Niğde Günleri Başladı 1. Gün

4. Niğde Günleri açılışı Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Sebahattin Öztürk, Ankara ve Niğde'den çok sayıda bürokrat ve protokol üyelerinin katılımıyla Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

KÜLTÜR 20.11.2014, 23:39 25.11.2014, 00:07
banner830
 4. Niğde Günleri açılışı Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Sebahattin Öztürk, Ankara ve Niğde'den çok sayıda bürokrat ve protokol üyelerinin katılımıyla Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.
Selim GÖKEL ve Yasin YURTMEN - Ankara AKM'den bildiriyor***Ankara Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen “ 4. Niğde Günleri” etkinliğinde Valilik ve Belediyelerin verdiği hizmetler, şehre kattıkları yenilikler, Üniversite ve Sivil Toplum Kuruluşlarının çalışmaları, Niğde’de üretilen tarımsal ve hayvansal ürünler, kültürel el sanatları, tarihi, doğal ve turistik güzelliklerin fotoğrafları, maket, kataloglar sergilendi.

Niğde Günleri’nin 4.süne Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, İçişleri Bakanı Müsteşarı Sebahattin Öztürk, Eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken, Milletvekilleri Alpaslan Kavaklıoğlu, Ömer Selvi, Doğan Şafak, Muharrem İnce, Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Cevahir Uzkurt, İl Genel Meclis Başkanı Mahmut Peşin, Eski Milletvekilleri Muharrem Selamoğlu, Mahmut Uğur Çetin, Mükerrem Levent, Ankara Emniyet Müdürü Kadri Kartal, bir çok bürokrat, kurum temsilcileri, Bir çok belediye başkanı, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Niğde Günleri’nin 1. Günü 13:30’da açılış kurdelası Bakan Cevdet Yılmaz ve İçişleri Bakanlığı Müsteşarı (Eski Niğde Valisi) Sebahattin Öztürk tarafından kesilerek başladı. Niğde Üniversitesi Halk Oyunları ekibi folklor oyunu sergiledi. 

Açılış töreninde yapılan konuşmada, ilk olarak, Niğde Dernekler Federasyonu Emin Özer yaptı. Bu organizasyonu yaparken amacımız Niğdelileri bir araya getirmek, Niğdelileri buraya taşımaktı. Sanıyorum bunu başardık, ama Niğde’yi asıl öz vatanında Niğde’de görmek lazım, diyerek emeği geçenlere teşekkür etti.

AKDOĞAN: HEP BERABER NİĞDE İÇİN ÇALIŞACAĞIZ

Başkentte 4.sü düzenlenen Niğde Günlerinin tanıtımın önemine vurgu yapan, bir diğer konuşmacı Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan; “Niğde Belediye Başkanlığı olarak göreve geldiğimiz günden itibaren Niğde'nin tanıtımı için gayret gösterdik, tanıtım için ne gerekiyorsa yaptık” dedi.
Niğde'nin tanıtımı için de çalıştıklarını ifade eden Belediye Başkanı Faruk Akdoğan; “4. sünü düzenlediğimiz Niğde Günlerinin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Ankara'da yaşayan tüm Niğdelilerin Niğde Günleri stantlarını ziyaret etmeleri gerektiğini belirtmek istiyorum. Niğde'nin tanıtımına ve ileriye gitmesine vesile olmalarını diliyorum. Ankara'da yaşayan Niğdeli hemşerilerimizin bu desteklerini bizden esirgememesini diliyorum. Niğde sonuçta hepimizin doğup büyüdüğü ve ekmeğini yiyip suyunu içtiğimiz yer. Niğde günleri için Niğde'den gelen çok sayıda hemşerimiz var. Herkes eşi dostunu Niğde Günlerine getirmeli. Ankara da yaşayan insanımız Niğde'yi tanımalı. Burada ki amacımız, Niğde de üretilen yerli malımızı Türkiye ye ve dünyaya tanıtmak. Niğde deki mevcut olan pazarımızı daha geniş hale getirmek. Bunu yaptığımız zaman Niğde olarak hem istihdamı artırmış olacağız, hem de Niğde'nin güzelleşmesine bir katkı sağlamış olacağız. Burada ki ana hedefimiz bu”dedi.

Niğde Milletvekilleri Alpaslan Kavaklıoğlu, Ömer Selvi ve Doğan Şafak’ta birer kısa konuşma yaptılar.


DOĞAN ŞAFAK: NİĞDE’NİN ÇOK BÜYÜK POTANSİYELİ VAR

Milletvekili Doğan Şafak, “ Niğde’nin çok büyük potansiyeli var. Turizm alanında, Dağcılık ve Doğa sporları turizmi alanında Türkiye’nin en büyük potansiyeline sahip, bu Aladağlar ve Bolkar Dağları, ayrıca en büyük kayak pistlerinden birisine sahip Bolkar Dağları… buralar turizm alanında yatırım yapılmayı bekliyor. İl Genel Meclisinin bir faaliyeti var bu konuda bunu biliyoruz ancak bunun yeterli olmayacağını biliyoruz. Eğer Bolkar Dağlarına yatırım yapılır ise ben 2 bin 500 kişinin istihdam edileceğini düşünüyorum. Ayrıca turizm alanında en önemlisi sürekli söylenen Ecemiş Çayı projesi diye, ama yanlış bir proje, suyu alıp başka yerlere götürme projesi bu, bu doğru değil. Biz bu konuda önergeler verdik. En güzel orada yapılabilecek olan Baraj göl projesi benim de hayalim olan küçük İsviçre projesidir”dedi.

NİĞDE’NİN BOR’UN EN BÜYÜK SORUNU AKKAYA ÇEVRE KİRLİLİĞİ

Doğan Şafak konuşmasının devamında “ Tarım alanında Türkiye’ye en büyük katkıyı veren bir ilimiz ancak böyle olmasına rağmen, tarım alanda Niğde IPARD’a alınması lazım. Niğde Üniversitesi’nde 4 bin 500 öğrenci barınabiliyor, büyük bir yurt sorunu var. Niğde’nin ve Bor’un en büyük sorunu Akkaya Barajı kirliliği, bu Akkaya barajı kirliliğini defalarca mecliste konuştuk ama bir mesafe alınamadı”dedi.

ÖMER SELVİ: İLİ TANITMAK İSTİYORSANIZ O İLİ İYİ TEMSİL ETMENİZ GEREKİYOR

Milletvekili Ömer Selvi ise, “Niğde için yapılacak çok şey var, ama Niğde anlatılmaz yaşanır. Ben her zaman her ortamda söylüyorum. Bir ili iyi tanıtmak istiyorsanız, o ili iyi temsil etmeniz gerekiyor. Bunu konum olarak söylemiyorum, bir insan olarak, hayatta bir duruş olarak söylüyorum. Eğer işinizi iyi yapıyorsanız, sağlam bir duruşunuz varsa, dürüst insansanız otomatikman sizi tanıyan insanlar, size sempati duymaya başlıyor ve sizin ilinizi ve sizi tanımak için daha çok gayret sarf ediyor. O yüzden iyi insanlar olmak zorundayız.”dedi.

KAVAKLIOĞLU; NİĞDELİLER OLARAK KENDİ DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM

Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu ise, “Niğde gerçekten çok mütevazi bir ilimiz, medeniyetlerin beşiği, kadim bir ilimiz. Niğdemizin en büyük zenginliği insanları, orada güzel insanlar yaşıyor. Tabi bu tanıtım günleri bana garip geliyor. Malı değerli olan, kıymetli olan, tanıtmadan satar. Bence problem kendimizde memleketimizin kıymetlerini değerlerini bilmiyoruz. Bir öz eleştiri yapayım, Niğde’deki sessiz kurbağaları milletvekili olduğumda öğrendim. Kendi memleketimin değerini bilmiyordum. Yani burada temel sıkıntı biz Niğdeliler olarak kendi değerlerimize sahip çıkacağız”dedi


Niğde Valisi Necmeddin Kılıç ise, Niğde’nin tarihi, jeopolitik ve ekonomik önemi hakkında kısa bilgiler verdikten sonra; Niğdemiz bir tarım ilidir, ama tanıtılmayı bekleyen, insanların hizmetine açılmayı bekleyen o kadar çok potansiyeli vardır ki, Toroslarda, Bolkarlarda endemik bitki örtüsü, termal kaynakları var. Niğde yakın gelecekte sanayi ve turizmde önümüzdeki günlerde varım diyecektir”dedi.

BAKAN YILMAZ: NİĞDE'DE DESTEKLERİMİZ ARTARAK DEVAM EDİYOR

Etkinlikte son konuşmayı yapan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Türkiye'nin geleceğine baktığınız zaman 2023 vizyonumuza baktığımızda bilgi tabanlı, katma değeri yüksek bir ekonomi oluşturmak temel hedefimiz. Niğde bu yolda emin adımlarla ilerliyor" dedi.

Kalkınma Bakanı Yılmaz, Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen Niğde Tanıtım Günleri'ne katıldı. Konya Ovası Projesi'nin (KOP) Konya, Karaman, Niğde ve Aksaray'ı kapsadığını belirten Bakan Yılmaz, "Bu bölgeye Kalkınma Bakanlığı olarak özel bazı destekler sunuyoruz" diye konuştu.

Özellikle Niğde'de küçük ölçekli kapalı sistem sulamalarla meyveciliği geliştirmeye gayret ettiklerini, ürün çeşitliğini artırmayı amaç ettiklerini ve bunu diğer illere nazaran Niğde’nin iyi değerlendirdiğini yine KOP’un yanında Ahiler Kalkınma Ajansı ile Niğde’yi bu kapsamda da desteklediklerini. Niğde’nin tanıtımına, yatırım ortaklığının geliştirilmesine destek verdiklerini belirtti.

NİĞDE ÜNİVERSİTESİ EMİN ADIMLARLA İLERLİYORÜniversitenin sanayi ve büyük ölçekli bazı firmalarla yakın çalıştığını bildiren Bakan Yılmaz, şöyle konuştu: "Yeni olduğu halde bilgiyi teknolojiye dönüştürme konusunda çok önemli çalışmalar yapan bir üniversitemiz. Türkiye'nin geleceğine baktığınız zaman 2023 vizyonumuza baktığımızda bilgi tabanlı, katma değeri yüksek bir ekonomi oluşturmak temel hedefimiz. Niğde bu yolda emin adımlarla ilerliyor. İnanıyorum ki bu alt yapıyla birlikte 10 yıl sonrasının, 20 yıl sonrasının Niğde'si çok farklı olacak. Tarımda bir taraftan çok daha modern tarım yaparken, sanayisini geliştirirken, bir taraftan da Ar-Ge, eğitim alt yapısıyla ülkemizin teknolojik yoğunluklu kalkınmasına destek olacak."
Niğde için turizmin de çok önemli bir sektör olduğunu vurgulayan Yılmaz, "Niğde,Akdeniz ve Orta Anadolu'nun coğrafyası arasında orta noktada duran son derece önemli stratejik konuma sahip. Bu bir çeşitlilik getiriyor, tabi çeşitlilik kültürel çeşitlilik getiriyor. Kurbağalarına bile çeşitlilik getiriyor, öten de oluyor ötmeyen de oluyor. Bu çeşitliliğin kıymetini bilmek lazım" ifadelerini kullandı.

BOR BELEDİYESİ TULUK EKİBİ YİNE SAHNEDE

Tanıtım günlerinin önemine dikkati çeken Yılmaz, illere bakıldığında herkesin bu işin yapılmasını istediğini ve bu tanıtım faaliyetinin Niğde'yi daha çok insanın ziyaret etmesine vesile olmasını temenni ettiğini ifade etti.

Bakan Yılmaz ve beraberindeki heyet, AKM’de açılan stantları gezdi. Meclis programı olduğu için Bakan Yılmaz AKM’den ayrılırken. Bor Belediyesi Tuluk Ekibi bir gösteri yaptı. Bakan Yılmaz, tuluk ekibinin gösterisini ilgi ile izledi. İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Sebahattin Öztürk ile birlikte protokol stantları gezdi. Ziyaret eden vatandaşlarla sohbetler edildi.
Kaynak: Sitemizden haber fotoğraf alınması kesinlikle yasaktır... Hukuki işlem yapılır...
Yorumlar (2)
GENEL SEKRERTER'E 5 yıl önce
hastanede malzeme eksikliğinden kayseriye sevk sayıları artmış mıdır? personel maaşlerını bile ödeyemediğiniz doğru mudur?
GENEL SEKRERTER'E 5 yıl önce
hastanede malzeme eksikliğinden kayseriye sevk sayıları artmış mıdır? personel maaşlerını bile ödeyemediğiniz doğru mudur?
banner833
12°
açık
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 11 21
2. Fenerbahçe 11 20
3. Trabzonspor 11 19
4. Alanyaspor 11 19
5. Başakşehir 11 19
6. Galatasaray 11 19
7. Malatyaspor 11 18
8. Beşiktaş 11 18
9. Gaziantep FK 11 15
10. Çaykur Rizespor 11 14
11. Göztepe 11 13
12. Konyaspor 11 13
13. Kasımpaşa 11 12
14. Denizlispor 11 11
15. Antalyaspor 11 11
16. Gençlerbirliği 11 10
17. Ankaragücü 11 9
18. Kayserispor 11 7
Takımlar O P
1. Hatayspor 11 21
2. Fatih Karagümrük 11 19
3. Ümraniye 11 18
4. Balıkesirspor 11 18
5. Akhisar Bld.Spor 11 18
6. Erzurum BB 11 18
7. Keçiörengücü 11 18
8. Bursaspor 11 17
9. Menemen Belediyespor 11 17
10. Altay 11 15
11. Adana Demirspor 11 12
12. İstanbulspor 11 12
13. Giresunspor 11 12
14. Boluspor 11 10
15. Osmanlıspor 11 10
16. Adanaspor 11 8
17. Altınordu 11 7
18. Eskişehirspor 11 1
Takımlar O P
1. Liverpool 12 34
2. Leicester City 12 26
3. Chelsea 12 26
4. Man City 12 25
5. Sheffield United 12 17
6. Arsenal 12 17
7. M. United 12 16
8. Wolverhampton 12 16
9. Bournemouth 12 16
10. Burnley 12 15
11. Brighton 12 15
12. Crystal Palace 12 15
13. Newcastle 12 15
14. Tottenham 12 14
15. Everton 12 14
16. West Ham 12 13
17. Aston Villa 12 11
18. Watford 12 8
19. Southampton 12 8
20. Norwich City 12 7
Takımlar O P
1. Barcelona 12 25
2. Real Madrid 12 25
3. Atletico Madrid 13 24
4. Sevilla 13 24
5. Real Sociedad 13 23
6. Athletic Bilbao 13 20
7. Getafe 13 20
8. Granada 13 20
9. Valencia 13 20
10. Osasuna 13 19
11. Villarreal 13 18
12. Levante 13 17
13. Real Valladolid 13 17
14. Deportivo Alaves 13 15
15. Eibar 13 15
16. Mallorca 13 14
17. Real Betis 13 13
18. Celta de Vigo 13 9
19. Espanyol 13 8
20. Leganés 13 6
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@