Neredesiniz?


Gazi KARABULUT

Gazi KARABULUT

28 Haziran 2015, 16:39

 Doğu Türkistan’da bir insanlık dramı yaşanmaktadır. Ancak insanlık, bu zulmü bilmiyormuş gibi davranmakta, görmezden gelmekte ve duymamaktadır.

Yakın tarihin her sayfasında, Çin emperyalizmine maruz kalan bu toprakların insanı artık bir soykırıma tabi tutulmaktadır.

1933 ve 1944 yıllarında iki defa bağımsızlığını kazanan ancak kızıl Çin orduları tarafından kanlı bir şekilde katliama maruz bırakılan Doğu Türkistan toprakları, 1949 yılından beri Komünist Çin Halk Kurtuluş Ordusu baskını ile esaret altında tutulmaktadır.

Çin Devletinin bu zalimliğinin altında yatan temel bir sebep vardır. Prof. Dr. Ümit Özdağ’ın da ifade ettiği gibi “ Pekin’in, 21.Yüzyılda Büyük Türkistan stratejisi vardır. Büyük Türkistan, Doğu, Batı ve Güney Türkistan’dan (Afganistan) oluşmaktadır. Çin halen işgal altında tuttuğu ve Yeni Sömürge Çince Sinkiang adını verdiği Doğu Türkistan’ı tamamen Çinlileştirme projesini uygulamaktadır. Doğu Türkistan’da Uygur Türkleri % 15’in altına düştükleri zaman tehdit olmaktan çıkacaklardır. Bunu Çin’in Batı Türkistan’da hegemon güç olma adımı izleyecektir. Büyük Çin nüfusunun oluşturduğu demografik tehdidin ilk adımları Kazakistan ve Kırgızistan’da hissedilmeye başlanmıştır.”

Dünya, özellikle de Türk- İslam alemi bu tehdidin farkında olmalıdır. Stratejik gerekçeler kadar yaşanan insanlık suçunun bir an önce durdurulması gerekmektedir.
Türk olmanın potansiyel suçlu şeklinde nitelendirildiği bölgede, her gün yeni bir insani dram yaşanmaktadır.

Daha yedi yaşını doldurmamış çocukların sokak ortasında tekmelenmesi, sopalarla dövülmesi, vücutlarında sigara söndürülmesi nasıl görmezden gelinebilir?

Üniversite öğrencilerinin Çinli kolluk kuvvetleri veya onların destekçileri tarafından akıl almaz işkencelerden geçirildikten sonra kafalarının taşla ezilerek katledilmesine Dünya nasıl seyirci kalabilmektedir?

Türk olduğunu ifade eden hamile kadınların karınları deşilerek yavrularının çıkarılmasına İnsan Hakları savunucuları neden ses çıkarmamaktadır?

Zindanlardaki Müslüman Türk kadınlarına önce aklın almayacağı çirkeflikleri yapan sonra da tecavüz eden insan azmanlarına kadın hakları dernekleri neden isyan etmemektedir.İnancından ve milliyetinden dolayı bin bir çeşit Çin işkencesine tabi tutulan Doğu Türkistan halkının haline karşı Dünya kamuoyunun sessizliği belki bizleri çok yaralamayabilir. Ama İslam aleminin ve Türk Dünyasının hele hele de Türkiye’nin duyarsızlığını nasıl izah edeceğiz?

Bu mesele sadece belli bir zümrenin derdi midir ki başkaca bir haykırış duyulmaz?

Hadi önceliği, meydanlarda din kardeşliğinden dem vuran, timsah gözyaşları döken bazı erk sahiplerini ve besledikleri medyalarını anladık da başkaca hiç mi duyarlı hüküm sahipleri ve basın kalmadı bu ülkede ki hem soydaşı hem de dindaşı olan Doğu Türkistan için bir tek milliyetçiler feryat etmektedir?

Ey insanlık sağır mı oldun?

Ey İslam alemi kör müsün?

Ey Türk Dünyası görmüyor musun?

Ve Türkiye!

Ya sen neredesin?

Doğu Türkistan’da yaşayanların ıstırabına, Türk oldukları için mi sahip çıkmıyorsun?
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Borlu - 4 yıl önce
Sayın Hocam zulme sadece milliyetciler karşı çıkıyor deyip müslümanları dışlamakla bir yere varamazsınız. Zülme karşı çıkmak her müslümanın görevidir.Bunun için insanların ırkına bakılmaz. Duyarlı müslümanlar, vakıflar, dernekler, memur-sen ve eğitim bir-sen gibi sendikalar uygur kardeşlerimize yapılan zulmu hep gündeme getirip kınamışlardır. kınamayada devam etmelidir. sizin yaptığınız gibi ayrılıkçılık değil birleştirici olmak lazım. zülme gür bir seda ile dur demek için çaba harcamak lazım. lütfen insanları milliyetci veya değil diye guruplara ayırıp müslümanları ve yüce türk millrtini birbirine düşürmeyiniz. müslüman bu mübarek ramazan ayı hürmetine birleştirici olmalı. çin zulmü altındaki müslümnlara yardım etmeliyiz. bu tür müslümanları dışlayan yazılar ile müslümanlar zayıflayacak olduğundan buda çinlilerin hoşuna gidecektir.
Misafir Avatar
gazi karabulut - 4 yıl önce @Borlu
Borlu Kardeşim,
Amacım ötekileştirmek değil. Ama meseleden bihaber olduğunuz aşikar. Bahsettiğiniz sendikaya üye imam Doğu Türkistanlılar için gıyabi cenaze namazını bile kıldırmadı, keşke dediğiniz gibi olsa. ama hakikat o ki söz konusu Türk olunca hemen ırkçılık yaftası vuruluyor. başka soy, kavim veya topluluktan bahsedince insa hakları ve ümmet dile getiriliyor. merak ediyorum Türk, Müslüman değil mi. ha bir de milliyetçilik ırkçılık değildir. tam tersine meşru bir İslami metottur. Referans isterseniz bir gün davet ediniz izah edelim
Misafir Avatar
niğdeli - 4 yıl önce @Borlu
Bahsettiğiniz sendikalar torpil yapmaktan , yandaş kollamakta ve kul hakkı yemekten fırsat bulamıyorlar ki Türk kardeşlerimizle ilgilensin!
Avatar
borlu - 4 yıl önce
yazınızda uygurlu kardeşlerimize sadece kandiniz sahip çıktığınızı yazmışsınız ama memur-sen ve eğitim bir sendikasına üye kardeşlerimiz uygur türklerine destek mitingi yaptıklarında hem katılmamışsınız. hemde mitingi eleştiren yorum yapmışsınız. destek olmak yerine niçin miting yaptınınız demek doğru mu. müslüman müslümana her zaman destek olmalı.müslümanlar kardeştir. inanıyorsanız eğer. ırkçılık ise haramdır müslümana.
Avatar
borlu - 4 yıl önce
gazi kalabulut beyler bor paşa camisinde uygurlu müslüman türk kardeşlerimiz için gıyabı cenaze namazını organize edenin memur-sen. diyanet-sen ve eğitim bir sen olduğunu ve namazı kıldıran hocamında memur-sen e bağlı diyanet sen üyesi olduğunu bilmeni isterim. Güneş balçıkla sıvanmazmış vedeee yalancının mumu ancak yatsıya kadar yanarmış.