25.09.2011, 00:56 2585

Niğde’de 62 STK bir araya gelebilir mi?

Niğde’de 61 sivil toplum kuruluşu Anayasa oylamasından önce bir araya gelmiş ve referandum da Niğdelilerin “ Evet” oyu vermelerini istemişlerdi.


Niğde’de faaliyet halinde olan 61 sivil toplum kuruluşu adına sözcülük görevini üstlenen  Genç Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Ali Erol’du. Niğde Grand Otel’de  “Evet” verilmesinin gerekçelerini altını imza ettikleri bir bildiriyi okuyarak izah etmişti. (Videosu aşağıda)  


Bu  61 sivil toplum kuruluşunu Grand Otel’de bir araya getiren 12 Eylül 2010 referandumun da  “Evet” denilmesi faktörüydü ve istedikleri gibi referandum dan “Evet”  sonucu çıkmıştı.

O zaman  bu basın açıklamasını  borhaber.net  yayınlamış ve ulusal haber ajansları da vermişti. O 61 Sivil Toplum Kuruluşunun tek tek isimlerini aşağıda yazdım.


Bu basın toplantısını şahsen çok önemsemiştim, 61 STK’nın bildirisinin  içeriğine katılmasam da bir araya gelmesi, o zaman,  yani 24 Ağustos 2010 tarihinde   “ Acaba Niğde’de  61 Sivil Toplum Kuruluşu hangi toplumsal konuda, Niğdelinin hangi sorununda yada sevincinde  yine böylesi bir basın açıklaması yapabilir” diye düşünmüştüm… Bu haberi ilerde işlenecek diye arşivime eklemiştim.
****
Mesela PKK’nın artan ve şehirlere kayan terörü konusunda bu 61 sivil toplum kuruluşu bir araya gelebilir  miydi?
Akkaya barajı, çevre sorunu hakkında  fikirleri olabilir miydi?
Niğde’de para için saçını satan kızlardan haberleri var mıdır?  Merak etmişler midir?
Niğde’nin işsizleri için… Yakında yapılacak olan “Niğde Günleri” programı için…
****
Ne toplanabilirler… Ne de, tek tek verilen  kuru birkaç demeç dışında hiçbir şey yapamazlar…
Varlıklarına aykırıdır?
Bu kadar açık!…
****

Bu olayın bir boyutu…
Bir başka boyutu ise bu yazıyı şimdi yazmamı gerektirdi...
Bilindiği üzere,
12 Eylül 2010’da yapılan anayasa referandumunda, AKP ve destekçilerinin  “Evet” propagandalarından birisini de, Türkiye tarihinde ilk kez memurlara toplu sözleşme hakkı verileceği oluşturuyordu.
AKP, anayasaya toplu sözleşme hakkını dahil etmişti; fakat anlaşmazlık olduğu durumlarda, hakem kuruluna başvurulacağını ve kurul kararlarının toplu sözleşme hükmünde olacağını da eklemişti. Şimdi, AKP, “hakem kurulu”nun bağımsız olmasını istemediğini ilan etti. Daha önemlisi "grevsiz" toplu sözleşme hakkının hiçbir anlamı olmadığını, referandum öncesinde “Hayır” oyu vereceğini ilan eden siyasi parti ve başka sendikalar da  en baştan söylemişlerdi.
Bu konuda diğer sendikalarla beraber tartışmalar devam ediyor. Özeti referandum da kamu çalışanına verilen sözler şimdiden kısmen rafa kalktı.
Bunları yazmama sebep “Evet” verilmesinin en ateşli  temsilcisi Memur-Sen temsilcisinin  serzenişlerini internette okudum. İlginç geldi bana, Hakem kurulunun hükümet temsilcilerinden oluşmamasını isteyen sendika, “Madem böyle olacaktı biz niye referanduma evet dedik” dediler!.
Memur-Sen Konfederasyonu’nun bir çok iş kolu da bu Niğde’deki  61 STK’nın içindeydi.  24 Ağustos 2010 tarihinde 61 STK adına  Ali Erol okuduğu basın açıklamasının   “Çalışma hayatıyla ilgili iyileştirmeler” başlığında “… kamu çalışanları yeni düzenlemeyle toplu sözleşme imkânına kavuşuyor….,

Yine “Özel hayatın gizliliği” başlığı ile 20. Maddeye eklenen fırkaya atıfta bulunuyor…, ama referandum dan sonra kişisel hayatlar  ayaklar altına düştü

Bir başka başlıkta,  ihtilalcilere ve ihtilal dönemi anayasasına atıfta bulunuluyor. Ama Bor İlçesinde bir okulun adı hala Kenan Evren…
Bu konuları vicdanlarına havale ediyorum. Referandum uyum yasalarının kimisi hızla çıktı, kimi oyalanıyor, kimisi de sanırım değişerek çıkacak yada hiç çıkmayacak.
Toplu sözleşme kısmı zaten sendikaların konusu, tartışıyorlar benim asıl takıldığım, ve merak ettiğim konu;
Niğde’de 62! Sivil Toplum kuruluşu nasıl bir araya gelebilir… Hangi konuda gelebilir… Hangi alanda ortak bir bildiri yayınlayabilirler…

Böyle bir irade-idare den yoksunlar…
Türkiye'de terörün devam etmesi, bir 61 ile diğer 61'in bir araya gelememesindendir. Vebali onlara aittir...
Bu kadar açık!...

NİĞDE SİVİL TOPLUM PLATFORMU ADIYLA "EVET" için Grand Otel'de bulunan, imza atan  kuruluşlar.
1- Genç Sanayici ve İşadamları Derneği
2- Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği
3- Ufuk Memurlar Derneği
4- Umut Eğitim Kültür Derneği
5- Niğde Başarı Çalışanlar Derneği
6- Ulukışla Eğitim Kültür Derneği
7- Niğde Ümit Eğitim Derneği
8- İffet Hanımlar Derneği
9- Çamardı Aladağlılar Derneği
10-Hilal Hanımlar Derneği
11-Niğde Köyleri Dayanışma Kültür Derneği
12-Melendiz Eğitim Kültür Derneği
13-Aydın Teknik Elemanlar Derneği
14-Burç Sağlık Çalışanları Derneği
15-Sungurbey Spor Derneği
16- Yol – İş Sendikası
17-Ulukışla Altay Köyü Güzelleştirme Kazak Kültürünü Tanıtma ve yaşatma derneği
18-Niğde Yıldıztepe Eğitim Gönüllüleri Derneği 
19-Dündarlı Sosyal Yardımlaşma Eğitim ve Kültür Derneği
20-Gösterli Köyü Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği
21-Bor Sevgi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
22-Server Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
23-Niğde Çağrı İlim Kültür Çevre ve Ahlak Derneği
24-Melendizliler Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
25-Çavdarlı Sosyal Yardımlaşma ve Eğitim Kültür Derneği
26-Niğde Kuddusi Hazretleri Tanıtma ve dayanışma Derneği
27-Zümrüt Kültür Eğitim ve Sosyal Yardımlaşma Derneği
28-Gülistan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
29-Karatlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
33-Niğde Selçuk Kültür Eğitim ve Sosyal Yardımlaşma Derneği
31-Niğde Efendibey Kültür Eğitim ve Sosyal Yardımlaşma Derneği
32-Melendiz Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Eğitim Derneği
33-Niğde Yardımeli Kültür Eğitim Sosyal Yardımlaşma ve Danışma Derneği
34-Niğde Her Türlü Kaza Mağdurları Derneği
35-Memur – Sen Konfederasyonu
36-Eğitim – Bir- Sen
37-Sağlık – Sen
38-Diyanet – Sen
39-Bem – Bir – Sen
40-Taç Bir – Sen
41-Büro – Memur – Sen
42-Enerji – Bir – Sen
43-Birlik – Haber – Sen
44- Bayındır – Memur – Sen
45-Ulaştırma – Memur – Sen
46-Kültür Memur – Sen
47-Emekli – Bir – Sen
48-Hak – İş Konfederasyonu
49-Öz İplik – İş 
50-Hizmet- İş
51-Öz Orman - İş
52-Anadolu Gençlik Derneği
53-Niğde İnsan Hakları Koruma Derneği
54-Verem Savaş Derneği
55-Kitreliler Yarımlaşma Derneği
56-Melendizliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
57-Zengen Kasabası Yardımlaşma Derneği
58-Koyunlu Kasabası Kültür Eğitim ve Yardımlaşma Derneği
59-Niğde Dünya Spor Kulübü
60- Şuurlu Öğretmenler Derneği
61-Sazlıcalılar Yardımlaşma Kalkınma ve Dayanışma Derneği

Konu ile ilgili haber video için Tıklayın...


Sağlıkla Kalın...

Yorumlar (8)
K 9 yıl önce
Kaleminize sağlık Selim bey, yüreğinize sağlık. Maalesef ülkesini seven ve düşünen, bu yüzden referandumda "HAYIR" diyenler yine haklı çıktı. Ama anlayan kim?
Ali Tuna 9 yıl önce
Bunlar Tamamen SARI STK'lar yalnız bu derneklerin isimlerini verdiğiniz iyi oldu. Meğer bazı dernek yöteticilerini yanlış değerlendiriyormuşuz.
egitimci 9 yıl önce
Selim bey teşekkürler... Aslında bu sendikalara yada derneklere bu işi yaptıranlara ve en önemlisi bunları şuan bir terör kınamasında gösterilmemesini kimler sağlıyor. ona bakmak lazım, bunlar özgür değil, ve biatçı yıkılıcak elbet bu düzen.
aytekintükenmez 9 yıl önce
sayın selim bey niğdenin kanayan bir yarasına dikkat çektiğiniz için sizi kutluyorum niğde de stk bir araya gelemez gelsede kendi kişisel çıkarları için gelirler çünkü her kuruluştaki kişiler genelde aynı kişiler ve kendi menfaatlerini niğde menfaatlerinden üstüntutan şahıslarlarla dolu insan yığınları .Bulundukları makamları yıllarca ceket ilikleme makamı olarak kullandılar gelen ağam giden paşam.....niğde den biiihaber bana dokunmayan bin yaşasın ...arada geçinip gittiler olan niğdeye ve niğdeliye oldu.. sanayi yok ..niğde bölünmüş küçülmüş..kimene ama adamlar zenginleşmiş...büyümüş...işte gelen ağam giden paşam cekedi ilikle iyi geçin ...
Ömer Fethi Gürer 9 yıl önce
Selim Bey, yazınızı ilgi ile okudum.Öncelikle takipçiliğinizi içtenlikler kutlarım. Dünde söylenenleri çabuk unutan bir toplumuz ama sizin gibi gençlerin bu konularda belgeli sunuları en azından düşündürücü olacaktır. Gazetecilik belge ile bilgi ile buluştuğunda özü ve özelliği açığa çıkıyor. Kutluyorum.Akkaya konusunda da benzer takipçiliğinizi devam ettirmeniz de o sorunun da gündemde kalmasına vesile olacaktır.
eğitimci+ 9 yıl önce
Sayın Gökel bey, böylesi bir yazı için teşekkür ediyoruz. Ayrıca eski yazılarınızı da okudum, özellikle yerel siyaset ile ilgili olanları okudum, sezgilerinizin ne kadar kuvvetli olduğunu fark ettik. Niğde'de böylesi yazıların çoğalması dileğiyle sizleri kutlarım. Yukarıda 61 sendika ve dernek kölelik düzeninin köle üyeleridir, tek başına bağımsız olarak hareket kabiliyetleri yoktur, sadece kendilerine dayatılanları biat kültürü ile kabul ederler, saygılar.
GAZİ KARABULUT 9 yıl önce
SEVGİLİ KARDEŞİM YAZINI DİKKATLE OKUDUM
ALLAH RAZI OLSUN
AMA BÜTÜN YÜREĞİMİ ORTAYA KOYARAK VE HİÇBİR SİYASİ KAYGI TAŞIMADAN SÖYLÜYORUM Kİ
NİĞDE NİN HER SORUNU İÇİN BİR ARAYA GELMEYE HAZIRIM
GEREK TÜRK OCAKLARI OLARAK GEREKSE ŞU AN GENEL BAŞKAN YARDIMCILIĞINI YAPTIĞIM VE TÜRKİYENİN HER YERİNDE TEŞKİLATI OLAN EĞİTİM 2023 DERNEĞİ OLARAK BÜYÜK NİĞDE İÇİN ELELE VERMEYE HAZIRIM
BÖYLE BİR KONUYU GÜNDEME GETİRDİĞİN İÇİN TEŞEKKÜRLER
NİYET HAYIR İSE AKİBETİ DE HAYIR OLUR
mithat ersöz 9 yıl önce
yahu kardeşim milletin keyfini niye kaçırırsın bir şehrin gelişmişliğinin göstergesi stk ve basınında gizlidir şimdi bazıları depreşecek iğrençleşecekler evet 24 vatan kuzusu toprağa düşmüşken geziler düzenleyen stk larıylamı niğde gelişecek şehitlerin ağıdını birkaç ülkücü stk mı yakacak nerdesiniz siz bu vatanın ekmeğini yiyip suyunu içmiyormusunuz sahi siz böylemi niğdelinin dertlerine çare olacaksınız KINIYORUM.BASINIMIZIN BAZI GÜZİDE KISMINI AYIRIRSAK HEPSİ GÖBEKTEN MALUM CENAHA BAĞLI kızmayın ne olur doğru uzaydada doğrudur.yalan diyen beri gelsin.
Son Yorumlar
Fen lisesi ve yabancı dil birinciliği??? Fen lisesinde yabancı dil bölümü var mı? Varsa tebrikler ama yabancı dil bölümü yoksa ve öğrencimiz kendi gayreti ile bunu basarmissa okulun bı düşünmesi lazım neden fen ya da matematik alanında derecem yok diye???
Nerde satılıyor alsak
Satan arkadaşların telefon adres bilgileri var mı?
niğde tıbbın gerek üniversiteyle, gerek sivil toplum kuruluşlarıyla,gerekse de yerel ve ulusal medyada çok iyi tanıtılılması lazım. eksikleri varsa milletvekillerinin bunların giderilmesi için çalışmaları lazım. öğrencilerin gönül rahatlığıyla tercih edilebilir hale gelmesi lazım..
Kokuyor kocam kokuyor
31°
açık
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 06 Ağustos 2020
İmsak 04:07
Güneş 05:42
Öğle 12:52
İkindi 16:41
Akşam 19:53
Yatsı 21:20
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 34 69
2. Trabzonspor 34 65
3. Beşiktaş 34 62
4. Sivasspor 34 60
5. Alanyaspor 34 57
6. Galatasaray 34 56
7. Fenerbahçe 34 53
8. Gaziantep FK 34 46
9. Antalyaspor 34 45
10. Kasımpaşa 34 43
11. Göztepe 34 42
12. Gençlerbirliği 34 36
13. Konyaspor 34 36
14. Denizlispor 34 35
15. Çaykur Rizespor 34 35
16. Malatyaspor 34 32
17. Kayserispor 34 32
18. Ankaragücü 34 32
Takımlar O P
1. Hatayspor 34 66
2. Erzurum BB 34 62
3. Adana Demirspor 34 61
4. Akhisar Bld.Spor 34 57
5. Fatih Karagümrük 34 56
6. Bursaspor 34 56
7. Altay 34 54
8. Keçiörengücü 34 50
9. Menemen Belediyespor 34 44
10. Giresunspor 34 44
11. Ümraniye 34 44
12. İstanbulspor 34 40
13. Balıkesirspor 34 38
14. Altınordu 34 37
15. Boluspor 34 33
16. Osmanlıspor 34 30
17. Adanaspor 34 21
18. Eskişehirspor 34 12
Takımlar O P
1. Liverpool 38 99
2. Man City 38 81
3. M. United 38 66
4. Chelsea 38 66
5. Leicester City 38 62
6. Tottenham 38 59
7. Wolverhampton 38 59
8. Arsenal 38 56
9. Sheffield United 38 54
10. Burnley 38 54
11. Southampton 38 52
12. Everton 38 49
13. Newcastle 38 44
14. Crystal Palace 38 43
15. Brighton 38 41
16. West Ham 38 39
17. Aston Villa 38 35
18. Bournemouth 38 34
19. Watford 38 34
20. Norwich City 38 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 87
2. Barcelona 38 82
3. Atletico Madrid 38 70
4. Sevilla 38 70
5. Villarreal 38 60
6. Real Sociedad 38 56
7. Granada 38 56
8. Getafe 38 54
9. Valencia 38 53
10. Osasuna 38 52
11. Athletic Bilbao 38 51
12. Levante 38 49
13. Real Valladolid 38 42
14. Eibar 38 42
15. Real Betis 38 41
16. Deportivo Alaves 38 39
17. Celta de Vigo 38 37
18. Leganés 38 36
19. Mallorca 38 33
20. Espanyol 38 25

Gelişmelerden Haberdar Olun

@