15.02.2019, 23:56 2237

Rasim Yılmaz'ın artıları ve eksileri

Bu yazıyı üç gün önce yazdım, ulusalda çıkan ittifak haberlerinden   bende etkilendim… Bekledim… Ancak ulusalda çıkan bu haberin maniplasyon olduğunu anlattılar,  anladım, anlaşıldı.

CHP'nin cevval  Niğde Belediye Başkan Adayı  Rasim Yılmaz'dan bahsedeceğim. 

Onu 17 yıl önceki Mera - Rant tartışmalarından tanıdık.  Ziraat Mühendisleri Odası Niğde İl Başkanı idi. 17 yıl önce Niğde Tarım Müdürü, dönemin Ak Parti Milletvekili Muharrem Selamoğlu, Niğde Ziraat Odası’nı da  içine alan Bor’daki 11 dönümlük arazinin mera alanından çıkartılarak satılması tartışmaları vardı. Tarım İl Müdürü siyasi baskılara dayanamayarak ve bunu da basına  ifade ederek şehirden ayrılmıştı.

Rasim Yılmaz 2010 yılında borhaber.net  sitemize yaptığı basın açıklamasında aynen şöyle diyordu; Şimdi sormak istiyorum Milletvekili Sayın Muharrem Selamoğlu bu kadar büyük bir araziyi neden mera vasfından çıkartarak satmak istedi? Hangi firma bu meraya talip oldu? Ve Selamoğlu’nun bu firma ile ilişkisi var mı? Yok mu? Konu Tarım İl Müdürü’ne baskı yaparak Niğde’den tayin istemesine yol açacak kadar önemli bir konumu?. Şimdi soruyorum AK Parti Niğde Milletvekili Muharrem Selamoğlu’nun burayı almak isteyen Ankara menşeli firma ile ne gibi bir ilişkisi var. Oluşan siyasi baskı Tarım İl Müdürü’müz Cemil Usanmaz nezdinde Ziraat Mühendisleri’ne yapılmıştır. Bu baskıyı yapan AK Parti Niğde Milletvekili Muharrem Selamoğlu’nu istifaya çağırıyorum!” şeklinde konuşmuştu.

Rasim Yılmaz 17 Yıl önce ranta karşı çıkmış, Sorular sormuş, Niğdelilerin hakkını savunmuştu.

Peki…

Rasim Yılmaz bugün ne diyor?  “Niğde’de rantçı tayfa var. Ben onların oylarını istemiyorum. Tertemiz Niğdelilerin oylarını istiyorum. O rantçı tayfa Niğde’nin gelişmesini istemeyenlerdir. Niğde bugün  Aksaray’dan, Nevşehir’den, hatta Ereğli’den geri kalmışsa bu rantçı tayfa yüzünden geri kalmıştır.  Bu seçim,  o rantçı tayfa ile milletin evladı arasında geçecektir….” …Cumhuriyetin ilk tohumlarını 38 yaşında  Samsun’a ayak basarak atan Gazi Mustafa Kemal ile aynı yaşta olmanın verdiği güç ve kudret ile Niğdelilerin hak ettiği özlediği  uzun sohbetlerine konu ettiği temiz huzurlu, güvenli, yemyeşil bir Niğde için yola çıktık. Bu zorlu yolda karşımıza çıkan bütün zorluklarla yılmadan mücadele ediyoruz. Bunu da keyifle yapıyoruz. Büyük bir başarı hikayesine imza atıyoruz. CHP’nin oylarını fire vermeden topladığımız gibi alanda görüyoruz ki, bize inanan, güvenen her kesimden insanların da teveccühlerini de, desteklerini de kazanıyoruz. Çünkü biz siyaset için değil, yapılmayanları yapmak için geliyoruz” diyor.

İl Genel Meclis üyeliği sırasında bu tarz gündem oluşturacak konularda onlarca çıkış yapmıştır.

Rasim Yılmaz dün olduğu gibi bugün de ranta karşı çıkıyor, Yoksulun, Niğdelinin hakkını savunuyor.

Bırakın 15-20 yılı, bir yıl  içinde fırıldak gibi dönen siyasetçileri görünce… Havlu atıp kabuğuna çekilenleri görünce… Çok şey bilmesine rağmen susan, yutkunan siyasetçileri görünce…  Rasim Yılmaz’ın istikrarlı, net, dürüst  siyaset sürecini taktir etmek lazım.

Neye rağmen bu takdir?  Sağ siyaset öyle bir algı oluşturdu ki… “CHP’de siyaset yapmak akıntıya karşı kürek çekmek gibi” oldu.  Solcu olmak bu memleket de zoru göğüslemek oldu.

Ama bu algı hızla değişiyor.

 İnsanlar çok uzun süreli sağ yönetimden yıldılar. Sağ politikaları ve onların uygulamalarını bariz  yanlışlarını, yalanlarını, baskılarını, kayırmalarını, rant düşüncelerini,  adaletsizliklerini  gördükçe insanlar sağdan soğudular. Çok iddialıyım ortaya çıkması muhtemel konulardan dolayı birkaç yıl sonra sağcıyım, hatta ….. partiliyim demek sıkıntı verici olacak. Sağ siyaset bugün iflas etmiştir. Bunu ekonomideki göstergelerden dolayı demiyorum. Sol yükseliyor anlamında da söylemiyorum. Sağ siyaset kaybetmiştir ancak muhalefetin yapısından dolayı henüz kazananı yoktur.  Özgürlükçü, adaletçi, hak hukuk, sosyal düşünce merkezli partiler,  daha itibarlı, güvenli ve inandırıcı olacak…  sadece birkaç yıl sonra.   Bunu ayrıntılı olarak altını doldurabilirim. Ama anlaşılması için birkaç  örnek vereyim.

Rasim Yılmaz’ı pazarda, sokakta izledim. İnsanların ilgisini gördüm. Rasim Yılmaz’ın gittiği bazı kurum ve  sivil toplum kuruluşların temsilcilerini dinledim. Ağırlanma şekillerini öğrendim. Fotoğraflardaki duruşlara baktım. Bunları eski CHP ağırlamaları ve fotoğrafları ile karşılaştırdım. Eskiden CHP adaylarının kehren ziyaretini kabul edenler, şimdi Rasim Yılmaz’a durup durup bir daha sarılıyorlar. Rasim Yılmaz’a samimi tavsiyelerde ve desteklerde   bulunuyorlar. İlgi çok bariz ve büyük… İnanın abartmıyorum.

Bir örnek daha; Abim emekli öğretmendir. Taa…  lise yıllarından beri milliyetçidir herkes bilir. Yaklaşık iki hafta oluyor. Şuan  40 yaşlarında  esnaf olan,  abimin bir öğrencisi  beni sokakta tuttu,  aynen şunları ifade etti. “ Abin lise yıllarından beri benim ülkücü kimliğimin oluşmasında en büyük katkısı olan kişidir. Onun yüzünden ülkücü oldum. Ama şimdi ülkede yaşananları, adaletsizlikleri, ekonominin bu hale nasıl geldiğini, nasıl kandırıldığımı, riyakarlığı fark ettim,   düşündüm ve bir karar verdim” diyerek cüzdanından fotoğraflı CHP üyelik kartını çıkartıp gösterdi… ve gitti.

Yine bir öğretmen arkadaşım… Politikalarını tasvip etmediği bir partiyi ve partililerini kast ederek. “Onlar ülkücüyüm dediklerinde, Ben Türk Milliyetçisi olarak kendimi ifade ettim. Onlar Türk Milliyetçisiyiz  dediklerinde kendimi ayırmak için Ulusalcıyım  demeye  başladım” diyerek onlardan ayrı düşündüğünü-ayrıldığını ifade etmeye çalışıyordu.

Buna dindarını,  İslamcısını da  katarak örnekleri daha da  çoğaltabilirim sadece en uç - absürd örnekler verdim.

Artık “Eyy  Cehape…” diye başlayan cümleler istenilen algıyı oluşturmuyor,  aksine ters tepmeye başladı.

Türk Toplumunun  sıkışmışlığı var. Çıkış yolu bulamıyor. Bu sıkışmışlığı, çaresizliği Niğde’de de hissetmemek mümkün değil.  Toplum dönüşüyor… Bunda hükümetin son 3-5 yıllık yanlış  politikaları çok  etkili oldu.   Başkanlık ile devletin dönüştürülmesinin de buna katkısı çok büyük oldu. Toplumdaki dönüşümü şuan sadece   Saadet Partisi fark etti.

Rasim Yılmaz tespit yapıyor, halk adına soru soruyor. Başka da soran yok.

Rasim Yılmaz’ın Niğde Otogarının, Niğde Köy Garajının yıllardır süren içler acısı veya utanılacak halini video ile gündeme taşımasını, eleştirmesini ve sorular sormasını takdir ediyorum. En son benim onlarca kez haber yaptığım Ecemiş suyunun başına gelenleri,  suyun başında yaptığı açıklama  ile gündeme getirerek Niğdeliler adına sorgulaması da farkını ortaya koyuyor. Niğdeli, Borlu kuyu suyu içerken güzelim Ecemiş’in doğal kaynak suyu Aksaraylının çeşmelerinden akacak. Hiç kimsenin de haberi olmadı. 

Rasim Yılmaz, yıllarca kandırılmış Niğdeliye hitap ediyor. Yıllarca söz verilip tutulmamış Niğdeliye tercüman oluyor. Köyden Niğde’ye, Niğde’den büyük şehre göçenin  dilini konuşuyor. İhanet edilen Niğde’ye  hitap ediyor.

Niğdeli yalnız ve suskun…  Rasim Yılmaz’da muhalefet olarak yalnız,  ama suskun değil. İttifak tartışmaları ile susturulmak isteniyor. Bilinçli yapılıyor, konuşması, “kral çıplak” diyebilmesi  kıskandırıyor. Bel altı siyasete maruz kalıyor. 

Siyaset halkını düşünmektir, halk gibi düşünmektir.

 Yoksa..  Mizansen eşliğinde 99’ların 2009’ların,  geçmiş  seçimlerin öznesi  olmuş,  milli-dini-vatan vurgusu yapmak, şiirler  okumak, belediye önünde poz vermek, çarşıda pazarda  “Naber kardeşim” diyerek sırt sıvazlamak, toka yapmak  değildir. Halkın duyacağı, duymak istediği yeni şeyleri söyleyin ki, onlar da sizi duysun, görsün… Körmüyor! musunuz yoksa?

Bir konu daha…  Önceki  yerel ve  genel seçimlerin  oy sayısı ile  seçim  hesaplamaları  yapanlar,  y a n ı l a c a k…

Rasim Yılmaz iyi bir hatip… Niğde’nin sorunlarına hakim… Çözümlerinin de ne olacağını biliyor. Çok çalışkan. Rakiplerinin geçmişte neler yaptığı belli, çapları az çok tahmin edilebiliyor. Ama O yeni bir kişilik,  yepyeni genç bir siyasetçi, bu da şansı.  Kendi ifadesi ile  "Mustafa Kemal’in Samsun’a çıktığı yaştayım” diyor.

Diyor da…

Partisinin adaylık açıklama programlarına  dahi katılmayacak kadar kayıtsız, ilgisiz. İki kez Rasim Yılmaz ile beraber Niğde’de seçim çalışmasına katılmasına rağmen onda da sadece kendi haberini yaptıracak kadar bencil. Parti ve seçim harcamaları konusunda eli ile cebi arasında bir kilometre mesafe olacak kadar cimri...  CHP’li bir milletvekili de,  Rasim Yılmaz’ın dezavantajıdır.

Sokağın nabzına paralel… Rasim Yılmaz’ın yanında inanan bir parti yönetim  örgütü, diri bir gençlik örgütü ve her yaş yelpazeli çalışkan bir kadınlar örgütü yok…Bu da bir başka dezavantajıdır.  Oysa en çok CHP kimliği taşıyanların, CHP li hissedenlerin  evladına sahip çıkması gerekiyor.

İttifak söylentileri de hırpaladı… Ama artık kabak tadı da verdi.

İl Genel ve Belediye Meclisi vitrinini oluşturmakta da sorun yaşayacak mı?

Performansı seçim sonuna kadar nasıl gidecek?

Sosyal medya canlı yayınlarında bir hata yapabilir mi?

Genel Merkezdeki hizipçilik Niğde CHP’de de nükseder mi?

Takip edip göreceğiz…

Hepsi fotoğraf çektiriyor ama Rasim Yılmaz soruyor, sorguluyor. 

Farklı bir siyasetçi ve bunu Niğdeliye hissettiriyor. 

Niğdeli fark ediyor.  
 

 
 
Yorumlar (7)
Ahmet SARI 1 yıl önce
Çok ama çok teşekür ederim.Yıllardır NİĞDE İlinin birikmiş sorununa parmak bastığınız için.Gerçekten Niğde nin bir evladı olarak bunları hak etmedik.İnsanlarımızı yalan yanlış fikirlerle zehirleyerek kendilerine rant ekonomisi sağlamadan vaz geçemedi ler.İşAllah halk bu seçimde aklı selim davranarak NİĞDE ye hizmet edecek yöneticiler seçer. Saygılar.
Çağlar ÜNSAL 1 yıl önce
Selim bey yazınızı okudum,tespit ve düşünceleriniz yerinde ve isabetli inşAllah Rasim beyi Belediye Başkanı olarak görürüz,teşekkür eder,başarılarınızın devamını temenni ederim.
Niğdeli 1 yıl önce
Vekil Rasim yılmazdan rahatsız olmuş olabilir kendinden başkasının ön pılana çıkmasını istememiyor
Zavallı
Dündarlılı 1 yıl önce
rasim yılmaz candır gereği yapılacaktır.
ÇÖZÜM 1 yıl önce
Niğde'nin son 20 yılına bakınca acilen Zeki, çevik , ahlaklı ,dürüst ve çalışkan bir başkana ihtiyacı olduğu çok açık ..
dost 1 yıl önce
sende dönmüşsün selim gökel durduğun yer çok iyi idi (Selim Gökel'in notu. ben dönmedin de durduğum yer döndüğü için size öyle görünüyor)
Pirveli oğlu 1 yıl önce
Çok güzel yağ cekmissin ama milleti kandiramazsin eskiden her evde bir eşek vardı ama şimdi araba park edecek sokak bulunmuyor gene eskiye dönmeye arabayı satıp eşek almaya niyetimiz yok
Son Yorumlar
bunlarda kişi başı 12.000 dolar milli gelir ile doymayan çocuklar.
hiç alakası yokk
Allah rahmet eylesin..Mekanın cennet olsun inşaALLAH..
Bir tek baş komutan var. O da. Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Gafil olma.
Bizde ne mucitler varmış haberimiz yok
17°
açık
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 13 Ağustos 2020
İmsak 04:16
Güneş 05:48
Öğle 12:51
İkindi 16:38
Akşam 19:45
Yatsı 21:10
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 34 69
2. Trabzonspor 34 65
3. Beşiktaş 34 62
4. Sivasspor 34 60
5. Alanyaspor 34 57
6. Galatasaray 34 56
7. Fenerbahçe 34 53
8. Gaziantep FK 34 46
9. Antalyaspor 34 45
10. Kasımpaşa 34 43
11. Göztepe 34 42
12. Gençlerbirliği 34 36
13. Konyaspor 34 36
14. Denizlispor 34 35
15. Çaykur Rizespor 34 35
16. Malatyaspor 34 32
17. Kayserispor 34 32
18. Ankaragücü 34 32
Takımlar O P
1. Hatayspor 34 66
2. Erzurumspor 34 62
3. Adana Demirspor 34 61
4. Akhisar Bld.Spor 34 57
5. Fatih Karagümrük 34 56
6. Bursaspor 34 56
7. Altay 34 54
8. Ankara Keçiörengücü 34 50
9. Menemen Belediyespor 34 44
10. Giresunspor 34 44
11. Ümraniye 34 44
12. İstanbulspor 34 40
13. Balıkesirspor 34 38
14. Altınordu 34 37
15. Boluspor 34 33
16. Osmanlıspor 34 30
17. Adanaspor 34 21
18. Eskişehirspor 34 12
Takımlar O P
1. Liverpool 38 99
2. Man City 38 81
3. M. United 38 66
4. Chelsea 38 66
5. Leicester City 38 62
6. Tottenham 38 59
7. Wolverhampton 38 59
8. Arsenal 38 56
9. Sheffield United 38 54
10. Burnley 38 54
11. Southampton 38 52
12. Everton 38 49
13. Newcastle 38 44
14. Crystal Palace 38 43
15. Brighton 38 41
16. West Ham 38 39
17. Aston Villa 38 35
18. Bournemouth 38 34
19. Watford 38 34
20. Norwich City 38 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 87
2. Barcelona 38 82
3. Atletico Madrid 38 70
4. Sevilla 38 70
5. Villarreal 38 60
6. Real Sociedad 38 56
7. Granada 38 56
8. Getafe 38 54
9. Valencia 38 53
10. Osasuna 38 52
11. Athletic Bilbao 38 51
12. Levante 38 49
13. Real Valladolid 38 42
14. Eibar 38 42
15. Real Betis 38 41
16. Deportivo Alaves 38 39
17. Celta de Vigo 38 37
18. Leganés 38 36
19. Mallorca 38 33
20. Espanyol 38 25

Gelişmelerden Haberdar Olun

@