banner765
banner779

Meme Kanserinde Erken Tanı Önemli

Meme Kanseri farkındalık ayı nedeni ile Niğde İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Niğde Kültür Merkezinde bir etkinlik yapıldı.

Meme Kanserinde Erken Tanı Önemli

banner796

 Meme Kanseri farkındalık ayı nedeni ile Niğde İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Niğde Kültür Merkezinde bir etkinlik yapıldı.

Meme kanserine dikkat çekmek için yapılan etkinlikte slayt eşliğinde katılımcılara meme kanseri hakkında bilgiler verildi.


Etkinlikte bir konuşma yapan, Niğde Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bilgehan Öztürk, “2004 yılından beri kadınlarda meme kanserinin erken teşhisinin önemini vurgulamak ve meme kanseri farkındalığını arttırmak amacıyla tüm dünyada ve ülkemizde Ekim ayı meme kanseri bilinçlendirme ve farkındalık ayı olarak belirlenmiştir. Kanser günümüzde önemli bir halk sağlığı sorunu olarak gündemdeki yerini korumaktadır. Sebebi bilinen ölümler sıralamasında ilk sırayı alan kanser, öldürücülüğü yanında bıraktığı sakatlıklar ve tedavisindeki yüksek maliyetler nedeniyle iş gücünde ve ülke ekonomisinde çok ağır kayıplara neden olmaktadır. Ülkemizin de 2008 Yılından beri uyguladığı Ulusal Kanser Kontrol programları doğru ve güvenilir kanser verilerinin toplanmasını, önlenebilir kanser etkenleri ile mücadele edilmesini, taranabilen kanserler için etkin tarama programları geliştirilmesini ve tedavi hizmetlerini kapsamaktadır.”dedi.Dr. Bilgehan Öztürk konuşmasının devamında “Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) taranmasını önerdiği 3 kanser (meme, rahimağzı, kolorektal) için ücretsiz toplum tabanlı tarama hizmeti Sağlıkta Dönüşüm programı ile tüm Ülkemizde 10 yıldan fazla süredir verilmektedir. 2013 yılına kadar KETEM’lerde yürütülen tarama çalışmalarına artık Toplum Sağlığı Merkezlerimiz ve Aile Hekimlerimiz de katılmıştır. İlimiz 2014 yılı ilk 7 aylık sonuçlarına göre hedef nüfusa oranla en fazla tarama yapan ilk 3 il arasındadır.Vatandaşlarımızın ücretsiz olarak verilen kanser tarama hizmetlerine katılımı son derece önemlidir.


Meme Kanseri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlarda en sık görülen kanser olup, yılda yaklaşık 15.000 kadını etkilemektedir. 2000’li yıllardan beri tüm kanser istatistiklerimizde kadın kanserlerinin %20-25’i meme kanseridir. Risk faktörleri arasında ailede meme kanseri öyküsü, erken ilk adet yaşı, geç menapoz, çocuk emzirmeme, obezite sayılabilir. Riski azaltmak amacıyla kilo kaybı, düzenli egzersiz gibi davranış değişiklikleri etkili olabilir. Ancak risk faktörlerini en aza indirecek hayat tarzı değişikliklerinin yanısıra hastalığın erken teşhisine yönelik yapılan meme kanseri taramaları bu kanserden ölümleri ve hastalığın sıklığını azaltmada en etkili yöntemlerdir. Kanser taramaları gönüllülük esasına dayanır ve kadınlarımızın katılımı ile başarıya ulaşabilir.


Meme kanseri tedavisi erken evrelerde yüzde yüz sağlanabilir. İleri evrelerde hem yaşam süreleri kısıtlı hem de tedavi seçimleri hastalar için yaşam kalitesini düşürecektir. Ülkemizde teşhis edilen meme kanserlerinin yaklaşık yarısı ne yazık ki ileri evrelerde olup, meme koruyucu cerrahi oranlarımız halen istediğimiz düzeylerde değildir.


2014 yılı 9 aylık dönemde Halk Sağlığı Müdürlüğü bağlı birimleri ile devlet hastanelerinde 16.968 mamografi, 14.732 smear, 10.418 gaitada gizli kan kontrolü yapılmıştır. İlimizde 40-69 yaş arası tüm kadınlarımızın meme kanseri taraması için iki yılda bir mamografi çektirmek üzere en yakın KETEM’e başvurmasını istiyoruz.


 İl genelinde meme kanserine yönelik eğitimler, kadınlarımızın bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesine yönelik çalışmalar Müdürlüğümüz tarafından aralıksız sürdürülmektedir. Unutulmamalıdır ki, erken teşhis hayat kurtarır, meme koruyucu cerrahiler ve meme onarımı ise hayata bağlar.”dedi. 
Kaynak: Sitemizden haber fotoğraf alınması kesinlikle yasaktır... Hukuki işlem yapılır...
banner697

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Devlet - 4 yıl önce
film çekip istatistik yapmak kanser nedeniyle ölüm oranını düşürüyor mu?
Avatar
devlete cevap - 4 yıl önce @Devlet
film meme kanserini erken teşhis için çektiriliyor fotoğraf çektirmek gibi düşünme