Gürer, En Fakir ve Sahipsiz İl Niğde

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM’de Niğde'yi öyle bir anlattı ki...

SİYASET 28.02.2016, 01:36 28.02.2016, 01:43 nigdehaber
4354
Gürer, En Fakir ve Sahipsiz İl Niğde
banner830
 Ömer Fethi Gürer; Terör, Üretici Sorunları, çiğ süt, meralar, turizm, esnaf kredisi, işçi, öğretmen sorunları, havaalanı, tıp fakültesi, yüksek hızlı tren, akkaya barajı, ecemiş suyu, hayvancılık organize sanayi, afet paralarına değin, Niğde’nin her sorunu TBMM’de kürsüden dile getirdi.

 Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer TBMM 44 Birleşimimde söz alarak Niğde ilinin sorunlarını anlattı. Niğde’de yaptığı ziyaretlerde gündeme gelen sorunlarını tek tek anlattı. Üreticilerin mağdur olduğunu patates ve elmanın depoda kaldığını ve kısa sürede değer bulmaz ise üreticinin perişan olacağını söyledi.

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer CHP grubu adına kanun tasarısı ile ilgili aldığı sözde Niğde ilinde beklenen yatırımlardan esnafların işçilerin sorunlarına değin her konuyu dile getirdi.

 TERÖR

 Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer terörün en önemli sorun olduğunu ifade etti. Ve şöyle konuştu-“Niğde ilimizin köy, kasabalarını, demokratik kitle örgütlerini ve kurum kuruluşlarını ziyaret ettim. Doğal olarak toplumumuzun ilk sırada terörle ilgili müthiş bir rahatsızlığı var. Bir an önce terörün bitmesini halkımız arzu ediyor. Bu bağlamda şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize sağlık diliyorum. Dedi.

 PATATES ELMA ÜRETİCİSİ MAĞDUR 

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer patates ve elma üreticilerinin mağdur olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti.-“ Niğde ilinde köy ve kasabalarda dile getirilen ilk sorun terör, sonrasında ise ekonomik sorunlar. Çünkü bölgemiz tarım ve hayvancılıkla geçiniyor. Şu anda patates ürünü depoda olduğu için satılmadığından dolayı çiftçi büyük bir mağduriyet yaşıyor. Bu konuda ben Sayın Tarım Bakanımıza da önermiştim, Niğde'deki patates, Nevşehir'deki patatesi alıp büyükşehir belediyeleri eliyle dağıtım ve satışı yapılabilir. Keza, aynı durumda elma da artık çürüme noktasında. Üretici bu nedenle önümüzdeki yıl ağaçlarının bakımını ya da patatesin ekimini yapamama noktasında. Hükûmetin bu konuyu acilen ele almasını bekliyoruz. Dedi.

 ÇİĞ SÜT  ÜRETİCİSİ ZORDA

 

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer konuşmasında farklı konulara değindi. Gürer-“ Bu yıl çiğ sütte büyük bir sıkıntı var. Süt üreticileri 2014'ten beri değişmeyen süt fiyatları yanında maliyetteki artıştan rahatsızlar. Bu arada yemde indirilen KDV fiyatı kadar yeme gelen zamdan dert yanıyorlar. Ayrıca, hayvanların bu yıl sütteki sorun nedeniyle kesime verilebileceğini belirtiyorlar. Bunun, yine, ülkemizde geçmişte, 2007'lerde yaşadığımız gibi hayvancılıkla ilgili tekrar bir sıkıntı yaratması da söz konusu. Bu durumun da bir an önce dikkate alınmasını temenni ediyorum. Dedi.

 MERALAR YOK EDİLMESİN

 

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Niğde Meraların yok edildiğini de ifade ederek şöyle konuştu-“ Niğde'de meralarda son dönemlerde maden arama adına zarar verilmeye başlandı. Gümüşler'deki meralarda uygulanan yöntemde maden aramak için kullanılan kimyasallar bazı hayvanların da ölümüne neden oldu. Meraların yok olması bölgede hayvancılığı da yok eder. “dedi.

 TURİZM

 Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer turizm konusunda Niğde için önemine dikkat çekerek konuşmasını sürdürdü. Gürer-“ Niğde olarak, tarım ve hayvancılığın dışında tek şansımız turizm ama bilindiği gibi turizmde de büyük sorunlar yaşanıyor. Yanımızda Nevşehir ilimizde artık bu yıl nasıl iş yerini açacağını düşünen, otelini açacağını düşünen, nereden gelir temin edeceğini düşünen önemli bir kesim var. Tabii, Nevşehir'deki yapılmış yatırımların bu şekilde yaşadıkları mağduriyet, bizim bölgemizde turizm talebimizin, turizmin yanında kültür ve farklı folklor gibi buluşmaları da sağlayacak bir yönelişe geçmesini diliyoruz”. Dedi

 ESNAF KREDİDEN YARARLANAMIYOR 

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Niğde’de esnafların 30 bin liralık kredi verilmesinden fayda görmediğini de belirtti. Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer sözlerine şöyle devam etti.-“  Değerli milletvekilleri, geçtiğimiz günlerde Meclisimizden çıkan ve esnaflara 30 bin lira kredi verilen uygulamanın da alanda büyük sıkıntı yarattığını gördüm. Çünkü üç tane kefil, bir ipotek gösteren ve borcu olmayan kişiye 30 bin lira kredi veriliyor. Oysa orada yapılması gerekli olan, Halk Bankasına borcunu düzenli ödeyen esnafa da bu kredinin verilmesiydi. Ben esnaf kefalet kooperatifleri toplantılarında yaptığım konuşmalarda esnaflarımıza sordum borcu olmayan esnafımız var mı diye. Ne Niğde'de de ne de Bor'da borcu olmayan esnafımız yok. Yeni başlayan esnaflarımız bundan yararlanabiliyor ama Meclisimizin, esnaflarımızın mağduriyetini gidermek için, Halk Bankasına borcunu düzenli ödeyen esnafların bundan yararlanmasını sağlamasının önemli bir fayda sağlayacağını düşünüyorum. Diye konuştu

 MODERN KÖLELİK 

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer komisyonda görüşülen  ve Taşeronluktan esnek çalışmaya geçiş adı ile TBMM gelecek kanun tasarı ile ilgili de konuştu. Yeni düzenleme için modern kölelik “dedi. Gürer İşçilerin yansıra öğretmenlerin baskı yaşadığını, muhtarların sorunlarına çözüm beklediğini ifade etti. Sözlerini şöyle sürdürdü.-“ İşçiler tedirgin; esnek çalışmayla ilgili gelecek kanunun modern bir kölelik olduğunu belirtiyorlar. Öğretmenler, üzerlerinde yoğun bir baskı uygulanıp verimli olmalarını engelleyecek tayin tehdidi altında olduklarını söylüyorlar. 
    Muhtarlar sosyal güvence ve muhtarlıktan sonra silah taşıma ruhsatı, ayrıca birlik yasalarındaki problemlerinden dolayı sorunlarını ifade ediyorlar. “dedi.

 HAVAALANI-TIP FAKÜLTESİ-YÜKSEK HIZLI TREN-AKKAYA BARAJI -ECEMİŞ SUYU-

 Niğde   Milletvekili Ömer Fethi Gürer Bütçe görüşmelerinin başlaması ile yatırımların 2016 yılı için belli olacağına da vurgu yaparak bu bağlamda  Niğde ilinde Havaalanı, Tıp Fakültesi, Hızlı tren,Akkaya Barajı, Ecemiş suyu, Otoyol  gibi önemli sorunların  bu dönemde çözüm bulmasını istedi. Niğde Milletvekili Ömer fethi Gürer sözlerine şöyle devam etti.-“ bütçe görüşmeleri başlıyor. Bu bütçe görüşmelerinde her ile ayrılan yatırımlar çok önemli. Niğde ili yıllardır havaalanı bekler. Havaalanı konusunda, Aksaray'la Niğde'nin arasına bir yere yapılacağı söyleniyor. Oysa geçtiğimiz günlerde biz Rize'ye gittik KİT Komisyonu olarak. Trabzon'da varken Rize'ye de havaalanı yapılıyor mesafeleri o kadar da yakın olduğu hâlde. Onun için, Aksaray'ın temeli atıldığı yerde havaalanı olsun ama Niğde'nin temeli atıldığı yerde de havaalanımız yapılsın istiyoruz. Bu konuyu gündeme taşımak istiyorum.


Tıp fakültesiyle ilgili, Niğde Üniversitesi, YÖK'ten karar çıkardı. Ancak Sağlık Bakanlığında bu karar bekliyor. Niğde'ye tıp fakültesinin açılabilmesi için Sağlık Bakanlığının bir an önce bu konuda kararını vermesi diliyorum.

Hızlı tren konusunda 64'üncü Hükûmet Programı'mızda Niğde ili yer almıyor. Onun yerine Konya-Nevşehir-Aksaray ve Kayseri yeni demir yolundan söz ediliyor. Oysa 1932'de Cumhuriyet Halk Partisi döneminde Niğde'ye tren gelmişti. Bu dönemde o demir yolunun hızlı tren olarak, yüksek hızlı tren olarak düzenlenmesini diliyor ve bekliyoruz. 


Otoyol projesiyle ilgili 64'üncü Hükûmet Programı'nda Niğde'den Ankara'ya uzanacağı belirtiliyor. Onun da bir an önce başlamasını temenni ediyoruz. 


Akkaya Barajı'nda bir kirlilik sorunu var. Bu konudaki yazılı soru önergemize Sayın Bakan yanıt da verdi, "Bunu kirletenin Niğde Belediyesinin arıtma tesisinin çalışmaması." dedi. Niğde'yle Bor arasından geçerken kokudan müthiş bir rahatsızlık duyuyorsunuz. Üniversitenin de olduğu bu bölgede bu sorunun artık bu dönemde çözülmesini bekliyoruz. 


Ecemiş suyu bölge için çok önemli. Ecemiş suyu Çamardı'dan çıkıyor Akdeniz'e akıyor. Niğde'nin ovalarında elektrikle çıkan su kullanılıyor. KOP kapsamında bu projenin ele alınmasını bu dönem için bekliyoruz.

Hayvancılık organize sanayisinin Kızılca ile Çukurkuyu arasında yapılmasını temenni ediyoruz.
 
Çiftlik ve Aksaray'da meydana gelen sel felaketinin ödenmeyen paraları 2014'ten beri Maliye Bakanımızın imzasını bekliyor. Bu süreçte onun da bir an önce imzadan çıkmasını diliyoruz.

Kaçak avcılık bölgede en önemli sorunlardan biri. Belgeli 300 avcımız var, kaçak 1.500 avcımız var. Bunun önlenmemesi bölgedeki av hayvanlarının yok olmasına neden oluyor. Bu konuda bir Meclis araştırması önergesi de verdim. Dedi.

 

EN FAKİR EN SAHİPSİZ İL NİĞDE 

Niğde  Milletvekili Ömer Fethi Gürer Çin yatırımlarına da değindiği konuşmasında Niğde bölgenin en yoksul, en fakir, en sahipsiz ili odluğunu belirtip yatırımlardan  gereken payı almasının gerektiğini ifade etti. Gürer sözlerini şöyle tamamladı.-“ Çok sayıdaki yazılı, sözlü soru önergelerimizin bir kısmını Sayın Bakanlarımız yanıtladı. Orada verdikleri yanıtta seçim öncesi seçmene söylenen ile gelen yanıt arasında farklılıklar var. Örneğin, bölgede Çin'le ilgili bir yatırımdan söz ediliyordu, Çin endüstriyel park projesinin gerçekleşeceği ifade ediliyordu. Bugün Sayın Bakan Fikri Işık'tan gelen yanıtta şöyle diyordu: "Bakanlığımızda 'endüstriyel park projesi' olarak herhangi bir statü ve mevzuat bulunmamaktadır." 2012'de açıklanan beş yılda yapılacak Çin yatırımı bölgemize gelmedi. Bugün görüşülen ülkeler arası anlaşmalar sonucunda Niğde'nin bu yatırımının da bölgeye gelmesini diliyorum.

Önümüzdeki süreçte terörün bir an önce bitmesinin yanında, bölgenin en yoksul, en fakir, en sahipsiz ve bugüne kadar yatırımlardan en az nasibini alan ili Niğde'ye Hükûmetin önem vermesini, değer vermesini; üreticiyi, çiftçiyi, esnafı, emekliyi, sorunu olan herkesi bu dönemde sorunlarını aşması için katkı diliyorum.
   
    

 

Kaynak: Sitemizden haber fotoğraf alınması yasaktır.
banner697
Yorumlar (9)
Saf Niğdeli 4 yıl önce
Erdoğan özegeni efendi bu konuşma metnini iyice bir oluşum. Sadece niğdede 8. 10. Zengin mütahidi işlerini takip edip fakir fukara ile laf olsun diye fakirin cebinden çay içmekle olmuyor. Ey NİĞDE gözümüz vekil görsün.
Niğdeli 2 4 yıl önce
niğdeli diye yorum yazan kişi Sn Gürer mecliste Birko işçileri ile ilgili konuşmasından ve o konuda sendika başkanı ile görüşmesinden,konuyla ilgili yazılı açıklamalarından haberi olmayınca doğrulardan rahatsız olup sallamış.İzlese o konuda da girişimlerinden haberi olurdu
niğdeli 4 yıl önce
sayın gürel iyi yerlere parmak basmış vekil olmadan önce sevilen bir borluydu şimdi ise sağdece vekil olarak atıp tutuyor birkodan 1 günde 180 işçi çıkarıldı ULTAŞ 1 günde kapatıldı 280 işçi çıkarıldı vekil olmadan önce arabulucu olurdu şimdi vekil ya tuzu kuru bunlara parmak basarmı
Veli Coşkun 4 yıl önce
Bir akp li olarak diyorum ki Gürer keşke bizim partiden olsaydı. Adam gerçekten yaşayan evliya Çelebi
Niğdeli 4 yıl önce
Sayın Gürer Niğde konusunda çok önemli noktalara değinmiş. Niğde'nin kentsel gelişimi ve sürdürülebilirliği açısından; tarım, turizm, hayvancılık, ulaşım gibi konular büyük öneme sahip konulardır. Kendisine Niğdeli bir insan olarak çok teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum. Umarım sesimizi Niğdeli vatandaşlar olarak tüm Türkiye duyar ve Niğde'mizin sorunları en kısa sürede çözüme kavuşur.
tamer 4 yıl önce
Ne CHP liyim Ne AKP liyim Ne de MHP liyim takım tutar gibi parti tutan cahil cühela takımından hiç değilim tek bildiğim Türkiye hiçbir döneminde bu kadar yolsuzluğa torpile iltimasa adam kayırmacılığa ötekileştirmeye maruz kalmamıştı.Başta Milli eğitim olmak üzere bütün kamu kurum ve kuruluşlarında torpil adam kayırma kendi partilerinden olmayanı dışlama politikaları var .Gün gelir bu devran ters döner haberiniz ola beyler.
nigdeli 4 yıl önce
Bu adam bunları konuşurken erdoğan ve alpastan ne yapıyordu aceba ay başına ne kadar kaldığını mi hesapliyorlardi.....
AYDAN 4 yıl önce
CHP ARTIK ADINI ANMIYORUM HDPye VERDİĞİ DESTEK YPG TERÖRİS DEĞİLDİR DEMESİNİ ATATÜKLE ANILAN BİR PARTİ YOLUNDAN BU KADAR SAPMASINI SİNDİREMİYORUM VE SOĞUDUM.
şak şak 4 yıl önce
aktroller neler yazması gerektiğine dair emirlerini almış sanırım. heryere aynı şeyler yazılıyor.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Son Yorumlar
Fen lisesi ve yabancı dil birinciliği??? Fen lisesinde yabancı dil bölümü var mı? Varsa tebrikler ama yabancı dil bölümü yoksa ve öğrencimiz kendi gayreti ile bunu basarmissa okulun bı düşünmesi lazım neden fen ya da matematik alanında derecem yok diye???
Nerde satılıyor alsak
Satan arkadaşların telefon adres bilgileri var mı?
niğde tıbbın gerek üniversiteyle, gerek sivil toplum kuruluşlarıyla,gerekse de yerel ve ulusal medyada çok iyi tanıtılılması lazım. eksikleri varsa milletvekillerinin bunların giderilmesi için çalışmaları lazım. öğrencilerin gönül rahatlığıyla tercih edilebilir hale gelmesi lazım..
Kokuyor kocam kokuyor
18°
açık
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 06 Ağustos 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:41
Öğle 12:52
İkindi 16:41
Akşam 19:54
Yatsı 21:22
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 34 69
2. Trabzonspor 34 65
3. Beşiktaş 34 62
4. Sivasspor 34 60
5. Alanyaspor 34 57
6. Galatasaray 34 56
7. Fenerbahçe 34 53
8. Gaziantep FK 34 46
9. Antalyaspor 34 45
10. Kasımpaşa 34 43
11. Göztepe 34 42
12. Gençlerbirliği 34 36
13. Konyaspor 34 36
14. Denizlispor 34 35
15. Çaykur Rizespor 34 35
16. Malatyaspor 34 32
17. Kayserispor 34 32
18. Ankaragücü 34 32
Takımlar O P
1. Hatayspor 34 66
2. Erzurum BB 34 62
3. Adana Demirspor 34 61
4. Akhisar Bld.Spor 34 57
5. Fatih Karagümrük 34 56
6. Bursaspor 34 56
7. Altay 34 54
8. Keçiörengücü 34 50
9. Menemen Belediyespor 34 44
10. Giresunspor 34 44
11. Ümraniye 34 44
12. İstanbulspor 34 40
13. Balıkesirspor 34 38
14. Altınordu 34 37
15. Boluspor 34 33
16. Osmanlıspor 34 30
17. Adanaspor 34 21
18. Eskişehirspor 34 12
Takımlar O P
1. Liverpool 38 99
2. Man City 38 81
3. M. United 38 66
4. Chelsea 38 66
5. Leicester City 38 62
6. Tottenham 38 59
7. Wolverhampton 38 59
8. Arsenal 38 56
9. Sheffield United 38 54
10. Burnley 38 54
11. Southampton 38 52
12. Everton 38 49
13. Newcastle 38 44
14. Crystal Palace 38 43
15. Brighton 38 41
16. West Ham 38 39
17. Aston Villa 38 35
18. Bournemouth 38 34
19. Watford 38 34
20. Norwich City 38 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 87
2. Barcelona 38 82
3. Atletico Madrid 38 70
4. Sevilla 38 70
5. Villarreal 38 60
6. Real Sociedad 38 56
7. Granada 38 56
8. Getafe 38 54
9. Valencia 38 53
10. Osasuna 38 52
11. Athletic Bilbao 38 51
12. Levante 38 49
13. Real Valladolid 38 42
14. Eibar 38 42
15. Real Betis 38 41
16. Deportivo Alaves 38 39
17. Celta de Vigo 38 37
18. Leganés 38 36
19. Mallorca 38 33
20. Espanyol 38 25

Gelişmelerden Haberdar Olun

@