banner689

Nükleer Tehlikelere Karşı Farkındalık Eğitimi verildi

KBRN - Biyolojik, radyolojik, Nükleer tehlikelere karşı farkındalık eğitim verildi.

Nükleer Tehlikelere Karşı Farkındalık Eğitimi verildi

banner785


Niğde İl Sağlık Müdürü Dr. Yılmaz Yücel, Bakanlığımızın talimatı doğrultusunda; Acil Hekimliği Sertifika yönergesi çerçevesinde Sağlık Müdürlüğümüz ve Bölge koordinatör il olan Kayseri İl Sağlık Müdürlüğünce, Son yıllarda dünyada ve ülkemizin de bulunduğu coğrafyada gelişen terör olayları, savaşlar, teknolojinin hızla gelişmesi insan sağlığını da tehdit eder duruma getirmiş ve bu tehlikelere karşı birtakım koruyucu önlemler alınmasını zorunlu kılmıştır.


 Bakanlığımız da birtakım sağlık tedbirleri almaya mecbur kalmıştır. İnsanlığı bekleyen bu tehditlerden etkilenmemek ve kısa sürede bu olaylardan kurtulmak amacı ile yapılan çalışmaların en önemli boyutu olası bir Kimyasal, Biyolojik, Radyoaktif ve Nükleer tehdit karşısında sağlık çalışanlarında farkındalık yaratmak,  (KBRN)  zehirli ve zararlı maddelerinden etkilenmiş kişilerin hastanede tıbbi tedavileri öncesinde uygulanması gereken temel esasların tamamlanması, Bu olaylarda kontamine olmuş kişilerin, hastanelere müracaat eden diğer vatandaşlarımızı etkilememesi için alınacak önlemler ile KBRN olaylarının hastanenin Acil Servisi ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının organize bir şekilde çalışmasının planlanması gibi konularda farkındalık oluşturmak amacıyla İlimiz Acil Sağlık Hizmetleri Personeline yönelik KBRN Eğitimlerinin 1.si 14.06.2016,   2.si 29 Eylül 2016, 3.sü 07.10.2016  tarihinde düzenlenmiştir. 4. eğitim ise 26 Ekimde yapılmıştır.  Böylece ilimizde görev yapan 112 personellerinin büyük bir kısmı  KBRN eğitimlerini tamamlamışlardır” dedi.
 
Dr. Yılmaz Yücel açıklamasının devamında; Bu kapsamda; İl Ambulans Servisi Başhekimliği Eğitim salonunda düzenlenen eğitime,  216  112 çalışanına Tıbbi KBRN farkındalık eğitimi verilmiştir. İl Sağlık Müdürlüğümüz  ve kayseri İl Sağlık Müdürlüğü işbirliği ve koordinasyonunda 17-21 ekim tarihlerinde  UMKE temel eğitimi düzenlenmiş olup Müdürlüğümüz bünyesinde Umke ekiplerine 19 adet yeni UMKE personeli dahil edilmiştir. Bu sayı il genelinde 77 kişiye ulaşarak herhangi bir afet ve acil durum anında güçlü bir şekilde yurt içinde ve yurt dışında günün her anında doğal afetlerde göreve hazır durumdadır.
 
KBRN ve diğer Modül eğitimleri İl Sağlık Müdürlüğümüzce belirli aralıklarla plan dâhilinde verilmeye devam edilmektedir” diyerek sözlerini tamamladı.
 

 
 
 

Kaynak: TİYO AJANS
banner697

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.