24.12.2018, 01:24

Marka Kent Niğde... Bir çok bilgi topladık

Niğde’de Aralık ayı içinde iki ayrı güzel etkinlik yapıldı. Birisi NİTSO ve AHİKA tarafından düzenlenen Bilfest – Niğde Bilgi Festivali  diğeri ise MÜSİAD’ın düzenlediği “Dünya Nereye” konferansı idi.

Her iki programı da takip ettim.  

Bu arada Niğde Üniversitesi’nin buna benzer bir çok güzel etkinliği de  oluyor.

NİTSO ve AHİKA’nın düzenlediği Niğde Bilgi Festivaline  İletişim Danışmanı Eğitmen Defne Sarısoy, İzgören Akademi Eğitmeni - Yazar Ahmet Şerif İzgören, Yıldız Holding Operasyonel Mükemmelik Direktörü İnan Acılıoğlu, Eğitmen ve Yazar Bora Özkent katıldı. Bu insanları Niğde gibi bir yere getirmek bile zahmetli ve maliyetlidir.

MÜSİAD ise “Konfeksiyon değil, Terzi İşi Fikirler” gibi dikkat çekici başlığı ile Prof.Dr. Başaran Öztürk “Dünya – Türkiye – Niğde Nereye” şeklinde verilere dayanan güzel bir sunum yaptı.

Her iki etkinlik duyurusu  gerek şehir reklam panoları, gerekse yerel basında yeteri kadar yer aldı.

Bilgi Festivali Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi 1923 salonunda gerçekleşti. Geniş salonun sadece ilk 3 sırası Niğdeli, iş adamı, stk temsilcileri vardı. Eğer Üniversite öğrencileri olmasaydı  salon boş kalacaktı.

Yine Prof.Dr. Başaran Öztürk’ ün katıldığı Kültür Merkezindeki  MÜSİAD’ın etkinliğinde salon büyük oranda boştu.

Niğdeliler bu tür etkinliklere ilgi göstermiyor. Oysa Niğde’de bu katılımcıları dinlemek, bu tür programlara ulaşmak çok kolay. Başka şehirlerde çok  zaman gerektiği gibi çok   paralar da ödemek gerekiyor.

İnsanın ufkunu açan, gelecek konusunda tiyolar veren, şahsi yaşam,   iş yaşamı, yönetiminde  yanlışları, doğruları karşılaştıran, Dünyanın ne yöne gittiğini, Türkiye’yi gelecekte neler beklediğinin veriler ve sabitler ışığında, Niğde’nin nasıl olması gerektiği, nelere yönelmesi gerektiği, gelecekte Niğdeliyi nelerin beklediğini bu konferanslardan öğrenmek-çıkarmak mümkün.

Konferans verenler teknik ve sırf rakamlara boğarak da sunum yapmıyorlar. Mizansenlerle, meddah gibi öyküler, hikayeler, espriler yaparak  sunum yapıyorlar. Ata Sanayindeki bir esnafında, Organize Sanayindeki bir işadamının da  çok net anlayıp onların durumunu düşündürecek, gelecek tespitleri yaptıracak, onlara  hayal kurduracak kadar net ifadelerle bunu yapıyorlar.

Sanki neden sonuç ilişkisini ters okuyoruz. Olumlu “sonuç” için “neden”i iyi tahlil etmeliyiz.

Bu tür programlardan önce.

Bu tür etkinliklere katılım sağlanması, heyecan sağlanması üzerine,   üniversitenin, valiliğin, sivil toplum kuruluşlarının araştırma yapması hatta bu konu üzerine programlar yapmaları gerekiyor.  Niğde’de heyecan eksi-k, önce   bunu yaratmalı.

****

Bir başka heyecan yaratılacak konu;  Şöyle de diyebiliriz. Niğdeli'nin heyecanını yitirmesine neden olan sonuçlar;

2010 yılında “Medeniyetler Şehri Niğde” diye başladık.  Bir çok bilgi topladık. Tanıtım atağı başlattık bilbordlarda yer aldık, zaman harcadık, para harcadık amacına ulaşmadı.

2012 yılında Komşu illere tanıtım için çıkarma yaptık… Bir çok bilgi topladık. Toplantılar yaptık, gazetelere ilanlar verdik. Amacına ulaşmadı.

2014 yılında NİGEP - Niğde Gelişim Planı hazırladık…  Bir çok bilgi topladık.  İstanbul, Ankara, İzmir, Adana toplantılar yaptık. Aylarca uğraştık, onlarca toplantı yaptık. Amacına ulaşmadı.

Niğde Belediyesinin iki dönem seçim sloganı “Marka Kent” idi.  Bir çok bilgi topladık. Seçim sloganı olarak kaldı amacına ulaşmadı.

Şimdi   “Marka Kent” üzerinde çalışmalar yapıyor. Bir çok bilgi topluyoruz.  Niğde, Ankara, İzmir, İstanbul, Mersin, Adana gibi  illerde toplantılar yapıyoruz. İnşallah amacına ulaşır.

Nacizane… Büyüklerimiz daha iyi bilir de…

Sanki tersten başlıyoruz gibi geliyor.

Marka Kent çalışması gibi Genel – Yatay çalışmalar yerine;
 Dikey çalışmalar yapsak ; Demirkazık, Toros Kurbağası, Cullaz Sokak, Üniversite, Lahana, Patates, “Geçti Bor’un Pazarı, Sür Eşeğini Niğde’ye” sözü, Kale, Kaplıca-Sağlık Merkezi, Bor Söğürmesi,  Tyana Kemerleri, Roma Havuzu, Niğde Gazozu,  Deri Sanayi, Güneş Enerjisi, Manastır, Tarih, Kültür,  OSB, Kalsit…  bence çok önemli ama,  kimse farkında değil Niğde’deki e-ticaret kapasitesi… (Nitso’nun Niğde’deki e-ticaret konusunun verilerini, girdilerini araştırması ve ardından bu konularda öncülük yapacak etkinlikler yapmasını). (Yıllar önce yazmıştım. Bor Toki kavşağına “Geçti Bor’un Pazarı, Sür Eşeğini Niğde’ye” sözünü hatırlatacak, pekiştirecek bir anıt yapılması)

Bu başlıklardan bir kaçını hedef seçip… Planlama yaparak markalaştırsak, tanınırlığını artırsak. Zaten Niğde’nin markalaşması ardından gelir. Marka üzerine şuan yoğun çalışma Gaziantep’de yapılıyor. (burada bakın)  2011 yılında da Niğde için bir araştırma yapılmış (burada tıklayın) Çubuk ilçesi tek başına marka değil ama Turşusu ile marka.  Beypazarı evleri ile.

Haa… Zaten bunlarında içinde bulunduğu yol haritası için  proje hazırladık diyorsanız.

Veri – Bilgi yeni Dünyanın petrolü diyorsanız.

Bu yazıyı yazmaktaki asıl amacım.

150 + 200 bin liralık verinin-  bilginin (lütfen) bu sefer  amacına ulaşması dileğiyle…
 
 
Yorumlar (11)
51 9 ay önce
NİĞDE KADERİNE TERK EDİLMİŞ BİR KENT. YILLARDIR ÜFÜRÜLÜYOR. HİÇ BİR İCRAT YOK.
HUSEYİN 9 ay önce
BİR MARKA KENT SÖYLEMİDİR GİDİYOR.NİĞDEYİ MEVCUT HALİYLE MARKA KENT OLARAK GÖRENLER HERHALDE NİĞDEDEN DIŞARI HİÇ ÇIKMAMIŞ OLANLARDIR. ÇEVRE ŞEHİRLERE BİR BAKIN LAFLA MARKA OLUNMAZ İCRAATLA OLUNUR ...
Hacı dayı 9 ay önce
Hep israyilin ve amarikanin oyunu bunlar
DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK 9 ay önce
Toplantılar,eğitimler,sunular...her şey çok güzel..Sonuç: ZIRTTT

DEĞİŞEN BİR SEY YOK
uzman 9 ay önce
İnandırıcı değiller....çünkü kendileri de inanmadıklarını sırıtıyorlar...Niğde sevdalısı olmak lazım. Niğdeyi karşılıksız sevenler bir adım öne....! o halde politik manevra,kişisel reklam tutmaz. Artık Niğdelinin kaybedeceği bir şey kalmamış. bırakın bu kamu imkanlarıyla luzumsuzluk yapmayı. Çebinden harca ne yaparsan yap....bırakın niğde'nin değerleriyle dalga geçmeyi..Niğde'ye bir katkı sağlamak istiyorsanız...... Herkes önce kendi işini iyi yapsın... Dönün it ulumaza bir bakın .Niğde gerçeğini görürsünüz.
yeter artık 9 ay önce
niğde marka kent degil arka kent oldu aynı büyük kasaba gibi yakında seçim var petroler fıskırabilir otoban ihalesi hızlı tren eçemiş şeker pınar su ihalesi acemi birliği yalanı çin fabrikalerı parçası mersin limanına geldi derler. sigortasız işçi alabilirler vb yalan dalavere oyunları yine oynayacaklar niğdeliler ile alay edip seçimi alınca haaa.... s.... diyecekler kendi rant çıkarna bakacaklar uyanın artık millet niğdeliler bakın aksaray bizi ikiye katladı köyler kasbalar boşaldı okular kapandı taşımalı oldu çiftçi esnaf işçi memurun hali perişan perişan olmayan yandaş partililer seçilenler anlayın artık .her seçim yeni üfürükçüler geliyor niğdeliyi kandırıyor. boru- niğdeyi kaybetsinler anlasınlar halkın tepki verdiğini artık kandıramayacaklarını bilsinler her seçim kanarsak sonu gelmez bırakın makarna kömür pöşet paket üç kuruşun peşinde koşmayı bunlardan hayır yok .iyi düşünün iyi karar verin iyi olacak işalah niğde niğdeli kazacakcak işAllah
Serafettin 9 ay önce
Git işine kardeşim sen biraz oku. Işine gücüne bak sen hangi akılla millete akıl veriyorsun selim gokel ne mezunudur.veya öyle biri varmıdır. Burak artık bu isleri
Serafettin 9 ay önce
Git işine kardeşim sen biraz oku. Işine gücüne bak sen hangi akılla millete akıl veriyorsun selim gokel ne mezunudur.veya öyle biri varmıdır. Burak artık bu isleri
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner833
21°
hafif yağmur
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 1 3
2. Sivasspor 1 3
3. Malatyaspor 1 3
4. Denizlispor 1 3
5. Alanyaspor 1 3
6. Antalyaspor 1 3
7. Çaykur Rizespor 1 3
8. Trabzonspor 1 1
9. Kasımpaşa 1 1
10. Ankaragücü 1 1
11. Konyaspor 1 1
12. Gençlerbirliği 1 0
13. Göztepe 1 0
14. Kayserispor 1 0
15. Galatasaray 1 0
16. Beşiktaş 1 0
17. Başakşehir 1 0
18. Gazişehir 1 0
Takımlar O P
1. Fatih Karagümrük 1 3
2. Ümraniye 1 3
3. Adana Demirspor 1 3
4. Menemen Belediyespor 1 3
5. Osmanlıspor 1 3
6. Akhisar Bld.Spor 1 3
7. Hatayspor 1 3
8. İstanbulspor 1 1
9. Erzurum BB 1 1
10. Keçiörengücü 1 1
11. Boluspor 1 0
12. Adanaspor 1 0
13. Altınordu 1 0
14. Altay 1 0
15. Bursaspor 1 0
16. Balıkesirspor 1 0
17. Giresunspor 1 0
18. Eskişehirspor 1 -5
Takımlar O P
1. Liverpool 2 6
2. Arsenal 2 6
3. Man City 2 4
4. M. United 2 4
5. Brighton 2 4
6. Tottenham 2 4
7. Bournemouth 2 4
8. Sheffield United 2 4
9. Everton 2 4
10. Burnley 2 3
11. Norwich City 2 3
12. Leicester City 2 2
13. Wolverhampton 2 2
14. Crystal Palace 2 1
15. Chelsea 2 1
16. West Ham 2 1
17. Aston Villa 2 0
18. Newcastle 2 0
19. Southampton 2 0
20. Watford 2 0
Takımlar O P
1. Real Madrid 1 3
2. Sevilla 1 3
3. Mallorca 1 3
4. Real Valladolid 1 3
5. Athletic Bilbao 1 3
6. Atlético Madrid 1 3
7. Deportivo Alaves 1 3
8. Osasuna 1 3
9. Granada 1 1
10. Villarreal 1 1
11. Real Sociedad 1 1
12. Valencia 1 1
13. Eibar 1 0
14. Real Betis 1 0
15. Barcelona 1 0
16. Getafe 1 0
17. Leganés 1 0
18. Levante 1 0
19. Celta de Vigo 1 0
20. Espanyol 1 0
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@