Doğan Şafak; Göreve Çağırdı...

Doğan Şafak, Bozköy, Divarlı, Çardak ve Ovalıbağ için Başbakanı ve Bakanlarını Göreve Çağırdı!

SİYASET 12.09.2014, 13:52 15.09.2014, 23:24
1403
Doğan Şafak; Göreve Çağırdı...
banner830

 Doğan Şafak, Bozköy, Divarlı, Çardak ve Ovalıbağ için Başbakanı ve Bakanlarını Göreve Çağırdı!

 
CHP Niğde Milletvekili Doğan Şafak, 10 Eylül 2014 tarihinde akşam saatlerinde başlayan sağanak yağış nedeniyle Niğde’nin bazı belde ve köylerinde su baskınından sonra yaşanan sel felaketini, başta Başbakan Ahmet Davutoğlu olmak üzere Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı M. Mehdi Eker, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya yazılı soru önergesi vererek meclis gündemine taşıdı.


 
Doğan Şafak, Yaşanan felaketi Başbakan’a ve bakanlarına şöyle anlattı; “ 10 Eylül 2014 tarihinde akşam saatlerinde başlayan sağanak yağış nedeniyle Niğde ilimizin bazı belde ve köylerinde su baskını yaşanmıştır. Yaklaşık 45 dakika süren yoğun yağış sonucunda dağlardan gelen sel nedeniyle Bozköy, Divarlı beldelerimiz ile Çardak, Ovalıbağ köylerimizde büyük zararlar meydana gelmiştir.Bozköy Beldemiz dağların hemen eteğinde olması nedeniyle selden en çok zarar gören yerleşim yerimiz olmuştur. Sel nedeniyle Bozköy beldemizde bulunan bazı dere yataklarından geçen su hatlarının kopması sonucu içme suyu kesilmiştir. Alt yapı kanalizasyonu tahrip durumdadır. Elektrikler kesilmiş, vatandaş elektriksiz kalmıştır. Selin dağlardan getirdiği kayalar yolları kapamış, parke taşları yerinden kalkmıştır. Evlerde ve ahırlarda büyük zararlar meydana gelmiştir. Sel sularına kapılan 65 civarında küçükbaş hayvan kaybolmuş ve telef olmuştur. Patates ekili tarım arazileri su altında kalmıştır. Patates ürünü ile geçimini sağlayan halka patates tarlalarından sadece sel suları kalmıştır. Çiftçinin zararı çok büyüktür. Köprüler, yollar, meydan parkı, pazar yeri olduğu gibi tahrip olmuş, savaş meydanına dönmüştür. Sel baskını olan diğer belde ve köylerimizde de durum aynıdır “ dedi.BAŞBAKANA DA, DÖRT BAKANA DA AYNI SORUYU SORDU!CHP Niğde Milletvekili Doğan Şafak, yazılı soru önergelerinde aynı soruyu Başbakan ve bakanlarına sorarak, durumun vahametinden ve aciliyetinden bahsetti.


Doğan Şafak, “Bakanlar kurulunda bu konuyu gündeme getirmeyi düşünüyor musunuz?” diye sordu.
Her Bakanlığa ayrı ayrı yazılı soru önergesi veren CHP Niğde Milletvekili Doğan Şafak Sel felaketinden önce Bozköy Belediye Başkanlığı’nın, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na başvuruda bulunduğu Dere Islah Projesinin neden gündeme alınmadığını Veysel Eroğlu’na sordu.


CHP Niğde Milletvekili Doğan Şafak’ın Yazılı Soru Önergelerinin tam metni;
 
 
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA


Aşağıdaki sorularımın T.C. Başbakanı Ahmet DAVUTOĞLU tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını saygılarımla arz ederim. 11.09.2014
                                                   
 
                                                                                                   Doğan ŞAFAK
                                                                                                                       Niğde Milletvekili
 
10 Eylül 2014 tarihinde akşam saatlerinde başlayan sağanak yağış nedeniyle Niğde ilimizin bazı belde ve köylerinde su baskını yaşanmıştır. 


Yaklaşık 45 dakika süren yoğun yağış sonucunda dağlardan gelen sel nedeniyle Bozköy, Divarlı beldelerimiz ile Çardak, Ovalıbağ köylerimizde büyük zararlar meydana gelmiştir.


Bozköy Beldemiz dağların hemen eteğinde olması nedeniyle selden en çok zarar gören yerleşim yerimiz olmuştur. Sel nedeniyle Bozköy beldemizde bulunan bazı dere yataklarından geçen su hatlarının kopması sonucu içme suyu kesilmiştir. Alt yapı kanalizasyonu tahrip durumdadır. Elektrikler kesilmiş, vatandaş elektriksiz kalmıştır. Selin dağlardan getirdiği kayalar yolları kapamış, parke taşları yerinden kalkmıştır. Evlerde ve ahırlarda büyük zararlar meydana gelmiştir. Sel sularına kapılan 65 civarında küçükbaş hayvan kaybolmuş ve telef olmuştur. Patates ekili tarım arazileri su altında kalmıştır. Patates ürünü ile geçimini sağlayan halka patates tarlalarından sadece sel suları kalmıştır. Çiftçinin zararı çok büyüktür. Köprüler, yollar, meydan parkı, pazar yeri olduğu gibi tahrip olmuş, savaş meydanına dönmüştür.


Sel baskını olan diğer belde ve köylerimizde de durum aynıdır.


Bu bağlamda;
                                                                      
1-      Bakanlar kurulunda bu konuyu gündeme getirmeyi düşünüyor musunuz?
 
2-      Niğde’de yaşanan sel felaketi hakkında ilgili bakanlıklara gerekli çalışmaları yapmaları için talimat vermeyi düşünüyor musunuz?
 
3-      Aşırı yağışlar sonucunda Niğde başta olmak üzere ülke genelinde bazı şehirlerde sel taşkını meydana gelmiştir. Her yağmurdan sonra bu sorunun tekrarlamaması için ilgili bakanlıkların ne tür çalışmalar yaptığına dair bakanlarınızdan çözüm önerileri ve fizibilite çalışmalarına yönelik bir yaptırımınız olacak mıdır?
 
4-      Başbakanlığa bağlı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) Davosta’ “Doğal Afet Risk Yönetimi” başlıklı poster sunumu ile aldığı ödülü ülkemizde de başarıyla hayata geçirmeyi düşünüyor mu?
 
 
 
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA
 
Aşağıdaki sorularımın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehmet Mehdi EKER tarafından yazılı olarak cevaplandırılması hususunda gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim. 11.09.2014


                                                                                             Doğan ŞAFAK
                                                                                             Niğde Milletvekili


1- Bakanlar kurulunda bu konuyu gündeme getirmeyi düşünüyor musunuz?
2-      Niğde ilimizde yaşanan sel felaketi sonucunda oluşan zararın tespiti yönünde yapılan çalışmaları açıklayınız?3-      Niğde ilimizde ve ülke genelinde afet nedeniyle tarım arazileri zarar gören çiftçilerimizin, Tarımsal Sulama Elektrik Borçlarının, çiftçi desteklemelerinden tahsilini 2 yıl ertelemeyi düşünüyor musunuz?
4-      Bakanlığınız, Afetten zarar gören çiftçilerimizin Tarım ve Kredi Kooperatiflerine ve T.C. Ziraat Bankasına olan borçlarının yapılandırılması, mevcut kredi borçlarının faizsiz olarak 2 yıl ertelenmesi yönünde bir çalışma yürütecek midir?
5-      Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlüklerinizin tespitleri doğrultusunda, belde ve köylerimizde yaşanan sel felaketi sonucunda zarar oranları ve patates üreticimizin  kaybı ne kadardır?


 
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA


Aşağıdaki sorularımın Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel EROĞLU tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını saygılarımla arz ederim. 11.09.2014
                                                                                                                                                                                                                                                         Doğan ŞAFAK
                                                                                   Niğde Milletvekili


1-      Bakanlar kurulunda bu konuyu gündeme getirmeyi düşünüyor musunuz?
2-      Bakanlığınızı ilgilendiren boyutlarıyla Niğde ilimizde meydana gelen sel felaketinde oluşan zararın tespit ve telafisi yönünde bir çalışma yapacak mısınız?
3-      Bakanlığınıza başvuruda bulunan Niğde Bozköy Belediye Başkanlığımızın 03.06.2014 tarih ve 2985 sayılı Dere Islah Projesi neden hayata geçirilmemiştir? Bu proje Derelerde tıkanan kanalların temizlenmesini öngörmektedir. Bahsi geçen proje hayata geçirilmiş olsaydı, bu zararın boyutu ne aşamada olurdu? 
4-      Bozköy Belediye Başkanlığımızın Dere Islah Projesinin geçte olsa hayata geçirilmesi için çalışma başlatacak mısınız?
 
 
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA
 
Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Sayın Efkan ALA tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını saygılarımla arz ederim. 11.09.2014
                                                   
 
 
                                                                                                                         Doğan ŞAFAK     
                                                                                                                        Niğde Milletvekili 1-      Bakanlar kurulunda bu konuyu gündeme getirmeyi düşünüyor musunuz? 
 2-      Yaşanan sel felaketi sonucu Niğde Belediyesinin altyapı çalışmalarının yetersizliğinden kaynaklanan sel baskınlarının doğurduğu yıkıcı unsurların, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini tehdit ettiği görülmektedir. Bakanlık olarak, belediyenin gerekli önlem ve tedbirleri almaması sonucu vuku bulan mağduriyetlerin sorumluları hakkında bir işlem ya da inceleme yapmayı düşünüyor musunuz?
3-      Belediyelerin altyapı çalışmaları için yaptığı harcama ve çalışmaların optimizasyonu noktasında bir fizibilitesi var mıdır?
 
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA


Aşağıdaki sorularımın Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın İdris GÜLLÜCE tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını saygılarımla arz ederim. 11.09.2014
                                                   
 
                                                                                                                         Doğan ŞAFAK
                                                                                                                       Niğde Milletvekili
 

1-      Bakanlar kurulunda bu konuyu gündeme getirmeyi düşünüyor musunuz? 
2-      Ülke genelinde yaşanan sel felaketi sonucu Niğde ilimiz başta olmak üzere ülkemizin birçok şehrinde su baskınlarından dolayı yaşanan can ve mal kayıpları yerleşim yerlerinin yanlış plan ve projelerinden kaynaklandığını net bir şekilde ortaya koymaktadır. Şehircilik bakanlığı olarak, yerleşim yerleriyle ilgili yapılan bu hatalı planlamalarla ilgili bir incelemeniz olacak mıdır?
 
 
 
Kaynak: Sitemizden haber fotoğraf alınması yasaktır.
Yorumlar (6)
laf olsun 7 yıl önce
laf olsun torba dolsun hemen emrin olur doğan bey diyecekler herhalde
ihsan tekeli 7 yıl önce
napsın adam bakanlar kurulunu kendi mi toplasın hemserim? zihniyet bozuk yaa su lafa bi bak hakkaten laf olsun diye yazmıssın be adam!! gel de bi gör önce buraları otrudugun yerden atıp tutma
Vedat 7 yıl önce
kim ne derse desin bugün bozköy divasrlı çiftlikteydi doğan bey helal olsun muhalefette elinden geleni yapıyor çok çalışkan ve dürüst adam 10 numara adam
ahmet yıldız 7 yıl önce
seni seviyoruz vekilim sen niğdenin gururusun
cihat 7 yıl önce
bir muhalefet parti milletvekili olarak yapabileceğinizin en iyisini yapıyorsunuz, yorum yazan akplilere takılmayın sizi seviyor ve destekliyoruz.
cumali 7 yıl önce
teşekkür ederim vekilim seni tekrar sececeğizzz
Son Yorumlar
kale proji ile birlikte sungurbey cami iyi tespit pazar da kalması lazım oradan orası tarihi bir dokulu merkez olmalı parklar, çay ocaklrı, kitapçılar yerel lokantalar, sokaklar cullazla birlikte
Birgün şehir merkezindeki camilerin akşam namazındaki saflarını görüntüleyin. Bu coronayada mahsus değil önceden de öyleydi. Üzülüyorum
Niğde=Trafik başka birşey hatırlanmıyor
Hayret Niğde'nin en büyük camisini yaptıracağız dememişler. Millet dinden soğuyor bunlar sadece görüntü peşindeler.
PEK MÜNASİP.BÜYÜK SİNEMANIN YIKILAN YERİNE TAM BELEDİYENİN KARŞISINA CAMİİ OLMASADA BİR BÜYÜK MESCİT PEK MÜNASİP OLUR İNŞALLAH...BİRDE YANİ YAPILAN HASTANENİN YANINA BÜYÜK BİR CAMİ OLURSA ÇOK İYİ OLUR..ÖĞRETMEN EVİNİN ARKASINDAN İTİBAREN OKULLARI KALDIRIP BİR BÜYÜK MERKEZ CAMİSİ ŞAHANE OLUR..VALİLİK KARŞISINDA ÇOK MÜNASİP OLUR..OKULLARI HANCERLİ TARAFINA YAPIN.ALLAHIM AMİL NİYETLERİNİZİ MÜHAFAKAT EYLESİN İNŞALLAH..AMİN.
10°
parçalı az bulutlu
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 22 Nisan 2021
İmsak 04:23
Güneş 05:51
Öğle 12:45
İkindi 16:28
Akşam 19:29
Yatsı 20:52
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 34 72
2. Fenerbahçe 34 69
3. Galatasaray 34 66
4. Trabzonspor 35 60
5. Hatayspor 34 53
6. Alanyaspor 34 52
7. Gaziantep FK 33 51
8. Sivasspor 34 51
9. Karagümrük 34 50
10. Göztepe 35 47
11. Rizespor 34 42
12. Antalyaspor 35 42
13. Konyaspor 34 41
14. Ankaragücü 34 38
15. Malatyaspor 34 37
16. Kasımpaşa 34 37
17. Kayserispor 34 35
18. Erzurumspor 35 34
19. Başakşehir 33 33
20. Gençlerbirliği 34 32
21. Denizlispor 34 27
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 31 61
4. Altay 31 57
5. İstanbulspor 31 57
6. Altınordu 31 53
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Ümraniye 31 47
9. Tuzlaspor 31 47
10. Bursaspor 31 43
11. Bandırmaspor 31 39
12. Boluspor 31 38
13. Balıkesirspor 31 35
14. Adanaspor 31 34
15. Menemenspor 31 31
16. Akhisar Bld.Spor 31 26
17. Ankaraspor 31 23
18. Eskişehirspor 31 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 32 66
3. Leicester City 31 56
4. Chelsea 32 55
5. West Ham 32 55
6. Tottenham 33 53
7. Liverpool 32 53
8. Everton 31 49
9. Arsenal 32 46
10. Leeds United 32 46
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 32 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 32 34
17. Burnley 32 33
18. Fulham 33 27
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 31 70
2. Real Madrid 31 67
3. Sevilla 32 67
4. Barcelona 30 65
5. Real Betis 32 49
6. Villarreal 31 49
7. Real Sociedad 31 47
8. Osasuna 32 40
9. Granada 30 39
10. Athletic Bilbao 31 38
11. Celta de Vigo 31 38
12. Levante 32 38
13. Cádiz 31 36
14. Valencia 32 35
15. Getafe 31 31
16. Deportivo Alaves 31 27
17. Huesca 31 27
18. Real Valladolid 30 27
19. Elche 31 26
20. Eibar 31 23

Gelişmelerden Haberdar Olun

@