19.06.2015, 00:56 3316

Niğde’nin Seçimi; MHP

 MHP’den önceki dönem Ankara milletvekili seçilen Prof.Dr. Özcan Yeniçeri vekilliğinin ilk ayında, Niğde’de teşekkür ziyaretleri yapıyordu. Niğde Öğretmenler Parkındaki benimde bulunduğum bir  sohbette vekilliğinde değineceği, irdeleyeceği, gündeme getireceği konuları sıraladı. Bende orada, “Bu söylediklerinizi MHP’de yapamazsınız” demiştim ve gerekçelerimi sıralamıştım… Çok da oralı olmamıştı.  Nitekim o güzel düşüncelerini gerçekleştiremedi.  İlk işi de bıyığını kesmek oldu.

Özcan Hoca, Milletvekilliği boyunca televizyonda MHP’nin fikirlerini topluma ileten 2-3 kişiden biriydi ve aday yapılmadı.

Sinan Oğan gibi bir değer de  aday yapılmadı. Seçim sonrası haklı ve herkese tercüman olan üstelik MHP’yi de direk ilgilendirmeyen bir twit attı… Partiden ihracı istendi…

Meral Akşener, ilkeleri, dik duruşu,  yaptığı adaletli meclis başkanlığı ile  partili partisiz bir çok kişinin sempati duyduğu bir kişilik. Erkek partisi MHP’de  bir kadın! siyasetçi… Cumhurbaşkanlığı seçiminde olduğu gibi,  her zaman popüler ve gündemde… bu suç değil, aksine bir parti için büyük avantaj. 

Ama ne oldu?… Tam bir Maço Devlet! tavrıyla… Üzeri çizildi.

Demek ki potansiyel diktatör bir tane değil. Bugün, bu üç derin diktatörce  tavır, insanların ufkunu köreltti… Yazık…

Bugün erken seçim diyen MHP, 20 kere seçim yapılsın 3 aşağı, 3 yukarı aynı oyu alır… İçinizde bu şartlarda,  iktidar olacağına inanan var mı?

MHP’liler bana kızacak ama, yüzde 3’lük artışa rağmen MHP bence en başarısız parti. Böylesi iktidara rağmen 3 puan artış. Ülke konjektürü yüzde 20’nin üzerini gösteriyordu.  Erzincan, Kars, Ardahan, Iğdır’da yok. Büyükşehir belediyesini aldığı Adana ve Mersin’de 3. Parti, Ege ve Trakya’da bazı illerde oy kaybedilmiş. MHP için çok uygun olan bu seçim zemini bir daha zor denk gelir. Sadece rüzgara kendini bırakırsan Niğde’de ve Türkiye’de ancak bu olur-du.

MHP’nin ülkedeki durumu özetle bu…

MHP’nin Niğde’deki durumuna gelince…

MHP Niğde’de her kongre sonucunda ayrışan bir parti oldu. Partinin çekirdek ekibi bir biri ardından kurşun attı. Aday adaylık sürecinde bel altı siyasete tevessül edenler oldu. Son birkaç yıldır MHP’de seviye çok düştü… O,  bir nebze entelektüel parti gitti. Kültürlü ve seviyeli yapı bir adım geri çekildi. Yerine lümpen bir parti geldi.

Yerel seçimi,  parantez içine alırsak. Son birkaç yıldır yerel muhalefetlik görevini yapamıyordu.

Niğde’nin en büyük partilerinden biri olan MHP’nin  son kongresinde Borhaber.net işgüzarlık etmese kongre haberi  hiçbir yerde yer almayacaktı. Basına davet bile yapılmamış, kongre tarihi adeta gizleniyordu. Bu olayın vahametini anlatmak için bir örnek.

Ve… Vedat Bayram geldi.

Partide travma yaşandı… Bazı ilçe teşkilatı istifa etti sonra ikna edildi. Aday adaylığı süresince bile Niğde’ye gelmeyen birisi aday yapıldı. Bazı yöneticiler en başta olması gerekirken Bor’daki ikinci karşılamada bile en sonda “hoş geldin” dediler.

İlk haftalar çok sıkıntılı geçti. Kim ne işten sorumlu, kim söz sahibi, kim muhatap belirsizdi.

Niğde’nin bırakın sorunlarını, çözümlerini… Künyesini dahi bilmeyen… Bırakın Niğde’yi partiye bile hakim olamayan bir aday ile seçime gidildi. Partizanlar hariç parti içi durumun vehametini kimse bilmedi.

Diğer parti adayları önce çok sevindi… Karşılarında  madara edilebilecek refiki vardı. Zaten Vedat Bayram buna da hazırdı. Partililere yaptığı birkaç  konuşmasında şahidim “Yol kazasına uğrayabiliriz” diyordu.

Parti içi dengeyi kurma ve yol kazasını önlemede Fikret Çıtırgı, İmdat Yağmur ve Servet Yüksel’in katkısının yanında bir önemli nokta da  2. Sıra Adayı Murat Işıklı’dan kaynaklı Bor desteği oldu.

Kimse Vedat Bayram’a “İstanbul gibi bir yerde 10 yıl Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü yaptın, Niğdeli çocuklara bir top mu gönderdin?” demedi.

Rakip partiler centilmenliği! elden bırakmadı. Vedat Bayram’a  sataşmadılar. Erdoğan Özegen birkaç orta yaptı Vedat Bayram  zaten sporcuydu pozisyonu kaçırmadı.

Vedat Bayram geldiği gün ile son seçim konuşmasına kadar aynı tarzda konuştu. Aynı konuları söyledi. Niğde’den bahsetmedi. Sorunları ve çözümlerinden bahsetmedi. Hatta elle tutulur eleştiri bile yapmadı. Tek söylediği “Niğde’ye sporcu fabrikası açacağım” oldu. Geldiği gün, Valisa köyündeki tapusundan ve mezarlarından bahsetti, son gün konuşmasında yine tapu ve aile mezarlarından bahsetti.

 
13 yıllık yıpranmış bir AKP iktidarı ve o kadar eleştirilecek malzeme varken. MHP’nin siyaset alanı o kadar geniş iken. Niğde’de ve ülkede bu zemin iyi değerlendirilemediğini düşünüyorum. Çok uygun aday ve şartların oluşturulması ile bu seçimde Niğde’den iki milletvekilliği aslında MHP’nin idi. Bu potansiyel Niğde’de vardı ama değerlendirilemedi.

Orta Anadolu’daki, HDP, başkanlık, kürtçülük, federe devlet, fobisinin oluşturduğu Türk Milliyetçiliği  rüzgarı Vedat Bayram’ın seçilmesine yetti.

Niğde’de AKP’den kaçan oylar, doğal olarak MHP’de konuşlandı.

Benim yıllardır sandık başlarında takip ettiğim Bor ilçesinden bazı oy oranlarını vermem lazım. MHP’de,   Bor hariç diğer ilçelerde belirgin bir oy artışı olmasına rağmen, Bor ilçesinde aynı oranda artış sağlanamadı ve oy oranı düştü. En yakın emsal 2014 yerel seçimi  il genel meclis oylarında,  MHP 12 bin 610 oy alırken 2015 seçimlerinde 10 bin 265’e düştü. AKP 2014’de il genel meclisinde 18 bin 097 iken bu seçimde 17 bin 807 oldu yani  sadece 290 oyu düştü. CHP’de ise bu rakamlar 4 bin 901 iken yüzde yüzlük artışla 7 bin 075’e yükseldi. CHP Bor’da yüzde 20’lik banda çok yaklaştı. Bu sonuç Bor’un artık milliyetçi muhafazakar yapısının değişmeye başladığının göstergesi oluyor.  Bor’da en başarılı parti CHP, ardından onca olumsuzluğa rağmen oyunu koruyan AKP oldu. Sıtkı Erat fonksiyonu bariz belli oldu. Ahmet Ermiş, Bor Ülkü Ocağı Başkanlığını bırakıp MHP Bor İlçe Başkanı olmalı. Yerelde yeni ufuklar, çözümler üretmeli. Ekibiyle alan daraltma değil, geniş kesimlere yayılacak politikalar peşinde olmalı.

MHP’den bazı notlar daha yazalım.

Devlet Bahçeli Niğde’ye geldiğinde Grand Hotel’de bir çok kişiye el öptürürken sadece 5 kişiye elini öptürmedi,  elini  çekti.

MHP’nin Niğde’de kaybedeni  Mumin İnan oldu. Kendisinden bir dinlemek lazım ama! Efsane bizce de bitti.

Vedat Bayram söylentilerin aksine  Niğde Milletvekilimi olacak, İstanbul Milletvekili mi? İzleyeceğiz, göreceğiz.

Bir çok insan adaylardan öte, yerel düşünmekten öte, ülke konjektürü için MHP’ye oy kullandı.

MHP Niğde’de direkten döndü… Milletvekili çıkartmasa idi seçim sonrası Niğde’de bir çok sorunla baş başa kalacaktı.

Bozkurt Amca sempatik ve samimi birisi… Bir o kadar da uyanık ve her şeyin farkında. Seçimde çok yalnız bırakıldı. Son haftaya kadar MHP’nin oyu Niğde’de daha yüksekti. Seçim bir hafta daha ileride olsa MHP daha da riksli bir pozisyona giriyordu.

Vedat Bayram 800 kilometre öteden geldi ve Milletvekilliğini koparttı gitti.

Her şeyin farkında demiştim. Geçmişte örnekleri var. Teşkilatı arkasında olmayan bir vekil ne kadar başarılı olabilir? Teşkilat seçim sürecinde sindirmekte güçlük çekti. Bundan sonra sindirebilecek mi? Partide revizyon yapacak mı? Mükerrem Levent gibi bir Milletvekili mi olacak? Niğde ve Niğde teşkilatına ne kadar hakim olacak?

Tabi bu ve benzeri sorular çok…

Şimdilik bekleme zamanı.

Şimdi koalisyon beklentileri var.

Kurulacak koalisyonda Niğde’nin 3 iktidar milletvekili olursa  şaşmayın.

Niğde siyaseti için bugün itibarı ile  ana tema artık HELVA…

Ya… Un şeker var güzel bir Helva yapılır.

Ya da… Ölen siyasetçinin ardından Helvasını yerler.


Yorumlar (22)
YURTSEVER 5 yıl önce
harika bir yazı ve sahiden içtenlikle söylenebilecek herşeyi anlatmışınız tebrik ederim.bir analiz daha da gerçekci benim de şahit olduğum aşikar.Servet yükseli bu parti yönetimi ve Vedat Bayram beyefendi omuzlarında taşımalıdır.Gençlik yapılanmasında esnafla birebir görüşmelerde bu genç kardeşimiz haklı bir gururu yaşamalıdır.Hani hep deriz politikacıların hiç uğramadığı yada uğramak istemediği o kırsal kesimlerde yani taşrada oldukça hatrı olduğunu gözlerimle gördüm.MURAT IŞIKLI faktörüde zaten ayrı bir yerde.Bor halkıda Murat Hocaya gerekli desteği verdi bence.
Seçmen 5 yıl önce
Bor da murat ışıklı faktörü yoktu eğer olsaydı kendi yerinde yani Bahçeli de oy sayısı fazla olurdu bi önceki seçimde alınan oydan daha az aldı.siz de sayıları vermesiniz bir genelinde de oy düşmesi var yani murat ışıklı nin seçimde bi katkısı olmadı. Yazının geri kalan kısımlarında doğru bukduklarim da var elestirdiklerimde. Kaleminize sağlık
Türk Ocakları Üyesi 5 yıl önce
Sinan Oğan ve Meral Akşener'den korkan bir lidere lider diye bakılmaz ölmesini beklemeye de gerek yok seçime kadar son görevimi yaptım. seçimden sonra devlet bahçeli al atını ver tımarımı gete yeter artık. mhp benim için yok
gazi Karabulut 5 yıl önce
Türk Ocakları Üyesi rumuzu ile yorum yazmanız bir kurumu töhmet altında bırakmaktan öte başka anlam taşımamaktadır. isminizle yazmanız doğru olandır. algı oluşturmaya çalışmak etik olmamıştır.
gündoğdu 5 yıl önce
İsim vermeden Maço Devlet Bahçeli için yazdıklarınız son derece doğru. Vedat Bayram a helvalı mesaj vermişsiniz. yani çalırsan varsın yok niğde ye çalışmaszsan ölüsün demişisin. bu arada ahmet ermiş için düşüncelerde doğru
HİDAYET AYDOĞAN MHP YÖNETİCİ 5 yıl önce
BAŞTA SELİM BEYE BU GÜZEL YORUMUNDAN DOLLAYI TEBRİK EDERİM
Ahmet 5 yıl önce
Grand otelde devlet bahcelinin elini öptürmedigi 5 kisiden biri de cıtırgidir
narlı 5 yıl önce
Alparslan kavaklıogluyla Ömer selvide ithaldi onlar iktidardeyken 4yıl niğdeye ne yaptılarsa vedat bayramda onu yapar
narlıya 5 yıl önce
birileri yanlış yaptı diye vedat bayram ın da yanlış yapmasının mübah sayılması kadar çağı geçmiş milliyetçi bir düşünce ancak niğde de olur. bravo bu yorumcuya
memleket 5 yıl önce
kardeşim anlayamdığın şu alpareslan bey herz amn memleketine glir ziyaret ederdi herkezin bayramını kandilini bilirdi ama vedat bayarm 30 yıla yakındır niğdeye hiç gelmemiş uğramamış aradaki fark bu yani biri çıktığı yeri unutmmamış ama diğeri unutmuş nerden çıktığını meselle o bu değil mesele memleket meselesi
borlu cemşit 5 yıl önce
Bu güzel yorumunuza katılıyorum sayın Gökel bu şartlarda % 16 MHP için başarısızlıktır. devlet bahçeli kendi partisinin sevilen sayılan insanlarını bile sevmemekte halkın sevdiği ve ülke için umut olacağına inandığı bir lider olsaydı 1. parti bile olabilirdi.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Son Yorumlar
Allah mesut etsin
nİĞDE NİN MATEMATİKSEL OLARAK KALMA ŞANSI VARDI.AMA BÜTÜN MAÇLARI KAZNACAK ETİMESGUTTA BÜTÜN MAÇLARI KAYBEDECEKTİ. BÖYLE BİR DÜNYA YOK ADAMALAR SALAK DEĞİLLER HERHALDE 6 HAFTADA 3-5 PUAN ALIRLARDI.DÜŞME İHTİMALİMİZ % 99.9 DU. HA ÜZÜLDÜKMÜ HAYIR AMA BURUK SEVİNDİK KALMAYI HAKETMEDİĞİMİZ BİR LİGDE KALDIK.KALMAK İÇİN ALTINORDU HİÇ ÇABA GÖSTERMEDİ BİLDİĞİ YOLDAN GİTTİLER BU ŞEHRE KARŞI SORUMLULUKLARI OLDUĞUNU HİÇ FARKETMEDİLER. BU KADAR GENÇ VE TECRÜBESİZ BİR KADRO DEĞİL 2. LİG 3. LİGİ DAHAİ GÖTÜREMEZDİ. MADEN KIYAK OLACAKTI KİMSEYİ DÜŞÜRMESELERDİ BİR TEK ŞANLIURFA VE KARABÜKÜMÜ İDARE EDEMEDİLER.
Türkiye ne uzar ne kısalır abuk subuk konular la insanımız meşgul olmaya devam eder... Nıgde ye gelince de kısalmaya devam
Sn. Akın Gönen'i kutlarım. Sn. Bakan Mehmet Nuri Ersoy için güzel bir konu önermiş. Fikir güzel. Uygulanabilir. Faydalı. Sanırım Niğde ve çevresi ile bir milyon kişiye fayda sağlar. Bu yazıyı tesadüfen okudum. Ben bu tip şansları "devlet kuşu" olarak tanımlarım. Bu şansı, öneriyi değerlendirmek çok iyi olur... Herkese selam ve saygı sunarım...
Niğde’de Şehre sahip çıkılmalı, kurum yöneticileri her yerde olduğu gibi bu şehirde kalıcı olan Niğdelilere verilmeli. Niğde, profesyonel ve amatör takımlara sahip çıkmanın çözümünü bulmalı. El elin eşeğini türkü çağırarak arar...
18°
açık
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 15 Temmuz 2020
İmsak 03:39
Güneş 05:23
Öğle 12:52
İkindi 16:44
Akşam 20:11
Yatsı 21:48
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 32 66
2. Trabzonspor 32 62
3. Sivasspor 32 57
4. Beşiktaş 32 56
5. Galatasaray 32 52
6. Alanyaspor 32 51
7. Fenerbahçe 32 50
8. Gaziantep FK 32 42
9. Antalyaspor 32 41
10. Göztepe 32 39
11. Kasımpaşa 32 39
12. Gençlerbirliği 32 36
13. Denizlispor 32 35
14. Konyaspor 32 33
15. Malatyaspor 32 32
16. Çaykur Rizespor 32 32
17. Kayserispor 32 32
18. Ankaragücü 32 29
Takımlar O P
1. Hatayspor 33 63
2. Erzurum BB 33 59
3. Adana Demirspor 33 58
4. Akhisar Bld.Spor 33 57
5. Bursaspor 33 56
6. Fatih Karagümrük 33 53
7. Altay 33 51
8. Keçiörengücü 33 47
9. Ümraniye 33 44
10. Giresunspor 33 44
11. Menemen Belediyespor 33 43
12. İstanbulspor 33 40
13. Balıkesirspor 33 38
14. Altınordu 33 36
15. Boluspor 33 30
16. Osmanlıspor 33 27
17. Adanaspor 33 21
18. Eskişehirspor 33 12
Takımlar O P
1. Liverpool 35 93
2. Man City 35 72
3. Chelsea 35 60
4. Leicester City 35 59
5. M. United 34 58
6. Wolverhampton 35 55
7. Sheffield United 35 54
8. Tottenham 35 52
9. Arsenal 35 50
10. Burnley 35 50
11. Everton 35 45
12. Southampton 34 44
13. Newcastle 35 43
14. Crystal Palace 35 42
15. Brighton 35 36
16. West Ham 35 34
17. Watford 35 34
18. Bournemouth 35 31
19. Aston Villa 35 30
20. Norwich City 35 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 35 80
2. Barcelona 36 79
3. Atletico Madrid 36 66
4. Sevilla 36 66
5. Villarreal 36 57
6. Getafe 36 54
7. Real Sociedad 36 54
8. Athletic Bilbao 36 51
9. Valencia 36 50
10. Granada 35 50
11. Osasuna 36 48
12. Levante 36 43
13. Real Betis 36 41
14. Real Valladolid 36 39
15. Eibar 36 39
16. Celta de Vigo 36 36
17. Deportivo Alaves 36 36
18. Leganés 36 32
19. Mallorca 36 32
20. Espanyol 36 24

Gelişmelerden Haberdar Olun

@