Akkaya, Çevre Gününde TBMM’de

Doğan Şafak Bor Akkaya Barajı Kirliği’ni Meclise Taşıdı

SİYASET 05.06.2014, 17:34 07.06.2014, 21:56
1033
Akkaya, Çevre Gününde TBMM’de
banner830

CHP Niğde Milletvekili Doğan Şafak, Bor Akkaya Barajı Kirliliği’nin önüne geçilmesi ve önlem alınması için Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasına ilişkin Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na 2012 yılında Meclis araştırma Önergesi vermişti.(BURADA TIKLAYIN)

 

Doğan Şafak’ın Akkaya Barajı Kirliliğinin önüne geçilmesi için verdiği Meclis Araştırma Önergesi, aradan 3 yıl geçtikten sonra ancak 5 Haziran 2014 yılında genel kurulda görüşebildi.

 

ŞAFAK, 1 SAAT AKKAYA BARAJINI KONUŞARAK MECLİSİ KİTLEDi!!!

CHP Niğde Milletvekili Doğan Şafak TBMM Genel Kurulun’ da yaptığı konuşmasına şu sözlerle başladı: “Muhalefetin her söylediğine yanlış olarak bakan “her şeyi biz biliriz” diyen hükümetin ve AKP grubunun bir kez daha muhalefetten gelen önerilere dikkatle kulak vermesi gerçeğinin bir kez daha altını çizmek istiyoruz. 26 Ekim 2011 tarihinde 10/217 Esas Numaralı Niğde ilimizin Tabakhane Çayı üzerinde tarımsal sulama amacı ile inşa edilen Akkaya Barajı’nda meydana gelen ve insan sağlığını tehdit eden kirliliğin ortadan kaldırılması amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu Kurulmasına ilişkin, Cumhuriyet Halk Partisi olarak vermiş olduğumuz Meclis Araştırma Önergesi hakkında söz almış bulunuyorum.

 

Akkaya Barajı, Niğde ilinde, Tabakhane Çayı üzerinde, tarımsal sulama amacı ile 1964 - 1967 yılları arasında inşa edilmiş bir barajdır. Gövde tipi toprak dolgu olan baraj, 426.000 (m³) metreküplük gövde hacmi ile 2.277 hektarlık bir alana sulama hizmeti vermektedir” dedi.

 

ULUSLARARASI ÖNEME SAHİP SULAK ALAN, BALIK ÖLÜMLERİYLE GÜNDEME GELDİ!!!

 

CHP’li Vekil, Akkaya Barajının genel yapısını a’dan, z’ye anlattıktan sonra Akkaya Barajı’nda meydana gelen kirlilikten bahsederken, balık ölümleriyle barajın gündeme oturduğunu söyledi.

Doğan Şafak, “Baraj, 2003 yılında su kirliliğine bağlı oksijen yetersizliğinden çok sayıda balığın ölümüyle gündeme gelmiştir. Yaşanan balık ölümlerini takip eden yıllarda baraj gölü, flamingolar başta olmak üzere çok sayıda göçmen kuşa ev sahipliği yapmaktaydı. Bölge, 2005 yılında “Ramsar Sözleşmesi” gereğince “Uluslararası Öneme Sahip Sulak Alan” ilan edilmiştir. Böylece sadece sulama amaçlı bir baraj konumundan çıkarak “Uluslararası Akkaya Sulak Alanı” olarak belirlenmiştir” dedi.

 

İNSAN SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR…

 

CHP Niğde Milletvekili Doğan Şafak, Akkaya Barajı’nın Kirliliğini öyle bir ele aldı ki, konuşmasında kirliliğinin ve kokunun insan hayatını zehir ettiğinin altını çizdi.

 

Niğde Milletvekili Doğan Şafak, “Niğde Üniversitesi’nin Merkez Yerleşkesi içinde bulunan 1970’li yıllarda sulama amaçlı yapılan “Akkaya Baraj Gölü” 100 bin Nüfuslu Niğde kentini, 17.000 öğrenci ve öğretim görevlisi bulunan Niğde üniversitesini, 40-45 bin civarında nüfusu bulunan Bor ilçemiz ve köylerine dayanılmaz bir hava kirliliği yaratarak yaşamı zehir etmektedir.İnsanlar evinde oturamaz, Öğrenciler okuyamaz, evde pencereler açılamaz halk nefes alamaz hale gelmiştir. İnsan yaşamını tehdit etmektedir, olayda ciddidir” dedi.

KUŞLARIN, ÖRDEKLERİN, BALIKLARIN YAŞAM ALANI İHLAL EDİLDİ.

 

CHP Niğde Milletvekili Doğan Şafak, Akkaya Barajı eko-sisteminden ayrıntılarıyla bahsetti.

 

Doğan Şafak, “Kuşların göç yolu üzerinde bulunması ve sazlık-kamışlık, kayalık, maki, bozkır, ağaçlık gibi değişik habitat tiplerine sahip olması sebebiyle kuşların uğrak yeri olarak bilinirdi. Nesilleri hızla tükenmekte olan ördeklerin yanı sıra çeşitli türden balıkçıl flamingo, pelikan ve 10 kadar da ördek türü bulunmaktaydı. Akkaya Göleti’ndeki kuş türü sayısı yapılan çalışmalar sonucunda geçmiş yıllarda tespit edilen 12 yeni tür ile birlikte 207’ye ulaşmıştı.  Akkaya Göleti ülkemizde düzenli olarak görülen kuş türlerinin yarısına ev sahipliği yapmaktaydı. Sadece kuşlar değil, göletin su toplama havzasındaki bazı derelerde endemik türde balıklar da yaşamaktaydı. Ancak bugün bu türlerden görüntü kalmamıştır!

 

AKAYA BARAJI ATIK DEPOSU HALİNE GELDİ….

 

CHP Niğde Milletvekili Doğan Şafak Meclis araştırma Önergesinde Akkaya Barajı’nın atık deposu haline geldiğini şu sözlerle dile getirdi.

 

Doğan Şafak, “Niğde ve yakın çevresindeki pek çok yerleşke ile “Akkaya Barajı” çevresinde bulunan belediyelerin, sanayi kuruluşlarının, cezaevinin ve Niğde Üniversitesi’nin atıksularının, mevcut arıtma tesislerinin tam randımanlı çalıştırılamaması nedeniyle baraj alanına intikal etmesiyle, su kirliliği yaşanmaktadır. Niğde Belediyesi’nin 15 yıldır arıtma tesislerinin çalışmaması ve baraja intikal eden bu atıklar bölgede çok ciddi ekosistem bozulmalarına neden olmaktadır.

 

Bu nedenle çeşitli basın haberlerinde baraj alanı “Niğde’nin atık deposu” olarak tanımlanmıştır. Akkaya Sulaması’nın işletmesi Bor Belediyesi’ne devredilmiş olup, işletme–bakım çalışmaları belediye tarafından yürütülmektedir. Yapılan su kontrolleri suyun içinde yaşayan canlılar bir tarafa; barajdaki su ile sulanan Bor Ovası’ndaki tarla ve bahçelerin de ciddi risk altında olduğunu ortaya koymaktadır. Yörede otlatılan hayvanlarla insana bulaşan kist hidatik gibi çeşitli paraziter hastalıkların artışı dikkati çekmektedir. Mevcut kirlilik çevrede kötü kokuya sebep olmuş ve bu durum sinek, sivrisinek gibi hastalık taşıyan kanatlı böceklerin var olmasını sağlamıştır. Barajın Yaşam alanının içinde olması sebebiyle insan sağlığını tehdit etmektedir. Ayrıca, baraj suyu ile sulanan tarımsal alanlardan elde edilen ürünler insan sağlığı üzerinde risk oluşturma potansiyeline sahiptir. Suyun kirliliği, barajdan sulama yapan kişiler tarafından da şikâyete sebep olmuştur.  Akkaya Göleti’nin mevcut kirlilik durumu ile ilgili veriler ve bu sorunların çözümüne yönelik bilgilerin yetersizliği sebebiyle, baraj gölü hakkındaki yorumlar sadece olasılıklara dayanmaktadır. Bugüne kadar farklı zaman ve platformlarda “Akkaya Baraj Gölü ve çevre sorunları” ile ilgili yapılan kısıtlı bireysel ve kurumsal çalışmaların iyi niyetten öteye gitmediği açıkça görülmektedir. Ortadoğu bölgesi dünya nüfusunun % 5’ine ev sahipliği yaparken, dünyadaki temiz su kaynaklarının % 1’ine sahiptir. Bölgenin temiz su kaynaklarının % 90’ı ise Fırat ve Dicle’de olduğu gibi sınır aşan sular oluşturmaktadır.

 

Birleşmiş Milletlerin hazırladığı raporda su konusunda dünyanın en problemli bölgesi Ortadoğu’dur. Küresel ısınmanın önemle tartışıldığı günümüzde “Akkaya Barajı Gölü’nün” su hacmini koruyabilmesi için Akkaya’yı besleyen su kaynaklarının, Akkaya Barajına gelene dek su yataklarında kaybı önlenmelidir. Ölçüsüz ve sorumsuzca kullanılması denetlenmelidir. Baraj su kapasitesinin artırımı için gerekli çalışmaların ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından kapsamlı bir şekilde yapılması gerekmektedir.Kimyasal arıtma ve ön arıtma gerektiren firmaların ayrıca ön arıtma tesisi kurmaları gerekmektedir. Kimyasal atık veya direkt sanayi atığı olarak sınıflandırılabilecek atık ve atık suların baraja intikalinin engellenmesi için yeterli önlemlerin alınması gerekmektedir. Akkaya Baraj Gölü’nün, temizlenmesi için yöresel, bölgesel ve Ulusal kaynaklar ışığında hazırlıklara zaman kaybedilmeden başlanması gerekliliği açıkta ortadadır. Meydana gelen su ve çevre kirliliği nedeniyle önemini yitirmiştir. Acil tedbir alınmadığı takdirde kentimiz göç vermeye başlayacaktır” dedi.

 

BİRİNİN DEDİĞİ, ÖTEKİNİ TUTUMUYOR!

CHP Niğde Milletvekili Doğan Şafak, yetkililerin görevini yerine getirmediğini dile getirirken, acilen Akkaya Barajı’ndaki Kirliliğin önlenmesi amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu Kurulmasının altını çizdi.

 

Doğan Şafak, “Ankara’dan farklı zamanlarda ilgili Bakanlığın göndermiş olduğu heyetlerin birisinin olur dediğine, öteki heyet olmaz demektedir. Muhalefet olarak defalarca uyarmamıza rağmen, her defasın da 12 yıldır Akkaya barajı için kolları sıvadık diyen hükümet ve yetkililerin bir çözüm bulamaması nedeni ile İnsan ve canlı sağlığını tehdit eden bu önemli sorunun kalıcı olarak çözülmesi ve bizden sonraki kuşaklara sağlıklı içme suyu ve yaşanabilir bir çevre bırakmak için 200 bin kişinin sağlığını doğrudan tehdit eden, Akkaya Baraj Gölü’nde meydana gelen su kirliliğinin ve çevresel sorunların sebeplerinin araştırılması ve çözüm bulunması amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını istiyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle, tüm doğaseverleri, insan yaşamına saygı duyanları ve Yüce Meclisi saygıyla selamlıyorum” dedi.

 

Yorumlar (5)
halkda bır okadar duyarsız 7 yıl önce
ne kadar duyarsızız cevre gününde mıllet memletınde eylemler yapıyor bızde tık yok, chp mılletvekılı duyarlı davraıyor meclıs gundemıne getırıyor dıgerlerınde tık yok, hatta hdp mılletvekılı soz alıyor konuyu desteklıyor borun sorununu hdp mılletvekılı dıllendırıyor, kanser ortalıkta cırıt atıyor halktan tepkı yok nedır bu boyle yetkılıler nerede !
Nurettin 7 yıl önce
teşekkür ederim siz gerekeni yaptınız bu sorun biz borluları çok rahatsız ettiği gibi niğdede artık civar köylerede tehlikeli bir zehir saçıyor. iktidar ilgilenmesi gerek
Bor esnafı Murat 7 yıl önce
bu çok önemli sorun niğde ve bor universite için çok pis koku yayıyor çevreye pencereleri açamıyoruz doğru vekilim seni kutluyorum . gerisi iktidar duyarlı olmalı
sacettin bor 6 yıl önce
vekilim çok teşekkür inşallah el atarlar yaz geliyo yine pis koku öldürecek bizi
CEVAPLAMALARI BEKLENİYOR 6 yıl önce
akkaya barajı için meclis araştırma önergesi akp oyları ile reddedildi (soma araştırma önergesi gibi) niğdenin akp'li vekilleri bu konu hakkında niğde kamuoyuna açıklama yapacak mı?
Son Yorumlar
talan peşkeşler sonrası ekonomi çöktü ne aydınlık günle bekleri iyiki ögrenmişiniz yerli milli laflarını yerli fab işletme yerli köylü yerli çiftçi yerli esnaf yerli asgari ücretli yerli sanaiyci sayenizde batti bitti sen mavra okuyon. ülkeyi batıran chp degil gündem degiştirme utanın ama nerdeee....
Bu milletvekili hangi konuda ülkemizin gelişmesi için bir plan proje yapmışta bunları söylüyor. Kendi memleketi için ne yapmış ne faydası olmuş acaba? Kendi soylediklerine kendisi inanıyor mu acaba...
ne diyon sen ya aklın eriyordamı konuşuyon birisimi söyletiyor tank palet ordumuzundu bal gibi babalar gibi katar bedevilerine verdiniz böyle giderse daha çok şeyler vereceksiniz ne hikaye okuyon aptal değiliz
isim benzerligi yoksa MTA Genelmudurugunde (Maden Etud sb)yillaronce calismis jeolog(aN.Sisman)
isim benzerligi yoksa MTA Genelmudurugunde (Maden Etud sb)yillaronce calismis jeolog(aN.Sisman)
11°
kapalı
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 03 Aralık 2020
İmsak 06:07
Güneş 07:33
Öğle 12:36
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:50
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 9 23
2. Galatasaray 10 20
3. Fenerbahçe 10 20
4. Beşiktaş 9 16
5. Kasımpaşa 10 15
6. Gaziantep FK 10 15
7. Karagümrük 10 14
8. Göztepe 9 14
9. Başakşehir 10 14
10. Konyaspor 9 12
11. Rizespor 9 12
12. Malatyaspor 9 12
13. Hatayspor 7 12
14. Trabzonspor 10 12
15. Antalyaspor 10 10
16. Sivasspor 9 9
17. Erzurumspor 9 9
18. Kayserispor 9 8
19. Denizlispor 9 6
20. Gençlerbirliği 9 5
21. Ankaragücü 8 2
Takımlar O P
1. Altınordu 11 23
2. Ankara Keçiörengücü 11 21
3. Samsunspor 11 20
4. Adana Demirspor 10 18
5. İstanbulspor 10 18
6. Tuzlaspor 10 18
7. Altay 9 16
8. Giresunspor 10 16
9. Bursaspor 11 14
10. Balıkesirspor 11 14
11. Akhisar Bld.Spor 11 13
12. Adanaspor 9 12
13. Bandırmaspor 11 11
14. Ümraniye 11 10
15. Menemen Belediyespor 9 9
16. Ankaraspor 10 8
17. Boluspor 10 7
18. Eskişehirspor 11 1
Takımlar O P
1. Tottenham 10 21
2. Liverpool 10 21
3. Chelsea 10 19
4. Leicester City 10 18
5. Southampton 10 17
6. Wolverhampton 10 17
7. Everton 10 16
8. M. United 9 16
9. Aston Villa 8 15
10. Man City 9 15
11. West Ham 9 14
12. Leeds United 10 14
13. Newcastle 10 14
14. Arsenal 10 13
15. Crystal Palace 10 13
16. Brighton 10 10
17. Fulham 10 7
18. West Bromwich 10 6
19. Burnley 9 5
20. Sheffield United 10 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 11 24
2. Atletico Madrid 9 23
3. Villarreal 11 20
4. Real Madrid 10 17
5. Sevilla 9 16
6. Cádiz 11 15
7. Barcelona 9 14
8. Granada 10 14
9. Athletic Bilbao 10 13
10. Elche 9 13
11. Getafe 10 13
12. Deportivo Alaves 11 13
13. Valencia 11 12
14. Real Betis 10 12
15. Osasuna 10 11
16. Eibar 10 10
17. Real Valladolid 11 10
18. Celta de Vigo 11 10
19. Levante 10 8
20. Huesca 11 7

Gelişmelerden Haberdar Olun

@