banner765
banner779

CHP Çalışma Grubu oluşturdu

Gürer: “Yıllardır İhmal edilen Orta Anadolu illerinin sesi artık daha gür çıkacak”

CHP Çalışma Grubu oluşturdu

banner797

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla, Orta Anadolu illerinin CHP’li milletvekillerinin yer aldığı bir “Çalışma Grubu” oluşturduklarını açıkladı. Gürer, Çalışma Grubu’nun, yıllardır ihmal edilen Orta Anadolu illerinin sorunlarını belirleyip, çözüm odaklı çalışmalar yürüteceğini bildirdi. 

CHP’de Orta Anadolu illerinin milletvekilleri, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla, bu illerin sorunlarının belirlenip, çözüm önerilerinin ortaya konulması amacıyla bir “Çalışma Grubu” oluşturdu. Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in başkanlığında oluşturulan Çalışma Grubu’nda, uzun yıllar sonra CHP’den ilk kez milletvekili çıkaran Osmaniye, Kahramanmaraş, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Karaman ve Kastamonu illerinin milletvekilleri yer aldı. 

Çalışma Grubu’nda yer alan milletvekilleriyle birlikte TBMM’de basın toplantısı düzenledi. 

Çalışma Grubunun amacının; bölgede yeni seçilen milletvekilleriyle bölgenin ortak sorunlarını daha çok gündeme taşımak, çözüm üretilmesi amacıyla çalışmalar yapmak olduğunu anlatan Gürer, “Genel başkanımız Sayın kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla oluşturduğumuz Çalışma Grubumuz, bölge illerine yönelik çalışmaları kısa süre içinde hayata geçirecek” dedi. 

CHP’nin Orta Anadolu’daki bazı illerden uzun yıllar sonra ilk kez 24 Haziran seçimlerinde milletvekili çıkardığına dikkat çeken Ömer Fethi Gürer, “Kırıkkale’de 16 yıl sonra Ahmet Önal, Osmaniye’de 16 yıl sonra Baha Ünlü, Yozgat’ta 16 yıl sonra Ali Keven, Kahramanmaraş’ta 8 yıl sonra Ali Öztunç, Nevşehir’de 40 yıl sonra Faruk Sarıaslan, Kırşehir’de 16 yıl sonra Metin İlhan, Karaman’da 16 yıl sonra İsmail Atakan ve Kastamonu’da 16 yıl sonra Hasan Fuat, CHP’den milletvekili olarak seçilmişler ve illerini TBMM’de temsil etme hakkını elde etmişlerdir” diye konuştu. 

Orta Anadolu illerinin AKP hükümetleri döneminde sürekli ihmal edildiğini, işsizliğin hat safhada olduğunu,  bu illerin tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan ancak ihmal nedeniyle sürekli göç veren, sahipsiz bırakılan iller olduğunu belirten Ömer Fethi Gürer, “Her ilin kendine göre özelliklerinin olmasının yanında yıllara dayalı beklentilerinin gerçekleşmemiş olması ile dikkat çekiyor. Bu sorunların aşılmasına yönelik olarak CHP kapsamlı bir çalışma yürütecek. Bu sorunları Çalışma Grubumuzdaki milletvekillerimizle birlikte gündeme taşıyacağız. CHP’nin seçim bildirgelerinde de belirtildiği gibi bu bölgelere daha çok sahip çıkılması ve yatırımların bu bölgelere getirilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu. 

Orta Anadolu illerinin ortak sorunlarının belirlenmesi için bu illerde bir tarama yapılacağını, belirlenen sorunların hem ülke gündemine hem de yetkili makamlara ulaştırılacağını kaydeden Gürer, bu bölgelerde CHP farkının hissettirileceğini ve sorunların çözüme kavuşturulması için çaba gösterileceğini anlattı. 

16 yıldır ülkeyi yöneten AKP’nin Orta Anadolu illerindeki karnesinin çok kötü olduğunu vurgulayan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, fabrikaların kapandığını, taşımalı eğitimin bu bölgelerde uygulandığını, bu nedenle kız çocuklarının okula gidemediğini, erken yaşta evlilikten, tarım ve hayvancılığa kadar pek çok sorunla boğuşan Orta Anadolu illerinin ihmal edilmemesi için çaba göstereceklerini vurguladı. Gürer, ihmalkarlığa Yozgat ilini örnek göstererek, bu ilde iki başbakan yardımcısı çıkmasına rağmen, Yozgat’taki iş yerleri  kapandığını anımsattı. 

Çalışma Grubu’ndaki milletvekillerinin, kendi illerinde uzun yıllar sonra CHP’nin çıkardığı ilk milletvekilleri olduğunu, kendisinin ise TBMM’de ikinci dönemini sürdürdüğünü hatırlatan Ömer Fethi Gürer, “26. Dönem milletvekilliğim süresince o dönemde CHP’den milletvekili olmayan iller arasında yer alan Kırşehir, Nevşehir, Yozgat, Osmaniye ve diğer illerin sorunlarını da soru önergeleriyle TBMM gündemine taşıdım. Bu bağlamda bölgenin sorunlarını yakinen izleyen bir milletvekiliyim. Geçmiş dönemde edindiğimiz tecrübelerle bölgenin sorunların olan yakın ilgimiz nedeniyle arkadaşlarımızın seçilmesiyle daha yakından takip edebilmek adına bir çalışma grubu oluşturduk. Çalışma grubu öncelikle bölgelere gidecek. Oradaki ilgili demokratik kitle örgütlerinin dışında kahvede sokakta yurttaşla iletişim kurup hem oylarımızı nasıl artırırız hem CHP’nin varlığını nasıl güçlendiririz diye çalışma yürüteceğiz. Bölgenin tüm sorunlarını gündeme taşıyacağız” dedi.

Orta Anadolu İlleri Çalışma Grubu olarak, bölgedeki sorunlara bütüncül bir açıdan yaklaşarak ele alacaklarını ve sorunların çözümü için yol gösterici bir çalışma yürüteceklerini belirten Ömer Fethi Gürer, “Örneğin buğdayda ‘Dahilde İşleme Rejimi’ kapsamında, 3 milyon tona yakın buğday ithal ediyoruz. Yani dışarıdan ithal ettiğimiz buğdayı burada işleyip yeri ürünler çıkarıyoruz. Karaman iline gelen buğday bisküvi fabrikalarında işlenip yurtdışına ihraç ediliyor.  Karaman’da bisküvi yapılan buğday başka ülkelerden geliyor. Çünkü ülkemizde üretici maliyetini karşılamadığı için üretimden kaçınıyor. Bu tür sorunları gündeme taşıyacağız” ifadelerini kullandı. 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ülkemizin sorunlarına yönelik her dönem yapıcı eleştirilerde bulunduklarını belirterek, “Emeklilere her bayramda birer maaş ikramiye verilmesi için öneride bulunduk. Ancak, iktidar partisi bunu yaparak, bizim önerimizi sahiplendi” dedi. 

Gürer, Orta Anadolu illerinin sahipsiz olduğunu, yıllardır çözülemeyen sorunlarla boğuşan bu illerin sesinin büyük şehirlere nazaran daha az çıktığını vurgulayarak, “Genel başkanımızın talimatıyla başlatacağımız çalışmalar kapsamında, bu illerimizin tüm sorunlarını belirleyip, çözüm odaklı çalışmaları hayata geçireceğiz” diye konuştu. 

banner697

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.