Real Betis 34 51
8. Granada 34 45
9. Athletic Bilbao 34 45
10. Celta de Vigo 34 44
11. Osasuna 34 40
12. Cádiz 34 40
13. Levante 34 38
14. Valencia 34 36
15. Getafe 34 34
16. Deportivo Alaves 34 31
17. Real Valladolid 34 31
18. Huesca 34 30
19. Elche 34 30
20. Eibar 34 26

Gelişmelerden Haberdar Olun

@