Kemerhisar Hiçbir Fırsatı Kaçırmıyor

Başkent’te Tyana Rüzgarı…

KÜLTÜR 15.11.2014, 21:08 19.11.2014, 00:03
1476
Kemerhisar Hiçbir Fırsatı Kaçırmıyor
banner830
 Bugün Kızılay Metrosu Sanat Galerisi’nde açılan “Fotoğraflarla Tyana” sergisi Ankaralılar tarafından yoğun beğeni kazanırken, Çarşamba gününe kadar 100 bin kişinin üstünde ziyaretçi bekleniyor.

 

Haber: Gökhan ÖZBEK / Foto: Murat ÖZTÜRK – Gamze ÇELİKKIRAN

 

20-23 Kasım 2014 tarihinde gerçekleşecek 4. Niğde Günleri öncesi, T.C. Kemerhisar Belediyesi Ankara Kızılay Metrosu Sanat Galerisinde “Fotoğraflarla Tyana” sergisi açarak, büyük bir tanıtım organizasyonuna imza attı.

 

Niğdeliler Federasyonu Başkanı Emin Özer’in daveti üzerine, T.C. Kemerhisar Belediye Başkanı Beytullah Kirazcı’nın koordinatörlüğünde gerçekleşen sergi büyük beğeni topladı.

Cumartesi günü saat 11:00’da serginin açılışına Niğde Milletvekili Ömer Selvi, 23. Dönem Niğde Milletvekili Muharrem Selamoğlu, Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Gülsün Borgüner, 22. Dönem Niğde Milletvekili Mahmut Uğur Çetin, Ankara Kazan Kaymakamı Murat Duru, Ankara Nüfus İl Müdürü Uğur Kuşçu, Başkent Niğde Vakfı Başkanı Muzaffer Tuna, Niğdeliler Federasyonu Eski Başkanı Hafize Şahiner ile birlikte etkinlik ev sahibi Niğdeliler Federasyonu Başkanı Emin Özer ve yönetimi ile T.C. Kemerhisar Belediye Başkanı Beytullah Kirazcı ile değerli eşi Nilay Kirazcı katıldılar.

 Açılışa Niğde Valiliği’nden ve Niğde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden kimsenin katılmaması dikkat çekti.


52 adet Tyana-Kemerhisar, 23 adet Niğde fotoğrafının sergilendiği sergide kısa bir konuşma yapan Niğdeliler Federasyonu Başkanı Emin Özer; “bu yıl gerçekleşecek olan 4. Niğde Günleri öncesi bu etkinlikle Niğde’nin güzelliklerini Ankarılarla buluşturduk. Değerli Kemerhisar Belediye Başkanımız Beytullah Kirazcı’ya teşekkür ederiz” dedi.

 

Niğde Milletvekili Ömer Selvi ise yaptığı konuşmada Niğde’nin değerlerinin tanıtılması noktasında önemli bir etkinlik olduğunu ifade etti.

 

Açılış kurdelesi beraber kesildikten sonra, protokol üyeleri birlikte sergiyi gezerken, profesyonelce çekilmiş fotoğraflara hayran kalındıkları gözlemlendi.

 Hedef 100 Bin Kişi!

 T.C. Kemerhisar Belediye Başkanı Beytullah Kirazcı ise bu sergi ile en az 100 bin Ankaralıya ulaşmaya hedeflediklerini ifade ederek;

“Çünkü Kemerhisar’ı keşfetmek, Antik Tyana Kenti’ni keşfetmektir. Tyana’yı keşfetmek ise 10 bin yılı aşkın Anadolu Tarihini keşfetmekle eşdeğerdir.

 

Tarihi, turizmi, doğasıyla her zaman farkındalık yaratan Tyana, bir anlamda geçmişin geleceğe imzasıdır!

Onlarca yüzyıl boyunca, ticaretin, kültürün, eğitimin, ulaşımın hep merkezinde olması aslında bu toprakların yarattığı bir değerdir! 

Birçok medeniyete ev sahipliği yaparken, bu toprakların çocukları medeniyetlere misafirperver davranmış, bilimin sanatın ve ticaretin tüm cömertliğini esirgememiştir.

Bu yüzden Tyana’yı tek başına bir tarihsel değer almak Tyana’nın kültürel birikimini tam olarak anlatamaz!

Tarihin ilk evlilik cüzdanının olduğu yer,

Tarihin ilk tapusunun olduğu yer,

İlk Pisagorcu Enstitütü’nün kurulduğu yer,

İlk çağın destansı ilk bilge filozofu Apollonious’un doğduğu büyüdüğü kent,

İnsanlığın ilk görkemli eserlerinden olan su kemerlerinin bulunduğu yer,

Kız- Erkek öğrencilerinin 2 bin yıl önce devlet tarafından okutulduğu yer,

Dünya’nın devlet yönetiminde ilk konfederasyon modelinin gerçekleştiği yer,

Batı Medeniyeti’nin Kral Yolu’nun son durağı, Doğu Medeniyeti’nin Şark Yolu’nun ilk durağı,

İlk vejeteryan merkezinin kurulduğu eşsiz coğrafya,

Roma döneminin görkemli kral atlarının yetiştirildiği eşsiz topraklar,

Günümüzde lezzetli Tyana Bağları arasına saklanmış büyük bir geçmiş,

Matematiğin temellerinin atıldığı bir çok formül, teorinin ilk bulunduğu eşsiz medeniyet…

Yüzlerce betimleme, binlerce destansı hikayeye ev sahipliği yapan Tyana’yı görmediyseniz emin olun hiçbir yeri görmemişiniz demektir…

İnsanlığın hayalleri binlerce yıllık serüvenle günümüze gelirken, Tyana’nın bunları binlerce yıl önce gerçekleştirmesinin nedeni bu toprakların efsununda, geleneğinde yatıyor.

İlk ve Orta Çağ’da Avrupa derebeyliklerle, doğu ise güçlü imparatorluklarla yönetilirken, Tyana ise cumhuriyetin kurulduğu ilk yer olarak gözümüze çarpar!

İnsanlık 21. yüzyılda demokrasiyi özümsemeye çalışırken, yine Tyana yeni yönetim teorisini inşa ederek 3. bin yıla ışık tutmaya devam ediyor.

Dünyanın hiçbir kenti aslında Tyana kadar şanslı değildir. 1800 yılına kadar büyük bilge Apollonious ismi bir çok dini otorite tarafından yasaklanmasına rağmen, Avrupa’dan Asya’ya 300’ü aşkın kitapta Tyana anlatılmış, Tyana yaşatılmıştır. Tarihe ev sahipliği yapan Tyana’ya tarih ahde vefasını göstermekten çekinmemiş, bir çok kentin tarihinden daha fazla anlatılmıştır.

Doğu ile batının sınır kenti Tyana, aynı anda geçmiş ile bugünün köprüsü, bugün ile geleceğin birleştiği bir coğrafyadır.

Tyananın eşsiz coğrafyasının havasını teneffüs etmeden, su kemerlerini görmeden, tarihi Roma Hamamı’nı hissetmeden, dünyanın en lezzetli üzümlerini tatmadan, ilk çağ filozofu Tyanalı Apollonious’un eşsiz öğretisini öğrenmeden insanlığın serüvenine şahit olamazsınız.

Sizi “Geçmişin Geleceğe İmzası” olan Antik Tyana Kenti’ne davet ediyoruz” dedi.

Ankaralılar Yoğun İlgi Gösteriyor!

 Ankara’nın en işlek yeri olan Kızılay Metrosu’na açılan sergi ile binlerce Ankaralının beğenisine sunulan Fotoğraflarla Tyana sergisi yoğun ilgi görüyor. Çarşamba saat 18:00’a kadar açık olan sergi için T.C. Kemerhisar Belediyesi 3 kişi görevlendirerek Ankaralıları bilgilendiriyor.

Bununla birlikte Ocak 2015’de Ekolojik Kent, Tyana Kenti kavramına geçecek T.C. Kemerhisar Belediyesi kağıt israfını önlemek amacıyla QR kodlu kitap ayraçlarıyla katalog israfının önüne geçtiler.

Sosyal medyada yer bulan sergi için Twitter, Facebook, İnstgram’da tyanakenti hesapları oluşturulurken, kullanıcıların bu hesaplara girerek detaylı bilgi alması sağlandı. Şu ana kadar #tyanakenti hastag ile atılan tweet sayısının 1000 geçmesi etkileşimin büyük olduğunu gösteriyor.

 

 

Kaynak: Sitemizden haber fotoğraf alınması yasaktır.
Yorumlar (8)
İşte Bu 6 yıl önce
emeği geçen herkese teşk özellikle geldiğinden beri fark yaratan beytullah başkana sonsuz teşk
tyana51 6 yıl önce
kemerhisarda bir cehepeli olarak şov yapan başkan değil icrat yapan başkan istiyorum
ak kemerhisar 6 yıl önce
işte bu kardeş.yaratmak allah a mahsustur.evet güzel farklılıklar yaptı.taş boyadı. arsa,dükkan,park satılmadık yer bırakmadı.ha birde 650 milyarlık festival yaptı.çok gerekliydiya.
akpli 6 yıl önce
Beytullah başkan yürü kim tutar seni yusuf yusuf olacaklar yusuf baskın glmiste daha çok gelir gider
kemerhisar 6 yıl önce
İyiki T.C. yazmışınız (hem de bastıra bastıra) bende Kemerhisar ı rusyanın beldesi sanıyordum.bakıyorum da siyasi detayları atlamıyorsunuz.
akpli 6 yıl önce
Helal beyto yusuf geliyormuş gelsin bakalim
51 6 yıl önce
Işte bu yüzde iyiki akepeli değilim diyorum. Ne gerek vardı dediğiniz festivale sizin ne gücünüz yeter ne düşünce yapınız yeter,taş boyamış festival yapmış doğru siz 10 yılda fabrikaların birini açmadan diğerinin inşaatını başlattınız. Ha satılan yerlere gelince eee naparasın kemerhisarı kasaba gibi değilde köy gibi yöneten bi başkandan alınan bi virane ancak böyle düzeliyor.
51 6 yıl önce
Ayrıca TC olayına gelirsek naparsın işte akepenin silmeye çalıştıklarını biz yaşatmaya çalışıyoruz.
Son Yorumlar
Allah rızası için iyi şeyleri bir kez de amasız eleştirmeyin. Sanki ana muhalefet partisi çözüm ürete ürete ölüyor. Muhalefetin amacı herşeyi eleştirmek olabilir. Çözümüde söyler. Elli yaşındayım bir tane çözüm önerilerini görmedim. Özür kahvedeki oyunlarda kullanılacak kağıt destesi hariç...
Cehape ne oluyor, yoksa hdpye mi soracan, yuh, hep laf hep, olmuyor
kendiniz gibi genç fidanlar işte feraset işte politikacı helal olsun hizmete devam
Başka iş kalmadı yada Belediye hizmetlerinin hepsi mükemmel yerine getiriliyor...Ya başkan çık da vaatettiğin projelerinin ne aşamada olduğunu halka açıkla.Spor egsersiz mi onları bir personel yapar zaten..
Benim adım Sharon Petit Homme. Amsterdam, Hollanda'danım. Bu küçük zamanı internete girmek için kullanmak istiyorum. Gerçek ve meşru bir krediye ihtiyacınız varsa, johnsonloanfirm başvurmanız gereken şirkettir. 2 şirket tarafından ihanete uğradım. Johnsonloanfirm'den kredi başvurusu yaptığım üçüncü şirket oldu. Johnsonloanfirm'den kredimi 8 saatten daha kısa bir sürede aldım, dedi şirket bana. Dolandırılmadan çevrimiçi bir krediye ihtiyacı olan herkes johnsonloanfirm'e başvurur. Bu şirketten memnun kalacağınızdan emin olabilirsiniz. Bu şirketle yalnızca e-posta veya WhatsApp aracılığıyla iletişime geçebilirsiniz. E-posta adresi [email protected] Whatsapp +1 (7323146992)
13°
parçalı bulutlu
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 20 Ekim 2020
İmsak 05:26
Güneş 06:47
Öğle 12:31
İkindi 15:36
Akşam 18:06
Yatsı 19:21
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 5 13
2. Fenerbahçe 5 11
3. Karagümrük 5 8
4. Antalyaspor 5 8
5. Erzurumspor 4 7
6. Galatasaray 5 7
7. Sivasspor 4 7
8. Kasımpaşa 5 7
9. Hatayspor 4 7
10. Göztepe 5 6
11. Konyaspor 4 6
12. Kayserispor 5 6
13. Çaykur Rizespor 5 5
14. Trabzonspor 5 5
15. Malatyaspor 5 5
16. Denizlispor 5 5
17. Gaziantep FK 5 4
18. Beşiktaş 4 4
19. Gençlerbirliği 4 4
20. Başakşehir 5 4
21. Ankaragücü 4 1
Takımlar O P
1. İstanbulspor 5 12
2. Tuzlaspor 5 11
3. Altay 5 10
4. Ankara Keçiörengücü 5 10
5. Adanaspor 5 9
6. Altınordu 5 9
7. Adana Demirspor 5 8
8. Samsunspor 5 8
9. Giresunspor 5 8
10. Bursaspor 5 7
11. Balıkesirspor 5 6
12. Akhisar Bld.Spor 5 5
13. Bandırmaspor 5 5
14. Ümraniye 5 4
15. Ankaraspor 5 4
16. Eskişehirspor 5 3
17. Menemen Belediyespor 5 2
18. Boluspor 5 1
Takımlar O P
1. Everton 5 13
2. Aston Villa 4 12
3. Liverpool 5 10
4. Leicester City 5 9
5. Arsenal 5 9
6. Wolverhampton 5 9
7. Tottenham 5 8
8. Chelsea 5 8
9. West Ham 5 7
10. Leeds United 5 7
11. Man City 4 7
12. Southampton 5 7
13. Newcastle 5 7
14. Crystal Palace 5 7
15. M. United 4 6
16. Brighton 5 4
17. West Bromwich 5 2
18. Burnley 4 1
19. Sheffield United 5 1
20. Fulham 5 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 6 11
2. Villarreal 6 11
3. Real Madrid 5 10
4. Getafe 5 10
5. Cádiz 6 10
6. Granada 5 10
7. Real Betis 6 9
8. Atletico Madrid 4 8
9. Barcelona 4 7
10. Sevilla 4 7
11. Osasuna 5 7
12. Elche 4 7
13. Valencia 6 7
14. Athletic Bilbao 5 6
15. Eibar 6 5
16. Huesca 6 5
17. Celta de Vigo 6 5
18. Deportivo Alaves 6 4
19. Real Valladolid 6 3
20. Levante 5 3

Gelişmelerden Haberdar Olun

@