12.07.2016, 01:28 3254

Ne var bunda!

Benim geçtiğimiz haftalarda yazdığım “Niğde’deki Kokunun Kaynağı ve Çözümü” başlıkla köşe yazıma (burada tıklayın) Niğde Üniversitesi yönetiminden tepki geldi.
 
 Üniversite Avukatlarının imzası ile Niğde’deki bütün yerel gazetelere verdiği tam sayfa “Kamuoyuna Duyurubaşlıklı ilanda Borhaber.net’in kurumsal kimliği ve şahsıma ağır ifadeler kullanıldı. (Burada bakınız)
 
İlanın temel  konusu Akkaya Çevre Kirliliği… Başka bir konu yok!
 
Ne demişim? “Niğde Üniversitesi Akkaya’ya gelen flamingolar hariç hiçbir çalışma yapmıyor” Doğru…  hafta da  bir Niğde Gazetelerinde ve (bakınız burada) Üniversite sitesinde flamingolardan bahsediliyor. Oysa barajın içinde bir tek  canlı yaşamıyor bundan bahsedilmiyor”
 
Ne var bunda?
 
Ne demişim? Geçmişte ele geçirdiğimiz rapor hariç hiçbir araştırma da  yok. O raporda da  “Bor tarım alanlarında yetişen ürünlerin ağır metal içerdiği” yazar” Bakın geçmişte yaptığınız çalışmalardan da bahsetmişiz. Sorun zaten geçmişte değil… Bu günde. Hala bu su ve yetiştirdiği ürünler ağır metal içeriyor. Sulanan bahçelerin bağların ardından kalan tortuyu bilimciler! bir incelesin. Üretilen bir marulu inceleyin, temiz diye tam sayfa ilan verin veya  basınla paylaşın. Üstelik yazımda bu incelemeyi sizden değil,  Halk Sağlığı ve Bor Belediyesinden talep etmiştim.
 
Ne var bunda?
 
Ne demişim? Bugün Üniversite değil sanki bir lise gibi davranıyor” Doğru… Üniversitenizin Akkaya ile ilgili çalışmaları sizlerde duyurunuzda kronolojik sıralamışsınız 2009 yılında başlamış, 2011 yılında son teknik çalışma Valiliğe sunulmuş.  Yıl 2016 Temmuz ayı son 3-5 yıldır   çalışma yok.  Googleye  “Trakya Üniversitesi, Ergene, havza, nehir çevre kirliliği yazın” Kaç tane doç, prof, anabilim dalı ünvanlı hocaların pdf. araştırması, makalesi, ulusal ve yerelde haber çıkar görün. Ben Niğde Üniversitesi’nde Akkaya çevre kirliliği ile ilgili  bir doç, dr, prof, bölüm başkanı, dekan, araştırma görevlisi, öğretim üyesi menşeili bir haber görmedim. Belki vardır hakkınızı yemeyelim ama kamuoyu duymamış! Akkaya’ya dikkat kesilen ben bulamamışım!..
 
Ne var bunda?
 
 
Ne demişim? "Öğrenciler b.k kokusu içinde yaşıyorlar. Öğrencide, öğretmen de Haliç’te yaşayan simonlar! gibi kokuyu kanıksamışlar. Rektör bey, “Öğrenciler çok sıcakta dahi pencerelerini açamıyor” diye zamanın Bakan’ına söylenirken...” Doğru… Niğde Üniversite’sinin Akkaya Çevre Kirliliğine eğilmesi gerektiğinin ve yazıyı yazmamdaki temel nokta, pis kokuyu en çok üniversite öğrencisi, çalışanı ve akademik personeli hissediyor yaşıyor olması. Geçmişte kayıt altına aldığım bu konuda çok video var. Ama Üniversite’nin kurumsal kimliğine zeval gelmesin diye hep yayınlanmadan arşivde kaldı. En çok ciyaklayan borhaber.net veya  ben değil sizler olmalısınız. Üniversite deki kokunun durumunu Sayın Rektör burada bakın (tıklayın)  video da çok güzel anlatıyor. Ben yeni bir şey söylemedim… Sayın Rektör bunları söylerken ve üstelik ulusal basının olduğu ortamda Üniversitenin kurumsal kimliğine zarar vermiyor da ben mi veriyorum? Ben sadece söyleneni tekrar ettim,  hepsi bu..
 
Ne var bunda?
 
Ne demişsiniz?  “Akkaya Barajı ile ilgili herhangi bir sorumluluğumuz olmamasına rağmen sorumluluğumuz varmış gibi ifade edilmesi…” Sorumluluğunuz yok da duyurunuzda sıraladığınız çalışmaları neden yaptınız? Akkaya Barajını uygulama alanı olarak mı gördünüz?
 
Ne demişsiniz?  “Üniversitemizle hiçbir bağı olmamasına rağmen üniversitemiz, Merkez Yerleşkemize  komşu  olan  Akkaya  Baraj  Göleti’nin temizlenip kurtarılmasına katkı sağlamak için 2009 yılından  itibaren etkin bir şekilde çalışmalar  yürütmektedir. Yapmış  olduğu çalıştaylar,  projeler ve bilimsel çalışmalar ile yerel, ulusal ve uluslararası arenada gündeme gelmesine katkı sağlamıştır”…  Doğru ve teşekkür ederiz. Elimizden geldiği kadar sesinizi bu konuda en yüksek düzeyde duyurmaya  çalıştık.  Borhaber.net’in arama çubuğuna “Akkaya” yazın  görürsünüz.
 
Ne demişsiniz?  “Üniversitemizin konuya ilişkin yapmış olduğu bu çok önemli çalışmaların yok sayılması ne yazık ki bazı basın organlarının bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayı bir marifet zannetmesinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca bu basın organları bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayı bir marifet olarak görmekle de kalmayıp, kamuoyunu kasıtlı olarak Üniversiteye karşı kışkırtmaya ve Üniversiteyi yıpratmaya çalışmaktadır”  Doğru… Hadi bakalım fikir sahibi olmayı marifet de görmüyorum.     Fikir sahibi değilim diyelim,  iddiam da yok. Ama kokuyu yaşıyorum, hissediyorum. Yerleşkenin önünden her gün gelip geçerken bu kokuyu hissetmek zorunda mıyım? Çocuklarım ve yaşadığım toplumunun sağlığından endişeliyim. Bir site var, bir köşem var ve tedirginliğimi dilimin döndüğünce dile getiriyorum. Akademik kişiler  dahil, bu site ve köşe, fikir sahibi olmayı marifet sayanlara açıktır.
 
Kamuoyunu Üniversiteye karşı kışkırtmaya ve Üniversiteyi yıpratmaya çalışmak çok ağır ve talihsiz bir ifadedir. Üniversite aciz midir? Üniversite daha yeni bir Üniversite midir ki? Sadece çevre konusundaki teğet geçilmiş bir eleştiriye tahammül edemiyor. Özgür düşüncenin etkin ve egemen  olması gereken bir kurumun tedirginliği nedir? İlanda bahsettiğiniz gibi haber değil köşe yazısıdır. AB normları, gazete ve internet sitelerinin farklı kanunlarını ve yönetmeliklerinin olduğunu da mı biz hatırlatalım.   Kışkırtma konusunda en dikkatli olan biziz, kışkırtmak için malzeme çoktu ve hala var. Aklımızdan geçmedi.  Bu sorunun ortak akılla çözülmesi gerektiğine inanan biziz. Ne Üniversiteye ne de başka bir kuruma, yönetici ve kişilere  asla art niyetli değiliz. Bir öğretim görevlisinin üniversitenin kurumsal kimlik sorumluluğundan çok, yerel bir site olarak bu kimliğin korunmasında geçmişte ve bugün  hiçbir gaza gelmeden koruyan itina gösteren de biziz. Örnekler ve şahitlerle ispatlayabiliriz.    Kişisel değil toplumsal konulara eğiliriz.  Bakanları Ankara’da ve Niğde’de kovalayan biziz.  Akkaya Platformunu kuran biziz. Üniversiteyi birincil sorumlu tutmuyoruz,  bunu da net olarak yazımda yazdım.  Ama “Akkaya Barajının Üniversitemiz ile alakası sadece komşulukla sınırlıdır” denilemez. Kokunun içinde yaşanıyor… Üniversitelerin kentlere karşı sorumluluğu vardır. Kentlerin de içinde yaşayan  fertler olarak, bizlerinde Üniversiteye karşı  sorumluluğu vardır. Bu konuda Kent-Üniversite, Kurum-Üniversite gibi çalıştaylarda yapmıştınız.
 
Sonuç ve açık özet olarak; Aslında, Niğde'de bazı kurumlar ve kişilerin dokunulmazlığına,   alıştırmışlar.  Sorgulanmaması, eleştirilmemesine alıştırmışlar. O yüzden bir paragrafık haklı eleştiri yazısı ağır geliyor. Çok şükür ki senota kınaması yayınlamadılar.  Oysa başka illerde en küçük birşeyde tefe koyuyorlar, yerin dibine sokuyorlar ve bunlar olgunlukla karşılanıyor.  Bize de dokunuyorlar, 27 kere Bimer'e, biri Yargıtayda 6 mahkeme,  2 tane müfettişli soruşturmalar, mobingler, baskılar, sansürler... gırla gidiyor. Niğde, sorgulanmadığından, dokunulmadığından, eleştirilmediğinden böyle...

Bir örnek; Bakın yıllar önce çözüm sürecinde Üniversiteye  Akil Adamlar gelmişti... Bir kaç akademisyen salonda fikir özgürlüğüne dayarak   eleştirisini iletti. Ama adamlara soruşturma, ceza, senato kınaması, tecrit vs. yapılmadık kalmadı. Bugün gelinen nokta O akademisyenlerin haklı çıktığıdır. O yüzden devir değişiyor... Sizlerde değişin... 

Bir kaç ay önce yaptığım Niğde Tıp Fakültesi tartışmaları ve eleştirileri de  dahil  yukarıda yazdıklarımı  hiç dikkate almayın. Sadece, üniversiteye hazırlanan bir çocuk babası olarak,  Niğde Üniversitesinde  bir bölümde okumasını samimi olarak isteyen öğrenci velisi adayıyım. Üniversiteye kulak kabartmak hakkımdır.

Ayrıca, Borhaber.net’in kurumsal kimliğini aşağılamak kimsenin hakkı ve görevi değildir. Gazetelere paralar döküp ilan vermek, aşağılatmak, ötekileştirmek. Yakışıksız bir uygulamadır. Borhaber.net’in her türlü hukuki ve cezai haklarının saklı olduğunu da belirtmek isteriz!..
.Avukat ordusu ile açıklama yapmak ve sonucunda mahkemede toplumsal felaket olan  Akkaya'yı savunduğumuz için,  ola ki ceza almak bizim için onurdur.  
 
Şimdilik sağlıkla kalın.
 

 
Yorumlar (20)
Adamsın 4 yıl önce
Adamın kralısın selim Gökel heralde birilerine birseyler dokundu
kayardılı komando 4 yıl önce
Niğde'de bazı kurumlar ve kişilerin dokunulmazlığına alıştırmışlar. Eleştirilmemesine alıştırmışlar. cümlesi en can alıcı net bölüm teşekkürler selim
HAKLISINIZ 4 yıl önce
Yazdıklarınıza katılıyorum özellikle de "Niğde, sorgulanmadığından, dokunulmadığından, eleştirilmediğinden böyle" cümlenize. Niğde de en iyi yapılan iş bakkal-pastane açılış kurdelesi kesmek ve sosyal medyada icraat gibi paylaşmak. Memleket de gösteriş-dedikodu-çekememezlik-umursamazlık iyi, birlik olma-dayanışma-sorgulama gibi değerler sıfır.
yanindayiz Selim 4 yıl önce
Bu tahammülsüzlük nereye kadar Allahım adamlara gazeteci denince tüyleri diken diken oluyor.eleştiri bu ya bu zihniyetle bilim üretmek mümkün mü ancak protokol doldurup Ses çıkarır...
semerci 4 yıl önce
kıral çıplak diyebilmeyi başaran Niğde'li gazeteciyi tebrik ediyorum. bu bir ilk yanlış hatırlamıyorsam.. (SİTE YÖNETİMİ: YANLIŞLIK NEREDE?)
Arkandayız 4 yıl önce
Arkandayız gardaşım. Sen niğdenin sesisin. Seni kimse yıldıramaz.
alii 4 yıl önce
haklı olduğunuz bu konuda sizi sonuna kadar destekliyoruz selim gökel.
Bor 4 yıl önce
Çözüm üretmeyi bırakıp bilimsel çalışma yapmak yerine birde böyle sözler etmeleri ne garip gazetelere verilen ilan paralarını öğretim üyelerine ver bi bak ne oluyor.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Son Yorumlar
Allah mesut etsin
nİĞDE NİN MATEMATİKSEL OLARAK KALMA ŞANSI VARDI.AMA BÜTÜN MAÇLARI KAZNACAK ETİMESGUTTA BÜTÜN MAÇLARI KAYBEDECEKTİ. BÖYLE BİR DÜNYA YOK ADAMALAR SALAK DEĞİLLER HERHALDE 6 HAFTADA 3-5 PUAN ALIRLARDI.DÜŞME İHTİMALİMİZ % 99.9 DU. HA ÜZÜLDÜKMÜ HAYIR AMA BURUK SEVİNDİK KALMAYI HAKETMEDİĞİMİZ BİR LİGDE KALDIK.KALMAK İÇİN ALTINORDU HİÇ ÇABA GÖSTERMEDİ BİLDİĞİ YOLDAN GİTTİLER BU ŞEHRE KARŞI SORUMLULUKLARI OLDUĞUNU HİÇ FARKETMEDİLER. BU KADAR GENÇ VE TECRÜBESİZ BİR KADRO DEĞİL 2. LİG 3. LİGİ DAHAİ GÖTÜREMEZDİ. MADEN KIYAK OLACAKTI KİMSEYİ DÜŞÜRMESELERDİ BİR TEK ŞANLIURFA VE KARABÜKÜMÜ İDARE EDEMEDİLER.
Türkiye ne uzar ne kısalır abuk subuk konular la insanımız meşgul olmaya devam eder... Nıgde ye gelince de kısalmaya devam
Sn. Akın Gönen'i kutlarım. Sn. Bakan Mehmet Nuri Ersoy için güzel bir konu önermiş. Fikir güzel. Uygulanabilir. Faydalı. Sanırım Niğde ve çevresi ile bir milyon kişiye fayda sağlar. Bu yazıyı tesadüfen okudum. Ben bu tip şansları "devlet kuşu" olarak tanımlarım. Bu şansı, öneriyi değerlendirmek çok iyi olur... Herkese selam ve saygı sunarım...
Niğde’de Şehre sahip çıkılmalı, kurum yöneticileri her yerde olduğu gibi bu şehirde kalıcı olan Niğdelilere verilmeli. Niğde, profesyonel ve amatör takımlara sahip çıkmanın çözümünü bulmalı. El elin eşeğini türkü çağırarak arar...
18°
açık
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 15 Temmuz 2020
İmsak 03:39
Güneş 05:23
Öğle 12:52
İkindi 16:44
Akşam 20:11
Yatsı 21:48
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 32 66
2. Trabzonspor 32 62
3. Sivasspor 32 57
4. Beşiktaş 32 56
5. Galatasaray 32 52
6. Alanyaspor 32 51
7. Fenerbahçe 32 50
8. Gaziantep FK 32 42
9. Antalyaspor 32 41
10. Göztepe 32 39
11. Kasımpaşa 32 39
12. Gençlerbirliği 32 36
13. Denizlispor 32 35
14. Konyaspor 32 33
15. Malatyaspor 32 32
16. Çaykur Rizespor 32 32
17. Kayserispor 32 32
18. Ankaragücü 32 29
Takımlar O P
1. Hatayspor 33 63
2. Erzurum BB 33 59
3. Adana Demirspor 33 58
4. Akhisar Bld.Spor 33 57
5. Bursaspor 33 56
6. Fatih Karagümrük 33 53
7. Altay 33 51
8. Keçiörengücü 33 47
9. Ümraniye 33 44
10. Giresunspor 33 44
11. Menemen Belediyespor 33 43
12. İstanbulspor 33 40
13. Balıkesirspor 33 38
14. Altınordu 33 36
15. Boluspor 33 30
16. Osmanlıspor 33 27
17. Adanaspor 33 21
18. Eskişehirspor 33 12
Takımlar O P
1. Liverpool 35 93
2. Man City 35 72
3. Chelsea 35 60
4. Leicester City 35 59
5. M. United 34 58
6. Wolverhampton 35 55
7. Sheffield United 35 54
8. Tottenham 35 52
9. Arsenal 35 50
10. Burnley 35 50
11. Everton 35 45
12. Southampton 34 44
13. Newcastle 35 43
14. Crystal Palace 35 42
15. Brighton 35 36
16. West Ham 35 34
17. Watford 35 34
18. Bournemouth 35 31
19. Aston Villa 35 30
20. Norwich City 35 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 35 80
2. Barcelona 36 79
3. Atletico Madrid 36 66
4. Sevilla 36 66
5. Villarreal 36 57
6. Getafe 36 54
7. Real Sociedad 36 54
8. Athletic Bilbao 36 51
9. Valencia 36 50
10. Granada 35 50
11. Osasuna 36 48
12. Levante 36 43
13. Real Betis 36 41
14. Real Valladolid 36 39
15. Eibar 36 39
16. Celta de Vigo 36 36
17. Deportivo Alaves 36 36
18. Leganés 36 32
19. Mallorca 36 32
20. Espanyol 36 24

Gelişmelerden Haberdar Olun

@