Barınağı Herkes Ziyaret Edebilir

Niğde Belediyesi Hayvan Barınağı konusunda ortaya atılan iddialar konusunda Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, açıklamalarda bulundu.

SİYASET 22.09.2014, 22:53 25.09.2014, 23:23
1085
banner830

 Niğde Belediyesi Hayvan Barınağı konusunda ortaya atılan iddialar konusunda Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, açıklamalarda bulundu.

 
Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan; "Son 3-4 gündür Niğde'mizin ve genelde sosyal medya da yer alan Niğde hayvan barınağı ile ilgili görüntüler ve söylentiler olduğu iddiası ile hayvan barınağında yaptığımız ziyaretlerde gördüğümüz üzere bir takım iddiaların doğru olmadığını söyleyebiliriz" dedi. 
Belediye Başkanı Faruk Akdoğan; "Niğde Hayvan Barınağı herkese açık. Hem basın mensuplarımız hem de isteyen hemşerilerimiz hayvan barınağını gezebilirler, görebilirler. Hayvan barınağında sorumlu arkadaşlarımız, sorumlu veterinerimiz personelimiz halihazır bir şekilde hepsi çalışıyor. Elbette  hayvan barınağına etraftan, çevre köy ve kasabalardan toplanıp getirilen hayvanlar içerisinde hasta olanlar ya da çarşıda hepimiz araç kullanıyoruz, herhangi bir otomobilin çarptığı köpekler de getiriliyor, yaralı köpeklerde gelebilir ama bunların hayvan barınağında oluyormuş gibi yansıtılması doğru değil. Sonuçta hastaneye kim gider hastalar. Trafik kazasından, ya da normal hastalar gider.  Yani hastanede bir yaralı yatıyorsa bu hasta dışarıda yaralanarak hastaneye gider. Dolayısı ile otomobillerin çarptığı hayvanlar hayvan barınağında tedavi ediliyor. Ayağı olmayan köpekler hayvan barınağına getiriliyor. Sonuçta burası bir hayvan barınağı. Bu tür durumlar olabilir. Fakat bunların hayvan barınağında o hale geldiği manası çıkartılmaması gerekiyor. Temizlik noktasında da, bakım noktasında da yeme içme noktasında da son derece çalışan personelimiz gayretli. Çalışan personelimize ben teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.


 
Kısırlaştırma ünitesi kurulacak
 
Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan; "Basın mensuplarımıza tavsiye ediyorum, gidip hayvan barınağımızı gezebilirler. Sadece bir gün değil her zaman her gün gidip hayvan barınağını ziyaret edebilirler. Hayvan barınağımızda aksayan bir durum yok. Niğde Belediyesi hayvan barınağına tüm köy ve kasabalarımızdan hayvanlarında Niğde Belediyesi hayvan barınağına geldiğini söyleyebilirim. Bu noktada Niğde Belediyesi olarak bir adım daha atarak şu anda gözlemlediğimiz eksikliklerden bir tanesi Niğde Belediyesi Hayvan Barınağında bir ameliyat ünitesi yani kısırlaştırma ünitesi kurulması gerekiyor. Dişi ve erkek hayvanların kısırlaştırma ünitesinde kısırlaştırarak fazla köpek üremesinin önüne geçmemiz gerekiyor" dedi.
 
Belediye Başkanı Faruk Akdoğan; "Veteriner İşleri Müdürlüğümüze ve hayvan barınağımızdaki sorumlu veterinerimize verdiğimiz talimat sonucunda kısa sürede hayvan kısırlaştırma ünitesi kurarak bunu da burada gerçekleştirmiş olacağız. Hayvan kısırlaştırma ünitemiz dışında bir eksiğimiz yok sadece kısırlaştırma ünitesini kuracağız" şeklinde konuştu.
 
İlçelerimizde de hayvan barınağı olması gerekiyor
 
Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan; "İlçelerimizde de hayvan barınağı olması gerekiyor. Hayvan barınağını hangi ilçemiz yaparsa yapsın Orman ve Su İşleri Bakanlığımızın yüzde elli hibesi var. Hayvan barınağını kasaba belediyeleri de yapabilir. Her Belediye yüzde elli Bakanlık destekli yüzde elli belediye destekli hayvan barınağı yapabilir. Her belediyenin kendi bileceği bir konu ama Bor ilçemizde de bir hayvan barınağı olursa Niğde Belediyesi hayvan barınağının yükü biraz hafifler. Bu konuyu da önümüzdeki günlerde Bor Belediyesi ile görüşerek böyle bir yola gidebiliriz. İhtiyacımız varsa da ikinci bir hayvan Barınağını Niğde'de yaparız. Hayvan barınağı ile ilgili biz kesinlikle duyarlıyız. Niğde Belediyesi ve Belediye Başkanı olarak bu güne kadar hayvan barınağı ile ilgili bana gelen hiç bir talebi geri çevirmedim. Bundan beş yıl önce hayvanlar zehirlenerek toplanırdı ve toplanırken de ölmüş köpeklerin ismi telsizlerden 'çöp bidonu' olarak anons edilirdi. Biz bunların hepsini sonlandırdık. Hayvan barınağını yaptık. Bu konuya duyarlıyız, tüm hayvanların yaşamını devam ettirebilmesi noktasında bu konuya duyarlıyız. Köpeğin ayrı bir yeri var. Niye ayrı bir yeri var, sayısal olarak çok fazla ve çocuklar okula gidip gelirken köpek tarafından uğrayabileceği saldırı söz konusu. Bu bakımdan köpekle ilgili daha hassas olmamız gerekiyor bunun bilinci içerisindeyiz. Bu günden sonra da daha hassas davranmaya devam edeceğiz" dedi.
 
Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan'ı makamında ziyaret eden Haytap Hayvan Hakları Federasyonu Muğla Temsilcisi Türkan Dağdelen, barınak konusunda ve kendilerine gösterdikleri ilgi konusunda teşekkür ederek hediye sundu.


Haytap Hayvan Hakları Federasyonu Muğla Temsilcisi Türkan Dağdelen'den Belediye Başkanı Akdoğan'a teşekkür


Haytap Hayvan Hakları Federasyonu Muğla Temsilcisi Türkan Dağdelen; "Belediye Başkanımız Sayın Faruk Akdoğan'a bizi dostça karşıladığı için çok teşekkür ediyorum. Niğde'ye gelmekten son derece memnunum. Keşke çok önce gelseydim kendimi geç kalmış gibi hissediyorum. Niğde'ye gelme nedenimiz basına da medyaya da yansıdı. Ne yazık ki Niğde barınağından hoş olmayan görüntüler, insanın içini acıtan olayların dışarıya yansımasıyla biz hayvan hakları savunucuları Niğde'ye gelme gereği duyduk" dedi.


Sokak hayvanları rehabilite merkezlerinde sorun sadece Niğde'de yaşanmıyor
 
Dernek Temsilcisi Dağdelen; "Sokak hayvanları rehabilite merkezlerinde sorun sadece Niğde'de yaşanmıyor. Bazı illerde de çok kötü durum mevcut. Herhangi bir rehabilite merkezinde işler ters gittiği zaman genelde ilk işimiz Belediye Başkanlarına yüklenmek oluyor. Bunun çok yanlış olduğunu biliyorum. Genelde sorun Belediye Başkanından kaynaklanmıyor. Altında o işi yapmakla yükümlü arkadaşların eksikliğinden kaynaklanıyor. İhmalinden kaynaklanıyor. Bu olaylar patlak verdiğinde Belediye Başkanımızı aradım. Birazcık hararetli bir konuşma başlasa da Başkanımız dedi ki; 'Türkan hanım ben böyle olmak istemiyorum ben orda her şeyi sağladığımı düşünüyorum' diyerek Niğde'ye davet etti. Bu teklifin üzerine hemen harekete geçtim. Biz de zaten bağcıyı dövmeye değil üzüm yemeye geldik. Barınakta çalışmalar yaptık. Eksiklikler var mı var. İhmal var mı var. Ama Başkanın iyi niyeti ile sağ duyusu güler yüzü ile tüm konuları halledeceğiz. Çünkü kendisi bize söz verdi. Başkanımız bize 'isteklerimizin tamamını elinden geldiği sürece önünüze sunacağım' dedi" şeklinde konuştu.
 
Niğde Belediye Başkanımız başta olmak üzere tüm belediye personeline teşekkür ediyorum
 
Türkan Dağdelen; "Belediye Başkanımız sabah erkenden barınağa geldi yetkili arkadaşları topladı barınakta sohbet ettik sonra makamına gelip sohbet ettik. Kendisine oradaki sıkıntıları anlattım. Son derece ılımlı son derece güler yüzlü bir şekilde sorunları bana yazılı olarak ver bir yol haritası çizelim, ben gerekenlerin tamamını yerine getireceğim dedi. Niğde bakım evi çok güzel olacak bunu bizden haber bekleyen benim ağzımdan çıkacak bir kelimeye bakan yüzlerce binlerce milyonlarca hayvan severlere, hayvan hakları savunucularına söz veriyorum. Şimdi diyecekler ki; "Belediye başkanları evet tamam yaparız der sizi bu kapıdan çıkartır, her şey eski hamam eski tas kalır' hayır Niğde'de bu olmayacak. Bunları zaten önümüzdeki günlerde göreceğiz. Belediye Başkanımıza çok acil olan taleplerimizi dile getirdim. Diğerlerini de yavaş yavaş yapacağız. yetkili müdürleri Ortaca HAYDOS bakım evine davet ettim. HAYDOS bakım evinde günlük rutin hayat nasıl oluyor, hayvan nasıl yakalanıyor. Gelen hayvan hangi padoka konuluyor, temizlik, beslenme nasıl ve hangi saatte yapılıyor, yaralılar nasıl tedavi oluyor işlemleri kendileri görmek istiyor. Niğde Belediye Başkanımız başta olmak üzere tüm belediye personeline teşekkür ediyorum. Belediye Başkanımız Sayın Faruk Akdoğan beyi çok sevdik güler yüzle karşıladı bizi misafirperverlik nedir gösterdi. Güler yüzü için teşekkür ediyorum. Bize bütün kapılarını sonuna kadar açtı. İmkanlarını elimize sundu" dedi.Kaynak: Sitemizden haber fotoğraf alınması yasaktır.
banner697
Yorumlar (1)
Yunus Onurlu 6 yıl önce
işte niğde, işte niğdenin medeni başkanı. sayın akdoğanı bu konudaki hassasiyeti nedeniyle tebrik ederim. kendisinin de belirttiği gibi başıboş köpekler üreyip bir araya geldikleri zaman sadece çocuklar için değil yetişkinler için de çok büyük tehdit oluşturuyorlar. bu bakımdan kısırlaştırma çok önemli. ameliyathanenin kurulması köpek sayısını da kontrol altına alır ve böylece barınakta köpek sayısı azalacağı için bakım şartları daha iyi olabilir... türkan dağdelen hanımefendiyi de sağduyulu tavrından dolayı kutlarım.
Son Yorumlar
Allah rızası için iyi şeyleri bir kez de amasız eleştirmeyin. Sanki ana muhalefet partisi çözüm ürete ürete ölüyor. Muhalefetin amacı herşeyi eleştirmek olabilir. Çözümüde söyler. Elli yaşındayım bir tane çözüm önerilerini görmedim. Özür kahvedeki oyunlarda kullanılacak kağıt destesi hariç...
Cehape ne oluyor, yoksa hdpye mi soracan, yuh, hep laf hep, olmuyor
kendiniz gibi genç fidanlar işte feraset işte politikacı helal olsun hizmete devam
Başka iş kalmadı yada Belediye hizmetlerinin hepsi mükemmel yerine getiriliyor...Ya başkan çık da vaatettiğin projelerinin ne aşamada olduğunu halka açıkla.Spor egsersiz mi onları bir personel yapar zaten..
Benim adım Sharon Petit Homme. Amsterdam, Hollanda'danım. Bu küçük zamanı internete girmek için kullanmak istiyorum. Gerçek ve meşru bir krediye ihtiyacınız varsa, johnsonloanfirm başvurmanız gereken şirkettir. 2 şirket tarafından ihanete uğradım. Johnsonloanfirm'den kredi başvurusu yaptığım üçüncü şirket oldu. Johnsonloanfirm'den kredimi 8 saatten daha kısa bir sürede aldım, dedi şirket bana. Dolandırılmadan çevrimiçi bir krediye ihtiyacı olan herkes johnsonloanfirm'e başvurur. Bu şirketten memnun kalacağınızdan emin olabilirsiniz. Bu şirketle yalnızca e-posta veya WhatsApp aracılığıyla iletişime geçebilirsiniz. E-posta adresi [email protected] Whatsapp +1 (7323146992)
16°
kapalı
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 20 Ekim 2020
İmsak 05:27
Güneş 06:48
Öğle 12:31
İkindi 15:35
Akşam 18:04
Yatsı 19:20
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 5 13
2. Fenerbahçe 5 11
3. Karagümrük 5 8
4. Antalyaspor 5 8
5. Erzurumspor 4 7
6. Galatasaray 5 7
7. Sivasspor 4 7
8. Kasımpaşa 5 7
9. Hatayspor 4 7
10. Göztepe 5 6
11. Konyaspor 4 6
12. Kayserispor 5 6
13. Çaykur Rizespor 5 5
14. Trabzonspor 5 5
15. Malatyaspor 5 5
16. Denizlispor 5 5
17. Gaziantep FK 5 4
18. Beşiktaş 4 4
19. Gençlerbirliği 4 4
20. Başakşehir 5 4
21. Ankaragücü 4 1
Takımlar O P
1. İstanbulspor 5 12
2. Tuzlaspor 5 11
3. Altay 5 10
4. Ankara Keçiörengücü 5 10
5. Adanaspor 5 9
6. Altınordu 5 9
7. Adana Demirspor 5 8
8. Samsunspor 5 8
9. Giresunspor 5 8
10. Bursaspor 5 7
11. Balıkesirspor 5 6
12. Akhisar Bld.Spor 5 5
13. Bandırmaspor 5 5
14. Ümraniye 5 4
15. Ankaraspor 5 4
16. Eskişehirspor 5 3
17. Menemen Belediyespor 5 2
18. Boluspor 5 1
Takımlar O P
1. Everton 5 13
2. Aston Villa 4 12
3. Liverpool 5 10
4. Leicester City 5 9
5. Arsenal 5 9
6. Wolverhampton 5 9
7. Tottenham 5 8
8. Chelsea 5 8
9. West Ham 5 7
10. Leeds United 5 7
11. Man City 4 7
12. Southampton 5 7
13. Newcastle 5 7
14. Crystal Palace 5 7
15. M. United 4 6
16. Brighton 5 4
17. West Bromwich 5 2
18. Burnley 4 1
19. Sheffield United 5 1
20. Fulham 5 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 6 11
2. Villarreal 6 11
3. Real Madrid 5 10
4. Getafe 5 10
5. Cádiz 6 10
6. Granada 5 10
7. Real Betis 6 9
8. Atletico Madrid 4 8
9. Barcelona 4 7
10. Sevilla 4 7
11. Osasuna 5 7
12. Elche 4 7
13. Valencia 6 7
14. Athletic Bilbao 5 6
15. Eibar 6 5
16. Huesca 6 5
17. Celta de Vigo 6 5
18. Deportivo Alaves 6 4
19. Real Valladolid 6 3
20. Levante 5 3

Gelişmelerden Haberdar Olun

@