Merhaba Hemşerilerim.
Bir önceki yazımda nelerin değişmesi gerektiğini anlatmak üzere yazımı bitirmiştim.
Bu yazımda değişmesi gereken basit bir konu gibi görünen, ‘’ NE YAPTIN?’’ sorusu ve kimlere sorulacağı ile ilgili.
Geçtiğimiz 2 hafta sürecinde Bor da ve Niğde de vakit geçirme ve uzun zamandır gelemediğim için ( 4 ay oldu uzun dediysem) tatil yapma şansım oldu. Hemşerilerim ile sohbetler ettim. Tartışmalar yaptım. Ama bu süreçte gözlemlediğim çok önemli bir tespitim oldu. Sizinle de paylaşmak istiyorum. Ve yazının sonunda bu konuyu dikkatlice düşünmenizi rica ediyorum.
Sokakta herkesin birbirine ilk karşılaştığında Merhaba, Nasılsın?, Ne haber?, İyimisin?, gibi ifadeler kullanmalarını bekler iken aynen şu kelimeyi kullanarak başlıyorlar.
‘’Ne yaptın?’’
Şimdi bana da bu soru sorulunca açıkçası herkese nasıl cevap vereceğimi kara kara düşünüp, kimseye bir şey söyleyemediğimi bir cevap veremediğimi fark ettim. Çünkü neler yaptığımı anlatacak olsam o kadar çok şey vardı ki fakat karşımdakini, yani soruyu soranı ilgilendiren şeyler de değildi.
‘’Sana ne’’ desem, kırılacak, alınacak, gücenecek diye düşündüm hatta dediğimde oldu, tahmin ettiğim gibi kırıldılar, bozuldular gücendiler, hatta hassasiyetimi söylediğimde artık gıcıklığına “Ne yaptın” diye sormaya devam ettiler.
Sorudan hoşlanmadığımı gıcık olduğumu söylediğimde ise suratlar asıldı, bana kızanlar oldu.
Sonra insanları bu soru karşısında nasıl davrandıklarını gözlemlemeye başladım ve ilginç dialaoglar çıktığına şahit oldum.
Mesela,
Eğer karşısındakine hiçbir şey söylemek istemiyor ve öylesine soruyor ise;
A: ‘’Ne yaptın ortak’’ yada ‘’Nöördün…’’
B: Ne yapıyım ortak sen ne yaptın ?
A: ‘’Ne yapıyım..’’
Ya da “ne yaptın” diye sorulan kişi biraz saf ise, bugün şunu yaptım, şöyle oldu gibi geçmiş zamandan bir olay anlattı.
Başlangıçta çok masumane bir diyalogmuş gibi geliyor değil mi? Ama gözlem yapmaya devam ettiğim de aslında neden “ Ne Yaptın?” sorusunun yerine ne yapıyorsun ya da nasılsın gibi soruların sorulmadığını anlamadım. Fakat bu soruların gelecek zaman ile ilgili olayları ilgilendirdiği için soran kişiye konuşacak bir malzeme vermediğini fark ettim.
Fakat ‘’Ne yaptın’’ diye sorunca verilecek cevap geçmişte bir olaydan yani yapılmış bitmiş bir eylemden bahsedilmesi gerektiren bir cevap olduğu için, alınan bu cevap ta artık başka birisine söylenmek üzere edinilmiş çok iyi bir dedikodu malzemesi olmuş oluyordu.
Hadi hayırlı olsun dedikodu başlıyor şimdi…
Bu arada konuştuğum herkes de ise bölgenin en önemli sorununu sorunca, ya 1. ya da 2. sırada dedikodudan şikâyet etmiştir ve halada ediyordur. Fakat dedikodudan şikayet ederken onu bir şekilde yaşattığını fark bile etmiyor.
Diğer taraftan baktığımızda ise ‘’Ne Yaptın’’ sorusu Demokrasinin temeli olan hesap vermenin en önemli sorusudur.
Şimdi bu soruyu sormaya devam etmemiz gerektiğini söylesem her halde bana ne diyor? Bu şimdi diyeceksiniz.
O zaman bu düşüncemi biraz açayım.
‘’Ne yaptın’’ sorusunu sokaktaki ve etrafımızdaki eşimize dostumuza veya arkadaşlarımıza sormak yerine, Cumhuriyetimizin bize verdiği seçme ve seçilme hakkı sonucu seçilerek göreve gelen, insanlara sormak gerekiyor!. Asıl sorunun muhatabı onlar!
Mesela kimler,
Başbakanlara,
Bakanlara,
Milletin vekillerine,
Belediye başkanlarına,
İl encümen üyelerine,
Belediye meclis üyelerine,
Muhtarlara,
Oda başkanlarına, Ör: Ziraat odası başkanına gibi…
Şimdi ‘’Ne Yaptın?’’ sorusunu kimlere soracağımızı artık biliyoruz. Sormak için hazırmıyız peki?
Sokakta olduğu gibi hadi soralım o zaman…
NE YAPTINIZ? Niğde için, NE YAPTINIZ? Bor için… Seçildiğiniz süre zarfında…
Bu arada halen görevine devam eden seçilmişler ise verdikleri sözleri yerlerine getirsinler ve işlerini layıkı ile yapsınlar ki onlara da bu soruyu sorduğumuzda cevapları hazır olsun.
Peki ya birbirimize ne demeliyiz ? Güzel bir selam verin, nasılsınız? diye sorun, kendisi için bir şey yapıp yapamayacağınızı sorun. Birbirinize destek olun.
Evet bir olalım. Birlikte daha ileriye nasıl gideriz onu konuşalım.
Dedikodu ile öğrenebileceğiniz hiçbir şey yoktur…
Bir daha ki yazımın konusu ile ilgili ipucunu veriyor ve değişmesi gerekenlerden bahsetmeye devam ediyor olacağım.
KÜÇÜK İNSANLAR KİŞİLERİ, NORMAL İNSANLAR OLAYLARI, BÜYÜK İNSANLAR FİKİRLERİ TARTIŞIRLAR.
 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
bakan 4 yıl önce

çokta önemli bir konu değil ta üst başlıktan vermişsiniz yani

Misafir Avatar
İlke Çapın 4 yıl önce

Bordaki Ortağım artık naptın demeyi bıraktı. yazı amacına ulaştı. Engin bey fikirleri tartışmaya devam edin. dedikodu borun kanayan yarası ancak bu işler zamanla çözülecek. Hesap sorabilen bir sistem şuan için yok. Korku imparatorluğu kurulmuş hesap sorana hesap soruyorlar.

Misafir Avatar
şule 4 yıl önce

2 KERE DEĞİL ANLAMAYANLAR 4 KERE OKUSUNLAR, YORUMUN AFAKİ OLMADIĞINI GÖRÜRLER.. sonuç bölümündeki ne yaptın kısmına ve muhataplarına sonuna kadar evet, yalnız giriş bölümü için sözüm, nasılsın anlamındaki bir kelimenin ne yaptın şeklinde yorumlanması... yazının geneli için düşünüldüğünde anlatım bozukluğu ortaya çıkmıyor mu sizce de?

Misafir Avatar
kalibre - Borlu Cemil 4 yıl önce

iyi de ortağım buralarda böyle denir, buralarda odalar, belediye başkanları böyle yoğurt yer, kimse hesap sormaz sorandan sorulur, kimsenin de haddine değildir, sen çok yaşa patişahım denir, bazı yerlere bahşiş daıtılır.

Misafir Avatar
Ayşegül Tarım 4 yıl önce

Sayın Duras, ilginç bir tespit ve mesaj vermişsiniz, sizin gibi dışarda yaşayan BORLULAR'ın bor'a yazı ve fikirleri ile destek vermesi güzel.

Misafir Avatar
metkavak 4 yıl önce

Sayin Yazar : Bu kelimeyi bu kadar takip etmissin ama hala ne yaptin seklinde algilamissin kelimenin yazilis sekli kullanilmaz zaten agiz sivesi bu ve aslida ne yaptin degil ( naaptin ) seklinde soylenir. Evet hal hatir sormak icin soylenir. Gecmisten gelecekten zaman hesabi yapilmadan insanlarin durumu hakkinda birbirlerine konusma baslangicindaki soru gibi gorunen bir konusma baslangicidir. Ayrica BOR disinda bir yerde kullanilmaz rastlamadim. Elbette Bor lular gerektigi yerde nasilsiniz derler. Selam niteligide tasir ayni zamanda fakat biz millet olarak Turk oldugumuz halde turkce selam nasil soylenir bilmeyiz yani selamin Turk cesini bilmeyiz araplasma arzusu da baskin cikinca ( merhaba ,, Selamin aleykum ) gibi arapca selamlasiriz ama gunluk encok kullanilan kelimeyi selam vermenin turkcesini bilmedigimiz icin Bor da ( Napan ) kelimesinide selam niyetinde kullaniriz. Bor dili yani Mesela ( iste orada ) yerine Teyda dedigimiz gibi bisey bu NAPAN kelimesi, bilmem anlatabildimmi ???

Misafir Avatar
Atom 4 yıl önce

iyilik sağlık sen ne naptın????

Misafir Avatar
Afaki 4 yıl önce

ŞULE HANIM MESAJI ALMAMIŞ, İKİ KERE OKUNACAK BİR YAZI.

banner592

banner599

banner485