Borhaber 5 Yıl Önce Yazmış... Yeni Fark Edildi

2'nci Dünya Savaşı'nda Topkapı Sarayı'ndaki kutsal emanetler ve kıymetli eserleri, Niğde'ye getirilip burada muhafaza edildiğini 6 Şubat 2011 tarihinde sitemiz yöneticisi Selim Gökel araştırıp bir çok ayrıntı ile yazmıştı.

KÜLTÜR 03.05.2016, 23:49 03.05.2016, 23:58 nigdehaber
2229
banner830

  2'nci Dünya Savaşı'nda Topkapı Sarayı'ndaki kutsal emanetler ve kıymetli eserleri, Niğde'ye getirilip burada muhafaza edildiğini    6 Şubat 2011 tarihinde  sitemiz yöneticisi  Selim Gökel araştırıp bir çok ayrıntı ile yazmıştı. 

Selim Gökel, Peygamber Efendimizin eşyalarının da yer aldığı Topkapı Sarayında bulunan kutsal emanetlerin Niğde'ye gizlice getirilerek saklandığını  bundan 5 yıl önceki  araştırıp yazmış ve borhaber.net sitemizde yayınlanmıştı. Selim Gökel'in "Topkapı Sarayı Niğde'ye taşınmıştı biliyor muydunuz? " başlıklı 
yazısının son paragrafında da, bu konunun  Niğde için çok gurur verici olduğunu, Niğde Valiliği yada Kültür Müdürlüğü tarafından araştırması ve açıklama yapılması gereken bir konu olduğunu belirtmişti.  

SELİM GÖKEL'İN YAZININ TAMAMI BURADA TIKLAYIN...  SON PARAGRAFI DA AŞAĞIDA... 

...

Niğde’de korunan bu kutsal emanetler, değerli eşyalar, hazineler, ve o zamanki süreç ayrıntıları ile tarihçiler ve Kültür Müdürlüğü tarafından araştırılıp daha detaylı şekilde halka sunulursa… Bu konu Niğde tarihine kazandırılması açısından gurur verici,  tarihe önemli bir not düşülmüş olur.

Bu olayın doğruluğunu,  Niğde Valiliği yada  Niğde Kültür Müdürlüğü’nün  araştırması ve ardından açıklama yapması gereken bir konu diye düşünüyoruz..."

Kutsal Emanetlerin Niğde'de saklanması konusu TBMM'de soru önergesi ve Başbakan Yardımcısının cevabı ile de gündeme geldi. Bu konu ulusal ajanslar,  televizyonlar ve ulusal sitelerde bu konu sanki yeni fark edilmiş  gibi yayınlandı. Dahası Niğde Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Selçuk Demirtaş konu ile ilgili açıklama yaptı. Selim Gökel'in  araştırılıp açıklama yapılması isteği ancak 5 yıl sonra gerçekleştirilebildi. 

İl Kültür ve Turizm Müdürü aynen şöyle diyor; "Biz kutsal emanetleri muhafaza etmiş bir şehrin çocukları olarak şöyle düşünüyoruz. Medine, İstanbul ve Niğde bu noktada kardeş şehirlerdir diye değerlendiriyoruz"

Tamam da bu gecikmiş  açıklama yetmez...  Kutsal emanetlerin saklandığı Saruhan ve Ak Medrese şuan ne durumda... Bu konuda neler yapacaksınız? Mesela... Şehir müzesi, sergi alanı vs.  Bu da ayrı bir açıklama gerektir.


***

BUGÜN DHA, TV ve ULUSAL İNTERNET SİTELERİNDE ÇIKAN HABER AYNEN  ŞÖYLE;


2’nci Dünya Savaşı’nın yoğun geçmiş olduğu dönemde İstanbul Topkapı Sarayı’ndaki kutsal emanetler ve hazine, gümüş, silah, porselen, kütüphane ve arşiv bölümlerine ait kıymetli eserlerin koruma altına alınması ihtiyacının ortaya çıktığını belirten Selçuk Demirtaş, bu nedenle de Anadolu’da güvenli bir il aramaya başlandığını söyledi. Yapılan çalışmalar sonunda görevlilerin en güvenli yer olarak Niğde’yi tespit ettiğini ifade eden Demirtaş, bunun eselerin buraya taşınmasına karar verildiğini kaydetti.

‘ASKERLER İÇERİYE KİMSEYİ ALMADI’

Taşınacak eserler için özel olarak 391 sandık yapıldığını belirten Demirtaş, şöyleki devam etti:

“Topkapı Sarayı’nda bulunan kutsal emanetler ve hazine, gümüş, silah, porselen, kütüphane ve arşiv bölümlerine ait kıymetli eserleri muhafaza edip korumak amacıyla 1942 yılında 48 vagonla Topkapı Sarayı Müdür Yardımcısı Lütfü Turanbek başkanlığında 30 görevli, aileleri ve çocuklarıyla birlikte Niğde’ye gelmişlerdir. Eşyalar ve görevliler, çekince tamamen geçene kadar Niğde’de kalmışlardır. Bu emanetler Niğde’de Ak Medrese ve Sarı Han’a yerleştirilmiştir. Tarihi binaların etrafına nöbetçi askerler yerleştirilerek kimse içeri alınmamış ve mevzudan kimseye bahsedilmemiştir. 1947 yılına kadar Niğde’de muhafaza edilen kutsal emanetler ve hazine, gümüş, silah, porselen, kütüphane ve arşiv bölümlerine ait kıymetli eserler savaşın bitimiyle birlikte tekrar Topkapı Sarayı’na götürülmüştür. 2012’de CHP İstanbul Milletvekili Sayın İhsan Özkes’in TBMM’ye verdiği sual önergesine Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ tarafından verilen cevapta da bu süreç anlatılmıştı.”

SARI HAN KAFE OLARAK KULLANILIYOR

Kutsal emanetlerin saklandığı tarihi Sarı Han, inşa kitabesine göre 1357’de Ahmet Fakih’in oğlu Hacı Muhammed tarafından yaptırıldı. Orijinal durumu büyük seviyede koruyarak günümüze gelen ve mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olan Sarı Han, kiralanarak şimdilerde kafe olarak hizmet veriyor.

AK MEDRESE BELEDİYEYE KİRALANDI

Ak Medrese ise 1409 yılında Karamanoğlu hükümdarı Alâeddin Ali Bey’in oğlu Ali Bey tarafınca yaptırıldı. Taç kapısının tamamının beyaz mermerden yapılmasından dolayı ‘Ak medrese’ adını almış. Niğde Belediyesi tarafından Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden kiralanarak Niğde Kültür Evi’ne dönüştürülen Ak Medrese, belediyenin sosyal ve kültürel etkinliklerinde kullanılırken, birçok sivil toplum kuruluşu da medresede ücretsiz olarak faaliyet gösteriyor.

SORU ÖNERGESİ

ESKİ CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, 10 Temmuz 2012’de dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle mukaddes emanetlerin korunması ve İstanbul dışına çıkarılmasıyla ilgili TBMM’ye yazılı sual önergesi verdi. 2’nci Dünya Savaşı nedeniyle Topkapı Sarayı’ndaki mukaddes emanetlerin Niğde’de bazı camilerde korunduğunun bilindiğini belirten Özkes, Erdoğan’dan şu sorulara yanıt istedi:

“Kutsal emanetlerin hangileri korunma amacıyla İstanbul dışına çıkarılmıştır? Niğde’de hangi camilerde korunmuşlardır? Hangi tarihlerde koruma altına alınmıştır? Kutsal emanetlerden Niğde haricinde korunmaya alınanlar varsa nerede korunmuşlardır? İnönü döneminde meydana getirilen bu uygulamaya dair resmi belge var mıdır, varsa nelerdir? Kutsal emanetlerin camilerde saklanmasının gerekçeleri nelerdir? Kutsal emanetlerin korunmasında uygulanan özel yöntemler varsa nelerdir?”

BOZDAĞ: AK MEDRESE VE SARI HAN’A YERLEŞTİRİLDİ

Özkes’in sual önergesini 8 Kasım 2012’de Dönemin Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ yanıtladı. Bozdağ, eselerin korunma amacıyla Niğde’ye gönderildiğini belirterek cevabında şu şekilde dedi:

“2’nci Dünya Savaşı sebebiyle Topkapı Sarayı Müzesi, Türbeler Müzesi ve İstanbul Arkeoloji Müzelerinden bazı eserlerin Niğde’ye koruma amaçlı göndermiş olduğu bilinmektedir. Topkapı Sarayı Müzesi Müdürlüğü’nce tespit edilen kayıtlara nazaran kutsal emanetler, hazine, gümüş, silah, porselen, kütüphane ve arşiv bölümlerine ait kıymetli eserlerin içi ve dışı çinkolu, bazılarının içi bölmeli hususi yapılmış 391 sandık içine yerleştirilerek Müdür Yardımcısı Lütfü Turanbek maiyetindeki bir ekip ile Niğde’ye gönderilmiştir. Sandıklar içindeki bu eserlerin Niğde’de Ak Medrese ve Sarı Han’a yerleştirildiği, burada kaldıkları sürece Müdür Yardımcısı Lütfü Turanbek ve maiyetinin eserlere refakat ettiği ve savaşın bitmesinin peşinden 1947 yılında eserlerin ilgili müzelere iade edilmiş olduğu arşiv kayıtlarında meydana getirilen araştırma neticesinde belirlenmiştir.”

İNÖNÜ BİNALARI TEFTİŞ ETTİ

KUTSAL emanetler ile başka kıymetli eserlerin Topkapı Sarayı’ndan Niğde’ye taşınmasının nedeni, korunması ve savaş bitiminde yine Topkapı Sarayı’na nakledilmesi ise İsmet İnönü Vakfı’nın internet sitesinde şöyle anlatılıyor:

“1942 senesinde İkinci Dünya Savaşı’nın en alevli günlerinde Hitler’in orduları sınırımıza dayandı. Türkiye’ye girip girmemekte kararsızlardı. İsmet Paşa Trakya’da Çakmak hattını kurmasına karşın İstanbul’un bombalanacağını tahmin ediyor, bu nedenle de savunmayı Ankara’nın haricinde yapmayı düşünüyordu. İstanbul’daki saraylarda ve müzelerde bulunan tarihi eşyaları, ziyan görmemeleri için Alman uçaklarının menzil dışında kalan bölgelerdeki emniyetli binalara koymayı planlıyor.

İsmet Paşa, düşmanın dini yerlerin bombalamayacağını biliyordu. O nedenle bütün saray eşyalarını, padişahların tahtlarını, mücevherleri, mukaddes emanetleri, Hazreti Muhammed’in sancağını, kılıcını, Hırkai Saadeti, Hazreti Osman’ın kanlı Kuran’ı Kerimi’ni, Atatürk’ün Samsun’da çıktığı tahta iskeleyi ve başka mühim eserleri tam 48 vagona yerleştirerek Niğde’ye gönderdi.

Bu kıymetli eşyaları korumak için Topkapı Sarayı İkinci Müdürü Lütfü Turanbek başkanlığında 30 görevli, aileleri ve çocuklarıyla birlikte Niğde’ye gitti. Eşyalar ve görevliler, çekince tamamen geçene kadar Niğde’de kaldılar. Bu kıymetli eşyalar Niğde’de Ak Medrese, Sarı Han ve Ulukışla’ya yerleştirildi. Tarihi binaların etrafına nöbetçi askerler yerleştirildi. Kimse içeri alınmadı ve mevzudan kimseye bahsedilmedi.

1943 yılında İnönü Adana’da Churchill ile buluşmak üzere Ankara’dan trenle yola çıktı. Tren Niğde’de durdu ve uzun süre bekledi. İsmet Paşa tarihi eşyaları görmek suretiyle 3 binayı da teftiş etti. Sarı Han’da Turanbek’e sordu: ‘Asker nöbetini aksatmıyor, içeri kimseyi almıyor değil mi? Gözüm arkada kalmasın.’

Kaynak: dha, haber3, rotahaber.com, haberler.com...
Kaynak: Selim GÖKEL
Yorumlar (5)
Hadi ya 4 yıl önce
Bize, İsmet paşa din düşmanıdır,camileri ahır yaptı ,kapısına da asker dikti demişlerdi. Yalancılığı karakter edinmişlere bu haber kapak olsun.
ahmet şentürk 4 yıl önce
saruhan ve akmedrese kültürel amaçlara uygun olarak kullanılmalıdır. peygamber emanetine ev sahipliği yapan yerler kafe olmamalıdır. kültür müdürlüğünün osmanlı cafe saruhan kafe gibi yerleri kütüphane vb. yapması daha mantıklı olur. bu mekanlar acilen kültürel amaçlar için kullanılmalıdır.
Dünya vatandasi 4 yıl önce
Fok balıkları öldürülmesin. Fok balıklarına sahip çıkalım
Alibey 4 yıl önce
Yedikıta dergisi de yazmıştı
Bizde+insnd%C4%B1k 4 yıl önce
Sende+yedirecen+he+ismetin+kutsalla+ne+i%C5%9Fi+var+aklamak+ni%C4%9Fdeyemi+d%C3%BC%C5%9Ft%C3%BC.alemin+rezil+dedine++sen+ta%C3%A7+m%C4%B1+ettirecen+angt
Son Yorumlar
adamlar iftira yalan atmamış dogruları söylüyorlar hepsi dogru demeki niğde spor yönetilmiyor birileri kullanılıyor
Hiçbir sosyal faliyeti olmayan niğde nin birtek futbolu vardı sağolsunlar onuda siyasiler futbol tüccarlarına sattılar.Tek amacı para kazanmak olan tüccarlar onuda yapamayarak takımı küme düşürdüler neyse şurda 2023 nekaldı tabi ozamana kadar boyunlarına atkı takıp türbünde fotoğraf çektirecek takım kalırsa...Yazık NİĞDE me.
ülkem insanı kafayı yedi birileride türkiye normalleşiyor diyor güllük gülistanlık gösteriyor aferin böyle devam
Sahi nigdenin iki milletvekili daha var onlar nerde gören varmi
af af af diyen akp ve mhp sorumludur.
27°
açık
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 13 Temmuz 2020
İmsak 03:38
Güneş 05:23
Öğle 12:52
İkindi 16:44
Akşam 20:12
Yatsı 21:48
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 31 66
2. Trabzonspor 31 62
3. Sivasspor 32 57
4. Beşiktaş 31 53
5. Galatasaray 32 52
6. Alanyaspor 32 51
7. Fenerbahçe 32 50
8. Gaziantep FK 31 41
9. Antalyaspor 32 41
10. Göztepe 32 39
11. Kasımpaşa 31 36
12. Gençlerbirliği 32 36
13. Malatyaspor 31 32
14. Denizlispor 31 32
15. Çaykur Rizespor 31 32
16. Kayserispor 31 31
17. Konyaspor 31 30
18. Ankaragücü 32 29
Takımlar O P
1. Hatayspor 33 63
2. Erzurum BB 33 59
3. Adana Demirspor 33 58
4. Akhisar Bld.Spor 33 57
5. Bursaspor 33 56
6. Fatih Karagümrük 33 53
7. Altay 33 51
8. Keçiörengücü 33 47
9. Ümraniye 33 44
10. Giresunspor 33 44
11. Menemen Belediyespor 33 43
12. İstanbulspor 33 40
13. Balıkesirspor 33 38
14. Altınordu 33 36
15. Boluspor 33 30
16. Osmanlıspor 33 27
17. Adanaspor 33 21
18. Eskişehirspor 33 12
Takımlar O P
1. Liverpool 35 93
2. Man City 35 72
3. Chelsea 35 60
4. Leicester City 35 59
5. M. United 34 58
6. Wolverhampton 35 55
7. Sheffield United 35 54
8. Tottenham 35 52
9. Arsenal 35 50
10. Burnley 35 50
11. Everton 35 45
12. Southampton 34 44
13. Newcastle 35 43
14. Crystal Palace 35 42
15. Brighton 35 36
16. West Ham 35 34
17. Watford 35 34
18. Bournemouth 35 31
19. Aston Villa 35 30
20. Norwich City 35 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 35 80
2. Barcelona 36 79
3. Atletico Madrid 36 66
4. Sevilla 36 66
5. Villarreal 35 57
6. Getafe 35 53
7. Athletic Bilbao 36 51
8. Real Sociedad 35 51
9. Valencia 36 50
10. Granada 35 50
11. Osasuna 36 48
12. Levante 36 43
13. Real Betis 36 41
14. Real Valladolid 36 39
15. Eibar 36 39
16. Celta de Vigo 36 36
17. Deportivo Alaves 35 35
18. Leganés 36 32
19. Mallorca 36 32
20. Espanyol 36 24

Gelişmelerden Haberdar Olun

@