Doğan Şafak; Göreve Çağırdı...

Doğan Şafak, Bozköy, Divarlı, Çardak ve Ovalıbağ için Başbakanı ve Bakanlarını Göreve Çağırdı!

SİYASET 12.09.2014, 13:52 15.09.2014, 23:24
1327
Doğan Şafak; Göreve Çağırdı...
banner830

 Doğan Şafak, Bozköy, Divarlı, Çardak ve Ovalıbağ için Başbakanı ve Bakanlarını Göreve Çağırdı!

 
CHP Niğde Milletvekili Doğan Şafak, 10 Eylül 2014 tarihinde akşam saatlerinde başlayan sağanak yağış nedeniyle Niğde’nin bazı belde ve köylerinde su baskınından sonra yaşanan sel felaketini, başta Başbakan Ahmet Davutoğlu olmak üzere Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı M. Mehdi Eker, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya yazılı soru önergesi vererek meclis gündemine taşıdı.


 
Doğan Şafak, Yaşanan felaketi Başbakan’a ve bakanlarına şöyle anlattı; “ 10 Eylül 2014 tarihinde akşam saatlerinde başlayan sağanak yağış nedeniyle Niğde ilimizin bazı belde ve köylerinde su baskını yaşanmıştır. Yaklaşık 45 dakika süren yoğun yağış sonucunda dağlardan gelen sel nedeniyle Bozköy, Divarlı beldelerimiz ile Çardak, Ovalıbağ köylerimizde büyük zararlar meydana gelmiştir.Bozköy Beldemiz dağların hemen eteğinde olması nedeniyle selden en çok zarar gören yerleşim yerimiz olmuştur. Sel nedeniyle Bozköy beldemizde bulunan bazı dere yataklarından geçen su hatlarının kopması sonucu içme suyu kesilmiştir. Alt yapı kanalizasyonu tahrip durumdadır. Elektrikler kesilmiş, vatandaş elektriksiz kalmıştır. Selin dağlardan getirdiği kayalar yolları kapamış, parke taşları yerinden kalkmıştır. Evlerde ve ahırlarda büyük zararlar meydana gelmiştir. Sel sularına kapılan 65 civarında küçükbaş hayvan kaybolmuş ve telef olmuştur. Patates ekili tarım arazileri su altında kalmıştır. Patates ürünü ile geçimini sağlayan halka patates tarlalarından sadece sel suları kalmıştır. Çiftçinin zararı çok büyüktür. Köprüler, yollar, meydan parkı, pazar yeri olduğu gibi tahrip olmuş, savaş meydanına dönmüştür. Sel baskını olan diğer belde ve köylerimizde de durum aynıdır “ dedi.BAŞBAKANA DA, DÖRT BAKANA DA AYNI SORUYU SORDU!CHP Niğde Milletvekili Doğan Şafak, yazılı soru önergelerinde aynı soruyu Başbakan ve bakanlarına sorarak, durumun vahametinden ve aciliyetinden bahsetti.


Doğan Şafak, “Bakanlar kurulunda bu konuyu gündeme getirmeyi düşünüyor musunuz?” diye sordu.
Her Bakanlığa ayrı ayrı yazılı soru önergesi veren CHP Niğde Milletvekili Doğan Şafak Sel felaketinden önce Bozköy Belediye Başkanlığı’nın, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na başvuruda bulunduğu Dere Islah Projesinin neden gündeme alınmadığını Veysel Eroğlu’na sordu.


CHP Niğde Milletvekili Doğan Şafak’ın Yazılı Soru Önergelerinin tam metni;
 
 
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA


Aşağıdaki sorularımın T.C. Başbakanı Ahmet DAVUTOĞLU tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını saygılarımla arz ederim. 11.09.2014
                                                   
 
                                                                                                   Doğan ŞAFAK
                                                                                                                       Niğde Milletvekili
 
10 Eylül 2014 tarihinde akşam saatlerinde başlayan sağanak yağış nedeniyle Niğde ilimizin bazı belde ve köylerinde su baskını yaşanmıştır. 


Yaklaşık 45 dakika süren yoğun yağış sonucunda dağlardan gelen sel nedeniyle Bozköy, Divarlı beldelerimiz ile Çardak, Ovalıbağ köylerimizde büyük zararlar meydana gelmiştir.


Bozköy Beldemiz dağların hemen eteğinde olması nedeniyle selden en çok zarar gören yerleşim yerimiz olmuştur. Sel nedeniyle Bozköy beldemizde bulunan bazı dere yataklarından geçen su hatlarının kopması sonucu içme suyu kesilmiştir. Alt yapı kanalizasyonu tahrip durumdadır. Elektrikler kesilmiş, vatandaş elektriksiz kalmıştır. Selin dağlardan getirdiği kayalar yolları kapamış, parke taşları yerinden kalkmıştır. Evlerde ve ahırlarda büyük zararlar meydana gelmiştir. Sel sularına kapılan 65 civarında küçükbaş hayvan kaybolmuş ve telef olmuştur. Patates ekili tarım arazileri su altında kalmıştır. Patates ürünü ile geçimini sağlayan halka patates tarlalarından sadece sel suları kalmıştır. Çiftçinin zararı çok büyüktür. Köprüler, yollar, meydan parkı, pazar yeri olduğu gibi tahrip olmuş, savaş meydanına dönmüştür.


Sel baskını olan diğer belde ve köylerimizde de durum aynıdır.


Bu bağlamda;
                                                                      
1-      Bakanlar kurulunda bu konuyu gündeme getirmeyi düşünüyor musunuz?
 
2-      Niğde’de yaşanan sel felaketi hakkında ilgili bakanlıklara gerekli çalışmaları yapmaları için talimat vermeyi düşünüyor musunuz?
 
3-      Aşırı yağışlar sonucunda Niğde başta olmak üzere ülke genelinde bazı şehirlerde sel taşkını meydana gelmiştir. Her yağmurdan sonra bu sorunun tekrarlamaması için ilgili bakanlıkların ne tür çalışmalar yaptığına dair bakanlarınızdan çözüm önerileri ve fizibilite çalışmalarına yönelik bir yaptırımınız olacak mıdır?
 
4-      Başbakanlığa bağlı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) Davosta’ “Doğal Afet Risk Yönetimi” başlıklı poster sunumu ile aldığı ödülü ülkemizde de başarıyla hayata geçirmeyi düşünüyor mu?
 
 
 
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA
 
Aşağıdaki sorularımın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehmet Mehdi EKER tarafından yazılı olarak cevaplandırılması hususunda gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim. 11.09.2014


                                                                                             Doğan ŞAFAK
                                                                                             Niğde Milletvekili


1- Bakanlar kurulunda bu konuyu gündeme getirmeyi düşünüyor musunuz?
2-      Niğde ilimizde yaşanan sel felaketi sonucunda oluşan zararın tespiti yönünde yapılan çalışmaları açıklayınız?3-      Niğde ilimizde ve ülke genelinde afet nedeniyle tarım arazileri zarar gören çiftçilerimizin, Tarımsal Sulama Elektrik Borçlarının, çiftçi desteklemelerinden tahsilini 2 yıl ertelemeyi düşünüyor musunuz?
4-      Bakanlığınız, Afetten zarar gören çiftçilerimizin Tarım ve Kredi Kooperatiflerine ve T.C. Ziraat Bankasına olan borçlarının yapılandırılması, mevcut kredi borçlarının faizsiz olarak 2 yıl ertelenmesi yönünde bir çalışma yürütecek midir?
5-      Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlüklerinizin tespitleri doğrultusunda, belde ve köylerimizde yaşanan sel felaketi sonucunda zarar oranları ve patates üreticimizin  kaybı ne kadardır?


 
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA


Aşağıdaki sorularımın Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel EROĞLU tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını saygılarımla arz ederim. 11.09.2014
                                                                                                                                                                                                                                                         Doğan ŞAFAK
                                                                                   Niğde Milletvekili


1-      Bakanlar kurulunda bu konuyu gündeme getirmeyi düşünüyor musunuz?
2-      Bakanlığınızı ilgilendiren boyutlarıyla Niğde ilimizde meydana gelen sel felaketinde oluşan zararın tespit ve telafisi yönünde bir çalışma yapacak mısınız?
3-      Bakanlığınıza başvuruda bulunan Niğde Bozköy Belediye Başkanlığımızın 03.06.2014 tarih ve 2985 sayılı Dere Islah Projesi neden hayata geçirilmemiştir? Bu proje Derelerde tıkanan kanalların temizlenmesini öngörmektedir. Bahsi geçen proje hayata geçirilmiş olsaydı, bu zararın boyutu ne aşamada olurdu? 
4-      Bozköy Belediye Başkanlığımızın Dere Islah Projesinin geçte olsa hayata geçirilmesi için çalışma başlatacak mısınız?
 
 
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA
 
Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Sayın Efkan ALA tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını saygılarımla arz ederim. 11.09.2014
                                                   
 
 
                                                                                                                         Doğan ŞAFAK     
                                                                                                                        Niğde Milletvekili 1-      Bakanlar kurulunda bu konuyu gündeme getirmeyi düşünüyor musunuz? 
 2-      Yaşanan sel felaketi sonucu Niğde Belediyesinin altyapı çalışmalarının yetersizliğinden kaynaklanan sel baskınlarının doğurduğu yıkıcı unsurların, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini tehdit ettiği görülmektedir. Bakanlık olarak, belediyenin gerekli önlem ve tedbirleri almaması sonucu vuku bulan mağduriyetlerin sorumluları hakkında bir işlem ya da inceleme yapmayı düşünüyor musunuz?
3-      Belediyelerin altyapı çalışmaları için yaptığı harcama ve çalışmaların optimizasyonu noktasında bir fizibilitesi var mıdır?
 
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA


Aşağıdaki sorularımın Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın İdris GÜLLÜCE tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını saygılarımla arz ederim. 11.09.2014
                                                   
 
                                                                                                                         Doğan ŞAFAK
                                                                                                                       Niğde Milletvekili
 

1-      Bakanlar kurulunda bu konuyu gündeme getirmeyi düşünüyor musunuz? 
2-      Ülke genelinde yaşanan sel felaketi sonucu Niğde ilimiz başta olmak üzere ülkemizin birçok şehrinde su baskınlarından dolayı yaşanan can ve mal kayıpları yerleşim yerlerinin yanlış plan ve projelerinden kaynaklandığını net bir şekilde ortaya koymaktadır. Şehircilik bakanlığı olarak, yerleşim yerleriyle ilgili yapılan bu hatalı planlamalarla ilgili bir incelemeniz olacak mıdır?
 
 
 
Kaynak: Sitemizden haber fotoğraf alınması yasaktır.
Yorumlar (6)
laf olsun 5 yıl önce
laf olsun torba dolsun hemen emrin olur doğan bey diyecekler herhalde
ihsan tekeli 5 yıl önce
napsın adam bakanlar kurulunu kendi mi toplasın hemserim? zihniyet bozuk yaa su lafa bi bak hakkaten laf olsun diye yazmıssın be adam!! gel de bi gör önce buraları otrudugun yerden atıp tutma
Vedat 5 yıl önce
kim ne derse desin bugün bozköy divasrlı çiftlikteydi doğan bey helal olsun muhalefette elinden geleni yapıyor çok çalışkan ve dürüst adam 10 numara adam
ahmet yıldız 5 yıl önce
seni seviyoruz vekilim sen niğdenin gururusun
cihat 5 yıl önce
bir muhalefet parti milletvekili olarak yapabileceğinizin en iyisini yapıyorsunuz, yorum yazan akplilere takılmayın sizi seviyor ve destekliyoruz.
cumali 5 yıl önce
teşekkür ederim vekilim seni tekrar sececeğizzz
kapalı
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 21 44
2. Başakşehir 22 43
3. Galatasaray 22 42
4. Sivasspor 22 42
5. Alanyaspor 22 39
6. Fenerbahçe 22 38
7. Beşiktaş 22 36
8. Göztepe 21 33
9. Gaziantep FK 22 30
10. Malatyaspor 21 24
11. Gençlerbirliği 22 24
12. Denizlispor 22 24
13. Çaykur Rizespor 21 24
14. Antalyaspor 22 22
15. Konyaspor 22 20
16. Ankaragücü 22 20
17. Kasımpaşa 22 16
18. Kayserispor 22 15
Takımlar O P
1. Hatayspor 22 42
2. Erzurum BB 22 39
3. Bursaspor 22 39
4. Adana Demirspor 22 34
5. Keçiörengücü 22 32
6. Akhisar Bld.Spor 22 32
7. Menemen Belediyespor 22 32
8. Altay 22 31
9. Fatih Karagümrük 22 31
10. Ümraniye 22 29
11. Giresunspor 21 28
12. Balıkesirspor 22 28
13. İstanbulspor 21 26
14. Altınordu 22 24
15. Osmanlıspor 22 18
16. Adanaspor 22 18
17. Eskişehirspor 22 16
18. Boluspor 22 16
Takımlar O P
1. Liverpool 26 76
2. Man City 26 54
3. Leicester City 26 50
4. Chelsea 26 41
5. Tottenham 26 40
6. Sheffield United 26 39
7. M. United 26 38
8. Wolverhampton 26 36
9. Everton 26 36
10. Arsenal 26 34
11. Burnley 26 34
12. Southampton 26 31
13. Newcastle 26 31
14. Crystal Palace 26 30
15. Brighton 26 27
16. Bournemouth 26 26
17. Aston Villa 26 25
18. West Ham 26 24
19. Watford 26 24
20. Norwich City 26 18
Takımlar O P
1. Real Madrid 24 53
2. Barcelona 24 52
3. Getafe 24 42
4. Atletico Madrid 24 40
5. Sevilla 24 40
6. Villarreal 24 38
7. Valencia 24 38
8. Real Sociedad 23 37
9. Granada 24 33
10. Athletic Bilbao 24 31
11. Osasuna 24 31
12. Real Betis 24 29
13. Levante 24 29
14. Deportivo Alaves 24 27
15. Real Valladolid 24 26
16. Eibar 23 24
17. Celta de Vigo 24 21
18. Mallorca 24 21
19. Leganés 24 19
20. Espanyol 24 19
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@