Ağaç Katliamını durdurun…

Cemil Erkul, Niğde Belediyesi’nin şehir Merkezinde yaptığı çalışmaları eleştirerek bu çalışmalar neticesinde delik deşik edilen caddelerde bulunan ağaçların neden kesildiğini sordu.

SİYASET 21.10.2010, 13:06 21.10.2010, 13:06
931
Ağaç Katliamını durdurun…
banner830
Cemil Erkul, Niğde Belediyesi’nin şehir Merkezinde yaptığı çalışmaları eleştirerek bu çalışmalar neticesinde delik deşik edilen caddelerde bulunan ağaçların neden kesildiğini sordu.
 
 
Birleşik Emekliler Derneği Kurucu Üyesi C. Cemil Erkul, Niğde Belediyesi’nin şehir Merkezinde yaptığı çalışmaları eleştirerek bu çalışmalar neticesinde delik deşik edilen caddelerde bulunan ağaçların neden kesildiğini sordu.
 
Bu durumu katliam olarak adlandıran Erkul, “Artık gelecekte Niğde'yi tanıyamayacaksın” diye verilen mesajın gerçekleştiğine vurgu yaparak, “Niğde' de şöyle bir gezintiye çıksak ne gibi değişiklikler oldu acaba? Cumhuriyet Meydanı’ndan İstasyon Caddesi'ne doğru bir gezinti yapalım, Cumhuriyet Meydanı'ndan Perşembe Pazarı’nın çıkış geçidine kadar hiçbir değişiklik yok, sağlı sollu ağaçlar ile yemyeşil bir cadde. Ama Paşakapı Caddesi'nin çıkışından itibaren İstasyon Caddesi'nin geri kalan yerine şöyle bir baktığımızda tanınmayacak hale geldi. Tam bir kelaynak kuşuna döndü. Sanki yeni bir mesire yerine geldik gibi oluyor. Sanki bu kalan cadde bir şehirleşmekten çıktı da tamamen bir köye döndü. Ne oldu da bu güzelim cadde bu hale döndü. Sağlı sollu yüzlerce ağaç bir gecede yok edildi. Ağacı yıllarca yetiştirmeye çalıştılar ve çok güzel yeşillenmişti bu cadde. Eskiden Niğde'nin en işlek caddesiydi. Yazın bu ağaçların yeşilliği sayesinde aileler burayı bir gezinti caddesi olarak dolaşamaya çıkarlardı. Şöyle bir yeşillik ve gölgelik olarak bir gezinti yapılırdı. Bu gezinti sırasında gördükleri herhangi bir şeyi almak için alışveriş yaparlardı. Ancak buradan mecburi geçiş yapanlar geçecek” dedi.
 
İŞ İŞTEN GEÇTİ, BUNDAN SONRA MÜCADELE EDİN
 
Bu durumdan en çok etkilenen Niğde esnafına da seslenen Erkul “ Esnaf, çift yönlü girişten kaybetti.Gezinti yapanlardan kaybetti. Artık yazın gezinti yapılsa aşırı güneşten güneş çarpar. Esnaflar siz artık müşteri bekleyin durun veya o caddede iş yapamayacağınıza göre gereken tedbirler ne ise yetkililer ile görüşüp yapın. Başka bir çaresi yok veya dükkânlarınızı depoya çevirin. Bütün bunlar yapılırken seyrettiniz, hiç müdahale etmediniz. Bari bundan sonra ekmeğiniz için mücadele edin. Sayın Belediye Başkanı, bu konuda bir açıklamanızı bekliyoruz. Neden kıyıyorsunuz bu kadar ağaca? Bunlar kolay mı yetişiyor? Sayın hemşerilerim bu konuda belediyeye karşı tepkilerinizi bekliyoruz. Ne yapılmak isteniyor, Allah aşkına bu nereye kadar böyle gidecek?” diye konuştu.
 
İLAN PANOLARI İÇİN BİRÇOK AĞAÇ KESİLDİ
            
Ayrıca tüm siyasi partilere sesleniyorum tepkinizi koyun. Artık bu katliam yeter!Ağaçlar kesildi artık belediyenin kışlık odun ihtiyacı karşılandı. Tabi ki bu kesilen ağaçlar depolara gittiyse.Gece kesildiğine göre arazi olduysa ondan da mahrum kalırsınız. Artık Niğde'de ağaç kesmek moda oldu. Sırf ilan panolarının görünmesi için her kavşakta birçok ağaç kesildi. Bu ilan panolarından ne gelir elde edeceksin. Haberiniz bile olmuyor. Ağaçlar ile ilgili birkaç defa yazı yazdım, kimse umursamadı. Ne oldu nazım planı? Ne zaman devreye girecek? Neden erteliyoruz? Daha ne bekliyoruz? Bütün bunlar olurken Niğde halkı seyrediyor. Peki, çevre örgütleri ne yapıyor? Ne zaman faaliyete geçeceksiniz? Bu güzelim ağaçlar yok edildikten sonra mı? Daha vakit geçmiş değil. Kalan yeşilliğin yok edilmemesi için çevre örgütlerinin, sivil toplum örgütlerinin, bütün kamu teşkilatlarının harekete geçmesini ve bu katliama dur demesini bekliyoruz” dedi.
 
 
Yorumlar (1)
İLAN PANOSU 10 yıl önce
Sevgili hocam! Allah senden razı olsun. Seçtiğin konu gerçekten çok güzel. Ama bir de şöyle düşünelim. Allaha şükürler olsun Toroslarda çok ağaç var. İsteyen oraya gitsin ağaçlara baksın. "Bizim" için önemli olan nedir? REKLAM. Yapılan işleri belki halk "göremiyordur".Belki de belediye başkanının kim olduğunu bilmiyorlardır. Hem belediyeye "para" lazım. Reklam gelirleri artar. Fena mı olur..Benim güzel yurdumda yaşayan atalarım bakınız ne demişler: KEL KAFAYA ŞİMŞİR TARAK. Alt yapı hak getire. Kenar mahallelerin durumu ortada. AMA BİZE REKLAM LAZIM. Hem bakın sevgili hocam Fransız kraliçesi Marie Antoinette ne demiş: EKMEK BULAMAZLARSA PASTA YESİNLER. Biz mi.. ekmek bulamazsak pastayı zaten bulamayacağımıza göre "yutkunur "dururuz. Yeter ki akp kazansın.(!) Manzara böyle değil mi..
Son Yorumlar
Sayın müdürüm doğma büyüme niğdeli olup niğde emniyetinde görev yapan ayrıca da ticaret yapan polis memurlarını denetleseniz motorlardan daha makbuldür bence bizim yeğenlerimiz pkk la mücadele ederken sizin niğdeli personeliniz valla fındık kırıyor buna bi el atsanız adalet yerini buldu diye sizi aklınızdan öperim
Bu tarz motorlar sadece tarlada kullanılıyor benim yaşım 40 daha trafikte ve şehir mekezinde hiç tescilsiz motor görmedim.
Tebrikler...
Aman göstermelik olmasın... kontrol edelim devletimizin parası boşa gitmesin..
Tanıdığım için söylüyorum. Tuba Yüksel hanım bunu çok hakkediyor...Tabi ki diğer memurlarda hak etmiştir.Başarılar dilerim.
20°
açık
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 01 Haziran 2020
İmsak 03:28
Güneş 05:14
Öğle 12:44
İkindi 16:37
Akşam 20:05
Yatsı 21:42
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@