22.02.2015, 18:36 2395

MHP'li yeter ki... İnansın!

 Daha önce Niğde merkezli CHP ve AKP’yi yorumlarken, MHP’yi kongre sonrasında değerlendireceğiz demiştik.

Dün MHP Niğde il kongresi yapıldı. Aylardan beri devam eden ve son günlerde daha bir sinir savaşına neden olan nadir bir kongreydi. Bu süreçte yazacak çok konu çıktı ama bekledik.  Sıkıntılı olsa da Ali Güngör tekrar il başkanı oldu. Karşısındaki aday zayıf olmasına rağmen hatırı sayılır oy aldı.

Bu kongrenin bence en dikkat çekici noktası eski belediye başkanı ve milletvekili Mümin İnan’ın delegeliğinin silinmiş olması. Sadece Mümin İnan mı? Bazı oda ve STK temsilcileri de silinmiş.  İki dönem MHP’den belediye başkanı seçilmiş, ardından milletvekili seçilmiş, yıllardır partinin bütün programlarına katılan, halkın içinde, hala taraftarı olan o gün yine kongrede olan Mümin İnan oy kullanamadı. Bunu fark ettiğimde kongre dışında kendisine sordum, yazacağımı söyledim. Yutkundu ve sadece  “silmişler” dedi. Mümin İnan sembol isim, bir zamanların Orhan Taciroğlu ismi gibi. Bu durum benim için sadece Mümin İnan meselesi değil. MHP’deki vefasızlığın boyutunu gösteriyor. Bu parti Anap değil, Akp hiç değil, Milliyetçi Hareket Partisi’dir. Bu partinin yönetim kültürü 46 yıllık değil, taa.. Orhun Anıtlarına dayanır. Milattan önce  151 yılına düzenli Türk Ordusunun kuruluşuna dayanır. Ne alaka demeyin bu bir mazi kültürüdür, birikimidir.  

 MHP eski bir taş değirmen gibi.. Ama insan öğütüyor. Arasına aldığı insanları ya un ufak ediyor, veya etrafa saçıyor, telef ediyor.  

Oysa bugün Akp’de eski milletvekillerinden  Muharrem Selamoğlu, Mahmut Uğur Çetin, Erdoğan Özegen, eski il başkanlarından Ahmet Özmen ve Yaşar Ataç siyaset imkanı buluyor. Doğrusu da bu zaten.

MHP zor bir parti, burada yöneticilik de hiç kolay değil. MHP Kongresi milletvekili seçimi öncesine denk geldiği için il başkanlığı hesapları hep milletvekilliği adaylığına göre yapıldı. Kongreye dillendirilmese de bu konu damgasını vurdu. Bugün itibari ile adaylığı düşünen bazılarının şimdilik şansı yok, bazıları da güçlendi. Kongre acelece yapıldı. Faaliyet ve denetim raporu okunup oylamaya sunulduktan sonra, Divan Başkanı Genel Başkan Yardımcısı Zühal Topçu’nun “Böylelikle mevcut yönetimi aklamış oldunuz” lafı da çok ilginçti.

Yer çekimini hissetmeyen bazı ilçe yöneticilerinin de kongre sonucuna göre ayağı yere basmıştır. Bir ilçe yöneticisinden dinledim, kongre için yapılan çalışmayı geçtiğimiz yerel seçimde de yapmış olsaydık kongre gibi seçimi de kazanırdık demişti.

MHP için Niğde’de öyle güzel zemin var ki. Ülkemizin içinde olduğu durum da MHP lehine. Lakin bunu kullanabilecek aksiyonerlikten yoksun. Herkes kendi gemisini düşünüyor, kendi gemisine kaptan olmayı düşlüyor. MHP düne kadar Niğde’de  karambole giden, rüzgara kapılmış, irade gösteremeyen bir parti konumundaydı. Bor İlçe kongresi ile ilgili bilgi, birkaç kere biz dahil basında yer aldı. Reklam panolarında davetler yapıldı. Ama Niğde kongresinin yerini son gün öğrenebildik. İktidara oynayan, milletvekilliği ve yerel yönetimlere talip olan Niğde’nin en güçlü partisi Niğde ve Bor kongrelerinde  basına davet nezaketinde bile bulunmadı. MHP’nin basın ayağı kocaman bir sıfır, biz bunları yazdığımızda, konuştuğumuzda  kötü oluyoruz. Geçtiğimiz yerel seçimde olduğu gibi facebooktan saldırarak seçim kazanacaklarını düşünenler var. Facebookta yapılan paylaşımların doğruluğu ve inandırıcılığı ile ilgili araştırma ve istatistikler var.
 
MHP’nin Bor İlçe kongresi ve Niğde İl kongresi ardından artık  yüzünü dışarıya dönmesi şart. AKP’nin muhtemel aday olacak kişileri belli oldu. CHP’nin de öyle. Hiç beklenmeden, aday adayları belirlenmeli, sokağa çıkılmalı. Atı alan Üsküdar’a yaklaştı!. MHP de artık gelenek oldu 4 yıl yatılır, son 90 gün seçim çalışması yapılır oda çarşafa dolaşır.

Seçim eşittir iletişimdir. Bir önceki milletvekili seçiminde MHP reklamı yapmak için genel merkez internet sitesinden slogan, logo, reklam örnekleri aramış ve bulamamıştım. Seçim arefesinde bir önceki seçimin materyallari vardı. Geçen ay Change org diye dünya çapında imza kampanyalarının yürütüldüğü sitede “MHP’nin iletişim yönetimini profesyonellere bırakın” şeklinde kampanya başlatılmıştı. Bana da imzalamam için gönderdiklerinde çok şaşırmamıştım. Demek ki Ankara’dan aşağıya doğru illere bu durum sirayet ediyor. Oysa CHP öyle değil. AKP ise adayların facebook sayfasının nasıl olacağından, face ve twitter den nasıl paylaşım yapmaları gerektiğine kadar. İllerin internet sitelerinden tutunda, adayların internet sitelerinin nasıl olması gerektiğini, miting meydanların da görevlilerin giyimlerinden tutunda yağmurlukların nasıl olması gerektiğine kadar konuları hazırlamış. Binlerce reklam örnekleri mevcut. Binlerce tavsiye, yol ve yöntem gösterme materyalleri var.

Oysa MHP sosyal medyada ve internet de daha etkin. Bunu saldırgan, insanları soğutan, kara düzen şeklinde değil de organize şekilde kullanılsa, merkezler oluşturulsa, profesyonelce bu işler yapılsa, illerde tek elden, tek merkezden basın birimleri oluşturulsa daha başarılı olunabilir.

Para yok diyenleri duyar gibiyim.

MHP’nin parası var, var ama geçmişte videoları yayınlandı, bu parayı nereye kullandıkları sorgulanır. Haklı olarak yapılan Ak-Saray  eleştirileri sırasında aklıma gelmişti. MHP Balgat’daki helikopter pistli yeni binası 2007’de 17 milyon dolara yapılmıştı. O dönem AKP ve CHP’nin yaptırdığı genel merkez rakamlarının çok üzerinde ve daha kapsamlı bir binaydı. Karayolundan başka yol tercih etmeyen Genel Başkan’a helikopter pistli  17 milyon dolarlık bina.  MHP, 12 Eylül öncesinde Bahçelievler de 4 katlı kutu gibi küçük bir binadan yürütülürdü ve o zamanları daha etkin bir siyaset yürütürdü.

AKP’de ivme Ankara’dan bütün illere yayılır. MHP ise…

Partilerin özellikle seçim öncesi programlarında insanların gözlerine bakarım. Partililerin gözleri seçimi nasıl geçireceklerini, kazanıp kazanamayacaklarını anlatır. Niğde’de teşkilatı hareketlendiren, heyecanlandıran, bu heyecanı geniş kesimlere yayan bir aday ile MHP Niğde’de başarılı bir seçim geçirir. Hiç uzak değil, zor da değil. MHP seçmeni farklıdır, inandı mı?  O inanç ile memuru, amiri, işçisi, işsizi, esnafı, çocuğu, genci, kadını… üzerine düşenin hep fazlasını yapar. Ülkenin ahval ve şeraiti de fazlasını yapmasını gerektiriyor.

 Yeter ki inansın.

Yorumlar (17)
GÜNDÜZ ALP 5 yıl önce
10 numara bir tespit ve analiz kalemine ve yüreğine sağlık selim bey kardeşim.Allah senden razı olsun duygu ve düşüncelerimize tercuman oldun.umarım mhp yöneticileride bu yazıdan gerekli olan derslerini alırlar.
17651216 5 yıl önce
bor belediye başkanlığını 10 sene yapmış olan yavuz can'dan hiç bahsetmemişsiniz ? o da oy kullanmadi sanirim il kongresinde.
Şerife 5 yıl önce
yüreğine ve kalemine sağlık kardeşim... umarım bu yazıyı okurlar....
ibrahim 5 yıl önce
teşekkürler kardeşim her işin bir bileni var olduğunu bildikleri halde kendilerinin de yapacağını sananlar geçmişte olduğu gibi yarışı başlamadan bitirirler ne yazık ki
**** 5 yıl önce
Mümin INAN a karşı büyük bi vefasızlık örneği göstermişlerdir.
MÜMIN INAN siz bir seçim daha dusunulemez..
Ali 5 yıl önce
kim ile yola çıkacaklar seçimlerde onu merak ediyorlum.akp 2 chp 1 hayırlı olsun niğdeye
AKLANMA 5 yıl önce
mümin inan ilçe seçiminde kaybeden listede il delegesi idi ve seçimi kaybetti.
Geçmiş olsun 5 yıl önce
mükerrem levent de mhp nin eski millet vekili kimse onun neden listede olmadığını sormuyor. mümin inan adamı milletvekili iken partiye sokmuyordu. demek ki dünya etme bulma dünyası imiş.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Son Yorumlar
Allah mesut etsin
nİĞDE NİN MATEMATİKSEL OLARAK KALMA ŞANSI VARDI.AMA BÜTÜN MAÇLARI KAZNACAK ETİMESGUTTA BÜTÜN MAÇLARI KAYBEDECEKTİ. BÖYLE BİR DÜNYA YOK ADAMALAR SALAK DEĞİLLER HERHALDE 6 HAFTADA 3-5 PUAN ALIRLARDI.DÜŞME İHTİMALİMİZ % 99.9 DU. HA ÜZÜLDÜKMÜ HAYIR AMA BURUK SEVİNDİK KALMAYI HAKETMEDİĞİMİZ BİR LİGDE KALDIK.KALMAK İÇİN ALTINORDU HİÇ ÇABA GÖSTERMEDİ BİLDİĞİ YOLDAN GİTTİLER BU ŞEHRE KARŞI SORUMLULUKLARI OLDUĞUNU HİÇ FARKETMEDİLER. BU KADAR GENÇ VE TECRÜBESİZ BİR KADRO DEĞİL 2. LİG 3. LİGİ DAHAİ GÖTÜREMEZDİ. MADEN KIYAK OLACAKTI KİMSEYİ DÜŞÜRMESELERDİ BİR TEK ŞANLIURFA VE KARABÜKÜMÜ İDARE EDEMEDİLER.
Türkiye ne uzar ne kısalır abuk subuk konular la insanımız meşgul olmaya devam eder... Nıgde ye gelince de kısalmaya devam
Sn. Akın Gönen'i kutlarım. Sn. Bakan Mehmet Nuri Ersoy için güzel bir konu önermiş. Fikir güzel. Uygulanabilir. Faydalı. Sanırım Niğde ve çevresi ile bir milyon kişiye fayda sağlar. Bu yazıyı tesadüfen okudum. Ben bu tip şansları "devlet kuşu" olarak tanımlarım. Bu şansı, öneriyi değerlendirmek çok iyi olur... Herkese selam ve saygı sunarım...
Niğde’de Şehre sahip çıkılmalı, kurum yöneticileri her yerde olduğu gibi bu şehirde kalıcı olan Niğdelilere verilmeli. Niğde, profesyonel ve amatör takımlara sahip çıkmanın çözümünü bulmalı. El elin eşeğini türkü çağırarak arar...
18°
açık
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 15 Temmuz 2020
İmsak 03:40
Güneş 05:24
Öğle 12:52
İkindi 16:44
Akşam 20:11
Yatsı 21:47
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 32 66
2. Trabzonspor 32 62
3. Sivasspor 32 57
4. Beşiktaş 32 56
5. Galatasaray 32 52
6. Alanyaspor 32 51
7. Fenerbahçe 32 50
8. Gaziantep FK 32 42
9. Antalyaspor 32 41
10. Göztepe 32 39
11. Kasımpaşa 32 39
12. Gençlerbirliği 32 36
13. Denizlispor 32 35
14. Konyaspor 32 33
15. Malatyaspor 32 32
16. Çaykur Rizespor 32 32
17. Kayserispor 32 32
18. Ankaragücü 32 29
Takımlar O P
1. Hatayspor 33 63
2. Erzurum BB 33 59
3. Adana Demirspor 33 58
4. Akhisar Bld.Spor 33 57
5. Bursaspor 33 56
6. Fatih Karagümrük 33 53
7. Altay 33 51
8. Keçiörengücü 33 47
9. Ümraniye 33 44
10. Giresunspor 33 44
11. Menemen Belediyespor 33 43
12. İstanbulspor 33 40
13. Balıkesirspor 33 38
14. Altınordu 33 36
15. Boluspor 33 30
16. Osmanlıspor 33 27
17. Adanaspor 33 21
18. Eskişehirspor 33 12
Takımlar O P
1. Liverpool 35 93
2. Man City 35 72
3. Chelsea 35 60
4. Leicester City 35 59
5. M. United 34 58
6. Wolverhampton 35 55
7. Sheffield United 35 54
8. Tottenham 35 52
9. Arsenal 35 50
10. Burnley 35 50
11. Everton 35 45
12. Southampton 34 44
13. Newcastle 35 43
14. Crystal Palace 35 42
15. Brighton 35 36
16. West Ham 35 34
17. Watford 35 34
18. Bournemouth 35 31
19. Aston Villa 35 30
20. Norwich City 35 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 35 80
2. Barcelona 36 79
3. Atletico Madrid 36 66
4. Sevilla 36 66
5. Villarreal 36 57
6. Getafe 36 54
7. Real Sociedad 36 54
8. Athletic Bilbao 36 51
9. Valencia 36 50
10. Granada 35 50
11. Osasuna 36 48
12. Levante 36 43
13. Real Betis 36 41
14. Real Valladolid 36 39
15. Eibar 36 39
16. Celta de Vigo 36 36
17. Deportivo Alaves 36 36
18. Leganés 36 32
19. Mallorca 36 32
20. Espanyol 36 24

Gelişmelerden Haberdar Olun

@