banner689

Tehlikenin farkında mısınız?... Nufusün % 18'i Ruh Hastası

Türkiye Ruh Sağlığı Profili Çalışmasına göre Türkiye’de nüfusun %18’i yaşam boyu bir ruhsal hastalık yaşamaktadır.

Tehlikenin farkında mısınız?... Nufusün % 18'i Ruh Hastası

banner785
Dünya Sağlık Örgütü,  sağlığı bedensel, ruhsal ve sosyal yönden tam bir iyilik  hali olarak tanımlamaktadır. Ruh sağlığı ise, kişinin kendisi ve diğer insanlarla uyum ve denge içinde olmasıdır.

Gelişmekte olan ülkeler bedensel sağlık üzerine yoğunlaşırken gelişmişlik düzeyi arttıkça ruh sağlığına yönelik vurgu da artmaktadır. Türkiye Ruh Sağlığı Profili Çalışmasına göre Türkiye’de nüfusun %18’i yaşam boyu bir ruhsal hastalık yaşamaktadır.
 
1992 yılında Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu tarafından ruh sağlığının önemine dikkat çekmek için Dünya Ruh Sağlığı Günü kutlamaları ilk kez başlatılmıstır. Her yıl ayrı konu başlığı ile kutlanmakta olan Dünya Ruh Sağlığı Günü’nün bu yılki teması “Psikolojik İlk Yardım”  olarak belirlenmiştir.  

 
Travmaya maruz kalmayı içeren kriz olayları ve ani kayıplar her toplumda meydana gelmektedir. Yerleşim yerlerinde motorlu araç kazaları, aile içi şiddet, tecavüz veya şiddetli soygunlar dışında, çoğu bölgede doğal afet riski bulunmaktadır. Travmalar ve geniş ölçekli kayıplar savaşların da özellikleridir. Çok sayıda ülkedeki şiddetli çatışmalar günümüzde 60 milyon kişiyi yerinden etmekle beraber, 100 milyondan fazla kadın,  erkek, çocuğun hayatlarını kötü yönde etkilemektedir (bu sayılar 2.Dünya Savaşı’ndan beri ulaşılan en yüksek sayılardır).

Dr. Ertan Değirmencioğlu açıklamasının devamında; Kriz olaylarına maruz kalanlar arasında duygulanım ve anksiyete bozuklukları, madde kullanımı, genel psikososyal bunalım, sosyal ihtiyaçlar ve bozuklukların oranları arttığından, koruyucu ruh sağlığı hizmetleri ve psikososyal desteğin önemi ortaya çıkmaktadır.

Psikolojik ilk yardım oryantasyonu; (belki de psikososyal ilk yardım veya hatta sosyal ilk yardım olarak adlandırılması gereken bir yaklaşım) hizmet sunanlara konuşan kişiye baskı yapmadan dinleme vurgusu yaparak, ihtiyaç ve endişeyi değerlendirerek, temel fiziksel ihtiyaçların sağlanmasını güvence altına alarak, sosyal destek sağlayarak ve harekete geçirerek, gerekli bilgiyi sağlayarak doğal, destekleyici, işini bilir bir tutum içerisinde nasıl cevap verileceğini gösteren bir çerçeve sunmaktadır.

Psikolojik ilk yardımın geniş kitlelere yayılması gerekmesine rağmen, toplum ruh sağlığı desteği için tek başına yeterli olmayan psikolojik ilk yardım, acil durumlar için bütün desteğin bir parçası olmalıdır. Psikososyal destekler krize maruz kalan insanlar için ulaşılabilir durumda olmalıdır. Bu hizmetlerin, toplum ve aile desteklerini güçlendirme, ruhsal bozukluklara sahip insanların yönetimi ve korunmaya muhtaç insanların korunmasını da (şiddetli psikososyal engelliliğe sahip insanlar da dahil) içermesi önemlidir" dedi. 

 

Kaynak: TİYO AJANS
banner697

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
BEKRİ - 2 yıl önce
yılmaz sıhhat müşürü,fatih umumi sekreter,fetocular görev başında,masumlar dışlanmış,fakirler şehit,niğdenin en eminsiz kişisi şehriemini,taşlar bağlı itler boşda,vekiller kayıp,mücahitler müteahhit,ülkücüler baston,kemalistler sarhoş,Niğde sahipsiz Vatan tehlikede terör itleri azmış sen sen ol da halet-i ruhuyen düzgün olsun.Senin tuzun kuru değirmenci ertan bırak bunları git hekimliğini yap hastaları tedavi et.Kaç yıldır reçete yazmıyor hasta muayene etmiyorsun.Git işini yap dünya kısa zebaniler boş işin birde öbür tarafı var unutma.Ne % 18 çık biraz daha % 28 ruh hastası sayenizde maşAllah.
Avatar
misafir - 2 yıl önce
İNSANLAR UMUTSUZ İŞSİZ MANEVAYATIN ZİRVE YAPTIĞI BU DÖNEMDE İNSANLAR KENDİNİ ÇÖP ZANEDİYOR 27 YAŞINDAN BERİ İŞ ARAYIP 35 İNDE İNTİHAR EDENLER ÇALIŞANA İŞ VAR DİYEN HÖDÜKLER 4 YIL ÜNİVERSİTE OKUYUP MİLLETİN ÇOCUĞUNU İNTİHARA SÜRÜKLEYENLER UMUTSUZLUK ALMIŞ BAŞINI GİDİYOR SEVGİLİSİ VARKEN EVLENEMEYENLER ÇOCUĞU OLUP EVİNE EKMEK GÖTÜREMEYENLER %18 Mİ GENE İYİMSER TABLO %98 İ BÖYLE ALLAH BU MİLLETİMİZE SAĞLIĞINA KAVUŞTURSUN Türkiye'de antidepresan kullanımı son 9 yılda yüzde 160 oranında arttı, bir yılda kullanılan ilaç 37 milyon kutuya yaklaştı. Peki, Türk halkı neden bu kadar çok antidepresan kullanıyor?

Her dört kişiden biri depresyonda. Türkiye'de sadece bir yılda tam 37 milyon kutu antidepresan tüketildi. Son dokuz yılda antidepresan kullanımı yüzde 160 artarak rekor kırdı.

Psikiyatrist Aylin Aksoy Çoban, toplumdaki depresyon oranındaki yükselişe dikkat çekti ancak kontrolsüz reçete yazılmasının da bu artışta payı olduğunu söyledi:

“Depresyon yaklaşık yüzde15-25 arasında
Avatar
5151 - 2 yıl önce
bekri kardeş süper bir teşhis yapmışsın tebrikler...
Avatar
hasta - 2 yıl önce
doktorların yazdığı anti depresan haplardan kimsenin habarı yok herhal