banner689

15 Ekim Dünya El Yıkama Günü

Niğde Halk Sağlığı Müdür vekili Paşa Mehmet Erol; Sağlıklı kalabilmek için suya sabuna dokunalım” dedi.

15 Ekim Dünya El Yıkama Günü

banner780
Niğde  Halk Sağlığı müdür vekili Dr. Paşa Mehmet Erol 15 Ekim Dünya El Yıkama Günü nedeni ile yaptığı açıklamada;
 
Günlük yaşamda en fazla kirlenen organların başında eller geliyor. Eller temiz gibi görünseler de, üzerlerinde gözle görülmeyen bakteri, virüs ve parazit yumurtaları gibi pek çok hastalık yapıcı etken taşıyabiliyor. Ellerin her santimetre karesinde yaklaşık 4000-6000 bakteri bulunmakta ve bu gözle görülmeyen mikroorganizmalar çocuklarda elleri ağza veya gözlere götürme, dokunma, tokalaşma, yiyecekleri veya eşyayı paylaşma gibi yollarla bulaşabiliyor. El yıkamamızın amacı da eller üzerinde bulunan zararlı mikroorganizmaları uzaklaştırmak. Çünkü sık yıkanmayan eller mikroorganizmaların çoğalmasına açık hale geliyor.

Sabun ile ellerin yıkanması, gelişmekte olan ülkelerde milyonlarla çocuğunun ölümüne neden olan ishalli hastalıklar ve solunum yolu enfeksiyonlarının önlenmesinde en etkili ve ucuz yoldur. 15 Ekim Dünya El Yıkama Günü 2008 yılından beri dünyanın yüzden fazla ülkesinde, 200 milyondan fazla insan tarafından kutlanmaktadır.
 
Günlük yaşamda elimiz sürekli kirlenir. Yüzümüze, saçlarımıza tozlar konabilir, kirli  yüzeylere sürtünür ve dokunuruz. Sağlıklı kalmak ve çevresel kirleticilerden korunabilmek için el yıkama en önemli uygulamalardan biridir. Ellerimizi değişik kirleticilerle değdirerek aldığımız, öksürerek ve hapşırarak bulaştırdığımız mikroplar  ellerimizi yıkamayacak olursak ürerler. Bu mikroplar dokunduğumuz yiyeceklere, gözlerimize, burnumuza ve ağzımıza kolayca bulaşırlar. Vücuda giren mikroplar kolayca üreyerek birçok hastalığın ortaya çıkmasına yol açabilirler. Afet durumlarında bile ilk düşünülen uygulamalardan birisi el yıkama düzeninin kurulmasıdır. El yıkama bir toplumu önemli hastalıkların çoğundan korur.
Bu nedenle;
Yiyecek hazırlamadan önce ve yemek yemeden önce,
Tuvalet gereksiniminin giderilmesinden sonra,
Buruna dokunulduğunda,
Hayvanlara dokunulduğunda,
Hapşırıp, öksürdükten sonra,
Kimyasallarla, elleri kirleten işlerle, boyalarla uğraşıldığında,
Çöp ve atıklara dokunulduğunda eller iyice yıkanmalıdır.
 
Yemek pişirme, yiyecek hazırlamakla görevli kimseler bunlara ek olarak her moladan sonra, çiğ yiyeceklere dokunduklarında, sigara içtikten sonra ellerini iyice yıkamalıdır. Eller yıkanırken;
Bol su ve sabun kullanılmalı,
Eller en az 10-15 saniye iyice ovuşturulmalı,
Parmak araları ovulmalı,
Tırnak altları iyice temizlenmelidir.
Toplam el yıkama süresi 40-60 saniye kadar sürmelidir.
 
Tırnaklar da bir dereceye kadar elin işlevleriyle ilişkilidir. Sürekli uzar. Tırnağın etle ayrıldıktan sonraki bölümünün altında kir ve yağ kolayca birikir. Bir takım kimyasallarla uğraşanlarda tırnak altında bu kimyasallar da önemli oranda birikmektedir. Bu nedenle tırnak altları da eller yıkanırken mutlaka temizlenmelidir.Yıkanma işlemi sırasında sabun kullanmak yağların erimesini kolaylaştırır ve akan yağlarla birlikte kirler de uzaklaşır.Sağlıklı kalabilmek için suya sabuna dokunalım” dedi.

 

Kaynak: TİYO AJANS
banner697

İlgili Galeriler