Gıda terörü yazan ve yayınlayana ceza mı verilecek?

Ülke ne hale geldi... Gıda terörü yazan ve yayınlayana ceza mı verilecek?

SAĞLIK 08.07.2020, 00:02 tiyo
1344
Gıda terörü yazan ve yayınlayana ceza mı verilecek?
banner830

CHP Milletvekili Gürer, Tarım ve Orman Komisyonunda görüşülen ve Meclis’e getirilen kanun teklifinde gıda güvenliği ile ilgili kısmen iyileştirmelerin olduğunu ancak düzenlemede yer alan olumsuz gıda ile ilgili yazı yazan ve yayınlayanlar İçin getirilen cezaların düşündürücü olduğunu ifade etti.

Gıda ile ilgili yanıltıcı yayın yapanlara ceza verilecek olan düzenlemenin farklı sorunlar doğurabileceğine dikkat çeken Gürer, “Örneğin nişasta bazlı şeker (NBŞ) konusunda tüm dünyadaki bilim insanları kanserojen içerdiğini söylüyor. Ancak Gıda ve Tarım Bakanlığı bu konuda kesinleşmiş bir bilginin mevcut olmadığını ima ediyor. Şimdi NBŞ’nin kanserojen madde içerdiğini söyleyen, yazan ya da yayın yapan medya kuruluşları bunun için cezalandırılacak mı?” diye sordu.

Eleştiri konusuyla ilgili bir başka örnek veren Gürer, “Biz daha önce çayda katkı boya maddesi var dedik, Tarım Bakanı ertesi gün çıktı böyle bir şey yok dedi. Ancak birkaç gün sonra taklit ve tağşiş ürünler listesine bakıldığında çaya katkı boya maddesi koyan çay firmaları açıklandı. Böyle bir durumda çayda boya olduğu kesinleşene kadar, çayda boya var diyen ya da yazan kişi ceza alacak mı?” dedi.

Düzenlemenin amacının insanların sağlığıyla oynayanlara caydırıcı cezalar verilecek olması gerektiğini belirten Gürer, “Ancak düzenleme, toplumu bilinçlendiren insanları cezalandırmayı içeriyor. Bu kabul edilemez” şeklinde konuştu.

HİLELİ PEYNİR DENİLEMEYECEK Mİ?

1 kg kaşar peynirinin sütü, yağı, elektriği, çalışanı ve diğer maliyetleriyle 40 liraya mal olduğunu ancak piyasada 25 liraya kaşar peynir satıldığını söyleyen Gürer, “Şimdi burada bu kaşar peynirinin içinde farklı bir şeyler olmadığını açıklamak mümkün mü? Elbette var. 40 liraya mal olan kaşar peynirini 25 liraya satan üretici değil bunu açıklayan ve yazan kişi ceza alacak. Biz bekliyorduk ki hileli ürünler satanlar cezalandırılsın ama baktık ki hileli ürünleri açıklayanlar ceza alacak” ifadelerini kullandı.

GDO’LU YEMLER

GDO’lu yemlerle beslenen hayvanların yapısal olarak değişimlerinin sürekli izlenmesi gerektiğine işaret eden CHP Milletvekili Gürer, bir bilim insanı ya da gazetecinin GDO’lu ürünlerin insan salığına zararlı olduğunu açıklamasının suç haline getirecek düzenlemeden derhal vaz geçilmesini istedi. Gürer, “Hayvanın tükettiği yem, insanın tükettiği gıda aynı kanun maddesi içinde yer alıyor. Bu kabul edilemez” dedi.

GIDA BAKANLIĞI ŞART

Günümüzde gıda denetimlerinin sadece Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı birimler tarafından yapıldığını ve bunun yetersiz kaldığını anlatan Gürer, “Önceden belediyeler de denetim yapabiliyordu, belediyelerin laboratuvarları vardı ancak şimdi sadece bakanlık yapıyor. Bakanlığın ne personel ne altyapı olarak denetim yapabilecek kapasitesi yok” dedi.

Gürer bu konuda Gıdanın Tarım Bakanlığından ayrılarak ayrı bir bakanlık olarak faaliyet göstermesi gerektiğini ve mezun olduktan sonra iş bulamayan gıda mühendisi, ziraat mühendisi ve veterinerlerin bu bakanlıkta özellikle gıda denetimleri konusunda görevlendirilmesi gerektiğini de vurguladı.

DSİ ÖZELLEŞTİRİLİYOR MU?

Yeni düzenlemeyle sulama uygulamalarının DSİ’den alınarak sulama kooperatiflerine bırakılacağını kaydeden Gürer, 2 yıl önce su kaynaklarının özelleştirilmesi yönünde verilen kanun teklifinin o dönem AKP milletvekillerinin de itirazıyla reddedildiğini hatırlattı. Yeni düzenlemede DSİ’nin sulamadan arındırılarak yeni bir özelleştirmenin yolunu açacak gibi göründüğünü de işaret eden Gürer, bu konuda iktidarın yanlıştan dönmesi gerektiğini ifade etti.

ORMANLARDA NE OLUYOR?

CHP Milletvekili Gürer, orman alanlarıyla ilgili düzenlemenin de sorunlarla dolu olduğunu anlattı. Gürer, orman sınırları dışında olup özel ormanlık alan sahibi olan özel kişilerin orman açmalarının da yasaklanacağını vurgulayan Gürer, “Bu ormanların ülkemize ve topluma faydaları var. Toprağın korunması, erozyonun önlenmesi, eko turizm faaliyetleri, su tutması ve oksijen sağlaması gibi sayılamayacak kadar çok faydası var. Yurttaşın sahip olduğu orman arazisini kendi tercihiyle ağaçlandıracak olmasının da önüne geçiliyor. Orman sınırları dışında olup da alan büyüklüğüne bakılmaksızın sahipli araziler de ekim ve dikim yolu ile yetiştirilen her nevi ağaç ve ağaçlıklarla örtülü yerlerin düzenlemesi ile kurulan özel ormanların özel orman statüsünden çıkarılması bu ormanların amacı dışında kullanımının yolunu açacak” dedi.

ÖZEL ORMAN ALANLARI YOK MU EDİLİYOR?

6831 sayılı Kanun’un 18’inci maddesine eklenecek olan bozuk ormanlarda orman bitkisi ve fidanlıkların kurulmasına, mantar ve tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliğine, odun dışı ürünlerin mamul ve yarı mamul işlemi amacıyla tesis kurulmasına izin verilmesine olanak sağlanmasının da istendiğini anlatan CHP Milletvekili Gürer, “Adalet ve Kalkınma Partisinin 2004 yılında 116 orman fidanlığından 39 tanesini kapatma ve satma kararı aldığını, gerekçe olarak ise özel fidanlıkların ihtiyacı karşılayacak kapasitede olduğunu, devletin fidan üretmesine gerek olmadığı söylemini burada anımsatmakta yarar görüyorum. Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği konuyu yargıya taşıdı ve bu kararı iptal ettirdi. Yargı sürecinde 5 fidanlık satıldı, bir tanesi Sögütözü fidanlığı -merak edenler için- Konyalı fidanlığı ise yargı kararından sonra satıldı, diğer 33 tanesi ise günümüzde işlevsiz. Orman Genel Müdürlüğü, bugüne kadar fidan üretimine önem verseydi Kızılcahamam fidanlığına sahip çıkar, imara açılmasına olanak sağlamazdı. Günümüzde orman bitkisi fidan üretimi yetersiz ise bunda Adalet ve Kalkınma Partisinin sorumluluğunun büyük keza, özel fidanlık ve mantar üretimi yapılması ormancılık amaçlarıyla örtüşmediği gibi ormanı tarıma açmak anlamına da geleceğini, odun dışı ürünleri işleyen tesislerin orman içinde kurulmasının son derece yanlış olduğunu da tekrar dile getirmekte fayda var” dedi.

CHP Milletvekili Gürer odun dışı ürün işleyen tesislerin orman içinde tesis kurmalarının da son derece sakıncalı olduğunu belirterek, kamu yararı ve zorunluluk olmayan bir tesisin orman içinde kurulması, orman alanlarının daraltılmasına neden olabileceğini ifade etti.

CHP Milletvekili Gürer, son dönemlerde iktidarın uygulamalarının ormanlar adına kaygı verici olduğunu söyleyerek, “Her düzenlemede ormanla ilgili maddeler yer alıyor. Orman altına depo yapılması, orman alanlarında maden aramalarına izin verilmesi gibi. Yapılan işte iktidarın ekonomik anlamda yaşadığı sorunları aşmak için su kaynakları ve orman alanları gibi yerleri satarak buradan rant elde etmek istediği anlaşılıyor” diye konuştu.

Kaynak: TİYO AJANS
Yorumlar (2)
Saygı 3 ay önce
Vekil olarak en çok çalışan bu insanı dinlemek gerek hastaneler tıka basa hastalarla dolduysa bunun temel sebebi gıda ve tarım ilaçları...
OKKACI 3 ay önce
Neymiş insanı yaşat ki devlet yaşasın miş. Belli oluyor insanı insanları yaşattıkları. Yapacak birşey yok. Deve Dikeni Seviyor aga.
Son Yorumlar
S. Vekilim Havaalanını Dediniz Duyduğunuz bir gelişmemi var yoksa Hükümetin bahşettiği bile yoksa iktidar partisi iyiki Büyükşehir leri kaybetti onlara para vermemek için belli küçük illere yatırım yapar Umarım SiZ çok iyimsersiniz organize sanayi Bölgesi 8 arsa tahsis edildi toplam 200 çalışan olacak Aksaray Sadece Waikiki yatırımı 5000 çalışan ilğinç değilmi yazılarda değinin LÜTFEN
Depolar kiralikmi
Kocam ve ben 10 yılı aşkın süredir evliyiz. Ben 18 yaşındayken tanıştık ve o 21 yaşındaydı. Birlikte duygusal olarak çok şey yaşadık. Evliliğimizde birkaç büyük kavga ve acı verici durumlar oldu, ancak diğer tarafta her zaman daha güçlü göründük. Birdenbire kocam boşanma konuşmasını benim üzerimde başlattı ve iki aydan fazla bir süredir benimle iletişim kurdu.Osita numarasını çevrimiçi bulana ve bir Aşk büyüsü arayana kadar tamamen depresyondaydım. Bu büyü yapıcısının büyü işini 24 saat içinde bitirdiği anda kocamın beni aradığına inanamayacaksın, tamamen şaşırdım! O harika ve büyüleri çok hızlı çalışıyor. Dr Osita whatsapp numarası +15088120454 veya Via: [email protected] ile evliliğinizi yeniden birleştirmek için ona da ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki büyülerde uzmanlaşmıştır: * Aşk Büyüleri * Evlilik Büyüleri * Para Büyüleri * Güzellik Büyüleri * Servet Büyüleri * Cinsel Cazibe Büyüleri * Hiv Cure Büyüleri * Casino Büyüleri * Lanet Büyülerini Kaldır * Koruma Büyüleri * Piyango Büyüleri * Goodluck Büyüleri * Doğurganlık Büyüleri
hepsinin altında sıfır araçlar var seçim gecesi tırcılar minibusculer ve servisciler konvoy yapıyordu ne oldu....
Cehape nerde?
20°
parçalı bulutlu
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 05:04
Güneş 06:25
Öğle 12:38
İkindi 16:02
Akşam 18:41
Yatsı 19:57
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 2 6
2. Alanyaspor 2 6
3. Göztepe 2 4
4. Karagümrük 2 4
5. Beşiktaş 2 4
6. Antalyaspor 2 4
7. Hatayspor 2 4
8. Fenerbahçe 2 4
9. Kasımpaşa 2 3
10. Erzurumspor 2 3
11. Sivasspor 2 3
12. Kayserispor 2 3
13. Konyaspor 1 1
14. Gaziantep FK 2 1
15. Trabzonspor 2 1
16. Gençlerbirliği 2 1
17. Malatyaspor 2 1
18. Denizlispor 2 1
19. Ankaragücü 1 0
20. Çaykur Rizespor 2 0
21. Başakşehir 2 0
Takımlar O P
1. Ankara Keçiörengücü 2 6
2. Samsunspor 2 4
3. Adana Demirspor 2 4
4. Adanaspor 2 4
5. Tuzlaspor 2 4
6. Balıkesirspor 2 3
7. Bursaspor 2 3
8. Altınordu 2 3
9. İstanbulspor 2 3
10. Bandırmaspor 2 3
11. Ankaraspor 2 3
12. Ümraniye 2 3
13. Altay 2 1
14. Boluspor 2 1
15. Akhisar Bld.Spor 2 1
16. Eskişehirspor 2 1
17. Giresunspor 2 1
18. Menemen Belediyespor 2 1
Takımlar O P
1. Leicester City 2 6
2. Everton 2 6
3. Arsenal 2 6
4. Liverpool 2 6
5. Crystal Palace 2 6
6. Tottenham 2 3
7. Man City 1 3
8. Brighton 2 3
9. Aston Villa 1 3
10. Leeds United 2 3
11. Chelsea 2 3
12. Wolverhampton 2 3
13. Newcastle 2 3
14. Burnley 1 0
15. M. United 1 0
16. West Ham 2 0
17. Sheffield United 2 0
18. Fulham 2 0
19. Southampton 2 0
20. West Bromwich 2 0
Takımlar O P
1. Granada 2 6
2. Real Betis 2 6
3. Villarreal 2 4
4. Celta de Vigo 2 4
5. Valencia 2 3
6. Osasuna 2 3
7. Getafe 1 3
8. Cádiz 2 3
9. Real Sociedad 2 2
10. Real Madrid 1 1
11. Eibar 2 1
12. Huesca 2 1
13. Real Valladolid 2 1
14. Atletico Madrid 0 0
15. Barcelona 0 0
16. Elche 0 0
17. Sevilla 0 0
18. Levante 1 0
19. Deportivo Alaves 2 0
20. Athletic Bilbao 1 0

Gelişmelerden Haberdar Olun

@