banner689

TBB'den tarihi uyarı; Artık Yeter

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’nun 34. Baro Başkanları Toplantısında konuştu.

TBB'den tarihi uyarı; Artık Yeter

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’nun 34. Baro Başkanları Toplantısında konuştu. 

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu konuşmasında; 15 Temmuz kanlı darbe girişiminde Türkiye Barolar Birliği ve tüm barolarımız ilk andan itibaren darbecilerin karşısında, demokrasinin ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yanında dimdik durmuştur. 

Bugün de aşağıdaki tarihi uyarıları yapma sorumluluğumuz vardır:
15 Temmuza giden süreçte yıllardır yaptığımız çok haklı uyarılar ve darbe girişimi karşısındaki dik duruşumuz, yetkili makamların düşüncelerimizi dikkate almasını zorunlu kılmaktadır. Türkiye’nin, “kandırıldım, aldandım, yanıldım” gibi ifadelerle dile getirilen hayati hatalara ve zaaflara artık tahammülü yoktur. 

Darbeci suç örgütüyle mücadele etmek için ilan edilen OHAL’e dayanılarak çıkartılan KHK’lar ile tüm devlet teşkilatı, kapalı kapılar ardında yeni baştan şekillendirilmiştir. 

Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde yürüttüğümüz Milli Mücadelede, Türkiye Büyük Millet Meclisi en zor şartlar altında çalışıp, ortak akıl üretmeyi başardığı halde, bugün KHK’lar ile yok sayılma noktasına getirilmiştir. 

OHAL, darbe ile mücadele amacından saptırılarak olağan bir yönetim tarzına dönüştürülmüştür. Ülkeye fiilen kuvvetler birliği getirilmiştir. Zaten sorunlu olan yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı tamamen yok edilmiştir. Bu durum, yerli başkanlık sistemi olarak takdim edilen yeni düzenden neyin amaçlandığını da açıkça ortaya koymaktadır. 

Cumhurbaşkanı tarafından yürütülen başkanlık propagandası sürecinde Lozan Barış Antlaşması dahi tartışmaya açılmıştır. Böylelikle Türkiye Cumhuriyeti’nin Milli Mücadelemiz sonucunda çizilmiş ve uluslararası antlaşmalarla tanınmış sınırları tartışılır hale getirilmiştir. 

Anayasamızın değişmez ve değiştirilmesi teklif dahi edilemez maddelerinde yer alan Cumhuriyetin kuruluş ilkeleri, ısrarla yıpratılmaya ve içleri boşaltılmaya çalışılmaktadır. 

İdam cezasının yeniden getirilmesi, Türkiye’nin Avrupa Konseyi’nden çıkarılması sonucunu doğuracaktır. Siyasi iktidar bunu bildiği halde idam cezası kampanyasını başlatmıştır ve sonuç almak kastıyla tırmandırmaktadır. Türkiye’nin Avrupa Konseyi’nden çıkartılması, Tanzimat’tan bugüne kadar yürüdüğümüz yolun radikal şekilde değiştirilmesi demektir. Bu, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin tarafı olmaktan çıkmamız anlamına gelmektedir. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nden çıkmamız ise, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının temel hak ve hürriyetlerinin toptan güvencesiz hale getirilmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkımızın elimizden alınması demektir. 
Basın hürriyeti, demokratik bir toplumda hiçbir şart altında kabul edilemeyecek ölçüde kısıtlanmıştır. Siyasal iktidar yanlısı olmayan medya, sansürün en tehlikelisi olan otosansüre zorlanmaktadır. Keyfi şekilde uygulanan internet ve sosyal medya kesintileri bu hukuksuzluğu en ileri boyuta taşımaktadır. Halkın, siyasi iktidarın istemediği haberlere ulaşmaması için devlet gücü kullanılmaktadır. Devletin tüm olanakları ise siyasi propaganda için seferber edilmektedir.

OHAL KHK’ları savunma hakkını ve avukatlık kurumunu doğrudan hedef almış durumdadır. Aslında gerçek hedef, vatandaşların avukatlar tarafından savunulan temel hak ve hürriyetleridir. 

Adil yargılanma hakkı içinde yer alan hemen her hak yok sayılmaktadır. 

Yargılama, suçlu ile suçsuzu birbirinden ayırma hedefinden saptırılmış, peşin hükümlerle kişileri etiketleme ve tasfiye aracına dönüşmüştür. Bundan en büyük zararı toplum ve masum vatandaşlarımız, en büyük faydayı ise ülkemizi yakan, yıkan, kana bulayan terör örgütleri görmektedir. Vatandaşlarımızın yargıya güveni kalmamıştır. Yargı, mülkün yani ülkenin teminatı olmaktan çıkmıştır.

Kamuoyunu ilgilendiren her soruşturma ve kovuşturma, toplumun daha fazla kutuplaşmasına ve insanlarımızın birbirine düşmanlaşmasına neden olur hale gelmiştir. 

Yargının üzerine taraflı ve bağımlı hareket ettiği algısı yapışmıştır. Yargılamaların siyasetin yol açma aracına dönüştüğü kanısı topluma hakim olmuştur. 

Siyasi iktidarın müdahalesine açık olan mahkemelerce; milletvekillerine, belediye başkanlarına, yargı mensuplarına, gazetecilere, akademisyenlere ve avukatlara yönelik tutuklamalar, terör örgütlerinin zemin kazanmasına ve propaganda alanını genişletmesine neden olmaktadır. 

Oysa; 79 milyon vatandaşımızı kucaklaştırmanın tek paydası adalet, geleceğe güvenle yürümenin ve çoğulcu-katılımcı demokrasinin tek yolu hukukun üstünlüğüdür. 

Türkiye Barolar Birliği olarak, tüm vatandaşlarımızı içine sürüklendiğimiz durumun yarattığı açık ve yakın tehlike konusunda uyarıyoruz. Cumhurbaşkanını ve siyasi iktidarı, hukukun evrenselleşmiş kurallarına uymaya ve toplumdaki gerginliği sona erdirmeye davet ediyoruz. 

Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi;
“UMUTSUZ DURUMLAR YOKTUR. UMUTSUZ İNSANLAR VARDIR.”
TÜRKİYE’DE AVUKATLAR DİK DURMAYA VE UMUDU YAŞATMAYA DEVAM EDECEKTİR.

 
 

Kaynak: TİYO AJANS
banner697

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Saabın kim - 2 yıl önce
Bunun saabı keMal.
15 temmuz sonrasi yeni kapi mitingi ve yeni kapi ruhunun ilk günlerinde bu da saabi keMal gibi davraniyordu.
Sağda solda kuyruk salliyordu.
KeMale artvinde bi kurşun sıktılar
Hooop senin yerin yenikapi ruhu falan değil.senin yanin milli birlik yanin değil bizim yanimiz akıllı ol dediler
Ve keMal her zamanki gibi çark etti.
Ait olduğu yere döndü.ee bunun saabıda keMal.keMalin saabi bunlara ne derse onu yaparlar.
Bak keMal 2 gündür olağan üstü toplaniyor.buda onlara göre pozisyon aliyor.
Peki bunlar neden rahatsizlar.
Cumhuriyet gastesine ve hdpkk ya yönelik tutuklamalari sindiremediler.
Gazoz gönderekmi.niğde gazozu
Avatar
kepçe kulak - 2 yıl önce
bundan sonra konuşmasanız iyi olur.milletin masal dinlemeye zamanı yok.su pkk ya feto ya verdiğiniz desteğin yarısını millete verseniz biraz insan olsanız iyi olacak.15 temmuz ruhu sizi istemiyor.akıllı olun milletin safında durun.idam gelecek fetocular asılacak.vatana ihanet edenlerin sonu daragacında sallanmaktır.avrupa bizi ilgilendirmez.türkün türkten başka dostu yoktur.fevzi başkan safını belirle boş boş konuşmaaaa.
Avatar
tebrikler - 2 yıl önce
ak troller yorum yazmış, bu adamın konuşmasına bin kere imzamı atarım doğru söze ne denir?
Avatar
Tebriklere - 2 yıl önce
Ulan mal oğlu mal bu adam ne konusuyorda altına imza atıyorsun adam diyorki vatan hainlerine dokunmayın hainlillerine devam etsin ülkeyi bölsun sizde biryerinize kına yakın