banner765
banner779

Niğde SES’den Bütçe Mitingi Çağrısı

SES Niğde Temsilcisi Yılmaz Yıldız ; Tüm halkımızı 13 Aralık'ta Ankara'da yapacağımız Bütçe Mitingi'ne Çağırıyoruz!

Niğde SES’den Bütçe Mitingi Çağrısı

banner795
 SES Niğde Temsilcisi Yılmaz Yıldız ; Tüm halkımızı 13 Aralık'ta Ankara'da yapacağımız Bütçe Mitingi'ne Çağırıyoruz!

SES Niğde İl Temsilcisi Yılmaz Yıldız, Bütçe görüşmeleri sırasında  13 Aralık 2014 günü Ankara’da miting yapacak.

Yılmaz Yıldız Ankara’da yapılacak miting ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Niğde İl Temsilcisi Yıldız açıklamasında ;
2015 yılı için yüzde 3'lük zam dayatılmaktadır. Bunun adı el koymadır, soygundur! En iyimser araştırmalar bile son 11 yıl içinde kamu emekçilerinin maaşlarında %23'lük bir kayıp yaşandığını ortaya koyarken, AKP-Memur Sen tarafından yapılan 2014 yılı satış sözleşmesinden kaynaklı olarak kamu emekçilerinin zararı büyürken %3+3'lük zam demek, emekçilerle alay etmek, emeklerini aşağılamak demektir!

Kendilerine hanları, hamamları, sarayları layık görenler açlık sınırının altında yaşayan asgari ücretliye günlük 1 liralık zammı yeterli görmektedir.  Büyüme oranları ile övünenler, ekonomik büyüme yaşanırken alın teri döktükleri halde aç kalanlara, iş cinayetlerinde ölenlere, sakat kalanlara insanca yaşamayı layık görmemektedir. Cumhurbaşkanlığı bütçesi ikiye katlanırken asgari ücretli milli gelirdeki artıştan pay alamamakta, yoksulluğa mahkûm edilmektedir. Bizim talebimiz sarayların değil ekmeğimizi, aşımızın büyümesidir.

En son Ermenek'te yaşanan iş cinayeti sonucu kaybettiğimiz işçi kardeşimizin babası Recep amcanın delikli ayakkabısı hepimizin gerçekliğidir. İşçi sağlığı ve güvenliğini maliyet olarak gören, taşeronlaştırma ve sendikasızlaştırmayla işçileri ölüme terk eden bu düzen işçilerin yoksulluğundan, işlerin kanından beslenmektedir.

Yıllardır halkın ödediği her kuruş vergi bir yandan sermayenin, rantçıların, yandaşların cebine aktarılırken, diğer bir yandan demokratik hakları ve özgürlükleri için mücadele edenler, kendilerinden alınan vergilerin tazyikli su, TOMA, biber gazı, cop, gözaltı, tutuklama ve zam olarak kendilerine geri döndüğüne şahit olmaktadır.

Savunma ve güvenlik bütçesindeki artışın yarısından fazlasının tek başına Emniyet Genel Müdürlüğü bütçesinde yapılmış olması, Türkiye'nin bir süredir gerek yasal düzenlemelerle, gerekse pratik olarak "polis devleti” olma yolunda hızla ilerlediğinin kanıtıdır.

Eşitsizliği, adaletsizliği, sömürüyü arttıran bu saldırılara karşı emeğimizin gerçek değerini alana kadar mücadele edeceğiz.

Bu kapsamda "Emekten Yana Halk İçin Bir Bütçe!” talebimizi en geniş emekçi kesimlerle, toplumun tüm ezilen kesimleriyle ortaklaştırarak 13 Aralık'ta Ankara'da merkezi bir miting gerçekleştireceğiz. Taleplerimizi burada bir kez daha tekrar ediyoruz;

-Bütçe, gelir dağılımını daha da bozucu değil, gelir dağılımındaki adaletsizliği giderici bir işleve sahip olmalıdır.

-Bütçenin hazırlanmasında demokratik süreçler işlemeli, sendikalar, demokratik kitle örgütleri bütçe hazırlık süreçlerinde yer almalıdır. Halkın bütçe öncelikleri konusunda kararlara katılımını sağlayacak mekanizmalar geliştirilmelidir.

-Bütçenin hazırlanmasına toplumsal cinsiyet eşitsizliği ile mücadele esas alınmalı, kadınların ekonomik kaynaklara, kamusal hizmetlere, eğitime, sağlığa ve sosyal koruma haklarına adil ve eşit bir şekilde erişimi sağlanmalıdır.

-Silahlanma, şiddet ve savaş politikalarına dayanan bütçe anlayışından vazgeçilmelidir.

-Kamu harcamaları işsizliği, yoksulluğu, gelir dağılımı adaletsizliklerini giderici olmalıdır, bütçe bu yönde şekillendirilmelidir.

-Kamu hizmetlerinin eşit, ücretsiz, nitelikli ve herkese ulaşılabilir olması sağlanmalıdır.

-Kamu emekçilerinin AKP-Memur Sen Satış Sözleşmesinden kaynaklanan maaşlarındaki kayıplar derhal telafi edilmelidir

-Emeklilikteki sefalet ücretine son verilmeli, ek ödemeler emekliliğe yansıtılmalıdır.

-Asgari ücret, işçinin ailesi ile birlikte tüm zorunlu ihtiyaçlarını karşılayacak biçimde, insan onuruna yakışan bir düzeyde ve demokratik yöntemlerle tespit edilmelidir.

-Emekçiler ve küçük esnaf üzerindeki vergi yükü azaltılmalı, sermaye üzerindeki vergi yükü artırılmalıdır.

-Gelir dağılımında adaletsizliği pekiştiren dolaylı vergiler tamamen kaldırılmalı, ortaya çıkacak kaynak ihtiyacı sermaye ve servetten alınacak vergilerle karşılanmalıdır.

-Kamu emekçilerinin başta ücretleri olmak üzere bütün hakları özgür toplu pazarlık süreciyle belirlenmeli; siyasi iktidar, KESK ile derhal yeniden toplusözleşme masasına oturmalıdır.

-Eğitime ve sağlığa ayrılan pay toplumsal ihtiyaçlar çerçevesinde yeniden belirlenerek artırılmalıdır.

-Kamuda istihdam eksikliği; kadrolu, iş güvenceli çalışma üzerinden ihtiyaç çerçevesinde derhal giderilmelidir.

-Kamuda reform adı altında gündeme getirilen emek karşıtı yasalar geri çekilmeli, sosyal devleti ve demokratikleşmeyi güçlendiren, emekçilerin haklarını geliştirici yeni bir reform için, sendikaların ve demokratik kitle örgütlerinin katılımıyla çalışmalar başlatılmalıdır.

-Vergide adalet sağlanmalı, işçilerin, kamu emekçilerinin vergi dilimi artışından etkilenmemesi için gerekli düzenleme yapılmalıdır.

Kendilerine saray, han, hamam, milyonlarca emekçiye günlük 1 lira zammı reva görenlere; ekmeklerimizi küçültürken saraylarını büyütenlere; yağmacılara, talancılara, halka hizmet etmeyi değil sermayeye uşak olmayı tercih edenlere karşı, paranın, yolsuzluk ve adaletsizliğin saltanatına karşı çıkan tüm halkımızı 13 Aralık'ta Ankara'da yapacağımız mitinge davet ediyoruz"dedi. 

 


Kaynak: Sitemizden haber fotoğraf alınması kesinlikle yasaktır... Hukuki işlem yapılır...
banner697

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mehmet - 4 yıl önce
grev kırıcıları utansın yaşasın kesk !
Avatar
Pınar - 4 yıl önce
sizlerle olamayacağım için üzgünüm ama halkımız orada olacak. başaraılar..
Avatar
melek - 4 yıl önce
işte sendika işte kesk
Avatar
hatice - 4 yıl önce
hakkımızı yiyene haram olsun
Avatar
HALKIZ HAKLIYIZ - 4 yıl önce
ses yöneticilerine şükranlarımı sunuyorum. sıradanlığın basiretsizliğin vurdum duymazlığın kol gezdiği ortamda bir inci tanesi misali ışığınızla yüreğimizi aydınlattınız yalaka olmayan kapı kulu olmayan sizlere teşekkürler ediyorum. hepinizi tek tek kalbten selamlıyorum. iyi ki varsınız. hakliyiz kazanacağiz
Avatar
gaz giderici - 4 yıl önce
peki oradaki hizmetli asm açılışından kapanıncaya kadar orada olacak mı olacak halka hizmet ediliyorsa olacak o hizmetli haftalık yasal hakkı 45 saat yerine 65 saat mi çalışacak bu kendileri olsa anne babaları olsa yada o işi yapan insanın hakkını kim ödeyecek 45 saat mı çalışsın 65 saat mı ben diyorumki yeni bir hizmetli işe almadan olmaz maaş ve sigortası 1500 tl eklenen zaman daki ek yakıt gideri elektrik vs vs karşınlığı 64 tl vicdani olanlar olur mu dahası var tatbiki akli vicdanı olana yeter