11.11.2013, 12:01

Niğde’nin seçimi…

 Niğde neden böyle - 6

Seçimler yaklaşıyor, adaylar pazarda, pazarlıkta… Vaatler projeler açıklanmaya başladı.

Seçim aslında seçileceklerle, seçenlerin  pazarlığıdır.  Bu pazarlığı yüksek tutmak için, kaliteli hizmet almak için, işaret fişeği, tahlil, anekdotlar şeklinde  partizanlık yapmadan, fayda temalı, iyi niyetle seri yazılar yazmayı düşünüyorum.

Bugüne ışık tutmak için eski dönemlerden bazı tespit ve karşılaştırmalar yapmam lazım.

Bugün Niğde – Bor üç şeritli yolu yapılıyor, yol yapımı ağır aksak gidiyor, belli ki planlama ve aşılamayan noktalar var. (Burada okuyun)

Niğde – Bor üç şeritli yolun yılan hikayesi bana, Bor – Zengen arasındaki 4 şeritli yolun 90’lı yıllardaki yapımını akla getirdi. Yapıldığında rahatlıkla uçakların inebileceği söylenen o zaman başka illerde olmayan,  4 şeritli 38 kilometrelik yol yapıldı. O dönemin milletvekili Akın Gönen ile bir görüşmemizde,  bu yolu  anlatmış yolun önemini vurgularken, bir yandan tarım yolu, bir yandan endüstri yolu ve havaalanına giden yol olarak düşündüklerini belirtti. Zaten 1992 yılında o 4 şeritli yol ile birlikte 352 parsellik Bor OSB kurulmuş, Niğde Havaalanı inşaatı başlamıştı. 

Dikkat edin 90 yıllar ve yatırımlar…

1970 li yıllarda yapılan bir diğer 14 kilometrelik 2 şeritli gidiş geliş Niğde-Bor yolu da o zamanın şartlarında bırakın ilçeleri başka illerde yoktu. Dönemin başbakanı Turgut Özal 1984 yılı idi sanırım Bor ilçemize geldiğinde,  eski garaj civarı Ahmet Kuddusi hz. türbesinin önünde durup seçim otobüsünün üzerinde  yaptığı kısa konuşma da, bu şekilde bir yolun başka bir ilçede olmadığından bahsetmiş ve elektrik direkleri ile kendi dönemlerinde aydınlatılmasının sağlandığını söylemişti. Bu sözler ve oradaki  görüntü hala hafızamda.

Bu Yollardan!  havaalanına geçelim…

Dört şeritli Bor-Zengen yolu, Bor Organize Sanayi Bölgesi ve Niğde Havaalanı ve ardından Ecemiş Suyu projesi…

Havaalanı o dönemki vekillerin çabaları ile ödenek ayrılarak yatırım programına alındı. 10 Eylül 1996 tarihinde de inşaatına başlandı. O zaman ne Nevşehir havaalanı gündemde idi, ne de bugün ki Şırnak ve ilçesi Cizre Havaalanları  gündem de idi. Nevşehir Havaalanı peribacalarına zarar verir raporuna rağmen yıllar evvel açıldı. Artık ilçelere açılmaya başladı.  Bugün Niğde Havaalanı yapılmış olsaydı, Niğde ve Bor için çok önemli olan  Bor OSB’deki 352 parsel dolmuş ve hatta Aksaray’a kadar uzanmıştı. Niğde ekonomisi üç-dört kat büyümüştü.

Havaalanını bugün hala bazı iktidar siyasetçileri lüks buluyor.  Kastamonu için lüks olmayan havaalanı Niğde için lüks oluyor. Bugün lokanta açılışı  ile vakit geçiren iktidar siyasetçilerinin, adaylarının  vakti olabilir ama, yatırımcının, işadamının zamanı çok önemlidir. Bizler için önemli değil mi? Bugün itibari ile İstanbul – Şırnak uçak bileti 39 lira… Niğdeli ise  Ankara’ya 35 liraya gidiyor.

 Niğdeli çok mu zengin… Hayır…  Siyasetçi fakiri!…

Yine 1990 Yıllarda dönemin milletvekili Akın Gönen tarafından uygulanabilirlik kazandırılması için  büyük çaba sarf edilen Ecemiş Suyu projesi vardı.

Ecemiş Suyunun yılan hikayesinden önce bilinmesi- örneklendirilmesi gereken birkaç konu var.

Ecemiş Suyu ile birlikte 90’larda zamanın hükümetinin gündeminde KOP projesi ve Kayseri Zamantı Irmağı projesi var.

KOP Projesi uygulamaya çoktan sokuldu, GAP – DAP gibi önemli bölgesel projelerden. KOP için fazla bir şey yazmaya gerek yok. Yapılan çalışmaları zaman zaman sitemizden de takip ediyorsunuz… biliniyor.

Ecemiş Suyu ile birlikte 1990 yıllarda gündemde olan bir başka su projesi vardı oda Kayseri Zamantı Irmağı projesi idi.

Kısaca bu proje hakkında bilgi vermem lazım.

Kayseri Pınarbaşı’ndan doğan Zamantı Irmağı aynı Ecemiş gibi Akdeniz’e akıyordu. Yeşilhisar, Develi, Yahyalı, Pınarbaşı, Tomarza’dan binlerce hektar alanın sulanmasını sağlayacak hatta ırmağın yönü Akdeniz’e değil Kızılırmak’a ulaştırılıp  Karadeniz’e yönlendirilecekti. Sadece sulama değil o bölgenin içme suyu da çözüme kavuşacaktı.  Nitekim bu projeye sahip çıkıldı, aşama aşama gerçekleştirildi.

En son Develi, Yeşilhisar, Sindelhöyük, Gazi, Zile Belediyeleri ile Öksüt, Karacaören, Sarıca ve Tombak köyleri içme suyu çalışması yapım işi 12 Şubat 2013’de ihale edildi ve proje 2014’de tamamlanıyor. Rakamlara boğmak istemiyorum ama büyük tüneller, kanallar, hatlardan oluşan yatırımlar yapıldı. Bu bölgede binlerce hektar alan sulamaya kazandırıldı. Bu bölgenin, üzerine ağıtlar yazılmış  içme suyu sorunu  çözüldü.

Kayseri’de bu oldu da… Sizce Niğde’de Ecemiş Suyu Projesi neden gerçekleştirilemedi?

Yine 90 yıllarda eski milletvekili Akın Gönen döneminde ödenek aktarılarak Ecemiş suyu fizibilite çalışması DSİ’ye yaptırılmış. Ecemiş Suyu hem Niğde’nin hem Bor’un içme suyunu karşılayacak. Projeye göre Niğde kasaba ovaları,  Bor Emen Ovası hatta Altunhisar Ovası sulanabilecekti.  1990’lı yıllarda DSİ tarafından yapılan proje bir çok kuruma gönderilmiş olmasına rağmen bugün hiçbir kurumda yok…

 
Ama Nevşehir’in Ecemiş Suyu projesi var, Kayseri DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından planlaması yapıldı, az kalsın Nevşehir’e gidiyordu. Neyse ki bakanlık tarafından ekonomik bulunmadı.

 Şuanda Ecemiş Suyuna en çok Aksaray sulanıyor. Niğde’ye Ağustos 2013 tarihinde  gelip Ecemiş Suyundan (Akkaya’dan da) bahsedemediğimiz Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu,  ilimizden Aksaray’a geçti.  Aksaray Belediye Başkanlığını  ziyareti sırasında Ecemiş Suyunun Aksaray’a getirilmesi için çok ilginç şeyler söyledi.  

Bakan Eroğlu;“Ecemiş projesi Nevşehir için Kayseri DSİ Bölge Müdürlüğümüz tarafından planlaması yapılmış ama ekonomik görülmedi, rafa kalkmıştı. Ama bu konuda sizler  çok ısrarcı oldunuz. Nevşehir’i çıkaralım, Konya DSİ Bölge Müdürlüğü bir çalışma yapsın. Bizzat bende üzerine düşerim, arkadaşlar da hazırlık yapacak. Sizlerinde ellerinde veriler varsa verin. Ankara’da bunu bir ay zarfında masaya yatıralım bende bunu görecem orada elimizden geleni yapacağız.”dedi. (videosu aşağıda)

Yani Aksaray’ın ısrarlı istemelerine karşı Ecemiş Suyu için halen devam ettiğini bildiğimiz çalışmalar var.
 
İlginçtir, Ecemiş suyu Niğde’de değil ama Aksaray’da seçim malzemesi oldu bile… 
 
AKP’li mevcut Aksaray Belediye Başkanı, Ecemiş Suyu için seçimlerde, mega proje, çılgın Proje, 150 yıllık proje…  gibi kampanya çalışması hazırlığı  yapıyor.

Bunu  fark eden   MHP’li Belediye Başkan adayı da aynen şöyle diyor.”  Buradan ilan ediyorum. Ecemiş suyu sadece seçim malzemesidir. 10 yıldır Ecemiş’te su yoktu da yenimi kaynaktan fışkırdı? Aklınız neredeydi? Bilin ki bu masallarla kimseyi uyutamıyacaksınız? Daha Kırkgöz’deki cazibeli akımla gelebilecek maliyeti düşük kendi suyumuzu dahi alamamış bir iradenin 183 km. uzaktaki başka bir ilin sınırları içindeki suyu Aksaray’a getirmesi sadece hayal ürünüdür”.

Burada bir acayiplik var. Nevşehir’de tartışılıyor. Aksaray’da bakana ısrarcı olunuyor ve gerekli cevap, destek alınıyor. Bizim suyumuz Aksaray’da yerel seçim malzemesi oluyor.

Sahi… Niğde’de yerel seçimlerde Ecemiş Suyu malzemesi neden kullanılmıyor?

2 binli yıllarda başlansa bugün kuyu suyu içmezdik. Bugün Bor’un bağları, tarlaları bu su ile sulanırdı. Bu gün başlansa çocuklarımız 2050’de başlaması muhtemel kuraklığı yaşamazlar-dı.

Burada işte bugün itibari ile Aksaray ve Niğde siyasetçisindeki ufuk farkını görüyoruz.

En önemlisi gücü  görüyoruz…

 
Devam edecek… Sağlıkla kalın…

Aşağıdaki Görüntü Bakan Veysel EROĞLU'nun Aksaray Belediyesi Ziyaretinde yaptığı konuşmadır. ( Sayın Bakan yukarıdaki Ecemiş Suyu konusundan önce Niğde Bor Akkaya'nın temizlenme çalışmasını Aksaray Mamasın Barajı için uygulayacaklarını belirtip  Akkaya'yı örnek! gösteriyor, buda ayrı bir trajedi...)


 
Yorumlar (26)
ahkamzade 6 yıl önce
tam bir komedi, tam bir niğde için tunusol kağıdı kalemine sağlık
zeren 6 yıl önce
iki kere okudum, her paragrafta aynı tespit ve mesajlar var niğde'nin kaybedecek vakti yok.
niğdeye havaalanı ister olmaz aksaray ister olur 6 yıl önce
niğdeye havaalanı açılsa otobüse verdiğim parayı uçağa veririm çünkü uçakla otobüs biletinin arasında hiç fark yok uçak biletiyle otobüs bileti neredeyse aynı fiyat
MURAT157 6 yıl önce
doğru söze ne denir 'siyasetçi fakiri' tespit mükemmel
niğde sevdalısı 6 yıl önce
aksaray bizim gibi ital vekillerle çalışmıyor, kendi içlerinden vekil çıkartıyorlar bizimkiler niğdeyi vekil olduktan sonra tanımaya başlıyor böyle de olunca bu kadar iş çıkıyor bunlardan eminim çoğu köyün yolunu kendileri bilmezler bıraksan kaybolurlar
ampülsüz hareket 6 yıl önce
memleketimizin vekilleri nerde acaba durmak yok uyumaya devam
ital değil öz niğdeli 6 yıl önce
5 yıl milletvekilliği maaşı alıp kıyak emeklilikten yararlanıp bu memlekete çivi çakmayanlara bu dünya dada ahirettede hakkımı helal etmiyorum benimgibi düşünenlerinde sayısıda oldukça fazladır
Hakan Yılmaz 6 yıl önce
erdoğan özegenden başkası yalan.adamın yaptıkları ortada.aksarayla tek başına ancak o mücadele edebilirdi.ama şimdi sadece seyrediyoruz.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner833
11°
açık
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 11 21
2. Fenerbahçe 11 20
3. Trabzonspor 11 19
4. Alanyaspor 11 19
5. Başakşehir 11 19
6. Galatasaray 11 19
7. Malatyaspor 11 18
8. Beşiktaş 11 18
9. Gaziantep FK 11 15
10. Çaykur Rizespor 11 14
11. Göztepe 11 13
12. Konyaspor 11 13
13. Kasımpaşa 11 12
14. Denizlispor 11 11
15. Antalyaspor 11 11
16. Gençlerbirliği 11 10
17. Ankaragücü 11 9
18. Kayserispor 11 7
Takımlar O P
1. Hatayspor 11 21
2. Fatih Karagümrük 11 19
3. Ümraniye 11 18
4. Balıkesirspor 11 18
5. Akhisar Bld.Spor 11 18
6. Erzurum BB 11 18
7. Keçiörengücü 11 18
8. Bursaspor 11 17
9. Menemen Belediyespor 11 17
10. Altay 11 15
11. Adana Demirspor 11 12
12. İstanbulspor 11 12
13. Giresunspor 11 12
14. Boluspor 11 10
15. Osmanlıspor 11 10
16. Adanaspor 11 8
17. Altınordu 11 7
18. Eskişehirspor 11 1
Takımlar O P
1. Liverpool 12 34
2. Leicester City 12 26
3. Chelsea 12 26
4. Man City 12 25
5. Sheffield United 12 17
6. Arsenal 12 17
7. M. United 12 16
8. Wolverhampton 12 16
9. Bournemouth 12 16
10. Burnley 12 15
11. Brighton 12 15
12. Crystal Palace 12 15
13. Newcastle 12 15
14. Tottenham 12 14
15. Everton 12 14
16. West Ham 12 13
17. Aston Villa 12 11
18. Watford 12 8
19. Southampton 12 8
20. Norwich City 12 7
Takımlar O P
1. Barcelona 12 25
2. Real Madrid 12 25
3. Atletico Madrid 13 24
4. Sevilla 13 24
5. Real Sociedad 13 23
6. Athletic Bilbao 13 20
7. Getafe 13 20
8. Granada 13 20
9. Valencia 13 20
10. Osasuna 13 19
11. Villarreal 13 18
12. Levante 13 17
13. Real Valladolid 13 17
14. Deportivo Alaves 13 15
15. Eibar 13 15
16. Mallorca 13 14
17. Real Betis 13 13
18. Celta de Vigo 13 9
19. Espanyol 13 8
20. Leganés 13 6
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@