Niğde'de Eğitimin Y Hali


Selim GÖKEL

Selim GÖKEL

28 Ağustos 2014, 11:09

 Niğde Neden Böyle - 9

Okullar açılmasına  sayılı günler kaldı. Tüm Türkiye’de olduğu gibi bu yıl okul yönetici yani okul müdürleri farklı yöntemle atanıyor. “Atanıyor” kelimesi yanlış “seçiliyor” desek daha uygun. Seçiliyor ama inanın karpuz gibi özenle seçilmiyor. Sadece kabuğunun yeşilliğine! bakılıyor, içi geçmiş mi, ham mı? Hiç önemli değil.
Niğde genelinde 130 okul müdürünün  şuan görevine son verildi.  Okullar Eylül ayında açılıyor, bu süreç Kasım’a kadar uzayacak. Okullar açılırken tam bir kargaşa yaşanacak. Milli Eğitim hep böyle yapar, yaz günleri durur, okullar açılınca okul tamiratlarına başlar.
Yeni Müdür atamaları yöntemi biliniyor, burada izah yazıyı uzatır. Bazı Öğretmen ve Okul Aile Yönetimi puan veriyor. Ama bunların puanı müdür olmak için yeterli  puan değil. Öğretmen ve veliler bir nevi figüran.  Asıl puanları İlçe Milli Eğitim ve Şube Müdürleri veriyor. Yani öğretmenler ve Okul Aile Birliği tam puan verseler de ilk aşamayı geçmek  için gerekli 75 puana yetmiyor.
Geçtiğimiz hafta “ Yönetici Değerlendirme Puanları” açıklandı. Açıklandı diyeceğiz ama MEM sitesinde bir gün dahi durmadan kaldırıldı. Bu konu şüphe uyandırdı, niye ki!
Açıklanıp,  ardından kaldırılma açıklaması dahi yapılmayan listede 75 ve üzeri puan alıp müdürlüğü garantileyen 39 isim mevcut. (Burada, tıklayın isimleri görün)
Niğde’de 130 müdürden 39’una 75 üzeri puan verilip sizi tekrar müdür olarak görmek istiyoruz denildi. Yani 91 müdür yetersiz görüldü ve 75 puanın altında kaldı. Diğer illerin oranına bakınca Niğde’de tam bir kıyım yapılmış.
İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Yetkili Şube Müdürleri diğer puan vereceklerle birlikte  “Değerlendirme Formu”ndaki 120 soru üzerinden puanlama yapmışlar. Formda çok ilginç değerlendirme kriterleri mevcut.  Puanlar verilmiş ve…
130 Müdür adayı içinde 39 tanesi geçer not almış. 91 tanesi ise yetersiz görülmüş.
Buraya kadar bir nevi tespit yaptık…
Bundan sonrası edindiğimiz bilgiye göre!
39 Müdürün büyük bölümü hükümete yakın,  son memurun aleyhine olan zammı onaylayan Memur-Sen konfederasyonuna bağlı Eğitim-Bir Sendikası üyesi. (39 isimden birkaç ismi teyit edemedim o yüzden büyük bölümü ifadesi var)
Değerlendirme kriterlerinin 120 maddesini de okudum.(Burada Tıklayın) Niğde’den tek  100 puan alan Mustafa Eke isimli mükemmel   müdürümüzü tanıma şerefine ermek isterim.
İl Müdür Yardımcısı, İlçe Milli Eğitim Müdürü olup da kendilerine nasıl puan verdiler, onlarında değerlendirme kriterleri formunu görmek isterim.
Hakkında soruşturma açılan, yüz kızartıcı olduğu için haberini yapmakta tereddüt ettiğimiz,  hatta davaları devam ettiği iddia edilen müdürlerimize 80 üzeri nasıl puan verildi merak ediyorum?
Bazı isimleri elemek de Eski Başbakanın anlayışına paralellik! sağlanmış, ama bazı isimlerde  paralellik! sağlanmamış, rapor etmesinler  ha!
Diğer sendikalar ve siyasi partiler  “Kadrolaşma!” diyor. Haklılar… Bu kadar bariz olmamalı araya çeşni katılmalı, renk olmalı, Türkiye ebem kuşağı gibi,  kalite katılmalı, nitelik verilmeli, kıskandırılmalı. Hükümetin sendikasından olmak bariz referans olmamalı. Bu durum eğitimde kaliteyi düşürür. Kutuplaşma yapar sadece eğitimciler arasında değil, velilere kadar hissettirir. Bir yanda yandaşlık, diğer yanda keser-sap çeteleleri tutulur. Bu yöntem devam ederse, gündemde tutularsa,  bu  müdürler halk nezdinde, kafalarda, hatta kendi kafalarında fişlenir.
39 kişi seviniyor, şimdi  okul beğeniyor, makam sevdası insanın fıtratında var. Hayırlı-sı olsun…
Gelelim karneleri zayıf olan, zayıf verilen müdürlere…
Küskünler…
İkinci, üçüncü aşama için fakir! umudu taşıyorlar.
Karnesi kırık müdürlerden pek çoğunu dinledim. Genelleme yapmak haksızlık olur ama büyük bölümüne haksızlık yapıldığı düşüncesindeyim.
Niğde Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Yaşar, Niğde’de yükseköğrenime yerleştirme yüzdesinin yüzde 62,2 olduğuyla övündü…(Burada tıklayın)
Niğde,  bazı  okulların katkısı ile LYS – TEOG’ da Türkiye’de  bu güne kadar ulaşılamayan derecelere yükseldi. Nevşehir, Kayseri, Adana, gibi onlarca ili  geçmişiz.
Türkiye birincileri çıkartmışız… Bu güne kadar ulaşılamayan noktalara gelinmiş…
Bu başarıda,  bu güne kadar, “elim sende oynayan” nöbetleşe üç beş ay şube müdürlüğü veya ilçe müdürlüğü yapanlardan öte,  kırık not verilen 91 müdürün katkısı var.
Lys’de, Teog’da başarılar, projeler… projeler… daha daha projeler,  Toplam Kalite Yönetimi, Yılın Kaliteli Okulu, Beyaz Bayrak, Erasmus,  İSO  Belgesi, Başarı Belgesi, Teşekkür, Takdirname, Spor başarıları, sosyal faaliyetler, bina teçhizatı dilenmesi, yarışmalar, plaket vermeler, zengin veli kovalamaca… vs. bütün bu faaliyetleri yapmanın bu gün itibari ile hiçbir anlamı yokmuş, boşmuş…
Sen istediğin kadar Türkiye birincisi çıkar. Sen istediğin kadar proje hazırla, kalite ödülü al. teşekkür-takdir al, Sen istediğin kadar velinin gözünde, öğretmenin gözünde iyi müdür ol…
Yetmez!...
“Yandaş ol yeter” diyeceğim ama, bunun çıtası da yükseldi… Biline…
Bir şey daha biline… Bu ve önümüzdeki süreçte dik duran eğitimci kazanır… Müdürün seni değiştiremez ama, sen dik duran bir öğrenci yetiştirirsin kazanırsın, kazançlısın.
Önümüzdeki dönemlerde, Niğde’nin mevcut eğitim çıtası düşerse fatura kimlere kesilecek?
İnşallah çıta düşmez, sonuçta bende iki kere veliyim!
****
Eğitim konusu açılmışken birkaç not daha ekleyeyim.
Niğde’nin TEOG okul puanları çok yükseldi. İki Öğretmen Lisesi, Anadolu Lisesine dönüştü. Fen Liselerinin kontenjanlarının bırakın artırılmasını Bor Fen Lisesinin kontenjanı düşürüldü, yazık…
Karadeniz’de bir ilin 5 ayrı Öğretmen Lisesi, Fen Lisesine dönüştürüldü. Batıda büyük bir ilimizin merkezdeki üç Öğretmen Lisesi, Fen Lisesine dönüştürüldü. Bunu fark eden bir milletvekili seçim bölgesi olan ilçenin öğretmen lisesini Fen Lisesi yaptırdı. Onu kıskanan aynı ilin bir başka ilçesinin yerel yöneticileri  Öğretmen Liselerini Fen Lisesine dönüştürdü. Diğer onlarca il de Fen lisesine ve Sosyal Bilimlere dönüştürülenler ona keza…
Edindiğimiz duyumlar ve herkesin dillendirdiği, Milli Eğitim Müdürü, Müdürlüğü demiyorum,  bu konuda hiç girişim yapmadı. Milletvekillerinin haberi bile olmadı. Aksini iddia eden varsa burada yayınlarız. 
Niğde’ye veya bir başka ilçeye, bir  Fen Lisesi daha kazandırmak çok mu zordu. Nüfus oranı, kalite düşer bahaneleri geçin bunları kafanızı kumdan çıkarın, her konuda  diğer  illeri takip edin…
Taklit edin…
Taklit durağan halinize biraz ivme katar. 


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
eğtim 51 - 5 yıl önce
merak ettiğiniz mükemmel müdür sayın mustafa eke çamardı ilçe milli eğitim müdürü olup değerlendirme süreci içinde hem puan veren hemde puan alan aday konumunda olmuştur. siz olsanız kendinize tam puan vermezmisiniz......
Avatar
Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır.. - 5 yıl önce
kutluyorum sizi selim bey..yandaş tv lerin vıcık vıcık proğramlarından sonra mesleki namus,dürüst,objektif gazetecilik üzerine dersler veriyorsunuz..memleketimizin geleceğini şekillendirecek çocuklarımızın eğitimi üzerinde bu kadar partizanca kararlar alınması,eğitim camiasının en önemli aktörlerinden olan okul müdürlerinin sırf eğitim-bir ....(sendika demiyorum..bu tüm dünya emekçilerinin yüzlerce yıllık sendika mücadelesine saygısızlık olur çünkü..) atama ve fişleme bürosuna üye değiller diye kıyıma uğraması bırakın okul müdürü arkadaşları,geleceğimize dinamit koymaktır..bu eğitim bir ... bürosunun marifetiyle yapılan uygulamalar hem çocuklarımızın eğitiminde,(4+4+4 garabetine de bunlar destek olmuştu hatırlayalım) okullardaki iç barışada,vicdanlarımızdaki eşitlik ,adalet,liyakat gibi değerlerin yıpranmasında da çok derin yaralar açmaktadır..bu haberininzi umarım tüm bu oluşumun üyeleri okur ve biraz vicdanları varsa tekrar üyeliklerini gözden geçirirler..
Avatar
VELİ5151 - 5 yıl önce
son zamanlarda bu konu çok rahatsiz edi̇ci̇ hale geldi̇.bu konu gerçekten bi̇r gazeteci̇ tarafindan ele alinmaliydi. yaziyi okurken sanki̇ "yilmaz özdi̇l" okuyorum hi̇ssi̇ne kapildim.bu vesi̇le i̇le "seli̇m gökel beyi̇" kutluyor, "borhaber" e uzun ömürler di̇li̇yorum.
Avatar
vasfi - 5 yıl önce
kimlerin değerlendirme hakkına sahip olup olmadığını bilmeden yazdığınız bazı benzetme ve durumlar bazı insanlara haksızlıktan başka birşey değil.insanları zan altına sokmak çok kötü çok.
Avatar
ömer - 5 yıl önce @vasfi
herkes hak!!! ettiğini yaşar....
Avatar
efendibeyli - 5 yıl önce
yine kıral çıplak yazısı, yine selim gökel kılasiği, tebrik ediyorum, uslubunuz, konuya hakimliğiniz ile bir veli olarak benim okulumdaki müdürleri takip edemedim. tanımıyorum. o kadar sık değişiyor ki, 13 yıldır iktidardalar eğitimi içine ettiler. yazıklar olsun demekten başka birşey gelmiyor
Avatar
mustafa ünser - 5 yıl önce
iyice içine ettiler, eğitimin benim çocuk bor'dan acıgöl mahallesinden çıkıp atebek lisesine gidecek, bu nasıl iş, okuldan nasıl tercih yaptırmışlar, çocuk ne bilsin atabek lisesini yemek parası, yol parası, çocuk ağlıyor, ne yapmam lazım.
Avatar
selim - 5 yıl önce
Guzel yazi olmuş analizler güzel. Sendikalarinda baskanlarinin da bu memlekete eğitim aşina neler kattigini bi haber yapsaniz aslında. Memleketimi kaos haline dönüştüren liyakati ve calismayi sifirlayip amacsiAtamalar yapan ciftlikci sendika baskanlari bu isin vebalini ödemeli .yazik eğitime de eğitimcilere de. Bu memleket bunu haketmiyor. Diyecek söz cokda neyse deyip susalim