Bu Su BOR’da bir çok kişiyi KÖR! Etti

Bor İlçesinde akan bu su Bor da bir çok kişiyi KÖR etti!.

SAĞLIK 02.12.2010, 00:33 02.12.2010, 00:33
2009
banner830
Haber-Yorum-Video: Selim GÖKEL

Bor Akkaya barajından gelen, Bor İlçemizde sulama kanalları ile bağlarda, tarlalarda, bahçelerde sulama amaçlı kullanılan zehirli sulama suyu,  Bor yöneticilerini, siyasileri, ilgilileri, çevre kuruluşlarını, sağlık kurumları yöneticilerini, çevreci sivil toplum kuruluşlarını ve  Borluları, sonunda  KÖR etti!... Bu zehirli suyu artık kimse Görmüyor!... Adeta herkes  KÖR oldu…  
 
Bizde gittik… Olurya travma etkisi yapar da gözleri tekrar açar diye, bu suyun  çok daha net şekilde, hem video görüntüsünü hemde fotoğraflarını çektik. Okuyan olur diye de konu ile ilişkilendirdiğimiz,  daha önceden yapmış olduğumuz haberlerimizden bazılarının başlıklarını aşağıda sıraladık… Okuyun ve seyredin…
 
Bu işte bir gariplik seziyoruz… Bu zehirli su görülmüyor… Görülmek istenmiyor… Oysa Haberlerde, video görüntüsü de, fotoğraflarda çok net…
 
 * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
 
Milletvekili Muharrem Selamoğlu, yaptığı açıklamada ,’Devlet Su İşleri tarafından  ihalesi yapılan, Bor ilçemiz Manastır Arkı ve Dink Irmağı mevkiilerinde Akkaya İzhale Hattı için müteahhit inşaat çalışmalarına başladı ‘dedi.  
* * *
 
Kirlilikten içerisinde canlı barındırmayan Akkaya Barajının yanıbaşına yapılan  Olimpik yüzme havuzu tamamlanmak üzere…
* * *
İlimizin Önemli bir sorununa el atıldı…Vali Alim Barut 2010 programı için İl Özel İdaresi Yetkililerinden brifing aldı ve hedeflerini belirtti. “Tarımsal Sulama…”
* * *
 
Bazı tesis açılışları ve incelemelerde bulunmak üzere Niğde'ye gelen Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu. Niğde'yi çok sevdiğini ve bu şehre çok değer verdiğini belirtti. Niğde'ye çevre yatırımlarının aynı hızla devam edeceğini, Bor Akkaya Barajının tabiat parkı yapılacağını söyledi. Bakan Eroğlu "Bakanlık teşkilatına Niğde ile ilgili ne kadar proje varsa 2010 programına katın talimatını verdim."dedi.
* * *
 
Vali Alim Barut, Çiftlik, Çamardı İlçelerinin göletlerini inceledi sulama ve  suyun önemine dikkat çekti…
* * *
 
Bor Akkaya Barajının sevimli misafirleri… Flamingolar mesken tuttu…
* * *
 
Vali Âlim BARUT Ulukışla İlçesi Hüsniye Köyü’nde inşa edilen göletde incelemelerde bulundu. BARUT, Hüsniye Göleti’nin bu yıl içinde tamamlanacağını kaydetti…
* * *
 
Niğde İl Tarım Müdürlüğünden yapılan açıklamada Niğde genelinde yer alan 14 gölete toplam 86 bin adet Aynalı Sazan balığı bırakıldı.
* * *
 
İçmeli Beldesi merkezinde ikamet eden, çiftçilikle geçimini sağlamaya çalışan evli ve bir çocuk babası 36 yaşındaki Bilal Soyer   Niğde Milletvekili İsmail Göksel’e isyan etti. “İçmeli Göleti ve sulama kanal çalışmaları yarım kaldı ve yapılmıyor. Kasabamız zor durumda, üç yıl önce altı yüzleri geçen bölge nüfusu bugün iki yüz ellilerde herkes buraları bırakıp gidiyor.
* * *
 
Vali Âlim Barut, beraberinde İl Genel Başkanı Nuri Ayduğan olduğu halde İl Özel İdaresi Toprak-Su Tahlil laboratuarında incelemelerde bulundu ve yeni alınan iki adet su tahlil cihazı hizmete sundu.
* * *
 
Niğde Valisi Âlim BARUT İl Özel idaresinin tarımsal sulama çalışmalarını yerinde inceledi. Vali BARUT, bu kapsamda Aktoprak ve Emirler göletlerini gezdi
* * *
 
Postallı köyünde vatandaşlarla  birlikte Cuma namazını kılan Bor İlçe Kaymakamı Kemalettin Sakin ve İl Genel Meclis Üyeleri Tevfik Avanoğlu, Sabri Bozdağ ve Ferhat Kavaklıoğlu namaz çıkışında vatandaşlar ve muhtar Doğan Yetiş ile birlikte köyün sorunları hakkında bilgi alış verişinde bulundular. Postallı Barajı ve yapımı süren Çakıt Projesi kapsamındaki Havzayı yerinde gören heyet Baraj su seviyesindeki su artışının sevindirici olduğunu ifade ettiler.
* * *
KÖYDES’den, Çamardı İlçesi Bekçili Köyü ve Ulukışla İlçesi Çifteköy Köyü’ne küçük ölçekli sulama göleti yapılması için KDV dahil 1.310.692 tutarındaki yaklaşık maliyete karşılık KDV dahil 650.000 TL ayrılmasına, karar verildi.
* * *
Niğde Valisi Alim Barut Çamardı İlçesi sınırlarında bulunan göletleri inceledi… Bor İlçesi Klavuz Köyünde de gölet yapımının değerlendirileceğini söyledi.
* * *
Akkaya'da Çözüme İlk Adım…Akkaya Barajı ve Çevre Sorunları Çalıştayı toplandı. Sorunun çözümü konusunda ilk çalışmalar başlıyor.
* * *
 
“Akkaya Baraj Gölü Ve Çevre Sorunları Çalıştayı” Sonuç Bildirgesi yayınlandı.
1. Bugüne kadar farklı zaman ve platformlarda Akkaya Baraj Gölü ve çevre sorunları ile ilgili yapılan bireysel ve kurumsal çalışmaların iyi niyetten öteye gidemediği,
2. Barajın yapımından günümüze kadar geçen süreçte oluşan çevresel sorunlara ilişkin verilerin yetersizliğinden dolayı, baraj gölü hakkında yapılan yorumların sadece olasılıklara dayandığı,
3. Yöresel anlamda canlı sağlığı üzerindeki olumsuz etkisi her geçen gün artan bu sorunun çözümünde kamu kurumları öncelikli olmak üzere tüm Niğde halkının ve tüm ilgili paydaşların desteğinin alınması gerekliliği,
4. Küresel ısınmanın en yoğun bir şekilde tartışıldığı günümüzde Akkaya Baraj Gölü gibi su kaynaklarının dünya standartlarına uygun olarak entegre biçimde yönetilmesinin gerekliliği,
5. Akkaya Baraj Gölünün karşı karşıya kaldığı ve kalabileceği çevresel sorunların ilgili paydaşların (kurum ve kuruluşların) ortaklaşa hazırlayacağı kapsamlı bir proje çerçevesinde çözülebileceği,
6. Çözüm sürecinin kısa, orta ve uzun vadeli planlarla yönetilmesi ve kısa vadede Niğde özelinde yapılabilecek çalışmalarla ilgili acil eylem planlarının hazırlanarak hayata geçirilmesi,
7. Niğde Üniversitesi öncülüğünde tüm paydaşların katılımıyla “Akkaya Baraj Gölü Entegre Su Yönetim Planı” projesinin hayata geçirilebilmesi hedefi ile; yöresel, bölgesel ve ulusal kaynaklar ışığında hazırlıklara zaman kaybedilmeden başlanması gerekliliği açıkça ortaya konulmuştur.
Sonuç olarak; “Akkaya Baraj Gölü ve Çevre Sorunları Çalıştayı” konuyla ilgili tüm paydaşları bir araya getirme, tartışma ortamı sağlama ve uygun görülen çözüm yollarına yönelik bir sonuca bağlama anlamında başarılı olmuştur.
* * *
Gazeteci-Yazar Ömer Fethi Gürer Akkaya Barajı için ilgililere sorular sormuş , bizde yayınlamışız…
 
1- Çevre ve Orman Bakanı Niğde ziyaretinde Akkaya Barajı için kesin çözüm sözü vermişti. Bu bağlamda neler yapılmıştır?
2-“Baraj tehlikelidir” diye verilen Niğde Valiliğin öncülüğünde oluşan Niğde raporu 2002 yılında yayınlanmıştı. Raporda Akkaya Barajı büyük bir çevre sorunu olduğu vurgulanarak en kısa sürede önlem alınması gerektiği vurgulanıyor ve inceleme sonuçları vahim olarak duyruluyordu. Günümüzde durum nedir?
3-Akkaya Barajı kot farkı ile Bor ilçemizin kurulu alana göre daha yüksektedir. Baraj suları akarak olduğu gibi yer altındanda Bor ve Sazala gibi yerleşim alanlarında yer altı sularına karışma ihtimali varmıdır? Bu durumda bölgede sulama amaçlı sulardan numuneler alınıp analiz yapılmaktamıdır. Baraj kirliliği yer altı su kaynaklarına ermesi olasımıdır?  Ne kadar süre sonra Bor’da bağda bahçede doğa ile ürün ile içme suyu ile buluşma ihtimali vardır? Yoksa hiçbir mahsuru yokmudur?
6-Bir çevre ve sağlık sorununa baraj neden olma riski varmıdır?
7-Niğde Arıtma tesisi tam kapasite çalışıyormudur? Organize Sanayi Bölgesi, Fertek, Koyunlu atıkları ile Üniversite atıkları acaba Akkaya Barajına akmaya devam ediyormudur?
 8-  2010 yılında barajdan su numunesi alınıp incelenmişmidir? Sonuç nedir? Düzenli izlenme yapılmaktamıdır?
9–2002 yılında yazılmış raporda bilimsel incelemeyi yapanlar çok tehlikeli gördükleri gelişmelerin 8 yılda yarattığı tahribatı bilen inceleyen takip eden karşılaştıran varmıdır?
11-  Akkaya barajı sularından Bor ilçesine açıkta akması ve bostan sulanması, sebze yıkanmasının mahsurları varmıdır?
12- Çevre sorunlarının oluşmaması için hangi önlemler alınmıştır.
13-  Akkaya barajında geçmişte yaşanan toplu balık ölümlerinden sonra balık yaşamaktamıdır?
14- Göçmen kuşlarında konakladığı alanda bu kuşlar içinde gelecekte kirlenme ile sorun olma durumu varmıdır?

Akkaya’dan Bor’a Zehir Akıyor !  Önceki Haberimiz için TIKLAYIN...

 

Yorumlar (8)
Talip Balaban 10 yıl önce
Sayın yazar espirili şekilde çok güzel izah etmiş. Bu su adamı kör etmeyecek. Aksine Bor Pazarını Bitiyor... Pazarın üstünü çelik ile kapatın. Altını mermerlerle kaplayın... Farkında değilmisiniz... Bu su yüzünden Bor Pazarı yok oluyor... Halkın içine çıkın dolaşın... Kızılyerde , Yunakta , İlaldıda bir gezin neler göreceksiniz... Belediye yada çevre sağlık diye birşey varmı merak ediyorum BORDA..
Yalnız KURT 10 yıl önce
Bu su böyle Akkaarrr, birileri de böyle seyreder... Mağara yapmaya devam... Halk sağlığı neyinize ki, sırça köşklerde yaşanan AKP ciler. Bor a saat kulesi mi daha önemli yoksa bu suyu normal hale getirmek mi?
Feliçita 10 yıl önce
AK BELEDİYECİLİK DİYE GELDİLER... OTTAN , OKTAN ŞEYLER YAPTILAR. 8 YILDIR İKDİDARDALAR ORGANİZE SANAYİNE BİR ATIK YAPAMADILAR. BU SU ORGANİZE SANAYİDEN BESLENİYOR.
Kukul 10 yıl önce
Selim Gökel e böyle yazmak yakışırdı. Kutluyorum... Saygı duyuyorum.
Ayhan KALICLI 10 yıl önce
Sizin sitede 'Ayakta Eğitim' üzerine bir haber vardı. Ulusal bir gazetede çıktı, ama şuan sitenizde bulamıyorum. Ayrıca Bor için SU konusundaki duyarlılığınız için sizi kutluyorum.
Sümeyye KIRAN 10 yıl önce
Bizim bahçemizin altından barajdan gelen su geçerdi. Çocuklar geçmişte bu suda yüzerdi. Babamlar anlattı onlarda içermiş miş? Şimdi midemiz bulandı. Bora yakışmıyor.
İlker Kafalı 10 yıl önce
Selim Bey birgünde olumlu birşey yaz... Güzel şeylerden bahset, yapılanlardan, emeklerden, Kaç yıldır Bor köy gibi idi. Aşağıdaki yorumcuları kınayorum. Akp kadar taş düşsün başınıza. KÖR olan Ak Beledidiyeciği görmeyenlerdir. Niğde ve Bor Çağ atladı. Siz dışardamı yaşıyorsunuz.
poyraz 10 yıl önce
Yalnız Kurt acaba bu baraj MHP zamanında arıtma tesisinden gelen su kadar berrak temizdide AKP zamanındamı kirlendi. Yıllardır başkanlık yaptık diyenler ve Bor halkı ve geşeceği düşünüyoruz diyen sizler acaba neden yıllarca çözüm bulamadı da şimdi AKP li Belediye başkanını suçluyor. Sizler Milliyetçi diye geçinen Şahsiyetçi kendini düşünen kişilersiniz. Ben 25 yıldır Bor'da yaşıyorum ve ilk defa Bor'da birşeylerin değiştiğini görüyorum ve sizleri kınıyorum Niğde ve Bor bugüne kadar sizin gibi düşünenler sayesinde geri kaldı bırakın Bor halkını düşünmeyi kendi çocuklarınızın evlatlarınızın geleceğini düşünseniz neyin yanlış neyin doğru olduğunu anlardınız, zaten anlıyorsunuz ama işinize gelmiyor.
Son Yorumlar
adamlar iftira yalan atmamış dogruları söylüyorlar hepsi dogru demeki niğde spor yönetilmiyor birileri kullanılıyor
Hiçbir sosyal faliyeti olmayan niğde nin birtek futbolu vardı sağolsunlar onuda siyasiler futbol tüccarlarına sattılar.Tek amacı para kazanmak olan tüccarlar onuda yapamayarak takımı küme düşürdüler neyse şurda 2023 nekaldı tabi ozamana kadar boyunlarına atkı takıp türbünde fotoğraf çektirecek takım kalırsa...Yazık NİĞDE me.
ülkem insanı kafayı yedi birileride türkiye normalleşiyor diyor güllük gülistanlık gösteriyor aferin böyle devam
Sahi nigdenin iki milletvekili daha var onlar nerde gören varmi
af af af diyen akp ve mhp sorumludur.
18°
açık
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 13 Temmuz 2020
İmsak 03:38
Güneş 05:23
Öğle 12:52
İkindi 16:44
Akşam 20:12
Yatsı 21:48
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 31 66
2. Trabzonspor 31 62
3. Sivasspor 32 57
4. Beşiktaş 31 53
5. Galatasaray 32 52
6. Alanyaspor 32 51
7. Fenerbahçe 32 50
8. Gaziantep FK 31 41
9. Antalyaspor 32 41
10. Göztepe 32 39
11. Kasımpaşa 31 36
12. Gençlerbirliği 32 36
13. Malatyaspor 31 32
14. Denizlispor 31 32
15. Çaykur Rizespor 31 32
16. Kayserispor 31 31
17. Konyaspor 31 30
18. Ankaragücü 32 29
Takımlar O P
1. Hatayspor 33 63
2. Erzurum BB 33 59
3. Adana Demirspor 33 58
4. Akhisar Bld.Spor 33 57
5. Bursaspor 33 56
6. Fatih Karagümrük 33 53
7. Altay 33 51
8. Keçiörengücü 33 47
9. Ümraniye 33 44
10. Giresunspor 33 44
11. Menemen Belediyespor 33 43
12. İstanbulspor 33 40
13. Balıkesirspor 33 38
14. Altınordu 33 36
15. Boluspor 33 30
16. Osmanlıspor 33 27
17. Adanaspor 33 21
18. Eskişehirspor 33 12
Takımlar O P
1. Liverpool 35 93
2. Man City 35 72
3. Chelsea 35 60
4. Leicester City 35 59
5. M. United 34 58
6. Wolverhampton 35 55
7. Sheffield United 35 54
8. Tottenham 35 52
9. Arsenal 35 50
10. Burnley 35 50
11. Everton 35 45
12. Southampton 34 44
13. Newcastle 35 43
14. Crystal Palace 35 42
15. Brighton 35 36
16. West Ham 35 34
17. Watford 35 34
18. Bournemouth 35 31
19. Aston Villa 35 30
20. Norwich City 35 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 35 80
2. Barcelona 36 79
3. Atletico Madrid 36 66
4. Sevilla 36 66
5. Villarreal 35 57
6. Getafe 35 53
7. Athletic Bilbao 36 51
8. Real Sociedad 35 51
9. Valencia 36 50
10. Granada 35 50
11. Osasuna 36 48
12. Levante 36 43
13. Real Betis 36 41
14. Real Valladolid 36 39
15. Eibar 36 39
16. Celta de Vigo 36 36
17. Deportivo Alaves 35 35
18. Leganés 36 32
19. Mallorca 36 32
20. Espanyol 36 24

Gelişmelerden Haberdar Olun

@