Başkan Akdoğan, Aksaray Heyeti ile Bor’da!

Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta, Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan ve Aksaray Milletvekili Ali Rıza Alaboyun, Bor İlçemiz Badak Köyünde Petrol Arama Çalışmasını İncelediler.

SİYASET 09.12.2010, 00:19 09.12.2010, 00:19
1770
Başkan Akdoğan, Aksaray Heyeti ile Bor’da!
banner830
 
 
Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan , Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta, Aksaray Milletvekili Ali Rıza Alaboyun dan oluşan Aksaray heyeti ile birlikte Bor İlçemizdeki Petrol Arama çalışmalarını inceledi . Vekil ve Başkanlardan ortak görüş "BOR’DA ÇIKACAK PETROLDEN BÖLGEMİZ VE ÜLKEMİZ İNSANI YARARLANIR”
 
 
Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta, Aksaray Milletvekili Ali Rıza Alaboyun, Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, TPAO Genel Müdür Yardımcısı Murat Altıparmak ve TPAO Sondaj Daire Başkanı Recep Atalay Niğde’nin Bor İlçesi Badak Beldesinde açılan petrol kuyusunda inceleme yaptı.
 
Yapılan incelemenin ardından Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, Aksaray Milletvekili Ali Rıza Alaboyun ve Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta bölgedeki petrol arama çalışmalarıyla ilgili görüş ve değerlendirmelerini şu şekilde ifade ettiler.
 
Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan; “Burada aslında 2006 yılı gibi hem tuz arama hem de gaz arama ile MTA’nın çıktığı yolda bir takım petrol bulgularına rastlandığını biliyoruz. Bu çerçevede Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı kuyu açma çalışmalarına başladı. 2008 yılında sanırım birinci kuyuyu açtılar ve onu tamamladılar. 1500 metre civarında şu anda ikinci kuyu açma çalışmaları devam ediyor. Bu gün burada TPAO genel müdür yardımcısı yine Aksaray’dan milletvekilimiz belediye başkanımız da aramızdalar. Burada bir takım incelemelerde bulundular. Ben Enerji Bakanlığına TPAO Genel Müdürlüğüne, dolayısıyla hükümetimize bölge milletvekillerimize teşekkür ediyorum. Tüm Niğdeli hemşerilerimizde burada böyle bir çalışmanın devam ettiğini görsünler. Buraya ara verildiğini düşünüyorlar. Burada herhangi bir faaliyetin olmadığını düşünüyorlar ama bugün hepimiz görüyoruz ki burada hükümetimizin devletimizin bir çalışması var. Bu çalışmalar inşallah olumlu neticeyle sonuçlanır. Sonuçta yetkili arkadaşlarımızın ifadesi petrol noktasında her 10 kuyudan bir tanesinde yani %10 gibi bir neticeye gidildiğini ifade ediyorlar. Burada da açılması mümkün olan on tane kuyudan bir tanesinden petrol alınırsa bunun başarı olduğunu ifade ediyorlar. Dolayısıyla bu çalışma devam edecek. Bu çalışma şu anda 1035 metrede sanırım.1500 +/-100 gibi bir ifade kullanıyor arkadaşlar. İnşallah Niğde’mize Bor ilçemize ülkemize hayırlı olur. İyi bir netice alınır diye düşünüyoruz.”
 
Aksaray Milletvekili Ali Rıza Alaboyun ; “Ben teşekkür ediyorum. Tabi ki burada sondajı takip eden arkadaşlarımız olsun TPAO’ dan buradaki petrol sondajını yürüten genel müdür yardımcısı Murat Altıparmak bizim üniversite yıllarından bir ağabeyimiz. Kendisi zaten mesleğe ilk atıldığı 1981 yılında da Batman’da ilk açtığı kuyudan petrol bulan bir kişi. O zamanın Devlet Başkanı Kenan Evren’den de hediye almış bir ağabeyimiz. Bölgemizde biz Aksaray Niğde işte Konya Kırşehir gibi böyle bir ayrım içerisinde değiliz. Hepimiz bölge milletvekilleriyiz. Özellikle bölgemizi ilgilendiren böyle önemli bir yatırımda bize düşen bir şey varsa Faruk başkanında söylediği gibi el birliği içerisinde koşarız koştururuz. Çünkü bu ülkemiz değeri. Borun değeri. Niğde’nin değeri bölgemizin İç Anadolu’nun değeri diye düşünüyoruz. Bu çerçevede geldik. Tabi birazda benim mesleğim olması nedeniyle enerji bakanlığından arkadaşlarımız var burada TPAO’dan  ve MTA’dan  olsun. Bunlar geçmişte hep birlikte çalıştığımız arkadaşlarımız ve onun getirdiği yakınlıktan dolayı geldik. Yoksa her petrol kuyusuna gitmek gibi bir şeyimiz yok. Böyle bir izahatta bulunayım ben. Faruk başkanında söylediği gibi bundan 4 yıl önce burada MTA’nın potasyum klorür veyahut tuz türü bir maden arama çalışması vardı. Badak’ta sanıyorum buraya 1 km mesafedeki MTA’nın açtığı 3 cm çapındaki bir karotlu sondaj kuyusunda yüzeye petrol geldiğini gördüler. Karotları incelediklerinde belirli katmanların içerisinde kapanlar halinde damla damla petroller var. Yani bu belki rezerv halinde değil petrol ama bu kapanların içerisinde yer altındaki hidrostatik basıncı su basıncı ile birlikte yukarı çıktı. Böyle bende o zaman merak ettim gelmiştim. Biraz mesleki bir ilgi. O zamanda görmüştük bunu. O kapanları tabi bu bulgular TPAO için önemli bulgulardı. Daha sonra TPAO dan gerekli sismik araştırmaları yaptılar bölgesel olarak. Bir deneme kuyusu açtılar. Şimdi en son yaptıkları sismik araştırmalar sonucunda da bu gün üzerinde bulunduğumuz yerin bu iş için en uygun alan olduğunu tespit ettiler. Şu an başkanımda vurguladı 1035 metredeler. 1100-1150 civarında MTA’nın kestiği katmanları kesmeyi umuyorlar. Belki oradan alacakları sonuçlar daha sonra yapacakları tahliller üzerinde elde edecekleri bulgulara göre bölgede yeni sondajlar yapılıp yapılmamasına karar verecekler. İnşallah iyi sonuç çıkar. İyi bir sonuç çıkarsa bundan Bor yararlanır. Niğde yararlanır. Aksaray yararlanır. Konya yararlanır. Ereğli yararlanır. Bölge insanı yararlanır. Bu ülkemizin kaynağı. Olumlu bir şey çıkar diye umuyoruz. Bizde onun heyecanı ile birazda mesleğimiz de biz bu tür şeylere çok gittik. Kamplara sondaj kamplarına. O yüzden buraya geldik. Ben teşekkür ediyorum Faruk başkana. Sağ olsun oda bizi yalnız bırakmadı. Borda bize ev sahipliği yaptı. Ben kendisine ve tüm Niğdeli hemşerilerimize teşekkür ediyorum”. dedi.
 
Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta; “Bizim Bor’a gelişimizin sebebi TPAO Genel Müdür Yardımcısı Murat Bey’dir Kendisi bizim arkadaşımız ağabeyimiz. Yani uzun yıllardan beri dostluğumuz var. Dolayısıyla burada böyle bir program düzenleyince sayın vekilimiz de bizi aradılar. Demir Yolları Genel Müdür Yardımcısı İsa Bey’de var. Dolayısıyla bizde bunlara eşlik edelim dedik. Tabi burada bu eşlik etmemizin yanı sıra hakikaten heyecanlandık. Yani sonuçta biz çocukluğumuzdan beri Aksaray’da olsun işte bu bölgelerde hep petrol arama çalışmalarının olduğunu duyardık. Ama “niye petrol çıkmadı!” diye hayıflanırdık. Dolayısıyla hem dostluk içerisinde buraya gelelim dedik. Aynı zamanda da bu çalışmayı yakinen izleyelim dedik. Hakikaten güzel bir çalışma. Sonuçta dışarıdan baktığın zaman kuyu gibi geliyor ama böyle gezdiğin zaman incelediğin zaman buraya bir fabrika kurulmuş. Seyyar bir fabrika kurulmuş. Her türlü imkânı var. 50-60 kişinin çalıştığı bir yer. Bütün imkânların giderilebildiği mekân oluşturulmuş. Bu heyecanı paylaşmak için buraya geldik. İnşallah temennimiz, ümidimiz var. Yani sonuçta ben teknik konuya girmek istemiyorum ama biraz ümit var. İnşallah sonuçlarının hayırlı olmasını temenni ediyorum. Tabiî ki sonuçta Aksaray, Niğde, Bor hiç fark etmez bunlar ülkemizin ortak değerleridir. Böyle bir şey ortaya çıktığı zaman bundan bütün milletimiz faydalanacaktır diye düşünüyorum” dedi.


 Sitemize yorum yazamadıklarını yorum bölümünün açılmadığını  iletelirinde belirten okurlarımız... daha önceki sitemizden kaynaklanan bilgisayarlarında oluşan borhaber adına oluşmuş depolanmış cerezler (cokies) boşaltması gerekmektedir. Bu da sadece google sayfası açıldığında : Araçlar  - İnternet seçenekleri - Sil... butonuna tıklayıp - geçici internet dosyaları - tanımlama bilgisi, geçmiş- form verileri gibi yerlere çentik atarak silinmesini sağlamanız gerekiyor... ondan sonra yorum yazılabilir... Bunun sebebi ise geçmişte eski borhaber.net sitemizin son hali bilgisayarınızda depolanmaktan kaynaklanıyor... İlginize teşekkürler...
Kaynak: Selim GÖKEL
banner697
Yorumlar (4)
Çorbacı 9 yıl önce
Borhaber.net sitesini kutluyorum.... Bu haber YILIN haberi... Bu ziyaretin etkileri büyük olacak... Başlığa dikkat... Selim Bey harikasınız.
Kırbaçlı Ramço 9 yıl önce
Seçim yaklaşıyor... Renkler ve Zevkler beliriyor... Bu seçim çok su götürür. İyiki bor haberhaber gazetesinden izleme imkanımız var. Varolun.
Ayhan Mircali 9 yıl önce
Neyi konuşulacak ki, bu fotoğrafın, bu ziyaretten ne anlam çıkarılabilir, Sn. Faruk Akdoğan Niğde hizmete susamış, Sizleri seviyoruz, durmak yok... çalışmaya devam.
Adem Patır 9 yıl önce
Bu siteden okuduğum kadarı ile Ereğili , Kaymakamı, Belediye Başkanı, buralara gitti. İnceledi. Bor İlçemizden hiç kimse uğramadı, Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan acaba neden Aksaraylı vekil ve başkanla gidiyor da Bor Belediye Başkanı Sıtkı Erat'ı yada Vekil İsmail, Göksel'i vekil Muharrem Selamoğlu ile gitmiyor.
Son Yorumlar
Ne güzel anlatmissiniz, okurken sanki yaşadım,bu gelenekle beraber insanlar arasında kaynaşma ve dayanışma vardı,insanlar birbirlerine ihtiyaçları olduğunu biliyordu,her davranışlarına her sözlerine dikkat ediyordu.Simdilerde daha bireysel yaşıyoruz
Bu iş olmaz milletin emeği onun sayesinde oluyor insan her zaman traktörle gidip gelemez ve ayrıca motorsiklet fiyatları tescilli olanlar en aşağı 4000 verin 4000 alalım kimse mağdur olmasın
Evet zahmet buyurmuşlardır hah işte Bor'un ekonomisi şimdi düzelir elhamdülillah.
TEŞEKKÜRLER...BAŞARILAR DİLERİZ...
zahmet buyurmuşlar kendileri
19°
açık
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 03 Haziran 2020
İmsak 03:27
Güneş 05:13
Öğle 12:44
İkindi 16:37
Akşam 20:06
Yatsı 21:44
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21
Takımlar O P
1. Barcelona 27 58
2. Real Madrid 27 56
3. Sevilla 27 47
4. Real Sociedad 27 46
5. Getafe 27 46
6. Atletico Madrid 27 45
7. Valencia 27 42
8. Villarreal 27 38
9. Granada 27 38
10. Athletic Bilbao 27 37
11. Osasuna 27 34
12. Real Betis 27 33
13. Levante 27 33
14. Deportivo Alaves 27 32
15. Real Valladolid 27 29
16. Eibar 27 27
17. Celta de Vigo 27 26
18. Mallorca 27 25
19. Leganés 27 23
20. Espanyol 27 20

Gelişmelerden Haberdar Olun

@