Elma ve Patates Araştırma Önergesine RED

Patates ve Elma için Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in Meclis Araştırma isteği AKP Milletvekillerinin oyları ile red edildi.

SİYASET 27.04.2016, 11:09 27.04.2016, 11:20 nigdehaber
2865
Elma ve Patates Araştırma Önergesine RED
banner830
 CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ve arkadaşları tarafından, elma ve patates üreticilerinin sorunlarının araştırılması amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına verilmiş olan Meclis araştırma önergesi CHP Grup önerisi olarak TBMM gündemine getirildi.

CHP grubu adına Niğde Milletvekili  ve KİT komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer konuştu .
 
Gürer TBMM’de yaptığı konuşmasında  şöyle dedi.-“Ülkemizde tarımda önemli sorunlar yaşanmaktadır. Bu sorunların alana yansıması, üreticileri gelecek yıl ürün ekemeyecek duruma getirmiş hâldedir. Bildiğiniz gibi birkaç gün önce Adana'da üretici patatesini yola dökmüş, sonuçta emniyet güçlerini karşısında bulmuştur. Ülkemizin tarımının geldiği nokta budur. Adana'da yaşanan sorun, özünde Niğde'de yaşanan sorunun çok küçük bir yansımasıdır çünkü Adana'da patates çıkalı daha on beş gün oldu. Patates üreticileri, tüccar gelmeyince, depolama olanakları olmadığından mağdur duruma geleceklerini hissedince seslerini duyurmak için patatesi yola dökmek zorunda kalmışlardır. Adana Ziraat Odası Başkanıyla konuştum. Soğan da tarlada kalmış. Patates gibi soğan da Adana'da tarlada kalmış. 

    Ama Niğde'de, Nevşehir'de yaşanan olay daha vahim Geçtiğimiz günlerde Çiftlik ilçemizde patates üretilen köylere gittim. Köylerde üreticisi kara kara düşünüyor çünkü geçen yıl Niğde'de 800 bin ton patates yetişti, bunun 400 bin tonu ne yazık ki alıcı bulamadı. Hükûmet bununla ilgili 50 liralık bir teşvik sağlasa da alanda karşılık görmediği için üreticinin mağduriyeti arttı. Biz bu anlamda önermelerde bulunduk, sosyal yardım vakıfları, belediyeler ya da yurtlar vasıtasıyla bu ürün depodan, üreticiden alınıp -maliyetine olsun- üreticinin yaşadığı sorundan arındırılmasını istedik. Patatesin maliyeti 65-70 kuruş olduğu hâlde 10 kuruşa alıcı bulamadı. 

    Değerli arkadaşlarım, patatesin Niğde'deki depolardaki hâli bu. Sakal bıraktı diyorduk, patates saç da uzatmış. (CHP sıralarından alkışlar) 
    Şimdi, üreticinin mağduriyeti bunu nasıl çıkaracağını düşünüyor. Yani depoda çürüyen ürünü nasıl çıkaracağını dahi kara kara düşünüyor. Acilen Tarım Bakanlığının bölgede bu tür durumları tespit ederek Tarım Krediye olan borçlarının, Ziraat Bankasına olan borçlarının ertelenmesi ve destek verilmesi gerekiyor çünkü üretici bu yıl ekim yapamayacak durumda. Gerçek anlamda sorun yaşıyor.
 
Bunu, Tarım Bakanımıza ben iki kere anlattım, Bütçe Komisyon toplantılarında söyledim, burada, Mecliste rastladım söyledim, yazılı soru önergesi olarak verdim. Bu bir millî servet. Bunu bu hâle getirmeye hiçbirimizin hakkı yok. “dedi.


ELMA DEPODA ÜRETİCİ MAĞDUR


Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer elma fasulye üreticilerinin de mağdur olduğunu ifade etti. Gürer sözlerine şöyle devam etti.-“Bunun yanında elma da depoda, elma üreticisi de mağdur. 120 bin tona yakın elma modern depolarda duruyor ama "kara dam" dediğimiz yani üretildikten sonra üreticinin bir süre saklayabildiği yerdeki elmalarımız da ne yazık ki çürüdü.

Fasulye üreticisi ürettiği ürünü değerine satamadı. Geçtiğimiz yıl da kiraz üreticisi de mağdur olmuştu. 

Şimdi, bizim bölgemizdeki üretici böylede Türkiye'deki tarım üreticisi farklı durumda mı? Trakya'da çeltik üreticisi mağdur, Adana'da narenciye üreticisi, yeni çıkan taze patatesi üreten üretici mağdur, Karadeniz'de fındık üreticisi mağdur. Tarımda planlı bir politika uygulanmamasının bunda mutlaka rolü var ama bunun başka bir nedeni de yurt dışına ürün satılamaması. Bildiğiniz gibi, en çok patates sattığımız Irak, Suriye gibi ülkelere ürün gönderemiyoruz, yurt dışı satımı yok. Yurt dışı satımı olmayınca, aracılar da ürün almadığında üretici mağdur duruma düşüyor. Bunun bir olumsuz yansıması daha var. Aracı fiyatı yükseltmek için ürünü almıyor ve böylece vatandaş da pahalı ürün yiyor. Üreticilerin mağduriyetinin yanında tüketicinin de mağduriyeti var.
 
Bu bağlamda, Cumhuriyet Halk Partisi tarım politikalarında aracılık sistemine hep karşı olmuş, bunun mutlaka düzeltilmesi gerektiğine vurgu yapmıştır. 

Keza, tarımda planlı bir üretim olmadığı için, gelecek yıl ekilecek ürünün ne olacağına veya üretici ürettiği ürünü, neyi satacağına vakıf olmadığı için de üreticinin ektiğinin karşılığını alamaması doğal biçimde günümüzde olumsuzluk olarak yansımaktadır.

Değerli milletvekilleri, tarım bir ülkenin en önemli varlığı ve nedenlerinden biridir. Aynı zamanda köylü ve çiftçi de ülkemizin vazgeçilmez değerleridir. Mustafa Kemal Atatürk "Köylü milletin efendisidir." derken köydekinin ürettiğinin ne kadar önemli olduğuna vurgu yapmıştır. Bugün ülkemizin içinde bulunduğu koşullarda köyler boşaltılmaktadır. Gittiğiniz zaman bakıyorsunuz köyde yaşlı bir nüfus kalıyor. Tarım alanları verimsiz kılınmış, sulamayla ilgili yeterli çalışmalar yapılmadığı için de üründe verim düşük durumdadır. Niğde'nin şu anda Himmetli, Halaç gibi köylerinde doğal kaynak suları gölet yapılmadığı için boşa akarken Aladağlardan çıkan ve Akdeniz'e akan su da yirmi yıldır Niğde ovalarına, Nevşehir'e ulaşmadığından hâlâ elektrikle yer altından su çekmekteyiz. Bu nedenle ürünü de pahalıya mal etmekteyiz.”dedi.
 
PATATES TOHUMU DA YURT DIŞINDAN GELİYOR


Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer patates tohumu da yurt dışından geldiğini ifade etti. Gürer şöyle dedi.-“ 

    Ne acıdır ülkemizde şu anda hâlâ birçok tohumu yurt dışından getiriyoruz. Bu kadar olumsuzluğun içinde sevindirici bir olay, Niğde Patates Araştırma Enstitüsü nihayet 5 tür yerli tohumu geliştirebildi. Patatesin tohumunu bile yıllardır dışarıdan alıyorduk. Enstitü nihayet bu konuda TÜBİTAK'la olumlu bir iş yaptı, en azından yerli tohum üretmeyi becerebildik.

    Değerli milletvekilleri, ülkemizin içinde bulunduğu koşullarda terör çok önemli. Doğal olarak, onun yansıması ülkenin her tarafına oluyor. Güneydoğu'ya ürün gönderilmemesinin üreticiler üzerinde de olumsuz yansıması olduğu da bir gerçek.     Bunun yanında, Türkiye'de bazı kurumlar var, bu kurumların işlevlerinin yeniden tanımlanması gerekiyor. Toprak Mahsulleri Ofisi gibi, buna benzer kuruluşlar Tarım Bakanlığının elinde. Eğer üreticinin ürününde tıkanma varsa bu ürünlerin alınıp başka biçimde pazarlanma yollarının da açılması gerekiyor. Yani üretenin ürettiğini uygun koşullarda satabilmesi, tüketenin de alacağını uygun koşullarda alabilmesi için mutlaka devletin bir politika geliştirmesi de gerekli durumda. 
 
IPARD’DA NİĞDE NEDEN ALINMADI?


Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Niğde ilinin Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Ajansına alınmamasını da eleştirdi. Gürer sözlerine şöyle devam etti.-“Bakınız, bir örnek de sizlere geçmiş konuşmalarda vermiştim, acı bir dram ama -bizim ülkemizde neye göre veri hesaplanıyor, bunları algılamak ve anlamak zor- Niğde IPARD kapsamına alınmadı. IPARD neydi? Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Projesi. Peki, niye alınmadı Niğde? Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Projesi kapsamında deniliyor ki: "Tarım Bakanlığı, Türkiye'de araştırma yapın; bu anlamda üretimde sıkıntısı, sorunu olanlara destek sağlayalım." Yapılan araştırma sonunda Niğde 42 tane ilin içine alınmıyor. Peki, hangi iller alınıyor biliyor musunuz? Konya ve Bursa, Niğde'den fakir il diye alınıyor. Bunu hangi veriye dayanarak, neye göre yaptıklarını Sayın Tarım Bakanına sordum, yanıt alamadım. 

    Keza, yine, Tarım Bakanımıza sorduğum bir soruya da, entegre anlamda tarımın sanayileşmesi adına İç Anadolu'da ne yapıldığı konusundaki yazılı soru önergeme de verdiği yanıtta "IPARD kapsamındaki illere bu desteği veriyoruz." dedi. E, şimdi, Niğde bu kapsamda değil. Patates üretiyoruz, patatesi işleyecek bir tek entegre tesisimiz yok. Elma üretiyoruz, bir tek entegre tesisimiz yok. Bunun yanında, Niğde'ye geliyoruz tekstil fabrikası kuruyoruz. Bizim orada pamuk yetişmiyor; gelirken masraf, giderken masraf; maliyet artıyor. Neden ülkenin kendi değerleri, olduğu yerdeki biçimiyle değer bulmaz, üretim bu anlamda üreticinin mağdur olmayacağı biçimde şekillendirilmez, planlanmaz, bunu anlamak mümkün değil. (CHP sıralarından alkışlar) 

    Cumhuriyet Halk Partisi olarak, bu konuda bir Meclis araştırmasına acilen gerek ve ihtiyaç duyuyoruz çünkü işçinin, öğrencinin gaz sıktığınız zaman çekip gittiğinde ya da gözaltına alındığında uğradığı mağduriyet çiftçide farklılaşır. O çiftçiyi alıp götürürseniz ürün de olmaz, üretim de olmaz. Bu ülkenin -Atatürk'ün deyimiyle- milletin efendisi olan köylünün, çiftçinin sorunlarına yüce Meclisin duyarlılık göstermesini diliyorum. 

Bu bağlamda, Cumhuriyet Halk Partisinin önergesinin tüm Meclisteki partilerimiz tarafından desteklenmesini temenni ediyorum. “dedi.
 
AKP’Lİ VEKİL PATATES VE ELMA İÇİN ARAŞTIRMA YAPILMASININ ALEYHİNDE KONUŞTU


Cumhuriyet Halk Partisi Grubu önerisi üzerinde, aleyhinde Adalet ve Kalkınma Partisi adına Hatay Milletvekili Mehmet Öntürk konuştu.
AKP Milletvekili Mehmet Öntürk şöyle dedi.-“Cumhuriyet Halk Partisinin patates ve elma üreticileriyle ilgili verdiği Meclis araştırma önergesinin aleyhinde söz almış bulunmaktayım.
Tabii, kıymetli arkadaşlar, tarım sektörü hakikaten kolay bir sektör değil, çevreyle, doğayla, iklimle alakalı, bire bir etkilenen, dondan, susuzluktan bire bir etkilenen bir sektör. Üretimin arzı ve talebi çok önemli. Bugün patateste de yaşadığımız böyle bir problem. Şimdi, yıllar itibarıyla patatesin arz ve talebine bir göz attım ve Türkiye'de ortalama 4,5 milyon ton civarında bir patates üretimi olduğu zaman, Türkiye, normal piyasa şartlarında çiftçimizin de para kazanacağı bir durumda kendini götürmekte. Ama ne zaman ki üretim artarsa, ne zaman ki bu üretim miktarı 5 milyon tonlara gelir ve geçerse talep yönünde problemler başlıyor ve fiyat yönünde de ciddi sıkıntılar yaşanıyor.
Türkiye'de yetiştirilen patates genelde yemeklik türden bir patates cinsi ve ektiğimiz çeşitler, tohumlar diğer ülkeler tarafından tat ve lezzet olarak çok talep görmeyen çeşitler. Böyle çeşitler de olunca dolayısıyla ihracat imkânlarınız kısıtlı oluyor. Zaman zaman ihracat yapılıyor, yapılmıyor değil. Özellikle Orta Doğu pazarlarına ihracatlarımız yapılıyor. Zaman zaman da Avrupa topluluklarına, eğer Avrupa'da don, hastalık gibi bir problem olursa ihracat yapılıyor. O da bizim erken, turfanda yetiştirdiğimiz patatesin ihracatları oluyor.” dedi.
 AKP Milletvekili AKP döneminde çiftçilere sağlanan destekleri anlattı.
AKP Milletvekili Öntürk sorunu üretime bağladı şöyle dedi.-“Değerli arkadaşlar, şimdi, Türkiye'de birçok üründe arz fazlası sorunlar yaşadık dedik. Bunlardan patates her iki üç yıla bir önümüze gelen bir sorun. Ben de bir çiftçi olarak psikolojik olarak hep şunu yapıyoruz: Bir yıl önce para eden bir ürün varsa ikinci yıl onun ekimini artırıyoruz. Son iki yıldır Türkiye'de patates ciddi para yaptı, hatta 5 liraları gördü. O gün basında bakanlarımıza sorular soruldu; Gümrük ve Ticaret Bakanımıza "Patatesle ilgili bu fiyat yükselişiyle ilgili neler yapacaksınız?" diye sorular soruldu, o günkü Ekonomik Bakanımız Nihat Zeybekçi Beyefendiye sorular soruldu. Şunu demek istiyorum: Gün geliyor 5 lira oluyor, gün geliyor, işte, 35 kuruşlara, 40 kuruşlara patates gidiyor. Bunun çözüm noktasında ben milletvekili arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum, özellikle Niğde, Nevşehir milletvekili arkadaşlarıma. Türkiye'de 30 bin ton patates nişastası tüketiliyor. Bunun karşılığı da yaklaşık 400 bin patates mamulünün işlenmesi demek. Bununla ilgili çok ciddi gayretleri var, çok ciddi de mesafe kaydettiler. İnşallah, önümüzdeki süreçlerde bu tür arz fazlalığını absorbe edecek yol bu diye düşünüyoruz. Patates nişastasının Türkiye'de üretilmesiyle ilgili önemli çalışmaları var, gayret ediyorlar. Yine, Ekonomi Bakanlığımız ne zaman Türkiye'de bir ürün sıkışsa onun ihracatı yönünde yardımcı olma anlamında ciddi gayretler göstermiştir, göstermeye de gayret ediyor.”dedi.
NİĞDE TİCARET ODASI BAŞKANI SORUN YOK DİYOR
Adalet ve Kalkınma Partisi adına Hatay Milletvekili Mehmet Öntürk Niğde Ticaret Odası Başkanın açıklamasını okudu.-“Şimdi, Niğde Ticaret Odası Başkanımızın on beş gün önce yaptığı bir açıklamayı buradan okuyorum, Sayın Başkan diyor ki: "Geçen yıl kış ve ilkbahar aylarında kilosu 5 liraya kadar çıkan patatesin fiyatı bu yıl ekim alanlarının artması ve rekoltenin yükselmesi sonucu 35-45 kuruşa gerilemiştir. Depolarda kalan yaklaşık 200 bin ton patates için Suriye başta olmak üzere Irak, Gürcistan, Bulgaristan, Bosna-Hersek ve Yunanistan'dan gelen talep üreticileri mutlu etmiştir. Bununla ilgili 5 bin ton patates Suriye'ye ihraç edilmekte ve Gümrük Bakanlığımız da Suriye Cilvegözü kapımızda patates için özel bir hat açıp direkt geçişini sağlamaktadır. İnşallah, yeni ürün patates ile depolardaki patatesin zaman içerisinde, kısa bir sürede tekrar piyasa fiyatlarına geleceğini ümit ediyoruz ve bu gayretimizle de inşallah gelecektir.
Bakın, biz çiftçimizin her zaman yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. 2012 yılında -hatırlarsınız- patates don yemişti, ciddi bir çiftçimiz donla zarar görmüştü. O günkü Tarım Bakanımız Sayın Mehdi Eker Bey dönüm başına 200 lira destek vererek patates üreticimizin yanında oldu. Burada Nevşehir ve Niğde milletvekillerimizin ben ciddi gayretini biliyorum, bizzat da şahit oldum. Yine, Ekonomi Bakanlığımız 2013 yılında 50 lira destek vererek ihracatta patatesin önünü açmıştır. Değerli arkadaşlar, sürem de daralıyor. Şimdi "Yurt dışına satım yok." deniyor. Az önce Suriye örneğini verdim, günlük şu an 200 tır, 5 bin ton patates ihracatı yapılıyor.
Yine, konuşmacı arkadaşlarımızdan bir tanesi Türkiye'de IPARD kapsamında, tarımsal destek kapsamında Niğde'nin olmadığını söyledi, doğrudur. Şu ana kadar 41 ilimiz desteklerden faydalanıyor ama Başbakanlığımıza bununla ilgili 81 ilimizi kapsayacak kanun tasarısı gönderildi, inşallah kısa sıra içerisinde Meclise gelecek ve IPARD desteklerinden, kırsal kalkınma desteklerimizden 81 ilimizin tamamı faydalanacak. Onun yasasında da inşallah muhalefet partilerinin de olumlu oylarını bekliyoruz.
 Değerli arkadaşlar, elmayla ilgili de bir iki kelime etmek istiyorum. Elmada, Türkiye, dünyada 3'üncü büyük üretici. Elma da geçmişte ciddi sorunlar yaşıyordu ve bu kırsal kalkınmayla, verdiğimiz desteklerle, yaptığımız modern depolarla elma, artık saklanabilir bir vaziyette. Az önce Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekilimizin söylediği gibi, tarım ürünleri bir ayda, on beş günde hasat edilir, on iki ayda tüketilir. Bunun yolu bu depoların yapılması, genişletilmesiydi. Bununla ilgili çok ciddi işler yapıldı, yüzlerle hibeler verdik, vermeye de inşallah devam ediyoruz. Sonuç itibarıyla, biz, çiftçimizin her zaman yanında olduk, olmaya devam edeceğiz. dedi.
GÜRER KONUŞMAYA TEPKİ GÖSTERDİ.
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer patates depolarının resmini göstererek konuşmaya tepki gösterdi.
CHP Niğde Milletvekili Gürer şöyle dedi-“ konuşmacı gerçek olmayan bir bilgi verdi, oradan başlayayım: IPARD kapsamına Niğde'nin alınamayacağı konusunda Tarım Bakanı Faruk Çelik'in yazılı soru önergeme verdiği cevap var. Çünkü Avrupa Birliği 41 ilin dışında bu desteğin sağlanmayacağını belirtiyor. Burada açıklanan şu: Kırsal Kalkınma Ajansı 80 ilde olacak, isteyen bütün milletvekillerine, Sayın Bakanın bana yazdığı yazıyı verebilirim. Niğde'nin IPARD kapsamına alınmayacağını bana yazıyla Bakan bildirdi.
 Cumartesi, pazar günleri Çiftlik’teydim, Ovalıbağ'da, Divarlı'da, Bozköy'de üreticilerle beraberdim. Aktaş'a gittim, depodaki ürünün durumunu gösteriyorum, Bu durumda, ürünün yurt dışına filan gittiği yok. Üretici mağdur, depodaki çürüyen patatesi nasıl çıkaracağım diye düşünüyor. İnsanlar satılan ürün için şikâyetçi olur mu? Niğde milletvekillerimiz de bu olayı biliyorlar. Yalnız, verilen bilgiler kamuoyunu yanıltıcı bilgiler.”dedi.

Meclis araştırması talebi Adalet ve Kalkınma Partisi red oyu ile red edildi. Mecliste yer alan diğer partiler ise meclis araştırması yönünde oy kullandı.
    
 
Kaynak: Sitemizden haber fotoğraf alınması kesinlikle yasaktır... Hukuki işlem yapılır...
banner697
Yorumlar (7)
Saf Niğdeli 4 yıl önce
Erdoğan özegen gibi vekiliniz var. Patates, elma ona sorun değil ki. Bunlar basit işler. Şu an bizim AKP li vekiliniz çiftehan kaplıcaları ve otellerle uğraşıyor. Sıra elmayla patatese gelsin onunlada ilgilenecek. Vay niğdem vay....
ZEKİ 4 yıl önce
ee şimdi akp vekilleri niğdeye gelince köylülere ne diyecek?
köylü çifti 4 yıl önce
vekilim bırak kendileri istedi kendileri etti kendileri buldu iyi olmuş oh olmuş beter olsunlar bak o elma patates köylerine gir 1 kasım sandık sonuçlarına bak bunlar o zaman bunların şakşakçılıgını yapan köy kasabalar lar .borlu vekili gören varmı yok öteki ona keza geldilermi reklam resimleri reklam haberleri bas git ankara ya köyü bitmiş batmış umurlarında mı bak esnafa kredi reklamları fiyasko oldu çüknü esçim bitti seçime yakın aynı oyunu oynarlar yine köylüyü esnafı yina kandirirlar bunlarda alışti köylüde
Ahmet Y 4 yıl önce
CHP vekili Niğde mize gelirken o kadar TBMM de konuşmalar yaparken fiğer 2 AKP vekili ne yapmaktadır
Ahmet Y 4 yıl önce
Sayın vekilim her ne kadar bu durumlardan dolayı çifçilere acısamda üzülsemde Niğde gibi bir ilden 2 AKP vekili 1 CHP vekili çıkarırken düşünselerdi
VAY VAY 4 yıl önce
Şevket katırcıoğlu diyorsa doğrudur kardeşim, ne patateste ne elmada sorun yok, üreticiler mutlu.
banner833
kapalı
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 18 40
2. Başakşehir 18 36
3. Trabzonspor 18 35
4. Fenerbahçe 18 34
5. Alanyaspor 18 32
6. Galatasaray 18 30
7. Beşiktaş 18 30
8. Göztepe 18 26
9. Malatyaspor 18 24
10. Gaziantep FK 18 24
11. Denizlispor 18 22
12. Çaykur Rizespor 17 20
13. Gençlerbirliği 17 18
14. Konyaspor 18 18
15. Kasımpaşa 18 15
16. Antalyaspor 18 14
17. Ankaragücü 18 12
18. Kayserispor 18 10
Takımlar O P
1. Hatayspor 18 37
2. Erzurum BB 18 31
3. Bursaspor 18 30
4. Akhisar Bld.Spor 18 28
5. Keçiörengücü 18 28
6. Ümraniye 18 28
7. Menemen Belediyespor 18 28
8. Adana Demirspor 17 24
9. Balıkesirspor 17 24
10. Altay 18 24
11. Giresunspor 18 24
12. Fatih Karagümrük 18 23
13. İstanbulspor 18 20
14. Altınordu 18 19
15. Osmanlıspor 18 16
16. Adanaspor 18 13
17. Boluspor 18 13
18. Eskişehirspor 18 9
Takımlar O P
1. Liverpool 22 64
2. Man City 23 48
3. Leicester City 23 45
4. Chelsea 23 39
5. M. United 23 34
6. Wolverhampton 23 34
7. Sheffield United 23 33
8. Tottenham 23 31
9. Crystal Palace 23 30
10. Arsenal 23 29
11. Everton 23 29
12. Newcastle 23 29
13. Southampton 23 28
14. Burnley 23 27
15. Brighton 23 25
16. West Ham 22 23
17. Watford 23 23
18. Aston Villa 23 22
19. Bournemouth 23 20
20. Norwich City 23 17
Takımlar O P
1. Barcelona 20 43
2. Real Madrid 20 43
3. Atletico Madrid 20 35
4. Sevilla 20 35
5. Getafe 20 33
6. Real Sociedad 20 31
7. Valencia 20 31
8. Athletic Bilbao 20 30
9. Villarreal 20 28
10. Granada 20 27
11. Real Betis 20 27
12. Levante 20 26
13. Osasuna 20 25
14. Deportivo Alaves 20 23
15. Real Valladolid 20 22
16. Eibar 20 22
17. Mallorca 20 18
18. Celta de Vigo 20 16
19. Leganés 20 14
20. Espanyol 20 14
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@