Depresyon ilacı kullananların sayısı patladı

Gürer: İktidar işsizliğe çözüm ararken, TÜİK verilerini bırakıp, sokağın sesini duymalıdır”

SİYASET 17.09.2019, 23:32 tiyo
661
Depresyon ilacı kullananların sayısı patladı
banner830

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TÜİK verileri ile işsizlik sorununun açıkça görüldüğünü ve asıl işsizliğin TUİK rakamlarını katladığını söyledi. İktidarın, sokağın sesini duyması gerektiğini ifade eden Gürer, “İktidar işsizliğe çözüm ararken, TÜİK verilerini bırakıp sokağın sesini duymalıdır” dedi.

“Depresyon ilacı kullananların sayısı patladı”

Geniş tanımlı işsizliğin 8 milyon olduğunu ve 2 milyona ulaşan üniversite mezunu işsiz bulunduğunu hatırlatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Depresyon ilacı kullananların sayısı patladı. Aile huzursuzlukları katladı. Boşanmalar arttı. Madde bağımlılığı çoğaldı. İntiharlar, kendini yakan insanlar işsizlik nedeni ile çoğaldı” dedi.

“Emeklilikte yaşa takılanlar, çözüm için kapıları aşındırıyor”

Emeklilikte yaşa takılanların ve ailelerinin de büyük mağduriyet içerisinde olduğunun altını çizen CHP’li Gürer, “Emeklilikte yaşa takılanlar çözüm için kapıları aşındırıyor. Geçici ve mevsimlik işçiler, kıdemsiz, ihbarsız, güvencesiz ve kadrosuz çalışıyor. Toplum Yararına Proje kapsamında çalışanlar, taşeronda kalanlar her an işsiz kalacak durumdalar. İşini kaybetme duygusu bu insanlara köle gibi çalışma şartlarını dayatıyor. Çocuk işçilik yaygınlaşıyor. Kayıt dışı çalışma artıyor. İşsizler kadar çalışanlarda mutsuz, huzursuz, kaygılı. İktidar çözüm konusunda doğru uygulamalar yerine günlük politikalar ile süreci geçiştirmeye çalışıyor.


İşsizlik oranı %13,0 seviyesinde gerçekleşti

TÜİK açıklaması ile Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2019 yılı Haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 938 bin kişi artarak 4 milyon 253 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 2,8 puanlık artış ile %13,0 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı 3,2 puanlık artış ile %15,3 olarak tahmin edildi. Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 5,4 puanlık artış ile %24,8 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 2,9 puanlık artış ile %13,3 olarak gerçekleştiği açıklandı, Bu veriler belirlenen ölçüm metodu ile saptanıyor. Bu rakamlar dahi sorunun boyutlarını yansıtıyor.

Kayıt dışı artıyor

Haziran 2019 döneminde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,2 puan artarak %35,2 olarak gerçekleşti. Tarım dışı sektörde kayıt dışı çalışanların oranı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,8 puan artarak %23,2 olduğu açıklandı. Bu rakamlar çok yönlü inceleme ile ele alınsa daha yüksek verilere ulaşmak mümkün. AKP iktidarı, kayıt dışı ile mücadele edildiğini söylense de bu alanda da başarısız olduğu açıkça görülüyor, Kayıt dışı giderek olağanlaşıyor. Yabancı uyruklu kaçak işçi çalıştırmak denetim yetersizliğinden olağanlaşıyor. Bu bağlamda Çalışma Bakanlığı, yeterli denetim sağlamıyor. Alanlarda kayıt dışı çalışanların sayısındaki artış gözle görülür biçimde arttı” dedi.

Kaynak: TİYO AJANS
Yorumlar (1)
Kâmile Karaçay 9 ay önce
Kadınlara Eksik Günlerini Ödeme seçenekleri Ve Fırsatı Verilsin
Son Yorumlar
Sayın müdürüm doğma büyüme niğdeli olup niğde emniyetinde görev yapan ayrıca da ticaret yapan polis memurlarını denetleseniz motorlardan daha makbuldür bence bizim yeğenlerimiz pkk la mücadele ederken sizin niğdeli personeliniz valla fındık kırıyor buna bi el atsanız adalet yerini buldu diye sizi aklınızdan öperim
Bu tarz motorlar sadece tarlada kullanılıyor benim yaşım 40 daha trafikte ve şehir mekezinde hiç tescilsiz motor görmedim.
Tebrikler...
Aman göstermelik olmasın... kontrol edelim devletimizin parası boşa gitmesin..
Tanıdığım için söylüyorum. Tuba Yüksel hanım bunu çok hakkediyor...Tabi ki diğer memurlarda hak etmiştir.Başarılar dilerim.
13°
açık
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 01 Haziran 2020
İmsak 03:29
Güneş 05:14
Öğle 12:44
İkindi 16:36
Akşam 20:04
Yatsı 21:41
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@