Niğde'nin Tarihi Eserleri; harab mı oluyor, hayat mı buluyor?

Ömer Fethi Gürer, TBMM'de eleştirdi... Başkan Akdoğan ise yanıt verdi.

KÜLTÜR 05.03.2017, 23:28 05.03.2017, 23:41 tiyo
2900
Niğde'nin Tarihi Eserleri; harab mı oluyor, hayat mı buluyor?
banner830
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer TBMM’de söz alarak, Niğde’nin tarihi dokusuna gereken önemin verilmediğine dair bir konuşma yaptı. Bu konuşmanın ardından Niğde Belediyesinden “Niğde Belediyesi’yle Tarihi Mekanlar Hayat Buluyor” başlıklı tarihi eserlere  gereken önemi verdiklerine dair bir basın açıklaması yapıldı.
 
GÜRER; NİĞDE’NİN TARİHİ ESERLERİ HARAB VAZİYETTE
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer TBMM’de  şöyle konuştu- “Niğde ilimizin sorunları çok ama bunların yanında bugün tarihî dokusuyla ve yapılmayan yatırımlarla ilgili birkaç cümle edeceğim çünkü süre çok sınırlı, saatlerce Niğde'yi anlatabilirim. Niğde'de kale çevresiyle ilgili proje yıllardır dillendiriliyor. Ne yazık ki bu proje yaşama geçmediği gibi, kalenin altında mevcutta bulunan yer altı şehriyle ilgili de bir çalışma yapılmadı. 

Bunların yanı sıra, bölgenin en önemli eserlerinden biri olan, İlhanlılardan kalan Sungur Bey Cami var. Sungur Bey Camisi kapı girişinin bir tarafında 37, diğerinde 42 hayvan motifinin olduğu, bitkisel motiflerin yer aldığı muhteşem bir cami. On yıldır bu caminin onarılacağı ve kurtarılacağı söylenir ama ne yazık ki bununla ilgili çalışmalara geçilmedi. Bunun yanında, yanındaki iki tane kilise onarıldı ama nedense, vakit bulup da caminin onarımıyla ilgili çalışmalar gerçekleştirilemedi. Bunun yanı sıra, Niğde'de konaklar harap oluyor. Rasih Özbek Niğde'nin Belediye Başkanıydı, onun oturduğu konağa gidip görenler bilir, Niğde'de ne yazık ki bu tür yapılar önce boşaltılıyor, sonra harap ediliyor ve bir kısmı "kentsel dönüşüm" adı altında da yok edildi. Niğde'nin Bor ilçesinde Osmanlılardan kalma bir hamamımız var. 2015 yılında onarıma alındı, dört yüz günde tamamlanacağı söylenen hamam, şu anda müteahhidinin gitmesi nedeniyle ortada kaldı; kentin ortasında bir utanç abidesi gibi duruyor. Hükûmeti bu konuda bir an önce girişimde bulunup hamamı tamamlamaya davet ediyorum.

Keza, Cığızoğlu Konağı var,  konak onarıldı, bir an önce kültür evi olarak açılacağını düşünüyorduk, ne yazık ki daha açılmadan yapılan yapılar tahribata uğramaya başladı.  Bunun yanı sıra, Kavlaktepe Yer Altı Şehri -Turizm Bakanımıza da ilettim- harap durumda, buranın kurtarılması gerekiyor. "Çalışma yapılacak." dediler, altı ay sonra gittim, bölgeye baktım ki yapılan hiçbir çalışma yok. Keçikalesi'nde, Yeşilyurt'ta, Kurra'da, Bademdere'de kalelerimiz var, bunların onarılmasını istiyoruz ve gündeme getiriyoruz, ne yazık ki sahip çıkılmıyor. Niğde'nin her köyünde tarihin izleri var. 494 taşınmazın yanı sıra; köylere, kasabalara gittiğinizde bine yakın bu anda Türkiye'nin diğer bölgelerinde görülebilen değerler Niğde'de sahipsiz. Bu anlamda yapılan çalışmalar eksik ve yetersiz.  Niğde'nin tarihsel derinliği, kültürel zenginliği, turizmden pay almasını da gerektirecek kadar önemli. Gümüşler Manastırımız var, Kemerhisar'da Tyana Antik Kenti'nin kalıntıları var, Bahçeli'de Köşk var. Buralar bilenen yerler ama Çukurkuyu'da, Ulukışla Avören'de, Yeşilyurt'ta, Yeşilburç'ta, Hasaköy'de, Tırhan'da, buralarda, Konaklı'da var olan tarihî yapılar ne yazık ki kurtarılmıyor. Doğal olarak da bölgenin yapısı itibarıyla halkımız bu yerlerin değer bulmasını istiyor. Yapılan çalışmalar bu anlamda yetersiz.

Niğde ili Çiftlik ilçesi Bozköy kasabası Ülke Deresi Tıraz mevkisindeki yerleşim alanında peribacalarıyla ilgili temizlik kararı çıkarılmasına rağmen bugüne kadar herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Bölgedeki peribacalarının değerlendirilmesi adına burada temizlik yapılması belediyenin de isteği ve beklentisidir. Ulukışla ilçesindeki Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı onarılmasına rağmen gerekli tanıtım yapılmadığı için gerekli ilgiyi görememektedir. Ayrıca Niğde'nin merkezindeki bedestenin Osmanlı çarşı kültürüne uygun olarak değerlendirilmesi ve burasının da açılarak tekrar faydalı kılınması beklenmektedir”dedi.
 
Bu konuşmanın ardından, Niğde Belediyesinden  de tarihi eserler ile ilgili açıklama geldi.

Niğde Belediyesinden yapılan açıklamada, “Niğde Belediyesi ecdat yadigarı tarihi eserlerin restorasyon ve çevre düzenlemeleri ile daha kullanışlı hale getirilmesi için başlattığı çalışmaları sürdürüyor. Tarihi 3 camiye şadırvan, bir cami ve bir türbede ise restorasyon ve çevre düzenlemesi çalışması yapacak olan Niğde Belediyesi, Paşa Hamamı’nın yanına da katlı otopark yapımı için girişim başlattı” denildi.

PAŞA HAMAMIN YANINA OTOPARK ÇALIŞMASI
Açıklamanın devamında, Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, Hanım Camii, Torbalı Camii ve Sıralı Camii’nde yapılacak şadırvanlar ile Esenbey Türbesi ve Sungurbey Camii’nde yapılacak çevre düzenlemesi ve restorasyon çalışmaları kapsamında Kayseri Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nü ziyaret etti. Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Yiğit’in de eşlik ettiği ziyarette tarihi Paşa Hamamı’nın yanına yapılması planlanan katlı otopark çalışması da görüşüldü.

Kayseri ziyaretiyle ilgili değerlendirme yapan Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, Niğde’nin birçok cami, medrese, kapalı çarşı, kilise ve eski konaklar gibi tescilli tarihi eserlere ev sahipliği yaptığını belirtirken ve bu eserlere yapılacak restorasyon çalışmalarının vakıflar bölge müdürlüğü ve anıtlar kurulunun onaylayacağı projeler kapsamında olduğunu söyledi. Restorasyonun şehir turizmi ve tarihinin yeniden can bulması açısından çok önemli olduğuna dikkat çeken Akdoğan, ‘’Medeniyetlerin yaşatıldığı şehrimizde geçmiş tarihlerden bugüne kadar intikal eden ecdat yadigarı birçok eserimiz var. Bunlar da başta Kayseri Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ve Nevşehir Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na bağlı tescilli binalarımız’’ dedi.

MÜSAADE ALMAK İÇİN GİTTİK
Belediye Başkanı Akdoğan Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne yaptığı ziyarette Niğde merkezde yer alan tarihi eserlerin restorasyonu ve çevre düzenlemeleriyle ilgili taleplerini vurguladı. Başkan Akdoğan restorasyonu biten Hanım Camii’ne  şadırvan yapılması için izin girişiminde bulunduklarını belirterek ‘’Torbalı Camii’nin lavabo ve şadırvanının yenilenmesiyle ilgili ve caminin projelendirilerek yeni bir cami yapılmasıyla ilgili görüşümüz oldu. Bunun dışında Sıralı Camii’sine şadırvan yapılması için Vakıflar’dan müsaade istiyoruz. Yani bunları siz yapın diye oraya gitmedik. Sadece müsaade almak için  gittik’’ şeklinde konuştu.

PAŞA HAMAMI’NIN YANINA OTOPARK PLANLIYORUZ
Belediye Başkanı Faruk Akdoğan’’ Esenbey Türbesi’nin restorasyonuyla ilgili bir girişimimiz oldu. Bunun dışında Paşa Hamamı’nın yanına bir otopark planlıyoruz. Burası da hamamın tescilli olmasından dolayı kurul iznine tabii’’ dedi.

SUNGURBEY CAMİİ İHTİŞAMINA KAVUŞACAK
Yapılacak olan restorasyonlarla Niğde’deki tarihi eserlerin gün yüzüne çıkacağını belirten Akdoğan Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden en önemli talebin ecdat yadigarı Selçuklu Mimarisi olan Sungurbey Camii’si olduğunu belirtti. Akdoğan ‘’ En önemli talebimiz de Selçuklu mimarisi şaheseri olan Sungurbey Camii’nin restorasyonunun aslına uygun şekilde yapılmasıyla ilgili çalışmaları proje üzerinde görmek ve bunu hızlandırmak için gerekli adımları atmak idi. 2004 yılından beri bizim Sungurbey Camii’sinin restorasyonuyla ilgili bir proje çalışmamız var. 12 yılı geçmiş durumda olan çalışmayı eserimizin daha fazla zarar görmeden, tahrip olmadan hızlandırarak restorasyonunun hızlandırılmasıyla ilgili talebimizi yerine getirdik’’ diye konuştu.

 
Kaynak: TİYO AJANS
banner697
Yorumlar (7)
DOĞANAY 4 yıl önce
Yeşilburç Niğde'nin göz bebeği. Turizm bölgesi yapılmasını hızlandırmamız gerekir. Tarihi yapılar yok oluyor. Dere ıslahınıda yapılması gerekir.
belediyeci 4 yıl önce
vakıflar müdürlüğüne ne için gidildi kayardının bir bölümünü imara acıp kapaatığınız arsalar değerlensin diyemi yoksa memleket hayrınamı
Maalesef 4 yıl önce
Malesef Niğde'de gercek anlamda tarihi eserlere deger verilmiyor, bu kent yurtdisinda olsaydi turist kaynardi, belediyenin elinden gelen 3-5 yerin restorasyonu fakat yetersiz, buraya bakanligin el atmasi gerekiyor. Dusunun ki hitler istanbula girme ihtimaline karsi zamaninda buyun kutsal emanetlet uzunca bir sure Nigde kalesinde tutulmuş. Bu bile burasinin maddi manevi kalkinmasina destek olmaya yeter, gazetecileriniz de reklam yapamiyor siyasetcilerinizde maalesef :(
Yakup red boy 4 yıl önce
Ömer fethi gitsin de gökbezdeki taşa baksın ne işi var tarihle bilmediği şeyle uğraşmak yakışmıyor
Hasan 4 yıl önce
Akkaya barajına 6sefer çözüm için gelen bakan var ama çözüme söz veriyorlar gerekeni yapmıyorlar kent ormanını 4sefer açılışa sunanlar Niğde nin sorunlarıyla ne kadar alakalı olduğu manidardır
4 yıl önce
Ömer Fethi Gürer'e cevap verebilmiş mi oluyor bu söyledikleriyle Faruk Akdoğan? Onlarca sorunu dile getiriyor Gürer, tarihi yerleşimlerle ilgili,,, Akdoğan ise otoparktan bahsediyor, hem de tarihi yapı olan hamamın yanına....komik cidden. Çünkü tarihi ve kültürel varlıkları koruma bilincine sahip olmak zor bir durum..
Sergo 4 yıl önce
Fertek'te bulunan 1853 yılında hizmet vermeye başlayan ve yakın zamana kadarda faaliyette bulunan FERTEK HAMAMI Niğde'mizin kültür hazinelerinden biri olmaya devam etmelidir günümüzdeki hali maalesef içler acısı ve medeniyetlerin yaşatıldığı Niğdemize hiç yakışmayan bir durumdadır biran önce bu güzelim esere ve tarihimize gereken özenin gösterilmesi Niğdemiz için bir kazanımdır kültür değerlerimizden vazgeçmeyelim nasıl ki bu nadide eserler bizlere başarıyla emanet edilmişse bizim görevimizde onları gelecek nesillere miras bırakmaktır
Son Yorumlar
liseyi özel sungurbeyde okuması ve il başkanı olması çok manidar anlamayan varmı temel sungurbeylisesi beyin yapısına aynı olabilir
Hayırlı olsun.Niğde de adam kalmayınca yeşilhisarlı Ömer Kardeş il başkanı yapılır.Peki Ömer kardeş kimin okullarında okumuş bir araştırın isterseniz.
Buraya bir yorum da Ben bırakayım. Yayımlamazsanız o da sizin şanınz olsun. Destan gibi anlatmış başkan. Fakat bu destan gerçek bir destan dır. Masaldan öte değildir. Ben 7 yıl önce birliğe kayıt olmak için gittim. 590 tl para istediniz. Başkana dedim ki mesele değil verelim de sizin bize katkılarınız neler olacak. "Birşey Yok, üye olmuş olacaksınız desteklerinizi alabileceksiniz." Bu ülkede tüm birlikler ciftcilerin sırtında. Üreticiye hicbir katkıları olmaz. Yukarıda anlatılanlar sadece masal. Allah tan varoa mücadelesi için ortak bir takvim bile belirlemeyen birlik!(!) Hiç bir katkısı yok üreticiye bunu kendi ağzıyla ifade etti bize. Iki arkadaşım da buna şahittir.
Hiç duymadım birde yükseliş partisi varmış.
Hindistana gidin orası özgürlükler ülkesi her şey serbest
kapalı
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 17 Ocak 2021
İmsak 06:23
Güneş 07:48
Öğle 12:56
İkindi 15:32
Akşam 17:54
Yatsı 19:15
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 17 35
2. Fenerbahçe 17 35
3. Gaziantep FK 18 34
4. Galatasaray 17 33
5. Alanyaspor 18 30
6. Hatayspor 17 28
7. Karagümrük 18 27
8. Trabzonspor 18 27
9. Antalyaspor 19 25
10. Sivasspor 18 23
11. Başakşehir 18 23
12. Konyaspor 18 22
13. Göztepe 18 22
14. Kasımpaşa 17 22
15. Malatyaspor 17 21
16. Rizespor 17 21
17. Gençlerbirliği 18 19
18. Kayserispor 18 16
19. Ankaragücü 17 15
20. Denizlispor 17 14
21. Erzurumspor 18 13
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 17 24
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 17 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. M. United 17 36
2. Leicester City 18 35
3. Liverpool 17 33
4. Man City 16 32
5. Everton 17 32
6. Tottenham 17 30
7. Chelsea 18 29
8. Southampton 18 29
9. West Ham 18 29
10. Aston Villa 15 26
11. Arsenal 18 24
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 18 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Newcastle 17 19
16. Brighton 19 17
17. Burnley 17 16
18. Fulham 17 12
19. West Bromwich 18 11
20. Sheffield United 18 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 16 41
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Villarreal 18 32
5. Real Sociedad 19 30
6. Sevilla 17 30
7. Granada 18 27
8. Celta de Vigo 18 23
9. Cádiz 18 23
10. Real Betis 18 23
11. Levante 17 21
12. Athletic Bilbao 18 21
13. Getafe 17 20
14. Valencia 18 19
15. Eibar 18 19
16. Deportivo Alaves 18 18
17. Real Valladolid 18 18
18. Elche 16 16
19. Osasuna 18 15
20. Huesca 18 12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@