Bakan Eroğlu ile TBMM’de Niğde Zirvesi

Kavaklıoğlu ve Selvi’den Bakan Eroğlu ile TBMM’de Niğde zirvesi

SİYASET 08.03.2012, 14:34 08.03.2012, 14:34
1080
Bakan Eroğlu ile TBMM’de Niğde Zirvesi
banner830
Kavaklıoğlu ve Selvi’den Bakan Eroğlu ile TBMM’de Niğde zirvesi

Orman ve Su Bakanı Veysel Eroğlu, TBMM Genel Kurulunda meclis kürsüsünden Niğde’ye yapılan yatırımları ve Bakanlığın programında yer alan yeni projelerle ilgili bilgi verdi. Niğde Milletvekilleri Alpaslan Kavaklıoğlu ve Ömer Selvi ile yakın planda çalışmalar yürüttüklerinin altını çizen Bakan Eroğlu, Doğan Şafak’ın TBMM’de yaptığı konuşmaya verdiği yanıtta da Niğde’ye yeni göletler müjdesi verdi ayrıca Yeşilburç Barajı II. Merhalenin en geç 2013 yılında tamamlanacağını belirtti. Konuşmasının ardından da TBMM bakan odasında Kavaklıoğlu ve Selvi ile Akkaya sorunundan içme suyu projelerine bazı konularda bir toplantı gerçekleştirdiler.

 

Önemli projelere imza attık

Orman ve Su Bakanı Veysel Eroğlu Niğde’ye yapılan sulama projeleri, göletler ve Bakanlığın diğer çalışmalarıyla ilgili şu bilgileri verdi: “Niğde'de sulama çok önemli bizce. Hükümetimiz döneminde tam 14 bin, geçen yılsonuna kadar 14.900 dekar araziyi tarıma kavuşturduk. Ayrıca çok sayıda dere ıslahı yaptık. Bunun dışında, Bor ve Niğde'de pek çok sulama göletleri tamamlandı. Ayrıca, Niğde'de içme suyunda problem vardı, arsenik problemi. Bakanlığımız bu arsenik problemini tamamen çözmek için oraya çok ileri bir içme suyu arıtma tesisi kurdu. Bu, geçtiğimiz yılda işletmeye alındı. Yani Hıdırlık Kırüstü deposuna 65 litre/saniye kapasitede su arıtacak, Niğde'ye tertemiz su verecek bir tesis inşa edildi ve Niğde'mizin hizmetine sunuldu. Ayrıca, Bor Bostanlı Göleti ve sulamasını tamamen açtık, 3.060 dekar arazi sulanıyor. Uluağaç Göleti sulamasını biz tamamladık, 5.940 dekar arazi sulanıyor. Altunhisar Göleti rezerv alanının yenilenmesi, 2.740 dekar alanın sulama şebekesini yeniledik. Yeşilburç Barajı ve derivasyon tesisleri inşaatı devam ediyor. Şu anda, Sayın Vekilim, yüzde 50 bir gerçekleşme var, onu inşallah kısa zamanda bitireceğiz, bizzat ben de kendim el atıyorum. Niğde bahçeleri sulaması ve yenilenmesi inşaatı devam ediyor. Bunu da 4.500 dekar yeni su tesisi, ayrıca 4.800 dekar da yenilemeyle bu da hızla tamamlanacak. Sizin bahsettiğiniz göletlerden de bahsetmek istiyorum. Altunhisar Göleti derivasyon kanalı yapımı, bunu inşallah yapacağız. Çiftlik Azatlı Göleti sulaması, 2.200 dekar arazi sulanacak, bu yıl ihalesini yapıyoruz. Ulukışla Darboğaz Göleti ve sulaması, bunun yüzde 90'ı bitti, 1.960 dekar, bunun bu sene tamamını bitireceğiz”.

 

 

Bakan Eroğlu taşkın korumayla ilgili de 3 tane dere ıslahı talep edildiğini kaydererek “Merkez Azatlı kasabası, Güllüce Göğüs Deresi, Çamardı Eyneli köyü dere ıslahı ve Merkezde Gümüşler kasabası dere ıslahlarına da başladık, bu sene bitiririz. Ayrıca, 9 tane gölet ve sulamasını da planlamaya aldık. Bunlardan inşaatı devam eden, Ulukışla'da Darboğaz Göleti sulaması. Bunun dışında, planlaması ve projesi yapılan göletlerin isimlerin vereceğim: Niğde'de Çiftlik Azatlı Göleti sulaması, Merkezde Hançerli Göleti ve sulaması, Ulukışla Handeresi Göleti sulaması, Çamardı Ören Göleti sulaması, Bor'da Kılavuz Göleti sulaması, Çiftlik'te Kayırlı Göleti sulaması, Çamardı Bademdere Göleti ve sulaması, Merkez Hacıabdullah Göleti ve sulaması. Bunların da planlama ve projeleri hızlanıyor, parası hazır, projeleri bittiği zaman onların da inşaatına devam edeceğiz, onu ifade edeyim” diye konuştu.

 

Vekillerle Akkaya zirvesi

Konuşmasında Akkaya sorununa da değinen Eroğlu “Akkaya Barajı'yla ilgili de arkadaşlara talimat verdik yani Akkaya Barajı'nda hakikaten kirlenme var. Bunu ben de kabul ediyorum. Niğde Milletvekillerimiz Alpaslan Kavaklıoğlu ve Ömer Selvi ile bugün mecliste görüşmemiz gerçekleşeceği için ben dün akşam Müsteşarıma, Akkaya Barajı'yla ilgili sorumluluğu biz üstlenelim, her ne kadar pek çok bakanlığı ilgilendiriyorsa da, bir kısmı Çevre ve Şehircilik Bakanlığında ama neticede biz Niğde'nin bu Akkaya meselesini, problemini çözelim talimatı verdim” diye konuştu.

 

Daha sonra TBMM Bakan odasında Alpaslan Kavaklıoğlu ve Ömer Selvi, Orman ve Su Bakanı Veysel Eroğlu’na Akkaya sorununda gelinen son durum hakkında bilgi vererek çalışmaların hızlandırılmasını istediler. Akkaya sorununu yakından takip eden vekiller Bakan Eroğlu’nun Akkaya olan ilgisiyle ilgili de memnuniyetlerini ifade ettiler. Vekiller ayrıca Bakan’la Ecemiş suyunun içme suyu olarak kullanılması projesini ve Yeşilburç Barajı’nın tamamlanması konularını da masaya yatırarak Niğde’ye 1000 Günde 1000 Gölet Projesi kapsamında yeni göletler yapılmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundular. 

banner697
Yorumlar (3)
selami 9 yıl önce
bravo niğdenin gurururna
metin bilgiç 9 yıl önce
sayın vekillerimiz akkaya bu kış günü bile kokuyor niğde selçuk mahallesinden hissediyor durulmuyor lüften bir çare bulun
hakan 9 yıl önce
sn bakan bir önceki dönem nelerin yapıldığını çok güzel özetlemiş, yeni vekillerdende artık somut bişeyler bekliyoruz. geçen dönem yapılan veya projelendirilen şeylerle reklem yapmayıp yeni işlere imza atmaları gerekiyor artık. 1 sene geçti hiç bişey göremedik
Son Yorumlar
Çocuk evlilikleri ile ilgili mücadele konulu, Sağlık Müdürlüğü ve Niğde Üniversitesinin 2012 de güzel bir projesi vardı.Projeyi Valilik de destekliyordu.Ama zamanın sağlık Müdürü 'daha sonra FETÖ den ihraç edildi)bu proje çalışmasını durdurdu daha doğrusu iptal etti.Bu hainlerin her konuda ihanetleri olduğu gibi bu konu da da ihanetlerinin bedelini Niğde halkı ödedi.FETÖ cü eski sağlık müdürüne bazı siyasiler sahip çıktı FETÖ borsası doktor olarak memuriyete geri döndürüldü.Şimdi nerelerde ne iş yapıyor bilmiyoruz ama Niğde halkına ihanetleri oldukça fazla oldu.Bu kişiye en fazla destek çıkan eski il başkanı muhasebeci vatandaş da siyaset çöplüğündeki yerini aldı.
Sayın Başkan Nutuk da dağıtmanızı bekliyoruz.
En iyi Tacirlik günümüzde Din üzerinden yapılıyor. Her zaman böyle olmuştur ve Olmaya devam edecek gibi Sanki Cami yaptırmak isteyenler O bölgedeki camilerin adedini ve Cemaat sayılarını hesaplasalar böyle şeyler Sadece Din istismarıdır Bu Arkadaşlar Cumadan Cumaya Camiye geliyor oda siyasetçi oldukları için birşeylerin üzerini örtecek hareketler bunlar
Sözde AVM' mizde olacaktı.
Cami yaptırıyoruz derler, belediyeden iki akrabası kendi çift maaş alır.
10°
açık
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 23 Nisan 2021
İmsak 04:21
Güneş 05:50
Öğle 12:45
İkindi 16:29
Akşam 19:30
Yatsı 20:53
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@