28.06.2016, 03:14

Niğde'deki Kokunun Kaynağı ve Çözümü

Akkaya’dan akan su ile yıllar önce , ilkokulda abdest alır, balık avlardık, yalın ayakla bahçe sular, Akkaya’dan gelen suyun içinde çimerdik.  Babamdan böyle bir su teslim aldım. Ama çocuklarıma ne yazık ki  b.klu su teslim ediyorum.

Akkaya ile ilgili son birkaç yılda Ankara’da bakanlarla görüştük, zamanın Cumhurbaşkanına benim hazırladığım dosya sunuldu.  Platform kurduk, Niğde’ye gelen bakanlara bu durumu ilettik. Sorunu, Bakanlara, Valilere, Milletvekilleri ve Belediye başkanlarına ilettik. Yazılarımız ile bu konunun baskısını oluşturduk.  Sitemizin arşivinde yüzlerce bu konuda makale ve haber –yorum var.

Barajın etrafını ve suyun gittiği yönleri  bizzat 10 kez dolaşmışımdır. Niğde Belediyesinin arıtmasını,  OSB’nin arıtmasını, Üniversite’nin arıtmasını  inşaat ve sonrasında da tebdili kimlik ile  bir çok kez gezmiş çalışanlarını çaktırmadan sorgulamış  incelemişimdir. Ulusal çevre dernekleri ile irtibat ve dergilerine abone olmaya kadar işin takibindeydim.  Seçimlerde muhalefeti kışkırttım, Akkaya kısmen kullanıldı.

O zamanlar DSİ baraj üzerinde bir platform ile çalışma yapmış ve yarıda bırakmıştı… Ki haberini de  yaptık 800 bin liralık  faturasını da Bor Belediyesine yani kokuyu yaşayan  Borlulara fatura etti.  

Bugün itibarı ile; Akkaya Barajı Çevre Kirliliği konusunda  bir arpa boyu yol alınmadı. Bugün barajda öbek öbek Niğde Belediyesi’nin lağımı var. Kıyıya vurmuş b.k var.  Yine bugün saptırma var, durumdan vazife çıkarma var. Dün ve bugün yaşanan koku Akkaya gibi yılan hikayesine dönen Kızılca Deresinin ıslahı için çözüm oyunları kokuyor.  

Neden bu kadar süründü… Çözülemedi?

Bor İlçesinde yoğun olarak kokunun hissedildiği zamanlarda Bor İlçesinde bir esnaf abimiz aynen şöyle demişti. “ Akkaya ile ilgili haber ve çabalarını takip ediyorum tebrik ediyorum” dedi. Bende “Siz bu konuda ne yaptınız? Dün gördüm.  Niğde Milletvekili Sayın Alpaslan Kavaklıoğlu sizin dükkanınızı ziyaret etti. Bu konuda tepkinizi belirttiniz mi?” şeklindeki soruma ise yutkundu. O günden sonra bu işin sadece Borhaber.net ile  olmayacağını halkın da istemesinin gerekliliğini anladım.  

Akkaya konusunda kitap yazabilirim ama bugün için bazı konuları bilmekte fayda var.

Niğde Belediyesi birincil sorumlu ve Başkanın tavrı “ İl ilin eşeğini türkü çağırarak arar” şeklinde. Taa…  seçildiğinden beri  Akkaya’ya tavrı budur.  Olayı Niğde’nin değil, Bor’un sorunu olarak görüyor.  Bunu bilinçli yapıyor. Akkaya Bor sınırları içinde olsaydı çoktan çözülmüştü. 

Niğde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü elinde büyük yetkiler olmasına rağmen, hiçbir yaptırım uygulayamadı.  Bunda mevcut müdürün etkisi büyük.  Bu il müdürü ve müdürlüğü   hakkında  çok ilginç veriler ulaşıyor.  Müdür bey enerjisini çevre konularına harcama yerine, personeli ile gereksiz uğraşmaya,  egosuna ve ak sarayına   harcıyor. Bu kuruma müdahale şart, yoksa ulusal konular açılacak başınıza!  haberiniz olsun. Müdürü değil çalışanları dinleyin…

Niğde Üniversitesi Akkaya’ya gelen flamingolar hariç hiçbir çalışma yapmıyor.   Geçmişte ele geçirdiğimiz rapor hariç hiçbir araştırma da  yok. O raporda da  “Bor tarım alanlarında yetişen ürünlerin ağır metal içerdiği” yazar. Bugün Üniversite değil sanki bir lise gibi davranıyor. Öğrenciler b.k kokusu içinde yaşıyorlar. Öğrencide, öğretmen de Haliç’te yaşayan simonlar! gibi kokuyu kanıksamışlar. Rektör bey, “Öğrenciler çok sıcakta dahi pencerelerini açamıyor” diye zamanın Bakan’ına söylenirken. Ayrı bir zamanda, Benim  öğrencileri ve öğrenci konseylerini bu konuda harekete geçirelim teklifime “ Öğrencilerin anneleri babaları  bize emanet etti, bu tür faaliyetlerde olamazlar” diye söyleyen de kendisi. Ama son aylarda çok farklı  konularda  kendi “A” takımının kız öğrencilerle faaliyetlerini!  de görmezden geliyor. Akkaya'dan çok Niğde Üniversitesi kokuyor... Takipçisi olacağız.

Sağlık Kurumları da gıkını çıkarmıyor. İl Halk Sağlığı   “Dünya İnme Günü” kutlaması- açıklamaları hariç toplum sağlığı ile ilgili bir açıklaması yok.

En son İl Koordinasyon Toplantısında ortaya çıktı. Arıtma Tesisi ile ilgili önceki Vali’nin kurum amirlerine çıkışması. Tam bir komediydi.  Arıtma Tesisi konusunda “kimin eli kimin cebinde belli değildi”. Arıtma Tesisi için gelen ve konu üzerinde çalışan,  bakanlık yetkilileri de planlanan tesisin yeterli olmadığını devletin parasının boşa gideceğini gayri resmi şekilde sitemize ulaştırdılar.

Bir başka komedi de; Milletvekili Erdoğan Özegen’in yanında Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile birlikte önlemli bir projeyi Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan’la paylaştığı şeklindeki açıklaması idi. Yanında Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu olduğu için anladığımız  kadarı ile bu önemli konu,  ya Karanlıkdere Köyünün Göleti,  yada, Akkaya olmalı… Ama Sayın Özegen’e tavsiyemiz bunun sonucunda  cek caklı kasaba politikacısı gibi bir açıklama yapmasın… Niğdeli doydu. Yemezler artık.

Zaten bu görüşmeden de anlaşılacağı gibi… Niğde İl Özel İdaresi veya 6 şehre hitap eden KOP bütçesini aşan,  Niğde için yapılacak her hangi bir yatırım Cumhurbaşkanının izni hariç gerçekleşmez. Peki milletvekillerini neden seçersiniz?

OSB günah keçisi değiliz diyor ama,  Niğde-Bor yolu üzerinde kampüs kapısı karşısından geçerken araç içine kadar gelen pis koku kimin arıtma tesisinden geliyor.

Niğde’de 400’e yakın Dernek var, hiç erinmedim tek tek tüzüklerine baktım.  30 tanesinin tüzüğünde  çevre ve çevre sorunlarından bahseder. Ama 400 derneğin çalışması bir kermes! çalışması etmez.

İktidar Partisi İl-İlçe danışma toplantısı yapar. Bir Allah’ın kulu bu Akkaya ne olacak diye sormaz…  soramaz.

Vatandaş arada sırada çarşıda pazarda,  vekille, başkanla müşerref olur. Ama bu çevre sorunu dile getirmez.

Soru  sormak tespit yapmak tamam da… Artık eylem zamanı diyen muhalefet milletvekili veya il başkanları da yok.  Mesela, yarın Niğde Kent Meydanında stant açıp halka ameliyat maskesi dağıtılabilir.

Akkaya’dan akan suyla pırasa yıkanır, maydanoz yıkanır elma sulanır. Belediye Zabıtası seyreder…   Bu ürünleri tahlile gönderip el altından ağır metal içeren  sonuçları basın ile paylaşan bir belediye de yok.

Akkaya’nın ağır metal içeren suyunun kaynaklara karıştığının tespiti için irade gösterecek bir sağlık kurumu da  yok.

Niğde yerel basını,  Akkaya’nın çevre kirliliği haberinden çok, Akkaya’da canlı yaşamaz ama flamingo kuşlarının hafta da bir haberini yapar.  

Bu ilin idealist, korkusuz avukatı, hukukçusu da yok. Hepsi gelecek pazarlığı peşinde. 

Böyle bir sorunu Aksaraylı  yaşasaydı bu geçen zaman içinde iki ayrı kere bu sorunu çözmüştü.

Akkaya nasıl çözülür?

Önce elde veri için araştırma ve raporlarlar tanzim edilir. Paylaşılır…

Ardından aktif bir kaç eylem…

Bir başka seçenek; toplu hastalıklar, toplu ölümler.

Diğer Akkayaları da çözmek için bir başka önemli seçenek de; Niğde’nin mevcut siyasi iradesi ve etrafındaki rantçı, ticaretçi şebeke alaşağı edilir. Karşılarına, yerine yeni siyasi ve fikir oluşumu getirilir.

Bu seçenek daha kolay ve gerçeğe en yakını. Bunun çalışmalarıda Niğde’de yapılıyor.

Sağlıkla Kalın…

 
Yorumlar (32)
TEŞEKKÜRLER 3 yıl önce
tespitleriniz ve uğraşlarınız için size çok teşekkür ederim. Buralarda dedikodu yapılır, yersiz eleştiri yapılır, dedikodusu yapılan ve sevilmeyen insanın yüzüne şak şakcılık yapılması da iyi bilinir, idareci ve siyasetçi liyakata göre değil de kendisine yakınlığına göre desteklenir, kendi kabuğunda yaşamayı sever, 1-2 kişi çıkar iş yapmak için onlarda bir anda yok edilir, bu son yaşanlar ve niğdenin geri kalmasının tek sebebi niğde halkının kendisidir.
Selim Göksel tebrik.Birilerini birileri gibi övmüyor işini hakkıyla yapıyorsun.Sana saygı duyuyoruz.Teksin 3 yıl önce
Gercekten beğendim yazıyı. Borlularin arkalarindan eleştirip eleştirip sitkiyi ,kavaklioglunu görünce 32 diş gülmelerini de yazmış uslubunca. Memleketin cahili de okumuşu da hem korkak hem baş sallamaci demek istemiş. Beceriksiz olduğumuzu yüzümüze çarpmış. Haaa. Yok gardasim biz değiliz öyle diyen varsa "Kaya gibi bi Akkaya var ,selam söylüyor" demiş.
Atilla YILDIZ 3 yıl önce
Bor'lu kendi sorunlarına önem vermeyenlere oy vermeyi siyasetin gereği zannederse daha çok BOK KOKUSU KOKLAR...
Gazetecilik budur 3 yıl önce
Sevgili Selim Gökel; eline sağlık, kedinin pisliğini örttüğü gibi , herkes de pisliğini örtme derdinde.Koku metan gazıdır, kaynağı akkayadır. tek sorumlusu da 300-400 milyarlık konutlarda oturup ta bu kokuyu soluyan haliçte yaşayan simonlar yani Niğde'lilerdir.
HÜLYA 3 yıl önce
ACELE AKKAYANIN TEMİZLENMESİ GEREKİR. DERENİN ISLAHI AMASA KADAR OLMASI GEREKİR. KIZILCA DERESİ ÇOK KİRLİ. TEMİZLENİR FAKAT PİS AKINTI TEKRAR PİSLETİR. BELİRLİ YERLERE ARITMA YAPILARAK TEMİZ SU AKINTISI SAĞLANIR. BAZI İLLERDE ÇOK GÜZEL DERE PROJESİ YAPILMIŞ. PIRIL PIRIL ETRAFI MESİRE ALANLARI, BİSİKLET YOLLARI, DİNLENME YERLERİ, SU İÇİNDE ÖRDEKLER YÜZÜYOR.
tuncer 3 yıl önce
eline sağlık bütün ilgililere sıra dayağı çekmişsin sanki
NİĞDE ÇEVRE EĞİTİM KÜLTÜR DERNEĞİ 3 yıl önce
(BORHABER.NET'İN YANITI AŞAĞIDA)

Sayın Göksel
Yazınızdaki tespitlere katılıyorum ve çok yerinde. Fakat dernekler le ilgili bölümü ne katılamıyorum. Niğde nin ana konusu çevre olan ilk ve tek Çevre Derneği Niğde Çevre Eğitim Kültür Derneğidir. Akkaya için çok çalışmamız oldu yerel basına gönderdiğimiz basın bildirileri yayınlanmadı, basın açıklamamıza davet etmemize rağmen bir basın mensubu gelmedi. sadece bu yüzden Aylık bülten çıkardık . ilk çalışmamız akkaya oldu. "Bor biberi sağlıklı mı?" yazımıza kokudan muzdarip bor pazarı esnafı tepki gösterdi. "Bor haber net ile bu işin olmayacağı haqlkın tepkisininde olamsı gerektiği tespitinız yeride dir. Belediye önünde kasilen ağaçlarla ilgili açıklamamızda ne bor haber net nede diğer basın yoktu halka geriden bakarak haklılar diyor fakat işin öznesi olmaktan kaçınıyor. Halk istemezse olmaz . konu ile ilgili çalışmalarımızı Facebook sayfamızda bulabilirsiniz. Bu konudaki gayretlerinizi destekliyor birlikte güç olacağımızı düşünüyoruz. selamlar.
(BAKINIZ BİZE GÖNDERİLENLERİ YAYINLIYORUZ)
http://www.borhaber.net/guncel/nigde-sahipsiz-degildir-h9916.

hhttp://www.borhaber.net/siyaset/surgun-cezasini-kiniyoruz-h6806.htmltml
ismail çetin 3 yıl önce
sitenizi devamlı takip edenlerdenim siz ve rahmetli kardeşimiz turan uçan. akaya konusunu defalarca dile getirdiniz fakat bir adım öteye gidilmedi zandedersem vekil neden seçilir diyorsunuz bende vatandaş olarak soruyorum vekil niçin seçiliyor
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner833
10°
parçalı bulutlu
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 7 14
2. Galatasaray 8 13
3. Sivasspor 8 12
4. Trabzonspor 7 12
5. Konyaspor 7 12
6. Fenerbahçe 7 11
7. Başakşehir 7 11
8. Antalyaspor 7 11
9. Gaziantep FK 7 11
10. Malatyaspor 7 10
11. Göztepe 7 9
12. Beşiktaş 7 8
13. Denizlispor 7 8
14. Çaykur Rizespor 7 8
15. Ankaragücü 7 8
16. Kasımpaşa 7 7
17. Gençlerbirliği 7 3
18. Kayserispor 7 3
Takımlar O P
1. Akhisar Bld.Spor 8 16
2. Ümraniye 7 14
3. Hatayspor 7 14
4. Balıkesirspor 7 13
5. Fatih Karagümrük 7 12
6. Altay 7 12
7. Bursaspor 7 12
8. Keçiörengücü 7 11
9. Adana Demirspor 7 10
10. İstanbulspor 7 10
11. Erzurum BB 7 10
12. Osmanlıspor 7 10
13. Menemen Belediyespor 7 7
14. Adanaspor 7 6
15. Altınordu 7 5
16. Giresunspor 7 5
17. Boluspor 7 2
18. Eskişehirspor 8 -2
Takımlar O P
1. Liverpool 8 24
2. Man City 8 16
3. Arsenal 8 15
4. Leicester City 8 14
5. Chelsea 8 14
6. Crystal Palace 8 14
7. Burnley 8 12
8. West Ham 8 12
9. Tottenham 8 11
10. Bournemouth 8 11
11. Wolverhampton 8 10
12. M. United 8 9
13. Sheffield United 8 9
14. Brighton 8 9
15. Aston Villa 8 8
16. Newcastle 8 8
17. Southampton 8 7
18. Everton 8 7
19. Norwich City 8 6
20. Watford 8 3
Takımlar O P
1. Real Madrid 8 18
2. Granada 9 17
3. Barcelona 8 16
4. Atletico Madrid 8 15
5. Real Sociedad 8 13
6. Sevilla 8 13
7. Athletic Bilbao 8 12
8. Valencia 8 12
9. Villarreal 8 11
10. Levante 8 11
11. Osasuna 9 11
12. Getafe 8 10
13. Real Valladolid 8 10
14. Eibar 8 9
15. Celta de Vigo 8 9
16. Real Betis 8 9
17. Deportivo Alaves 8 8
18. Mallorca 8 7
19. Espanyol 8 5
20. Leganés 8 2
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@