Cumhurbaşkanına soru sormak yasak!

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesi, “Cumhurbaşkanına soru sorulamayacağı” gerekçesiyle, TBMM Başkanı Yıldırım tarafından iade edildi.

Cumhurbaşkanına soru sormak yasak!

banner830

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesi, “Cumhurbaşkanına soru sorulamayacağı” gerekçesiyle, TBMM Başkanı Yıldırım tarafından   iade edildi. 

 

Yazılı soru önergesinin iade edilmesine tepki gösteren Gürer, “Yeni sisteme göre tüm yetkiler cumhurbaşkanında toplandı. Milletvekili olarak, bakanlıkların tüm yetkilerini uhdesine alan cumhurbaşkanına soru soramayacaksak, bunun adı nasıl demokrasi olur?” diye sordu. 

MİLLETİN VEKİLİ CUMHURBAŞKANINA SORU SORAMAZ MI? 

 

16 Nisan referandumunda oylanan yeni Anayasa ve 24 Haziran seçimlerinin ardından uygulamaya konuldu. Tüm yetkileri uhdesinde toplayan Cumhurbaşkanına soru bile sorulamayacak bir dönemin kapıları da aralandı. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, cumhurbaşkanına yönelttiği yazılı soru önergesi, cumhurbaşkanına soru sorulamayacağı gerekçe gösterilerek TBMM Başkanlığı tarafından geri gönderildi. 


GÜRER’DEN YENİ SORU ÖNERGELERİ


26. Dönemde, TBMM’de  verdiği yazılı ve sözlü soru önergeleri ile gündem yaratan, Türkiye’nin tüm sorunlarını Meclis gündemine taşımayı başaran Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 27. Dönem için de ülke sorunlarını gündeme getirmek için soru önergeleri hazırladı.  Belirlediği sorunları, Cumhurbaşkanına ve bakanlara yönelttiği soru önergeleri ile gündeme taşımayı amaçlayan Gürer, 27. Yasama Dönemi henüz başlamış olmasına rağmen, hazırladığı onlarca yazılı soru önergesi, meclis araştırması ve kanun tekliflerini TBMM Başkanlığına sundu. 

Ömer Fethi Gürer,  ülkemizde mülteci konumundaki Suriyelilerin durumu ve kayyum atanan şirketlerin yaşadığı sorunlarla ilgili olarak, Anayasanın 98 ve TBMM İç Tüzüğünün 96 ve 99 Maddeleri uyarınca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yanıtlanması istemiyle iki ayrı yazılı soru önergesini de TBMM Başkanlığına sundu. Ülkemizde Suriye’den  göç ile gelen kişi sayısı kaçtır? Kaç Suriyeliye T.C kimliği verilmiştir? Göç ederek ülkemize yerleşen kaç Suriyeli seçimde oy kullanmıştır? Suriyeli mültecilerin en yoğun yaşadığı 5 il hangisidir? Bugüne kadar Suriyeliler için yapılan toplam harcama ne kadardır? Kaç Suriyeli ülkemizde çalışma izni verilmiştir? İş yeri sayısı açan Suriyeli sayısı kaçtır? Soruları ile 2016-2018 yılları arasında kaç şirkete kayyum atanmıştır? Kaç şirketin mal varlıklarına el konulmuştur? Kayyum Yönetiminde iken faaliyeti sonlandırılan şirket sayısı kaçtır? Kayyum atanan şirketlerin devlet bankalarında kullandığı kredi toplamı ne kadardır sorularını yöneltti.

CUMHURBAŞKANINA SORU SORAMAZSINIZ…

 

Ancak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yöneltilen soru önergeleri, TBMM Başkanlığı tarafından Gürer’e iade edildi. TBMM Başkanı Binali Yıldırım imzasıyla, CHP Niğde milletvekili Ömer Fethi Gürer’e gönderilen iade yazısında, “Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 98. maddesi beşinci fıkrasına göre ‘yazılı soru; yazılı olarak en geç on beş gün içinde cevaplanmak üzere milletvekillerinin Cumhurbaşkanı Yardımcıları ve bakanlara yazılı olarak soru sormalarından ibarettir. İlgili soru önergeleriniz, Anayasa’da öngörüldüğü şekliyle Cumhurbaşkanı Yardımcısı ya da bakanlara yönetilmesi halinde işleme konulabilecektir” ifadelerine yer verildi. 

 

TEZATLIK 

Yazılı soru önergesinin iade edilmesini yorumlayan CHP Niğde milletvekili Ömer Fethi Gürer ise Türkiye’de icranın belirleyicisi ve başı olduğu gibi her konuda yetkisi olan cumhurbaşkanın, yazılı soru önergelerine dahi yanıt vermeyecek olmasındaki tezatlığına değindi.  Gürer, “milletvekili olarak, her konuda yetkili ve belirleyici tek adam olan cumhurbaşkanına soru sorulamayacaksa bunun adı nasıl demokrasi olur?” dedi.

 

MİLLETVEKİLLERİNİN PARLAMENTODAKİ MUHATABI KİM OLACAK?

16 Nisan referandumu ile Anayasanın değişmesi sonucu ülkemizin parlamenter sistemden, tam anlamıyla ‘tek adam’ yönetimine geçtiğini belirten Gürer, “Böylesine geniş yetkilerle donatılan Cumhurbaşkanına yazılı soru önergesi bile verilemiyor. Parlamento ise adeta komisyon salonlarına dönüştü.  Yeni düzenlemeye göre, milletvekillerinin soru ve önerilerini muhatap alacak bakanlar parlamentoda yok” diye konuştu. 

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI PARLAMENTODA OLMALI 

 

Milletvekillerinin kanun görüşmeleri sırasındaki soru ve önerilerini yanıtlaması için en azından cumhurbaşkanı yardımcısının Meclis’te bulunmasını sağlayacak bir düzenlemeye gidilmesi gerektiğini anlatan Gürer, “İktidar partisine mensup milletvekilleri kanun teklifini getirdiğinde komisyon başkanı oturuma katılıyor. Sorulara ve önerilere yanıt vermesi gereken bakanlar, yeni sisteme göre mecliste yer almadığı için sorular yanıtsız kalıyor” şeklinde konuştu. 

 

BU NASIL BİR DURUMDUR?

Parlamenter sistemde başbakana yazılı soru önergeleri yöneltilebildiğini anımsatan Gürer, yeni sistemde başbakan olmadığı için başbakan ve bakanların yetkilerinin cumhurbaşkanında toplandığını bu nedenle de milletvekillerinin soracağı soruların muhatabının da cumhurbaşkanı olması gerektiğini belirtti.  Gürer, her konuyu uhdesinde toplayan bir yetki gücüne sahip olan cumhurbaşkanına soru sorulamayacak olmasını “Bu nasıl bir durumdur?” diye değerlendirdi. 

 

SİSTEM BOZUK

Sorunların yürütme erki ve bürokrasi tarafından tespit edilmesi, muhalefetin ise eksikleri gündeme getirerek, önerileri ortaya koyması gerektiğini vurgulayan Gürer, “Yeni sistemde Meclisin kısa süreli çalışmasında, görüldü ki; kanunlar AKP milletvekilleri tarafından önerildi ama teklifler torba kanun olarak Meclis’e geldi. “ ifadelerini kullandı. 

 

TORBA YASAYA DEVAM 

Yeni dönemde torba kanunların hiç olmaması gerekirken, işe torba kanunlarla başlandığını belirten Gürer, şunları söyledi: “TBMM kanunları hazırlayacaksa, torba yasalarla değil, detaylarıyla ele alınıp, bürokrasi, meslek kuruluşları ve kamu kurumlarının görüşü alınarak kapsamlı bir çalışma ortamı oluşturulmalı. Böyle bir çalışma ortamı oluşturulmadı.  Öte yandan bütün yürütme cumhurbaşkanında ama Meclise karşı bir sorumluluğu yok, denetim yok, soru dahi sorulamaz bir düzene geçtik…”

YANITLANMAYAN SORULAR…

Bu arada, CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği ancak cumhurbaşkanına soru sorulamayacağı gerekçesiyle TBMM Başkanlığı tarafından iade edilen soru önergeleri de şöyle: 

SURİYELİ MÜLTECİLERİN DURUMU

“Ülkemizde Suriye’den  göç ile gelen kişi sayısı kaçtır? Kaç Suriyeliye T.C kimliği verilmiştir? Göç ederek ülkemize yerleşen kaç Suriyeli seçimde oy kullanmıştır? Suriyeli mültecilerin en yoğun yaşadığı 5 il hangisidir? Bugüne kadar Suriyeliler için yapılan toplam harcama ne kadardır? Kaç Suriyeli ülkemizde çalışma izni verilmiştir? İş yeri sayısı açan Suriyeli sayısı kaçtır? 

 

KAYYUM ATANAN ŞİRKETLER 

2016-2018 yılları arasında kaç şirkete kayyum atanmıştır? Kaç şirketin mal varlıklarına el konulmuştur? Kayyum Yönetiminde iken faaliyeti sonlandırılan şirket sayısı kaçtır? Kayyum atanan şirketlerin devlet bankalarında kullandığı kredi toplamı ne kadardır?”


Kaynak: TİYO AJANS
banner697

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Feti - 13 ay önce
Sor, sor netice yok itfak olmasa vekilde değildin dünki mhp adayı 2500 oy fark atmış neyin havasındasın ballısın ballı.
Avatar
Niğdeli - 13 ay önce
Abi soru da sorma ne olur sanki..
Niğde 16 milyar (16 katirlyon) lira yatırım almış daha ne soracaksın?
Avatar
ayvaz - 13 ay önce
sıkıysan sen esas başkanına sor...kim kral kim diktatör
Avatar
cafer - 12 ay önce
niğdenin gelişmesi için acemi birliği istiyoruz