CHP Milletvekilleri Patates Üreticilerinin Yanında!

Biz Halkı Bir Kez İsyan Ettirdik. O da 19 Mayıs 1919’dur!

SİYASET 09.08.2012, 21:39 09.08.2012, 21:39
1008
CHP Milletvekilleri Patates Üreticilerinin Yanında!
banner830
“Biz Halkı Bir Kez İsyan Ettirdik. O da 19 Mayıs 1919’dur!”

 

CHP Niğde Milletvekili Doğan Şafak, Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, Çorum Milletvekili Tufan Köse’den oluşan heyet önceki Niğde ve Nevşehir’de patates üreticileriyle buluşarak son günlerde cereyan eden olaylar hakkında bilgi aldılar.

 

Haber- Foto: Gökhan ÖZBEK / TyN HABER

 

Geçtiğimiz hafta sonu yol kesmesiyle Türkiye gündemine oturan Niğdeli patates üreticilerinin sorunlarını yerinde tespit etmek amacıyla CHP Genel Merkezi’nden görevli olarak Niğde’ye gelen heyet incelemelerde bulunarak bir rapor hazırladı.

 

Heyette CHP Niğde Milletvekili Doğan Şafak, Çorum Milletvekili Tufan Köse, Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk ve Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Mümin Akgül yer aldı.

 

İlk olarak sıkıntının en büyük yaşandığı ve yılda ürettikleri 100 bin ton patates ile Türkiye’nin en büyük patates üreticisi olan Orhanlı Kasabasına giden CHP’liler burada üreticilerle buluştular.

 

Dağıtım şirketi tarafından sulama enerjilerinin kronikleşen borçlar yüzünden kesilmesinden dolayı tarlada 100 bin ton patatesin yanmaya başladığını ifade eden üreticiler 48 saat içinde sulama yapılamaması durumunda kasabanın ekonomik iflas yaşayacağını gerek dağıtım şirketi olan MEDAŞ’a, gerekse diğer tarımsal satıcılara hiçbir borçlarını ödemeyeceklerini ifade ettiler.

 

Oluşan heyet konuşmalar yaparak sorunun tespitini inceledi. İlk söz alan CHP Niğde Milletvekili Doğan Şafak; “son günlerde toplumsal bir olay halini alan patates köylülerinin isyanı noktasında bazı odaklar CHP’yi hedef göstermektedir. Şu iyi bilinmelidir ki, bu isyanda CHP’nin en ufak payı olmadığı gibi, bizler bu halkı sadece bir kez isyan ettirdik o da 19 Mayıs 1919’dur. Buradaki olayı basit bir tepki olarak görenler, bu toplumsal gerçeği göremeyenler, bu halkın tepkisi altında ezilmeye mahkumdur. 100 bin ton patates tarlada çürürken, üreticinin yapacağı şeyler artık sınırlıdır. Bizler CHP Milletvekilleri olarak sorunun hakkaniyet ölçüsünde çözülmesi için her türlü yasal girişimleri bulunmaya çalışıyoruz. Fakat AKP Hükümetinin yanlış özelleştirme stratejisinin bir ürünü olan MEDAŞ maalesef üreticilerimizi anlamak yerine sorunu daha da kronikleştirerek, devlet ile halkını karşı karşıya getirmeye çalışıyor. Halkımız vatansever, halkımız ekmek derdindedir. Ama halkımızın tek geçim kaynağı olan patatesi tarlada çürümeye bırakırsanız, sulama yaptırtmazsanız bu halkın felaketi olur. İşte Orhanlı’daki toplumsal sorun ve çözümde bu eksende olmalıdır. Bugün Orhanlı Kasabası’nın toplam borcu 11.2 milyon lira ki bunun 5.4 milyon lirası faizdir. Eğer bu sorun çözülmesini istiyorsanız vatandaşımızın borcunu ödemesini istiyorsanız patates üretmesine izin vermek zorundasınız. 100 bin ton patatesten üreticimiz elde edeceği gelirle bu borçları ödeyebilecek güçtedir. Bizler ilk olarak 100 kişilik bir ödeme garantisinde olan heyetin MEDAŞ ile uzlaşmasını 48 saat içinde elektriğin açılmasını öneriyoruz!” dedi.

 

Borcunu Ödeyenleri Mağdur Edemezsiniz?

CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse, 50 aşkın köylünün borcunun olmadığını yada borçlarını taksitle yapılandırdığını ifade ederek ama maalesef bu üreticilerde cezalandırılmaktadır. Bunun adı yargısız infazdır diyerek; “MEDAŞ ve hükümet can güvenliğimiz yoktur diye buraya gelemiyor. İyi de biz nasıl gelebiliyorsak bu hükümet temsilcileri de buraya gelmelidir. Bu halk terörist değildir. Sadece ve sadece üreticidir eğer siz bu halkın bir parçası değilseniz ve kendi halkınızdan korkuyorsanız diyecek bir lafım yok kaç gün olmuş AKP’nin Bölge Milletvekilleri ne dir haliniz diye bir kez olsun sormamış ve gelmemiştir. İşte halkına yabancı politika üretenlerin sorunu budur. Eminim ki Orhanlı’da bunlara gereken siyasi cevabı verecektir” dedi. 50 yakın üreticinin borçları konusunda sıkıntı olmadığını ifade eden Mv. Köse bu üreticilerin her türlü maddi ve manevi tazminat davası açmakla yükümlü olduğunu ifade ederek gerekli hukuksal destekleri kendilerinde sağlayacağını ifade etti.

 

Üretimden yana politika üretmeyenler, halkın politikacıları değildir!

Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk hükümetin tarım politikalarını sert bir dille eleştirip, “AKP’nin politikaları hiçbir zaman Türkiye eksenli olmamıştır. Hiçbir zaman üreticinden yana olmamıştır. Bizler tekrar söylüyoruz AKP bu Orhanlılı, Gölcüklü, Derinkuyulu hemşerilerimizin sorunu çözemez. Çünkü kapasite ve öngörüleri yoktur. Eğer çözüm konusunda biraz samimi olsalardı bizler 1 yıldır sayın Niğde Milletvekilimiz Doğan Şafak’ın bu konudaki uyarıların defalarca TBMM kürsünden dile getirmesine rağmen bir çözüm ararlardı.  Halk kendi sorunu kendisi çözecektir. Ama kendi göbeğini keserken bilmelidir ki CHP onların yanındadır” dedi.

 

Gölcük ve Derinkuyu’da Çiftçi İsyanda!

CHP Heyeti Orhanlı’dan sonra Niğde’nin Yeşilgölçük Kasabasına ve Nevşehir’in Derinkuyu ilçesine giderek oradaki sıkıntıları üreticilerin ağzından dinledi. CHP Niğde Milletvekili Doğan Şafak konu ile ilgili olarak yaptığı konuşmada “CHP halkla birlikte bu konunun çözüm alternatiflerini oluşturmaktadır. Halkımızın üretimden gelen gücünü koruyarak, tüm borçlarından kurtulacağı alternatifleri yetkili makam ve kişilere bildirdik. Bizim burada sizi isyan ettirmek gibi derdimiz yok. Çünkü bizde bu toprakların çocuğuyuz. Bizler sizlerin sorunlarını anlıyoruz. Eğer üretemezseniz Niğde başta siz olmak üzere Niğde ekonomisi yıllık asgari 60 milyon liranın üstünde ticari sirkülasyon değerini kaybeder. Onun için üretmek zorundasınız ve üretiminizi desteklemek ve elektriklerini açtırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Maalesef AKP bu konuda 3 maymunu oynamaktadır. Ama bilinmelidir ki bu halk onları iktidara getirdiği gibi götürmesini de bilir.” Dedi.

 

Yaklaşık 6 saat süren incelemeler sonucunda CHP Heyeti raporlarını Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na vermek için Ankara’ya gittiler. Halkın kendi arasında oluşturduğu çözüm ekibi Cuma günü MEDAŞ ile görüşüp çözüm üretmeyi hedefliyor.

 

banner697
Yorumlar (5)
site sakinleri 9 yıl önce
fertek yolunu tek yön yaparsanız,sizinde tek yönünüz kalır gitmek,bir daha gelememek,bu ne ilkel düşünce gidiş ve dönüş yolu yapmak gibi çocukca bir uygulama,başkan hem şehir dağılacak diyon hemde yolu tek yön yapıyon,bırak nereden giden gitsin,sana mı düştü,tek yön,şehir merkezinde yapamadığın şeyleri oralarda yapmaya kalkma ,doğan şafak bey,bu konu çok önemli,güya hastane oraya taşınınca o yolun yükü artacakmış,ne yükü kardeşim,hastane şehrin merkezindeyken yük olmuyorda,şehrin dışındaykenmi yok oluyor,komik olmayın,bu konu yanlış,yanlış hesap bağdattan döner,chp olarak bu konuyu gündeminize alın ne olur,bizim yolumuzu kesmeyin,yol kesenin yolu hatta kolu kesilir
vekiller 9 yıl önce
syn şafak gibi iktidar milletekilleri de çalışsa inanın niğdenin sırtı yere gelmez, ama iktidar milletvekilleri ama tayyi ne der diye ödü kopuyor birşey demeye istemeye takatları yok.
ne tek yönü arkadaşım yahu 9 yıl önce
fertek yoluna tek yon yapınca sadece o bölgede oturanların şehir bağlantısı kesilir,onu başkan görürü tek tön yapacağını ve böyle hataya düşeceğini zannetmem faruğun
Muammer Afşar 9 yıl önce
doğan bey çok çalışkan ve samimi başartılarının devamını dilerim
yaş borlu 9 yıl önce
chp patatesçilerin yanında mı bilmem ama. geçen seçimlerde niğdenin köyleri chp nin tam arkasındaydı. ...........
Son Yorumlar
Çocuk evlilikleri ile ilgili mücadele konulu, Sağlık Müdürlüğü ve Niğde Üniversitesinin 2012 de güzel bir projesi vardı.Projeyi Valilik de destekliyordu.Ama zamanın sağlık Müdürü 'daha sonra FETÖ den ihraç edildi)bu proje çalışmasını durdurdu daha doğrusu iptal etti.Bu hainlerin her konuda ihanetleri olduğu gibi bu konu da da ihanetlerinin bedelini Niğde halkı ödedi.FETÖ cü eski sağlık müdürüne bazı siyasiler sahip çıktı FETÖ borsası doktor olarak memuriyete geri döndürüldü.Şimdi nerelerde ne iş yapıyor bilmiyoruz ama Niğde halkına ihanetleri oldukça fazla oldu.Bu kişiye en fazla destek çıkan eski il başkanı muhasebeci vatandaş da siyaset çöplüğündeki yerini aldı.
Sayın Başkan Nutuk da dağıtmanızı bekliyoruz.
En iyi Tacirlik günümüzde Din üzerinden yapılıyor. Her zaman böyle olmuştur ve Olmaya devam edecek gibi Sanki Cami yaptırmak isteyenler O bölgedeki camilerin adedini ve Cemaat sayılarını hesaplasalar böyle şeyler Sadece Din istismarıdır Bu Arkadaşlar Cumadan Cumaya Camiye geliyor oda siyasetçi oldukları için birşeylerin üzerini örtecek hareketler bunlar
Sözde AVM' mizde olacaktı.
Cami yaptırıyoruz derler, belediyeden iki akrabası kendi çift maaş alır.
15°
kapalı
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 23 Nisan 2021
İmsak 04:19
Güneş 05:48
Öğle 12:45
İkindi 16:29
Akşam 19:31
Yatsı 20:54
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 34 72
2. Fenerbahçe 34 69
3. Galatasaray 34 66
4. Trabzonspor 35 60
5. Alanyaspor 35 55
6. Hatayspor 34 53
7. Gaziantep FK 34 51
8. Sivasspor 34 51
9. Karagümrük 34 50
10. Göztepe 35 47
11. Rizespor 34 42
12. Antalyaspor 35 42
13. Konyaspor 34 41
14. Ankaragücü 34 38
15. Malatyaspor 34 37
16. Kasımpaşa 35 37
17. Başakşehir 34 36
18. Kayserispor 34 35
19. Erzurumspor 35 34
20. Gençlerbirliği 34 32
21. Denizlispor 34 27
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 31 61
4. Altay 31 57
5. İstanbulspor 31 57
6. Altınordu 31 53
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Ümraniye 31 47
9. Tuzlaspor 31 47
10. Bursaspor 31 43
11. Bandırmaspor 31 39
12. Boluspor 31 38
13. Balıkesirspor 31 35
14. Adanaspor 31 34
15. Menemenspor 31 31
16. Akhisar Bld.Spor 31 26
17. Ankaraspor 31 23
18. Eskişehirspor 31 8
Takımlar O P
1. Man City 33 77
2. M. United 32 66
3. Leicester City 32 59
4. Chelsea 32 55
5. West Ham 32 55
6. Tottenham 33 53
7. Liverpool 32 53
8. Everton 31 49
9. Arsenal 32 46
10. Leeds United 32 46
11. Aston Villa 31 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 32 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 32 34
17. Burnley 32 33
18. Fulham 33 27
19. West Bromwich 32 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 32 73
2. Real Madrid 32 70
3. Barcelona 31 68
4. Sevilla 32 67
5. Real Sociedad 32 50
6. Real Betis 32 49
7. Villarreal 32 49
8. Granada 31 42
9. Osasuna 32 40
10. Athletic Bilbao 31 38
11. Levante 32 38
12. Celta de Vigo 32 38
13. Cádiz 32 36
14. Valencia 32 35
15. Getafe 32 31
16. Deportivo Alaves 32 30
17. Real Valladolid 31 28
18. Huesca 32 27
19. Elche 32 27
20. Eibar 32 23

Gelişmelerden Haberdar Olun

@