Niğde Valiliği’nden İshal Vakaları için Açıklama

Niğde Valiliği geçtiğimiz hafta Niğde’de yaşanan ishal vakalarından dolayı yüzlerce vatandaş hastanelerin acil servisine başvurmuştu.

SAĞLIK 19.11.2012, 21:42 19.11.2012, 21:42
1169
Niğde Valiliği’nden İshal Vakaları için Açıklama
banner830

 Niğde Valiliği geçtiğimiz hafta Niğde’de yaşanan ishal vakalarından dolayı yüzlerce vatandaş hastanelerin acil servisine başvurmuştu. Konu yerel gazeteler ve sitemizde yayınlanmıştı. Dikkatler, iddialar ve şüpheler içme suyu üzerine oldu.  Bunun üzerine Niğde Belediyesi ve İl Halk Sağlık Müdürlüğü açıklama yapmış ve tahlillerin düzenli olarak yapıldığını ve yine tahlil örnekleri alındığını ve inceleneceğini belirtmişlerdi.

 

Bugün konu ile ilgili Niğde İl Halk Sağlığı Müdürlüğünün açıklamaları esas alınarak Niğde Valiliğinden konu ile ilgili yazılı bir açıklama geldi.

 

Açıklamayı okuyunca, Niğde Halk Sağlığı Müdürlüğünün konu ile ilgili çalışmaları yaptığını ilk üç paragraftan anlaşılıyor.

 

Ancak, bu ishal vakasının nedeni konusunu bizler anlayamadık. Bu açıklama geçmişte ilaçların içinden çıkan ama hiç anlayamadığımız ilaç prospektüslerini (kullanım talimatı) aklımıza getirdi. Gerçi onlar bile çıkan yönetmelik ile düzenlendi.

 

 

Valilik tarafından  ishal vakası ardından yapılan açıklama aynen aşağıda, ishal vakalarının sebebini anlayan okurlarımızın aşağıya yorum olarak yazmalarını rica ediyoruz.

 

 

AÇIKLAMA ŞÖYLE ;

 

 

Niğde  ilinde 10 kasım 2012 tarihinde akşam saat 10:00 civarı duyumu alınan  ishal vakalarındaki artışın 11 kasım 2012 tarihinde devam etmesi üzerine Niğde Belediyesi su görevlileri ile iletişime geçilmiş, su kesintisi , depo durumları , şebeke yönünden bir sorun olup olmadığı sorgulanmış,

 

Belediyemizden sadece İlhanlı mahallesine yönelik bir çalışma olduğu bilgisi alınmıştır. 11/11/2012 tarihinde uç bakiye klor seviyelerinin en üst seviye olan 0,5 ppm üzerinde tutulması hususunda Niğde Belediyesine bilgi verilmiş ve 12/11/2012 tarihinde yazı ile gönderilmiştir

12 kasım 2012 tarihinde ili temsil edecek toplam 18 noktadan bakteriyolojik inceleme yapmak üzere su numunesi alınmış, aynı gün hastaneye başvuran 6 hastadan dışkı örnekleri alınarak Ankara Halk Sağlığı Labaratuvarına gönderilmiştir.13 kasım 2012 tarihinde inceleme yapılan 18 numunenin bakteriyolojik olarak temiz çıktığı bilgisi Niğde Halk Sağlığı Labaratuvarından alınmış, aynı gün muhtelif 10 noktadan daha su numunesi alınmıştır. 14 kasım 2012 tarihinde alınan 10 su numunesinin yine bakteriyolojik temiz olduğu bildirilmiştir.15 kasım 2012 tarihinde akşam saat 16:00 civarı Ankara Halk Sağlığı Müdürlüğü Erken Uyarı Yanıt ve Saha Epidemiyolojisi Daire Başkanlığı ile irtibata geçilmiş, gönderilen 6 dışkı numunesinden 2 tanesinde Nöro virüs denilen ilimiz imkanları ile tanı konulamayan viral bir etkenin ürediği bilgisi alınmıştır.

Günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde ishal etkenleri bakteriel etkenlerden viral etkenlere doğru kayma göstermekte olup, bu viral etkenlerden bir tanesi de noro virüslerdir. Norovirüs, mide ve bağırsakları etkileyerek gastroenterite (ishal)  yol açan önemli etkenlerdendir. Noro virüsler şartlara (donmaya ve 60 dereceye kadar ısıya) nisbi olarak dirençlidir. Klora karşı dayanıklıdır. 10 ppm (mg/lt) klor ihtiva eden su şebekelerinde dahi virüsün canlılığı devam edebilir. Asıl bulaşma yolu fekal oral (dışkı-ağız)yoludur. Bu şekilde dışkı ile kontamine su (içme suyu ya da havuz) ve yiyeceklerle bulaşma olabileceği gibi insandan insana temas ile de doğrudan bulaşma olabilmektedir.

Fekal oral(dışkı-ağız) yol dışında, virüs içeren kusmuk partikülleri yoluyla da bulaşma meydana gelebilmektedir.

1997-2000 yılları arasında CDC'ye rapor edilen norovirüs salgınlarının %57'sinin gıda kaynaklı, %16'sının insandan insana yayılım, %3'ünün su kaynaklı olduğu bildirilmiş, %23'ünde ise bulaşma kaynağı tespit edilememiştir.

İnsandan insana bulaşması kolaydır ve infeksiyöz dozu(hastalandırma) çok düşüktür. Bir kişiyi infekte etmek için 10-100 viral partikül yeterlidir.

Çevrede (cansız yüzeylerde) birkaç güne dek stabil kalabilmektedir.

Kısa süreli bağışıklık bıraktığı için salgınlarda duyarlı insanların %50'den fazlası etkilenebilir. Su ve gıdalar dışındaki salgınlarda genellikle hastaneler, bakım evleri, gemiler, askeri kışlalar ve okullar gibi kapalı ortamlarda yaşayan insanlar etkilenir.

Salgınlar genellikle 1-2 hafta içinde kendiliğinden sonlanır. Norovirüslerle herkes enfekte olabilir. Öncelikle büyük çocuklar ve erişkinler enfekte olurlar. Tüm yıl boyunca görülebilir ancak ılıman bölgelerde genellikle kış aylarında insidansı daha yüksektir.

Rotavirüslerden sonra, akut infantil(yeni doğan) gastroenteritin ikinci önemli sebebi Norovirüs, sadece Amerika'da yılda yaklaşık 23 milyon akut gastroenterit olgusuna neden olmaktadır. Bu sayı ile viral gastroenteritler (özellikle norovirüs) soğuk algınlığından sonraki bildiren en sık salgın hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Norovirüs ile ölüm bildirilmemiştir

KLİNİK VE BELİRTİLER

İnkübasyon periyodu 12-72 saat arasında değişmekle birlikte genellikle 24-48 saattir. Belirtiler kramp şeklinde karın ağrısı, bulantı, kusma ve diyare şeklindedir. Diyare genellikle günde 4-8 kez olmak üzere sulu ve kansızdır. Bazı hastalarda yüksek ateş, baş ağrısı, halsizlik ve ekstremite ağrısı görülebilir.

Hastaların çoğu 2 ya da 3 günde iyileşir. Çocuklar ve yaşlılarda dehidratasyon(su kaybı) meydana gelebilir ve hastane yatışı gerekebilir.

Hastalığın ilk 24-48 saati içinde dışkıyla virüs atılımı maksimum düzeydedir. Bazı vakalarda iki-üç haftaya kadar dışkıda virüs tespit edilebilmektedir.

İyileşme genellikle tamdır ve uzun dönemde herhangi bir sekele yol açmamaktadır.

Hastalık esnasında ve sonrasında bazen hiçbir belirti olmaksızın kişi uzun dönem virüs taşıyıcısı olabilmektedir. Gönüllüler üzerinde yapılan çalışmalara göre infeksiyonların %30'u asemptomatik geçirilmektedir.

TEDAVİ

Norovirüslere karşı spesifik bir tedavi ve koruyucu aşı henüz yoktur. Hastalık genel olarak kendini sınırlar niteliktedir.

Çoğu insan hasta olduktan sonra üç gün içerisinde eski sağlıklarına kavuşur.

İshal ve kusması olan hastaların, su kayıplarını önlemek için bol miktarda sıvı almaları gerekmektedir. Ciddi rehidratasyonun görüldüğü küçük çocuklar ve yaşlılarda, intravenöz sıvı replasmanı(serum)verilmesi gerekebilir. Baş ağrısı, kas ağrısı ve bulantı için semptomatik tedavi yararlı olabilir.

Norovirüs Salgınlarında Korunma Tedbirleri:

• Salgın içme suyu kaynaklı ise enfekte suların tüketimi önlenmeli veya sular kaynatılarak tüketilmelidir. Enfekte olan sularda virüs 2-4 hafta kadar kalabilir.

• Salgın gıda kaynaklı ise kaynağın tüketiminin hızla engellenmesi gerekmektedir. Norovirüsle enfekte insanlar, yiyecek, su ya da diğer nesneleri kontamine edebilecekleri işlerden kaçınmalıdırlar.

• Etkilenen hastane çalışanları, bakım işi yapanlar ve gıda işinde çalışanlar, semptomları tamamen geçtikten en az 48-72 saat sonra ve haftalarca devam edebilecek virüs yayılımı hakkında eğitildikten sonra işe başlayabilirler.

• Hastanede izlenen olgular için hastaların izole edilmesi ya da benzer vakaların aynı odada izlenmesi uygun bir yaklaşımdır.

• Salgının kaynağı ne olursa olsun eller sık sık yıkanmalıdır (özellikle tuvalet sonrası, bebek bezi değişimlerinden sonra, yemekten önce ve sonra, yemek hazırlamadan önce ve sonra, şüpheli temastan sonra vb.).

Eller bol su ve sabunla yıkanmalıdır. Sıvı sabun tercih edilebilir. Alkol bazlı jeller ve kolonya kullanımı faydalı olabilir.

• Tuvaletlerdeki kusmuk ve/veya gaitalar su ile temizlenip uzaklaştırılmalı ve dezenfektanlarla temizlik yapılmalıdır.

Kontamine olabilen kapı kolları, musluklar, lavabolar vb. yüzeyler tamamen temizlenip, dezenfekte edilmelidir. Bu amaçla hipoklorit içeren dezenfektanlar kullanılabilir. Kontamine alanların temizlenmesi sırasında eldiven ve yüz maskeleri kullanılmalı, eller sık yıkanmalıdır.

• Hastaların giysi ve çamaşırları ayrı yıkanmalıdır (sıcak su ve deterjan ile).

Kontamine yatak örtüleri en az 70° C de, tercihen çamaşır suyu içeren deterjanlarla yıkanmalıdır.

Niğde hastanelik oldu… Bor zaten hastaydı…  ÖNCEKİ HABERİMİZ TIKLAYIN


Niğde'de İçme Suyu Tahlilleri Yapılıyor  ÖNCEKİ HABERİMİZ İÇİN TIKLAYIN


 

Yorumlar (10)
Yazıdan anlaşılması gereken: 8 yıl önce
sevgili niğdeliler;
içme suyumuza kanalizasyon karıştı ama bunu size nasıl söleyelim bilemiyoruz. bu bulaşma sonucu suya geçen virüs için ne kadar klorlarlama yaparsak yapalım sizin cırcır veya tırık olmanızı engellemeyeceğimizi anladık. alt yapımızın bu denli b.ktan olduğunu halkımıza söylemekten imtina ederiz. bu yüzden ishal salgını geçene kadar ya da içme suyuna karışan pis suyu tespit edne kadar lütfen su içmeyin, yıkanmayın mümkünse niğdeyi terkedin. valla yapacağımız birşey yok.
ramazan 8 yıl önce
kardesim açıklama gayet anlaşılır böyle detaylı yazmazlarsa bu seferde şaibe oluyor
arif sırma 8 yıl önce
hiç böyle şeyleri okumam ama sizin için okudum, galiba bu iş serpici imiş. şimdi bu yazıyı okuyunca bana serpmişmidir
borlu yaren 8 yıl önce
başı ve sonunu anlıyom ortalarda çuvalladım ama bir arkadaşım tıbbi sekreter onun fikrini almak için faceden da yolladım bakalım ne diyecek.
eğtimci 8 yıl önce
halkın anlayacağı bir dille bu konuda şunları yaptık. sebebinin şunlardan olduğu anlaşıldı şunları da yapın korunun bir kaç satırlık açıklama adeta tez gibi yazılmış.
zafer çetinturk 8 yıl önce
bu vakalar sudan da olabilir, yediklerinizden de, dokunduklarınızdan da, oy veridklerinizden de, doğuştan da, aldığınız eğitim den de, ama bütün bunlardan da olmayabilir denmiş ama neler yapılabileceği net anlatılmış, nedeni sorma yapacaklarını bil yeter demeye getirilmiş.
ali ihsan pekacar 8 yıl önce
daha öncede bu konuda yazmıştım.
valiliğin açıklamasında dikkat çeken hususa dikkat çekmek istiyorum.
suyun klorlanmasında problemler vardır. suyunklorlanması bu konuda deneyimsiz yani yetkisi olmayan işciler tarafından yapılmaktadır. orada çalışan vasıfsız işciye söylenen şekilde klorlama yapılıyor. suyun bazen klorsuz, bazen çok klorlu olmasının sebebi budur.
şimdi gelelim asıl konuya: valilik 11.11.2012 tarihinde 0.5 ppm klor olacak şekilde suyu şebekeye verin talimatı veriyor. 9.5 ppm klor demek bayağı yüksek bir rakamdır ve bu suda bakteriye rastlanmaz. 12.11.2012 çeşitli noktalardan alınan su numunelerinde tabiki bakteriye rastlanmaz. fazla miktarda klordan dolayı bakteriler ölür.
problem 11.11.2012 tarihinden önceki suyun durumu önemli. o dönemde yeteri kadar klorlama yapılmamış olabilir.
lütfen artık belediyede bir kimyacı çalıştırında, düzenli klorlama yapılsın.
ishak 8 yıl önce
ipe un sermenin bir yolu ancak böyle yorumlanabilir.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Son Yorumlar
Hibeleri NARLIGÖLÜ Kazanmak için ve Turizm Sektörü Ayağına Katmak için Kullanılmalı ve O Çevrenin HAYAT bulması için ugraşılmalı Niğde'nin olanı Niğdeye kazandırılması Çevre illere değil il Başkanlığı Kaçmıyor Ama NARLIGÖLÜ Kaptırmayın Dillendirin Bı İşe Yarayın...
Bu Toplantılarda Hibelerden bahsediliyor. Bu Hibeleri NARLIGÖLÜ Kazanmak için ve Turizm Sektörü Ayağına Katmak için Kullanılmalı ve O Çevrenin HAYAT bulması için ugraşılmalı Niğde'nin olanı Niğdeye kazandırılması Çevre illere değil
Serdar ortacın borcunu sılen devlet bankası cıftcının borcunu neden sılmezkı
Vali beyi tebrik ediyorum.Vatandaşın sevincinde,kederinde,acısında hep yanında oluyor.Beyefendi ve güvene dayalı ilişkileri ile Niğdelilerin sevgisini kazanıyor.Genç dinamik ve sempatik bir insan.İyi bir Devlet adamı.İnşAllah daha iyi görevlerde Türk Milletine hizmet eder.
Protokolün incelemesi demek problemin büyük ölçüde çözülmesi demektir.
hafif kar yağışlı
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 25 Ocak 2021
İmsak 06:20
Güneş 07:44
Öğle 12:59
İkindi 15:40
Akşam 18:03
Yatsı 19:22
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 20 44
2. Fenerbahçe 20 42
3. Galatasaray 20 39
4. Gaziantep FK 20 35
5. Alanyaspor 20 34
6. Trabzonspor 20 33
7. Hatayspor 20 32
8. Karagümrük 20 30
9. Malatyaspor 20 27
10. Antalyaspor 20 26
11. Göztepe 20 25
12. Kasımpaşa 20 25
13. Rizespor 20 25
14. Sivasspor 20 24
15. Başakşehir 20 24
16. Konyaspor 20 23
17. Kayserispor 20 19
18. Gençlerbirliği 20 19
19. Ankaragücü 20 18
20. Erzurumspor 20 17
21. Denizlispor 20 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 18 38
2. İstanbulspor 18 37
3. Samsunspor 18 36
4. Altay 18 32
5. Adana Demirspor 18 31
6. Ankara Keçiörengücü 18 31
7. Bursaspor 18 30
8. Tuzlaspor 18 30
9. Altınordu 18 28
10. Bandırmaspor 18 27
11. Adanaspor 18 21
12. Ümraniye 18 20
13. Boluspor 18 19
14. Menemen Belediyespor 18 19
15. Akhisar Bld.Spor 18 16
16. Balıkesirspor 18 16
17. Ankaraspor 18 10
18. Eskişehirspor 18 4
Takımlar O P
1. M. United 19 40
2. Man City 18 38
3. Leicester City 19 38
4. Liverpool 19 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Aston Villa 17 29
9. Chelsea 19 29
10. Southampton 18 29
11. Arsenal 19 27
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Burnley 18 19
16. Newcastle 19 19
17. Brighton 19 17
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 18 47
2. Real Madrid 19 40
3. Barcelona 19 37
4. Sevilla 19 36
5. Villarreal 20 34
6. Real Sociedad 20 31
7. Granada 20 28
8. Real Betis 20 27
9. Celta de Vigo 20 24
10. Cádiz 20 24
11. Levante 19 23
12. Getafe 18 23
13. Athletic Bilbao 18 21
14. Valencia 20 20
15. Eibar 20 20
16. Real Valladolid 20 20
17. Osasuna 20 19
18. Deportivo Alaves 20 18
19. Elche 18 17
20. Huesca 20 13

Gelişmelerden Haberdar Olun

@