Özer, Döner Sermaye Sistemi Yeniden Düzenlenmeli

Türk Sağlık-Sen Şubesi ve Kamu Sen üyeleri döner sermaye ücretleri 5,6 TL gibi düzeylere inmesi üzerine dün Niğde Ömer Halisdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde basın açıklamasında bulunuldu.

Özer, Döner Sermaye Sistemi Yeniden Düzenlenmeli

Türk Sağlık-Sen Şubesi ve Kamu Sen üyeleri döner sermaye ücretleri 5,6 TL gibi düzeylere inmesi üzerine dün Niğde Ömer Halisdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde basın açıklamasında bulunuldu.
 
Türk Sağlık-Sen Şubesi ve Kamu Sen Niğde İl Başkanı Adnan Özer; “ Performansa dayalı döner sermaye sistemi artık içinden çıkılamaz bir hale gelmiştir. Bugün bakıldığında çalışana da bir faydası kalmadığı açıktır. Dün döner sermaye sisteminde adaletsizlik vardı. Bugün performansa dayalı döner sermaye ücretleri 5,6 TL gibi trajikomik düzeylere indi. Çalışanlar çalıştıkça çok kazanacak denildi. Muayene, ameliyat ve tüm tıbbi hizmetlerde çok büyük artışlar olmasına rağmen sağlık çalışanlarının döner sermayeleri eridi. Döner sermayeler çalışanın alın teri olduğu ilan edildi ama her ne hikmetse kurumların yaşadığı her finansal sıkıntıda döner sermayeler kullanıldı çalışanın hakkı başkalarına dağıtıldı. Sağlık çalışanlarına ilave ücret artış taleplerine karşılık döner sermayeniz var denilerek hem kapılar kapatıldı hem de döner sermayeler yok edilerek çalışanın geliri azaltıldı. Neredeyse birinci basamak sağlık kuruluşlarına yok denecek kadar azaldı. Bazı Hizmet sınıflarında (Hizmetli, memur, teknik hizmetler gibi) tavana takılıyorsunuz denilerek hiçbir döner sermaye ödemesi yapılmama noktasına geldi” dedi.
 
Döner sermaye ödemelerine göre harcamalarını, kredi ve taksitlerini ayarlayan sağlık çalışanları geçinemez hale geldiğini belirten Özer; “Bir çalışanın evine borcunu ödemediğinden dolayı haciz gelirse, geçim sıkıntısı nedeniyle ailesindeki huzur bozulursa bunun vebali çalışanın emeğini yok eden ve bunlara kayıtsız kalanlardadır. Çünkü döner sermaye sistemi çökerken çalışanı da girdabın içine aldı ama çare aranmadı, çözüm üretilmedi.  Pansuman bile sayılamayacak tedbirler büyük çözümler gibi sunuldu.  Her seferinde bunların bir işe yaramadığı anlaşıldı. Defalarca bu sorunu çözün, sistem kötüye gidiyor dememize rağmen çağrılarımıza kulak tıkandı. Malum-Sen’in her toplu sözleşmede döner sermayeler 400 TL artacak, şu bölümde olanlar şu kadar çok alacak lafları ile çalışanlar oyalandı, elde kalanın koca bir sıfır olduğu görüldü” diye konuştu.
 
Kısacası bardak doldu, sabır taştı diyen Özer; “ Bugün yapılması gereken performansa dayalı döner sermaye sistemini yeniden dizayn etmektir. Sistem artık yamalarla kurtulacak gibi değildir. Sistemi temelden yapılacak değişikliklerle düzeltmek mümkün olacaktır. Bu yapılırken de çalışan sistemin ana ekseni olmalı ve merkezine konmalıdır. Çalışanların aldıkları ücretleri makul bir düzeyde tutacak ve emekliliklerinde de yansımasını sağlayacak adaletli bir sistem acilen hareket geçirilmelidir. Sağlık Bakanlığı bu konuya öncelik vermeli ve gerekli yasal hazırlığını bir an önce tamamlamalıdır. Şunu hiç kimse unutmasın; Sağlık çalışanlarının döner sermaye ile ilgili talepleri lütuf değil haktır. Ekstra istek değil olması gerekendir. Türk Sağlık-Sen olarak buradan Sağlık Bakanlığına sesleniyoruz; çalışanın döner sermayesini yok etmek yerine adaletin sağlandığı ve emekliliğe yansıtıldığı bir düzeni sağlayın. Döner sermayeler bir sorunun değil çalışan için ekonomik bir iyileştirmenin adı olsun” şeklinde konuştu.
 
 
 
 

Kaynak: TİYO AJANS
banner697

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
deniz bey - 5 ay önce
helalın var başkanım ,senin her sözün doğru çıktı umarım yaptığın haklı mücadele ses getirir . tüm türk sağlık sen yöneticilerimize başarılar diliyorum.
Avatar
saglikci - 5 ay önce
Yuru baskanim sonuna kadar hakli mucadelende seninleyiz yurekli ve dik duran sendika
Avatar
Başganım - 5 ay önce
Evet işte bu..
malum senin temsilcileri nerede acaba onlar yine koltuk pazarlığı mı yapıyorlar ki,