Gürer; “Bu Zihniyet Sorunları Çözemez”.

Gürer; Niğde en sahipsiz illerden birisi...

SİYASET 22.07.2017, 19:38 nigdehaber
506
Gürer; “Bu Zihniyet Sorunları Çözemez”.
banner830
Halk TV’de Yenilenen Kabineyi Değerlendiren Gürer; “Bu Zihniyet Sorunları Çözemez”.
 
GÜRER, TARIMI, EĞİTİMİ, SAĞLIĞI BİTİRDİLER.
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Türkiye’de tarım sektörünün sorunlarını ve çözüm önerilerini sıraladı. Türkiye’nin tarımda kendine yeten bir ülkeyken 15 yıllık AKP hükümetleri dönemende yabancı güçlerin hegomanyası altında ezilmeye başladığını belirten Gürer, uygulanan yanlış tarım politikasının kökten değiştirilmesi gerektiğini söyledi. 
 
CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, Halk TV’de Semra Topçu’nun hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programının konuğu oldu. Ömer Fethi Gürer, canlı yayında Türkiye’nin genel sorunlarının yanı sıra ağırlıklı olarak tarım sektörünün yaşadığı problemlerden bahsedip bu sorunların çözülmesi için yapılması gerekenleri anlattı. 
 
YENİ TARIM BAKANI ŞAŞIRTTI
Önceki gün açıklanan yeni kabinede Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba’nın getirilmesini değerlendiren Ömer Fethi Gürer, daha önce belediye başkanlığı kariyeri bulunan tıp doktoru Fakıbaba’nın Çevre ve Şehircilik Bakanı ya da Sağlık Bakanı olmasının yadırganamayacağını belirterek, tarım sektörün başına getirilmesi düşündürücü olduğunu ifade etti. 
 
TÜRKİYE’DE TARIMI BİTİRDİLER
AKP’nin yanlış politikaları nedeniyle Türkiye’de tarımın yok olduğunu anlatan Ömer Fethi Gürer, tarımda planlı politikalar oluşturulmadığını, tekellerin Türkiye üzerindeki hâkimiyetini artıran, aile tarımını yok eden, köylerin boşaltılmasına neden olan yabancı güçlerin ve tekellerin tarımdaki egemenliğinin artırılmasına yönelik çalışmalar yapıldığını belirtti. 
 
DEVLET ÇİTFÇİ ALEYHİNE KARARLAR ALIYOR
Türkiye’de fasulye ekim döneminde fasulye ithalatına izin verilmesi, buğday ithalatında gümrük vergisinin sınırlandırılmasının, Türkiye’deki üreticilere ‘sen fasulye ekme, buğday etme’ anlamını taşıdığını vurgulayan Ömer Fethi Gürer, “Geçen yılki buğday alım fiyatı ile bu yılkı fiyat arasında sadece 30 kuruş fark var. Ancak buğdayın maliyet artışına baktığınızda fark katbekat fazla. Bu durum, ‘çiftçiye tarım yapma’ demekten başka bir anlam taşımıyor” dedi. 
 
TARIM ALANLARI YOK OLUYOR
Son 17 yılda 4 milyon hektar tarım alanının kaybolduğuna işaret eden Ömer Fethi Gürer, modern tarıma geçmek için Türkiye’nin çok geç kaldığını, kentlerin çevresindeki verimli arazilerin imara açıldığını, meraların doru kullanılmadığını, ifade etti. 
 
ÇİFTÇİ YABANCILARA SATTIĞI KENDİ ARAZİSİNDE AMELELİK YAPIYOR
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Türkiye’de kendisi tarım yapamayacak hale getirilen çiftçilerin arazilerini yabancılara satmak zorunda kaldığını ve sattığı arazilerde yabancıların amelesi haline geldiğini kaydederek, “Niğde’de çok yerde yabancıların elma bahçelerine rastlıyoruz. Milli Tarım Politikası adı altında ithal tarım politikası uygulanıyor. Dışarıdan tohum yapan ülke haline geldik. Bölgesel planlama yok. Gelecek yıl şu bölgede şu bitkiler yetiştirilecek şeklinde bölgesel bir planlama yapılması durumunda hangi bölgede hangi ürünün yetiştirileceği belirlenir ve üreticiler bir yıl öncesinden ona göre plan yapar. Bu sayede göç durur. Ancak böyle bir planlama yapılmadığı için ülkemiz kendi kendine yeterken kendinden küçük ülkelerden ürün satın alıyor. Pek çok meyve ithal ediliyor. Türkiye’de çiftçinin kazanmasını isteyen anlayış yok. Çiftçi ürettiğinin karşılığını alsa neden köyünü terktesin. Hayvancılık köylerde tamamen bitirildi. Süt üreticileri sattıkları ürünlerinin değerini bulamıyor” şeklinde konuştu. 
 
LÜKS YATTAKİ MAZOTTA OTV YOK, TRAKTÖRDE VAR
Kurban Bayramına iki ay kala, dişi hayvan kesiminin yasaklanmasının, hayvan yetiştiricilerini zora soktuğunu söyleyen Ömer Fethi Gürer, yatlarda kullanılan mazotta ÖTV ve KDV’nin sıfır olmasına rağmen çiftçinin kullandığı mazotta ÖTV ve KDV’nin olduğunu ifade etti. 
 
NİĞDE TARIMSAL TEŞVİKDE DEVRE DIŞI BARIKALIYOR
Milli gelirden tarım için çitçilere ayrılan teşviklerin iki katına çıkarılması gerektiğini söyleyen Ömer Fethi Gürer, tarım ve hayvancılık kenti olan Niğde’nin AB kırsal kalkınma programı olan IPARD’da yer almadığını Lisanslı depoculuk teşvikinden yararlanamadığını meralarla ilgili desteklemelerde de adının geçmediğini ifade etti. 
 
TARIM POLİKİTASI KÖKTEN DEĞİŞMELİ
Tekellerin kaldırılarak önemli bir geçim kaynağı olan tütün üretiminin bitirildiğini, buna rağmen tütün tüketiminin azalmadığını kaydeden Ömer Fethi Gürer, yurtdışındaki tekellere Türkiye’de oluk oluk para aktığını söyledi. Gürer, çay üreticilerinin, patates üreticilerinin, karpuz üreticilerinin sorun yaşadığını bu nedenle tarımla ilgili politikaların kökten değiştirilmesi gerektiğini söyledi. 
 
SU AKAR DENİZE GİDER
Niğde’de ve pek çok ilde sulama suyunun yeraltında çıkarıldığını, Ancak Ecemiş suyunun Akdeniz’e boşa akıp gittiğini anımsatan Ömer Fethi Gürer, “Üreticiler enerjiyle su çıkartıyor. Bu da maliyetin artmasına neden oluyor. Borçlarından dolayı trafoları kapatılıyor. Mevsimsel koşullarda yüksek enerji geldiğinde trafo patlıyor. Su verilmeyince de ürün karşılığı alınamıyor. Toplulaştırma uygulamasının yarısı mahkemelik. Tarlada çiftçi kazanmıyor, tüketici pahalı yiyor. Aracılar para kazanıyor” dedi.
 
KOOPERATİFLER YENİDEN ETKİN HALE GETİRİLMELİ 
FİSKOBİRLİK, Çukobirlik, TARİŞ gibi kuruluşların etkisizleştirildiğine işaret eden Ömer Fethi Gürer, özelleştirme adı altında pek çok kurumun yok edildiğini de hatırlatarak, kooperatifleşmenin her alanda yeniden geliştirilip, üreticilerin bilinçlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi. 
 
HER KÖYE ZİRAAT MÜHENDİSİ VE VETERİNER HEKİM ÖNERİSİ 
Türkiye’de 1 milyona yakın üniversite mezunu gencin işsiz olduğuna dikkat çeken Ömer Fethi Gürer, her köye bir ziraat mühendisi ve her köye bir veteriner ataması yapılması halinde bilimsel üretime geçilebileceğini ve böylece, şu anda tarım ve hayvancılıkta yaşanan sorunların büyük kısmının çözülebileceğine vurgu yaptı. 
 
ODA VE DERNEK YETKİLİLERİ SUSTURULUYOR
Çiftçiler adına, esnaf ve sanatkârlar adına konuşup bu sorunları dile getirmesi gereken oda ve derneklerin yöneticilerinin de bunca soruna rağmen suskun kaldığını söyleyen Ömer Fethi Gürer, hükümetin 15 yıldır sürdürdüğü algı operasyonları ile sorunların açığa çıkmasını engellediğini ve gündemi saptırdığını belirtti. 
 
ADALET YÜRÜYÜŞÜ, KARDEŞLİK VE BARIŞ İÇİNDİ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından Ankara’dan başlatıp İstanbul’da sonlandırdığı Adalet Yürüyüşüne de değinen Ömer Fethi Gürer, “Bu yürüyüşte, ülkemizin yağmurunu, sisini, doğasını, insanını bir kez daha gördük. Ama bunu bile algılamaktan uzak bir hükümet var karşımızda. Bu yürüyüşte isimsiz kahramanlar vardı. Ülkesini ve vatanını seven insanlar, gidişattan rahatsız olanlar bizimle birlikte yürüdü, destek verdi. Hayatımda önemli bir farklılık yaratan, mutlu olduğun, gelecekte çocuklarıma anlatabileceğim bir yürüyüştü. Biz hak için, hukuk için adalet için yürüdük. 3 ay içinde kadro verileceğini açıklanan ancak 2 yıldır bekletilen taşeron işçiler için yürüdük. 16 Nisan referandumunda evet çıkması halinde bundan sonra şehit gelmeyecek denilmesine rağmen, referandumun ardından 80 şehit gelmesine karşı yürüdük. Kadın cinayetlerine karşı yürüdük. Sendikal haklarıyla grev hakkı olduğu halde grevleri ertelenen işçiler için yürüdük. Sendikasızlaştırmaya karı yürüdük. Çocukların geleceği kararmasın diye yürüdük. Bu yürüyüş kardeşlik ve barış yürüyüşü idi. Bu yürüyüşte kötülük yoktu” şeklinde konuştu. 
 
NİĞDE EN SAHİPSİZ İLLERDEN BİRİ
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde’nin 15 yıldır en sahipsiz iller arasında yer aldığına vurgu yaptı. Her seçim döneminde Niğde’ye havaalanı sözü veren ancak 15 yıldır bunu bir türlü gerçekleştiremeyen AKP hükümetinin, Akkaya Barajı’ndan on binlerce insanın sağlığını tehdit eden kirliliği bile temizleyemediğini, açılacak denen hastanelerin açılmadığını, açılacak denilen otoyolların açılmadığını kaydetti. 
 
 
 
Kaynak: TİYO AJANS
banner697
Yorumlar (4)
gökbörü 4 yıl önce
sizin zihniyetide gördü bu millet daha neyin peşindesiniz anlayamadık ama kusura bakman bu millet size bu devleti emanet etmez avcunuzu yalarsınız eski cahil halk kalmadı işgüzar vekil bey
gökbörü 4 yıl önce
her alanda türkiye 10 kat yükseldi uyan uyuma niğdeye sahip çıkan vekil sen olmazsan niğde batabilir köy konumuna düşer birazcıkta niğde için yaptıklarınızı anlatımısınız bilelim benim bildiğim kadarıyla boş laftan başka bişey yok
dd 4 yıl önce
At gözlükleri ile bakmayı bırakın. Her alanda 10 kat yükseldi Türkiye dediğin konuları bir anlatsana. İşsizlik oranının en yüksek olduğu illerden biri Niğde.
Tesvik ve desteklerde hep mağdur olan Niğde. Mecliste bakanlara Haşlanmış Niğde patatesi yedirip ,Nİğde gazozu içirip kendi reklamını yapanları eleştirmiyorsunuz. Sizin gibilerin zihniyeti yüzünden Niğde'den bir şey olmaz...
Körü körüne bir şeylerin peşine gitmeye devam edin....
Nigdeli 4 yıl önce
Tarim yapmaya gerek yokki yakinda nüfusun tamamini iceri dolduracaklar.Disarda tarim yapacak adam kalmadi.
Son Yorumlar
Alper GÖNCÜ bey tarihe not düşmüş.Kendisine teşekkür eder kalemine sağlık olsun diyorum
teoman sancar neden istifa etti. önce onu bir açıklasan
darbe anayasasıyla gelenler sivil anayasa yapamaz bilin istedim
İlk il genel meclisi üyesi Mahide Yaramış hanım .
AKP döneminde kaybettirdiğiniz hakları şimdi yeni birşey gibi sunuyorsunuz. Anayasayı uygulayın başka birşeye gerek yok
kapalı
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 09 Mart 2021
İmsak 05:34
Güneş 06:55
Öğle 12:57
İkindi 16:14
Akşam 18:49
Yatsı 20:04
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 27 60
2. Galatasaray 28 58
3. Fenerbahçe 28 58
4. Trabzonspor 28 51
5. Alanyaspor 28 46
6. Hatayspor 28 46
7. Gaziantep FK 28 43
8. Karagümrük 28 41
9. Göztepe 28 39
10. Antalyaspor 28 36
11. Sivasspor 27 34
12. Konyaspor 27 32
13. Malatyaspor 28 31
14. Kayserispor 27 31
15. Kasımpaşa 28 30
16. Başakşehir 28 29
17. Rizespor 27 28
18. Ankaragücü 27 26
19. Erzurumspor 28 26
20. Denizlispor 27 24
21. Gençlerbirliği 27 21
Takımlar O P
1. Giresunspor 25 53
2. Samsunspor 25 50
3. İstanbulspor 25 47
4. Adana Demirspor 25 45
5. Altınordu 25 45
6. Altay 25 44
7. Tuzlaspor 25 41
8. Ankara Keçiörengücü 25 40
9. Bursaspor 25 34
10. Ümraniye 25 34
11. Bandırmaspor 25 32
12. Boluspor 25 29
13. Adanaspor 25 27
14. Menemenspor 25 27
15. Balıkesirspor 25 26
16. Akhisar Bld.Spor 25 22
17. Ankaraspor 25 16
18. Eskişehirspor 25 7
Takımlar O P
1. Man City 28 65
2. M. United 28 54
3. Leicester City 28 53
4. Chelsea 28 50
5. West Ham 27 48
6. Everton 27 46
7. Tottenham 27 45
8. Liverpool 28 43
9. Aston Villa 26 40
10. Arsenal 27 38
11. Leeds United 27 35
12. Wolverhampton 28 35
13. Crystal Palace 28 34
14. Southampton 27 33
15. Burnley 28 30
16. Newcastle 27 27
17. Brighton 27 26
18. Fulham 28 26
19. West Bromwich 28 18
20. Sheffield United 28 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 25 59
2. Barcelona 26 56
3. Real Madrid 26 54
4. Sevilla 25 48
5. Real Sociedad 26 45
6. Real Betis 26 42
7. Villarreal 26 37
8. Athletic Bilbao 25 33
9. Celta de Vigo 26 33
10. Granada 26 33
11. Levante 26 32
12. Valencia 26 30
13. Osasuna 26 28
14. Cádiz 26 28
15. Getafe 26 27
16. Real Valladolid 26 25
17. Elche 25 24
18. Eibar 26 22
19. Deportivo Alaves 26 22
20. Huesca 26 20

Gelişmelerden Haberdar Olun

@