Niğde Günleri Başladı 1. Gün

4. Niğde Günleri açılışı Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Sebahattin Öztürk, Ankara ve Niğde'den çok sayıda bürokrat ve protokol üyelerinin katılımıyla Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

KÜLTÜR 20.11.2014, 23:39 25.11.2014, 00:07
1126
banner830
 4. Niğde Günleri açılışı Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Sebahattin Öztürk, Ankara ve Niğde'den çok sayıda bürokrat ve protokol üyelerinin katılımıyla Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.
Selim GÖKEL ve Yasin YURTMEN - Ankara AKM'den bildiriyor***Ankara Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen “ 4. Niğde Günleri” etkinliğinde Valilik ve Belediyelerin verdiği hizmetler, şehre kattıkları yenilikler, Üniversite ve Sivil Toplum Kuruluşlarının çalışmaları, Niğde’de üretilen tarımsal ve hayvansal ürünler, kültürel el sanatları, tarihi, doğal ve turistik güzelliklerin fotoğrafları, maket, kataloglar sergilendi.

Niğde Günleri’nin 4.süne Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, İçişleri Bakanı Müsteşarı Sebahattin Öztürk, Eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken, Milletvekilleri Alpaslan Kavaklıoğlu, Ömer Selvi, Doğan Şafak, Muharrem İnce, Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Cevahir Uzkurt, İl Genel Meclis Başkanı Mahmut Peşin, Eski Milletvekilleri Muharrem Selamoğlu, Mahmut Uğur Çetin, Mükerrem Levent, Ankara Emniyet Müdürü Kadri Kartal, bir çok bürokrat, kurum temsilcileri, Bir çok belediye başkanı, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Niğde Günleri’nin 1. Günü 13:30’da açılış kurdelası Bakan Cevdet Yılmaz ve İçişleri Bakanlığı Müsteşarı (Eski Niğde Valisi) Sebahattin Öztürk tarafından kesilerek başladı. Niğde Üniversitesi Halk Oyunları ekibi folklor oyunu sergiledi. 

Açılış töreninde yapılan konuşmada, ilk olarak, Niğde Dernekler Federasyonu Emin Özer yaptı. Bu organizasyonu yaparken amacımız Niğdelileri bir araya getirmek, Niğdelileri buraya taşımaktı. Sanıyorum bunu başardık, ama Niğde’yi asıl öz vatanında Niğde’de görmek lazım, diyerek emeği geçenlere teşekkür etti.

AKDOĞAN: HEP BERABER NİĞDE İÇİN ÇALIŞACAĞIZ

Başkentte 4.sü düzenlenen Niğde Günlerinin tanıtımın önemine vurgu yapan, bir diğer konuşmacı Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan; “Niğde Belediye Başkanlığı olarak göreve geldiğimiz günden itibaren Niğde'nin tanıtımı için gayret gösterdik, tanıtım için ne gerekiyorsa yaptık” dedi.
Niğde'nin tanıtımı için de çalıştıklarını ifade eden Belediye Başkanı Faruk Akdoğan; “4. sünü düzenlediğimiz Niğde Günlerinin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Ankara'da yaşayan tüm Niğdelilerin Niğde Günleri stantlarını ziyaret etmeleri gerektiğini belirtmek istiyorum. Niğde'nin tanıtımına ve ileriye gitmesine vesile olmalarını diliyorum. Ankara'da yaşayan Niğdeli hemşerilerimizin bu desteklerini bizden esirgememesini diliyorum. Niğde sonuçta hepimizin doğup büyüdüğü ve ekmeğini yiyip suyunu içtiğimiz yer. Niğde günleri için Niğde'den gelen çok sayıda hemşerimiz var. Herkes eşi dostunu Niğde Günlerine getirmeli. Ankara da yaşayan insanımız Niğde'yi tanımalı. Burada ki amacımız, Niğde de üretilen yerli malımızı Türkiye ye ve dünyaya tanıtmak. Niğde deki mevcut olan pazarımızı daha geniş hale getirmek. Bunu yaptığımız zaman Niğde olarak hem istihdamı artırmış olacağız, hem de Niğde'nin güzelleşmesine bir katkı sağlamış olacağız. Burada ki ana hedefimiz bu”dedi.

Niğde Milletvekilleri Alpaslan Kavaklıoğlu, Ömer Selvi ve Doğan Şafak’ta birer kısa konuşma yaptılar.


DOĞAN ŞAFAK: NİĞDE’NİN ÇOK BÜYÜK POTANSİYELİ VAR

Milletvekili Doğan Şafak, “ Niğde’nin çok büyük potansiyeli var. Turizm alanında, Dağcılık ve Doğa sporları turizmi alanında Türkiye’nin en büyük potansiyeline sahip, bu Aladağlar ve Bolkar Dağları, ayrıca en büyük kayak pistlerinden birisine sahip Bolkar Dağları… buralar turizm alanında yatırım yapılmayı bekliyor. İl Genel Meclisinin bir faaliyeti var bu konuda bunu biliyoruz ancak bunun yeterli olmayacağını biliyoruz. Eğer Bolkar Dağlarına yatırım yapılır ise ben 2 bin 500 kişinin istihdam edileceğini düşünüyorum. Ayrıca turizm alanında en önemlisi sürekli söylenen Ecemiş Çayı projesi diye, ama yanlış bir proje, suyu alıp başka yerlere götürme projesi bu, bu doğru değil. Biz bu konuda önergeler verdik. En güzel orada yapılabilecek olan Baraj göl projesi benim de hayalim olan küçük İsviçre projesidir”dedi.

NİĞDE’NİN BOR’UN EN BÜYÜK SORUNU AKKAYA ÇEVRE KİRLİLİĞİ

Doğan Şafak konuşmasının devamında “ Tarım alanında Türkiye’ye en büyük katkıyı veren bir ilimiz ancak böyle olmasına rağmen, tarım alanda Niğde IPARD’a alınması lazım. Niğde Üniversitesi’nde 4 bin 500 öğrenci barınabiliyor, büyük bir yurt sorunu var. Niğde’nin ve Bor’un en büyük sorunu Akkaya Barajı kirliliği, bu Akkaya barajı kirliliğini defalarca mecliste konuştuk ama bir mesafe alınamadı”dedi.

ÖMER SELVİ: İLİ TANITMAK İSTİYORSANIZ O İLİ İYİ TEMSİL ETMENİZ GEREKİYOR

Milletvekili Ömer Selvi ise, “Niğde için yapılacak çok şey var, ama Niğde anlatılmaz yaşanır. Ben her zaman her ortamda söylüyorum. Bir ili iyi tanıtmak istiyorsanız, o ili iyi temsil etmeniz gerekiyor. Bunu konum olarak söylemiyorum, bir insan olarak, hayatta bir duruş olarak söylüyorum. Eğer işinizi iyi yapıyorsanız, sağlam bir duruşunuz varsa, dürüst insansanız otomatikman sizi tanıyan insanlar, size sempati duymaya başlıyor ve sizin ilinizi ve sizi tanımak için daha çok gayret sarf ediyor. O yüzden iyi insanlar olmak zorundayız.”dedi.

KAVAKLIOĞLU; NİĞDELİLER OLARAK KENDİ DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM

Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu ise, “Niğde gerçekten çok mütevazi bir ilimiz, medeniyetlerin beşiği, kadim bir ilimiz. Niğdemizin en büyük zenginliği insanları, orada güzel insanlar yaşıyor. Tabi bu tanıtım günleri bana garip geliyor. Malı değerli olan, kıymetli olan, tanıtmadan satar. Bence problem kendimizde memleketimizin kıymetlerini değerlerini bilmiyoruz. Bir öz eleştiri yapayım, Niğde’deki sessiz kurbağaları milletvekili olduğumda öğrendim. Kendi memleketimin değerini bilmiyordum. Yani burada temel sıkıntı biz Niğdeliler olarak kendi değerlerimize sahip çıkacağız”dedi


Niğde Valisi Necmeddin Kılıç ise, Niğde’nin tarihi, jeopolitik ve ekonomik önemi hakkında kısa bilgiler verdikten sonra; Niğdemiz bir tarım ilidir, ama tanıtılmayı bekleyen, insanların hizmetine açılmayı bekleyen o kadar çok potansiyeli vardır ki, Toroslarda, Bolkarlarda endemik bitki örtüsü, termal kaynakları var. Niğde yakın gelecekte sanayi ve turizmde önümüzdeki günlerde varım diyecektir”dedi.

BAKAN YILMAZ: NİĞDE'DE DESTEKLERİMİZ ARTARAK DEVAM EDİYOR

Etkinlikte son konuşmayı yapan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Türkiye'nin geleceğine baktığınız zaman 2023 vizyonumuza baktığımızda bilgi tabanlı, katma değeri yüksek bir ekonomi oluşturmak temel hedefimiz. Niğde bu yolda emin adımlarla ilerliyor" dedi.

Kalkınma Bakanı Yılmaz, Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen Niğde Tanıtım Günleri'ne katıldı. Konya Ovası Projesi'nin (KOP) Konya, Karaman, Niğde ve Aksaray'ı kapsadığını belirten Bakan Yılmaz, "Bu bölgeye Kalkınma Bakanlığı olarak özel bazı destekler sunuyoruz" diye konuştu.

Özellikle Niğde'de küçük ölçekli kapalı sistem sulamalarla meyveciliği geliştirmeye gayret ettiklerini, ürün çeşitliğini artırmayı amaç ettiklerini ve bunu diğer illere nazaran Niğde’nin iyi değerlendirdiğini yine KOP’un yanında Ahiler Kalkınma Ajansı ile Niğde’yi bu kapsamda da desteklediklerini. Niğde’nin tanıtımına, yatırım ortaklığının geliştirilmesine destek verdiklerini belirtti.

NİĞDE ÜNİVERSİTESİ EMİN ADIMLARLA İLERLİYORÜniversitenin sanayi ve büyük ölçekli bazı firmalarla yakın çalıştığını bildiren Bakan Yılmaz, şöyle konuştu: "Yeni olduğu halde bilgiyi teknolojiye dönüştürme konusunda çok önemli çalışmalar yapan bir üniversitemiz. Türkiye'nin geleceğine baktığınız zaman 2023 vizyonumuza baktığımızda bilgi tabanlı, katma değeri yüksek bir ekonomi oluşturmak temel hedefimiz. Niğde bu yolda emin adımlarla ilerliyor. İnanıyorum ki bu alt yapıyla birlikte 10 yıl sonrasının, 20 yıl sonrasının Niğde'si çok farklı olacak. Tarımda bir taraftan çok daha modern tarım yaparken, sanayisini geliştirirken, bir taraftan da Ar-Ge, eğitim alt yapısıyla ülkemizin teknolojik yoğunluklu kalkınmasına destek olacak."
Niğde için turizmin de çok önemli bir sektör olduğunu vurgulayan Yılmaz, "Niğde,Akdeniz ve Orta Anadolu'nun coğrafyası arasında orta noktada duran son derece önemli stratejik konuma sahip. Bu bir çeşitlilik getiriyor, tabi çeşitlilik kültürel çeşitlilik getiriyor. Kurbağalarına bile çeşitlilik getiriyor, öten de oluyor ötmeyen de oluyor. Bu çeşitliliğin kıymetini bilmek lazım" ifadelerini kullandı.

BOR BELEDİYESİ TULUK EKİBİ YİNE SAHNEDE

Tanıtım günlerinin önemine dikkati çeken Yılmaz, illere bakıldığında herkesin bu işin yapılmasını istediğini ve bu tanıtım faaliyetinin Niğde'yi daha çok insanın ziyaret etmesine vesile olmasını temenni ettiğini ifade etti.

Bakan Yılmaz ve beraberindeki heyet, AKM’de açılan stantları gezdi. Meclis programı olduğu için Bakan Yılmaz AKM’den ayrılırken. Bor Belediyesi Tuluk Ekibi bir gösteri yaptı. Bakan Yılmaz, tuluk ekibinin gösterisini ilgi ile izledi. İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Sebahattin Öztürk ile birlikte protokol stantları gezdi. Ziyaret eden vatandaşlarla sohbetler edildi.
Kaynak: Sitemizden haber fotoğraf alınması yasaktır.
Yorumlar (2)
GENEL SEKRERTER'E 6 yıl önce
hastanede malzeme eksikliğinden kayseriye sevk sayıları artmış mıdır? personel maaşlerını bile ödeyemediğiniz doğru mudur?
GENEL SEKRERTER'E 6 yıl önce
hastanede malzeme eksikliğinden kayseriye sevk sayıları artmış mıdır? personel maaşlerını bile ödeyemediğiniz doğru mudur?
Son Yorumlar
Artık İlk cag dönemini yaşıyoruz. Herkesin yaptığı yanına kar kalıyor iceri giren uc ay sonra dışarıda. Çünkü adalet bitmiş çok şükür elhamdülillah hamdolsun. Bademler.
Türkiye nin tarımı bitmek üzere. Çünkü ABD istiyor Emir harfiyen uygulanıyor. Heyyyt Amerika karışma Turkiyenin Tarımına.
Niğde bu durumdayken lise 9 10 11. Sınıflarda yüzyüze eğitime geçilmesi isabetli olmuş. İşte bu, bu kararı alan insanların işini iyi yaptığını gösteriyor. Öğretmene ne kadar değer verdiğini gösteriyor. Bu insanlara madalya takıp plaket vermek ; bu insanları ödüllendirmek lazım.
Hemen Altyapı çalışmalarına Başlanır Herhalde Yatırım Kazanmak için ARSA Bile Ücretsiz Verilmeli Ulusal Basında REKLAM Yapılması gerekir.
28 şubat ta sen kaç yaşındaydında ahkam kesiyorsun çocuk
açık
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 07 Mart 2021
İmsak 05:37
Güneş 06:58
Öğle 12:57
İkindi 16:13
Akşam 18:47
Yatsı 20:02
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 27 60
2. Galatasaray 27 57
3. Fenerbahçe 27 55
4. Trabzonspor 27 51
5. Hatayspor 27 46
6. Alanyaspor 27 43
7. Gaziantep FK 28 43
8. Karagümrük 27 41
9. Göztepe 27 36
10. Antalyaspor 27 35
11. Sivasspor 26 33
12. Konyaspor 26 32
13. Malatyaspor 28 31
14. Kasımpaşa 27 29
15. Kayserispor 26 28
16. Rizespor 27 28
17. Başakşehir 27 26
18. Erzurumspor 27 26
19. Denizlispor 27 24
20. Ankaragücü 26 23
21. Gençlerbirliği 26 21
Takımlar O P
1. Giresunspor 24 53
2. Samsunspor 25 50
3. İstanbulspor 25 47
4. Adana Demirspor 25 45
5. Altınordu 25 45
6. Altay 24 41
7. Tuzlaspor 24 41
8. Ankara Keçiörengücü 25 40
9. Bursaspor 24 34
10. Bandırmaspor 25 32
11. Ümraniye 24 31
12. Menemenspor 25 27
13. Adanaspor 24 26
14. Boluspor 24 26
15. Balıkesirspor 24 25
16. Akhisar Bld.Spor 24 19
17. Ankaraspor 25 16
18. Eskişehirspor 24 7
Takımlar O P
1. Man City 27 65
2. Leicester City 28 53
3. M. United 27 51
4. Chelsea 27 47
5. Everton 26 46
6. West Ham 26 45
7. Liverpool 27 43
8. Tottenham 26 42
9. Aston Villa 26 40
10. Arsenal 27 38
11. Leeds United 26 35
12. Wolverhampton 28 35
13. Crystal Palace 27 34
14. Southampton 27 33
15. Burnley 28 30
16. Brighton 27 26
17. Newcastle 26 26
18. Fulham 27 23
19. West Bromwich 27 17
20. Sheffield United 28 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 24 58
2. Barcelona 26 56
3. Real Madrid 25 53
4. Sevilla 25 48
5. Real Sociedad 25 42
6. Real Betis 25 39
7. Villarreal 26 37
8. Granada 25 33
9. Levante 25 32
10. Athletic Bilbao 24 30
11. Valencia 26 30
12. Celta de Vigo 25 30
13. Osasuna 26 28
14. Cádiz 26 28
15. Getafe 26 27
16. Real Valladolid 26 25
17. Elche 25 24
18. Eibar 26 22
19. Deportivo Alaves 25 22
20. Huesca 25 20

Gelişmelerden Haberdar Olun

@