Sağlıklı Çocuk Projesi tanıtıldı

Niğde Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü ve Niğde Anadolu FK işbirliği ile hazırlanan Sağlıklı Çocuklar Projesi tanıtım toplantısı Niğde İl Kültür müdürlüğü konferans merkezinde tanıtıldı.

Sağlıklı Çocuk Projesi tanıtıldı

banner830
Niğde kültür merkezinde düzenlenen Sağlıklı Çocuklar Projesi tanıtım toplantısına , Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Niğde Milletvekili Selim Gültekin, Niğde Belediye Başkanı Rifat Özkan, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar, Altınordu Futbol Kulüp Başkanı Seyit Mehmet Özkan, Niğde Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şevket Katırcıoğlu, Niğde İl Sağlık Müdürü Dr. Ertan Değirmencioğlu, Kurum Müdürleri ve vatandaşların katılımıyla tanıtıldı.

Programın açılışında konuşan Altınordu Futbol Kulüp Başkanı Seyit Mehmet Özkan; “İzmir Altınordu’da yapamadığımız ve yapıp da yarım bıraktığımız bir projeyi Niğde’de hayata geçiriyoruz. Ben bu projenin hayata geçmesini çok istiyordum ve yaptığımız görüşmelerde hayata geçirdik. Ben burada çocuklarımız sağlıklı olsun sağlıklı ve sporla gelişsin istiyorum. Biz İzmir’de bu sağlık taramalarından sonra bazı çocuklarımızın gelişip serpildiğini gördük. Sağlıklı çocuk geliştirmek bizler için çok önemlidir. Ben burada böyle bir projeyi ilk defa sizin nezdinize ve kamuoyuna açıklamaktan çok mutlu oldum. Geleceğimiz çocuklarımızdır” dedi.

Çocukların spor yapmaları için öncelikle annelerin spor yapması gerektiğini vurgulayan ve Toplumumuzda maalesef yüzde 5’lik bir kısmın spor yaptığını söyleyen Altınordu FK Başkanı Seyit Mehmet Özkan, Türkiye’de bir ilk olan bu projenin sağlıklı nesiller yetiştirmek için büyük önem arz ettiğini söyledi.
Altınordu FK Başkanı Seyit Mehmet Özkan, ayrıca Türkiye’de tek yabancı oyuncu oynatmayan spor kulübünün Niğde Anadolu FK olduğuna değindi. Özkan düzenli yapılan spor faaliyetleri çocukların davranışsal problemleri ve birçok kötü alışkanlıklarla mücadele sürecinde olumlu katkıda bulunacağını vurguladı. Özkan, spor fiziksel, bilişsel ve sosyal gelişimde büyük rol oynayan birey ve toplum sağlığında büyük katkı sağladığını belirtti.

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, “Niğde Anadolu FK güzel projelerini uygulamaya devam ediyor. Futbol okullarıyla başlayan yatırımlar çocuk tribünleriyle devam etti. Bugün de Sağlıklı çocuk projesi başlatılıyor. Gerçekten Niğde Anadolu FK ilimize büyük bir hareketlilik ve heyecan getirdi. Şüphesiz ki; Gençlerimiz çocuklarımız bizim geleceğimizdir. Gençlerimize yapılan yatırım ise ülkenin geleceğine yapılan yatırımdır. Bu proje de çocuklarımızın sağlıklı nesiller sağlıklı bireyler olarak yetişmesi anlamında çok yerinde bir projedir. Biz biliyoruz ki Onları ne kadar iyi yetiştirebilirsek ne kadar sağlıklı nesiller olarak yetiştirebilirsek, kötü alışkanlıklardan uzak tutup onları spora ne kadar çok yönlendirebilirsek geleceğimiz de o derece sağlıklı ve parlak olacaktır. Bu anlamda Çocukluktan itibaren sağlık üzerine vurgu yapılması ve çocuklarımıza sağlıkla ilgili eğitimler verilmesi bu konuda onların daha bilinçli olmasını sağlayacaktır. Bilindiği üzere toplumu oluşturan bireylerin iyi alışkanlıklar edinmeleri ve toplum içinde sağlıklı ilişkilerin kurulmasında çocukluk döneminde yapılan spor faaliyetlerinin büyük önemi vardır. Çocukluk çağında yapılacak spor faaliyetleri çocukların fiziksel ve sosyal gelişimde büyük rol oynar ve bu faaliyetler hayat boyu spor alışkanlığının kazandırılmasını sağlayarak birey ve toplum sağlığı üzerine önemli katkılarda bulunur” dedi.

bu proje ile çocuklarımız, yalnızca sportif faaliyetler üzerine eğitim almayacaklar, bunun dışında sağlıklı beslenme, genel hijyen ve ağız, diş sağlığı, sağlık okur-yazarlığı konularında teorik eğitimler de verileceğini ifade eden Vali Şimşek; “ İnanıyorum ki; Sağlık Müdürlüğümüz ve Niğde Anadolu Futbol Okulları iş birliği ile hazırlanan ‘Sağlıklı Çocuk Projesi’ ile çocuklarımız hem sağlıklı bireyler olarak yetişecekler hem de Kötü alışkanlıklardan uzak kalarak birer sporcu olarak hayata başlayacaklardır. Çünkü bu proje ile çocuklarımız, yalnızca sportif faaliyetler üzerine eğitim almayacaklar. Bunun dışında sağlıklı beslenme, genel hijyen ve ağız, diş sağlığı, sağlık okur-yazarlığı konularında teorik eğitimler de verilecek. Ümit ediyorum ki; Türkiye’de ilk kez yapılması planlanan proje, tam manasıyla uygulamaya girer ve çocuklarımız için faydalı olur. Unutmayalım ki sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Ben tekrar projemiz hayırlı olsun diyorum. Bu projede emeği geçen sağlık müdürlüğümüz yöneticilerine ve kulüp başkanımız ile onun ekibine tekrar teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.
 
 

Kaynak: TİYO AJANS
banner697

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.