Siper-Sen, Sivil Personelin Sesi Oldu

Emniyet Teşkilatında görevli sivil personelin sorunları TBMM Bütçe Komisyon görüşmelerinde milletvekilleri tarafından dile getirildi.

GÜNCEL 16.02.2016, 23:48 16.02.2016, 23:52 nigdehaber
1801
Siper-Sen, Sivil Personelin Sesi Oldu
banner830
 Emniyet Teşkilatında görevli sivil personelin sorunları TBMM Bütçe Komisyon görüşmelerinde milletvekilleri tarafından dile getirildi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ve MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta Meclis Plan Bütçe Komisyonu görüşmelerinde yaptıkları konuşmalar ile Emniyet Teşkilatı Sivil Personelinin sorunlarını İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya sordular.

SİPER-SEN EMNİYETTEKİ SİVİL PERSONELİN HER YERDE SESİ OLMAYA DEVAM EDİYOR.

SİPER-SEN - Emniyet Teşkilatı Sivil Personel Sendikası yöneticileri uzun zamandır TBMM’de iktidar ve muhalefet milletvekillerine Emniyet Teşkilatında çalışan sivil personelin sorunlarını iletiyordu. Mecliste onlarca milletvekiline üyelerinin yaşadıkları sorunları ileten Emniyet Teşkilatı Sivil Personel Sendikasının çabaları ses getirdi.

Meclis Plan Bütçe Komisyonu görüşmelerinde söz alan Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ve Samsun Milletvekili Erhan Usta Emniyet Teşkilatında görev yapan sivil personelin sorunlarını mecliste dile getirdi, İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya sorular yönelttiler. İçişleri Bakanı Efkan Ala ise milletvekillerinin sorularını yazılı olarak cevaplayacağını belirtti.

ERHAN USTA; SİVİL PERSONELİN ÖZLÜK HAKLARI İLE İLGİLİ SORUNLARI VAR

Samsun Milletvekili Erhan Usta Meclis Plan Bütçe Komisyonunda yaptığı konuşmada; Emniyet Teşkilatında çalışan sivil memurların sorunu var. Bakanlığınızda, daha doğrusu Bakanlığınıza bağlı Emniyet Genel Müdürlüğünde. Yani bununla ilgili çok fazla şikâyet geliyor bize. Kendilerinin biraz daha ikinci sınıf personel bir muamelesi gördüğü, özlük haklarıyla ilgili sorunlar olduğu, işte, oradaki, içerideki polislerle aynı görevi yapıyorlar fakat üzerindeki farklılıklar gibi birtakım şikâyetler geliyor. Bunlara bir bakılması lazım. Ama bence burada temel yanlışlığın ben polislerin sivil memurların yapacağı büro hizmetlerinde kullanılmasında görüyorum. Yanlış hatırlamıyorsam 66 bin personel var. Yani bu yanlış bir şeydir. Biz polisi polis olarak çalışması için alıyorsak içeride kullanmamamız lazım. Eğer içeride polisi kullanıyorsak sivil memurlar o zaman ücretini, maaşını, özlük haklarını veya onlara verdiğimiz imkânları farklılaştırmamamız lazım çünkü nihayetinde aynı işi yapıyorlar. Artık orada polis değil o arkadaşlarımız. Dolayısıyla buradaki bu adaletsizliği, haksızlığı veya sıkıntılı durumu… Çünkü ben daha yeni milletvekiliyim, bana kaç tanesi geldi. Mutlaka her tarafa gidiyor bu arkadaşlar. Bir huzursuzluk var. Bu huzursuzluğun giderilmesi teşkilatımız açısından faydalı olacaktır diye düşünüyorum.” dedi.

GÜRER; SİVİL PERSONELE YÜKSELME SINAVI NEDEN AÇILMIYOR?

Emniyet Teşkilatında görev yapan sivil personelin sorunları üzerine geçtiğimiz ay İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın cevaplaması isteğiyle yazılı soru önergesi veren Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, İçişleri Bakanlığı Bütçe Komisyon toplantısında yaptığı konuşma da; “Sayın Bakan ayrıca güvenlik güçlerinin görev yaptıkları sivil memurların özellikle uzmanlık ve branşlarında ilerleme adına sınavların açılmaması, sivil memurların terör tazminatı almadıkları hâlde doğu ve güneydoğuda görevlendirilmeleri özlük hakları ve maaşlarının iyileştirilmemesi gibi sorunlar da bizleri iletilendir. Görev tanımına göre teknisyen yardımcılarının çay servisi, kat temizliği, malzeme taşıma işlerinde çalıştırıldığı, aşçıların teknik hizmetli sayılmadığı, mütercimlere kendi uzmanlık alanında yükselme olanağı verilmediği yine bize yansıtılan sorunlardandır…” şeklinde konuştu.

BAKAN EFKAN ALA’YA SORULAR

SİPER-SEN Sendikasının çabaları ile mecliste milletvekilleri tarafından İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya sorulan yazılı ve sözlü soruların en başlıcaları ise şunlar;

Soru : Emniyet Teşkilatında neden sivil memurlara uzmanlık ve branşlarında ilerleme şansı tanınmamakta bürolarda ki sayıları her geçen gün neden azalmaktadır? Her tayin döneminde bürolardan yeni görev yerine giden polislerle birlikte oradaki bilgi birikiminin kaybolmasına izin verilmektedir?

Soru : İç işlerin Bakanlığının açtığı görevde yükselme sınavına Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesindeki sivil memurları neden kapsamamaktadır?

Soru : Sivil Memurlar Polis Emniyet Vazife ve Salahiyet kanuna tabi tutularak, disiplin yönetmeliği kapsamında cezalandırılmaları uygun mudur?

Soru : Emniyetteki sivil memurlar terör tazminatı, emniyet hizmetleri tazminatı, almamalarına rağmen geçici görevlendirme adı altında Şırnak Mardin Diyarbakır Muş ve Hakkari’ye görevlendirilmiştir. Özlük hakları ile ilgili bir düzenleme yapmayı düşünmekte misiniz? Ya da bu yönde bir çalışmanız var mı.dır?

Soru : Emniyet Hizmetleri ve Terör Tazminatı alan ve batıda tamamı çay ocakları ve sosyal tesislerde çalıştırılan çarşı ve mahalle bekçilerine güneydoğu illerinde geçici görev neden yazılmamaktadır?

Soru : Devlet Personel Başkanlığının, Teknisyen Yardımcılarının “Görev Tanımı” kapsamında çalıştırılması gereken branşları ve meslekleri olan Teknisyen Yardımcılarına çay servisi, kat temizliği, malzeme taşıma ve buna benzer görev dışı angarya niteliğindeki işler neden yaptırılmaktadır?

Soru : Geçici görevle Güneydoğu illerine görevlendirilen sivil memurların yaşam şartları, özlük hakları, maddi desteklenmeleri hakkında bir planınız mevcut mudur?

Soru : Emniyet Teşkilatında, Aşçılık bir meslek midir? Meslekse, neden Teknik Hizmetler sınıfında yer almamaktadır?

Soru : Emniyet Teşkilatında, Mütercimlere neden kendi uzmanlık alanlarında yükselme ve uzmanlık imkanları sağlanmamaktadır.

Soru: Emniyet Teşkilatında görev yapan sivil personel aynı polis memurları gibi, nezarethaneler, karakollar, asayiş ve terör birimleri gibi Emniyet Teşkilatının bütün birimlerinde görev yapmalarına rağmen mevcut silahları emekli olduklarında herhangi bir vatandaş gibi ücretli bulundurmaya çevrilmektedir. Sivil Personelin taşıma ruhsatlı silahlarının emekliliklerinde de devamı içen bir çalışma yapılmakta mıdır?
Kaynak: Sitemizden haber fotoğraf alınması yasaktır.
Yorumlar (5)
TEK.YRD 5 yıl önce
Sivil personelin hakknı kim yiyorsa haram olsun.
Mesut 5 yıl önce
emniyet hizmeti adıyla yapilan zamdan tek.yardımcısı alamadı sendikansızın bence hiç faydası yok sendika sadece gih memurlarınimi hitap ediyor
Mesut 5 yıl önce
emniyet hizmeti adıyla yapilan zamdan tek.yardımcısı alamadı sendikansızın bence hiç faydası yok sendika sadece gih memurlarınimi hitap ediyor tek.yardimisinin çay çorba yerine maaşlarına iyileştirmeyi dile getirmek gerek çünkü herkes sıkıntılı geçinemiyorum
Tek.yrd. 5 yıl önce
Sekiz yıl yüksek öğrenim gördüm fayda görmedim.bu durumumu dikkate almayan yetkililere Allaha havale ediyorum.
köle tk.yrd 5 yıl önce
Bu ulkedekiler bilmiyorlarmi emniyette çalışan teknisyen yardımcılarının durumunu neden bu kadar bunaliyorlar intihar ediyorlar ve halen her şeyi koleligi vb şeyleri bir kenara bırakalım bizim daha görev tanımımız yok TBMM bile biliniyor daha ne yapalım hakkimi Allaha havale ediyorum Rabbim hakkımızı vermeyenlerin hakkından gelir inş
Son Yorumlar
Askıda ekmek bilinen şey. Günlerce askıda duruyor kimse de almıyor. Farklı bir şey yapmak lazım. Mesela askıda ejder meyvesi olsa çok daha iyi olur. Herkes kapışır ve tatmadığımız bir şeyi tadarız. İlgili siyasilere teşekkür ederdik. Haddini bil sen kim ejder meyvesi nere haddini bil diyorlarsa da canınız sağ olsun. Dememiş sayın.
Çok Para Cehape bulsun o zaman, çok Para valla, devlete minnettar olmak gerek, gerisi gevezelik
Hakkaniyet rumuzluya; Sen 50 yaşına kadar kahveden çikabilseydin birşeyleri görebilirdin. En azından bir ekmeğe insanları muhtaç edenleri... Berna Türk rumuzluya; HDP ile ortak türkü söyleyen Elele oynayan silahlarını 2o Ekim'de ülkemizden geçirip teröristlere yemek ismarlayanlara soracaksın o soruyu. Hatta soyisminde ki Türk kelimesini biz bunları tanımıyoruz diyen reise. Türklük soyisimden değil kandan gelen bir şeydir. Öyle olsaydı HDP li Ahmet Türk'ün soyadı Kürt olurdu.
koltuk değneği görevinizi başarıyla yürütmektesiniz. düştüğünüz durum ortada ülkeyi ekmeğe muhtaç ettiğinizin kanıtıdır bu bir hakarettir halka dilenci muamelesi yapamazsınız fabrikalar açtınız da halk karşımı çıktı
Başkanım hayırlı olsun. Sizinle gurur duyuyoruz. Başarılar.
13°
parçalı bulutlu
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 21 Ekim 2020
İmsak 05:27
Güneş 06:48
Öğle 12:31
İkindi 15:35
Akşam 18:04
Yatsı 19:20
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 5 13
2. Fenerbahçe 5 11
3. Karagümrük 5 8
4. Antalyaspor 5 8
5. Erzurumspor 4 7
6. Galatasaray 5 7
7. Sivasspor 4 7
8. Kasımpaşa 5 7
9. Hatayspor 4 7
10. Göztepe 5 6
11. Konyaspor 4 6
12. Kayserispor 5 6
13. Çaykur Rizespor 5 5
14. Trabzonspor 5 5
15. Malatyaspor 5 5
16. Denizlispor 5 5
17. Gaziantep FK 5 4
18. Beşiktaş 4 4
19. Gençlerbirliği 4 4
20. Başakşehir 5 4
21. Ankaragücü 4 1
Takımlar O P
1. İstanbulspor 5 12
2. Tuzlaspor 5 11
3. Altay 5 10
4. Ankara Keçiörengücü 5 10
5. Adanaspor 5 9
6. Altınordu 5 9
7. Adana Demirspor 5 8
8. Samsunspor 5 8
9. Giresunspor 5 8
10. Bursaspor 5 7
11. Balıkesirspor 5 6
12. Akhisar Bld.Spor 5 5
13. Bandırmaspor 5 5
14. Ümraniye 5 4
15. Ankaraspor 5 4
16. Eskişehirspor 5 3
17. Menemen Belediyespor 5 2
18. Boluspor 5 1
Takımlar O P
1. Everton 5 13
2. Aston Villa 4 12
3. Liverpool 5 10
4. Leicester City 5 9
5. Arsenal 5 9
6. Wolverhampton 5 9
7. Tottenham 5 8
8. Chelsea 5 8
9. West Ham 5 7
10. Leeds United 5 7
11. Man City 4 7
12. Southampton 5 7
13. Newcastle 5 7
14. Crystal Palace 5 7
15. M. United 4 6
16. Brighton 5 4
17. West Bromwich 5 2
18. Burnley 4 1
19. Sheffield United 5 1
20. Fulham 5 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 6 11
2. Villarreal 6 11
3. Real Madrid 5 10
4. Getafe 5 10
5. Cádiz 6 10
6. Granada 5 10
7. Real Betis 6 9
8. Atletico Madrid 4 8
9. Barcelona 4 7
10. Sevilla 4 7
11. Osasuna 5 7
12. Elche 4 7
13. Valencia 6 7
14. Athletic Bilbao 5 6
15. Eibar 6 5
16. Huesca 6 5
17. Celta de Vigo 6 5
18. Deportivo Alaves 6 4
19. Real Valladolid 6 3
20. Levante 5 3

Gelişmelerden Haberdar Olun

@