banner765
banner779

Niğde Barosu’dan isim değişikliğine itiraz var

Niğde Baro Başkanı Avukat Hüseyin Demirbilek, yaptığı basın açıklamasında, Türkiye Barolar Birliği yönetimini eleştirirken, Türkiye Barolar Birliğinin isminin değiştirilmesinin de mahsurları olduğunu belirtti.

Niğde Barosu’dan isim değişikliğine itiraz var

banner796
Niğde Baro Başkanı Avukat Hüseyin Demirbilek, yaptığı basın açıklamasında, Türkiye Barolar Birliği yönetimini eleştirirken, Türkiye Barolar Birliğinin isminin değiştirilmesinin de mahsurları olduğunu belirtti.
 
ZEYTİNDALI HAREKATI HUKUKEN HAKLILIĞI TARTIŞMAYA AÇIK DEĞİL
 
Niğde Baro Başkanı Avukat Hüseyin Demirbilek açıklamasında; Niğde Barosu olarak her yerde dile getirdiğimiz üzere Devletimiz Afrin’ e gerçekleştirdiği Zeytin dalı harekatı ile bir yandan meşru müdafaa hakkını kullanırken bir yandan da terörizme karşı insanlığı savunmaktadır. Türkiye’ nin hukuken haklılığı tartışmaya bile açık değildir.
 
Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve meslek örgütleri dokunabilecekleri her yerde “ ama, fakat, lakin” demeden ülkemizin haklı davasını dile getirmeleri zorunludur.
 
Meslek odaları ve örgütleri öncelikle meslek ve meslektaş odaklı faaliyetlerde bulunmalı, mesleklerin gelişimi yönünde çaba sarf etmelidir. Ana kuruluş amacımız budur. Özellikle ülkemizi ve milletimizi ilgilendiren milli davalarda durulması gereken yer ise milletimizin ve devletimizin menfaatleri doğrultusunda olmalıdır.
Son günlerde kamuoyunda Türkiye Barolar Birliği ve Baroların niteliklerinin değişmesi tartışılmaktadır” dedi.
 
 
BAROLAR ARASINDA CİDDİ GELİR ADALETSİZLİĞİ VAR
 
Baro Başkanı Avukat Hüseyin Demirbilek TBB yönetimini de eleştirdi. Avukatların sorunlarının olduğunu, TBB’nin devlet kurumlarıyla diyalogdan uzaklaştığını da belirtti. Av. Hüseyin Demirbilek açıklamasının devamında; “Yargının kurucu unsuru olan avukatlık mesleğinin sorunlarının çığ gibi büyümesi, mesleğin gelecek vaat etmeme noktasına gelmesi ve bu durumun sadece avukatları değil adalet mekanizmasını da doğrudan olumsuz etkilemesine rağmen, Türkiye Barolar Birliğinin meslek sorunlarını en önemli önceliği olarak görmediği fikrinin meslektaşlar arasında yaygın bir kanı haline gelmesi, çözüm konusunda devlet kurumlarıyla diyalogdan uzaklaşılması, kamuoyunda daha çok siyasetle uğraşan bir örgüt olarak algılanması, delege sistemindeki adaletsizlikler nedeniyle Türkiye’ deki birkaç baronun Türkiye Barolar Birliği yönetiminde ve diğer kurullarda çok daha etkin olması, her baronun aynı görevleri üstlenmesine rağmen barolar arasında ciddi bir gelir adaletsizliği bulunması özellikle bu sebeple büyük iller dışındaki baroların mesleğin gelişimine ve hukuka katkı sağlayacak etkinlikleri yapmakta zorlanmaları gibi konuşulması gereken birçok konu başlığı vardır.
 
Türkiye Barolar Birliğinden ve devletimizin yetkili organlarından beklentimiz öncelikle bu tür sorunların çözülmesi yönündedir” dedi.  
 
İSİM DEĞİŞİKLİĞİ DİYALOG KURULARAK ÇÖZÜLMELİ
 
Hükümetin Meslek Örgütlerinden Türkiye ve Türk ibarelerini kaldıracağına dair çalışma yapmasına bütün toplum kesimlerinden tepki gelmişti. Niğde Baro Başkanı Avukat Hüseyin Demirbilek’te bu konunun mahsurlu tarafları olduğunu savundu. Baro Başkanı Avukat Hüseyin Demirbilek bu konuda ise; Türkiye Barolar Birliği ve Baroların isimlerinin değişmesi ya da kaldırılması ya da yapının parçalı hale gelmesinin çok ciddi mahsurları olacağını düşünüyoruz. Bu durumun uluslararası alanlarda farklı anlamlara taşınmasından, bölgesel etnisite ya da ideolojik temelli baroların kurulmasının önünün açılmasına kadar daha sayılacak çok önemli mahsurları olacaktır. Konunun ülkemizin içinde bulunduğu şartlar gözetilerek gösterişten ve meselenin özünden uzaklaşmadan kötü niyetli kişilerin kışkırtma girişimlerine mahal vermeden sağduyuyu kaybetmeden, birlik ve beraberlik zedelenmeden, geniş kitlelere yaymadan diyalog yöntemiyle çözülmesi doğru yöntemdir” dedi.
 
 
 

Kaynak: TİYO AJANS
banner697

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Zühtü - 1 yıl önce
Zamanında okullardan andımız kaldırılırken nerdeydiniz aman bana dokunmasında ne olursa olsun....devam
Avatar
av. - 1 yıl önce
talihsiz bir açıklama, avukatlar Ankara'da iken, afrin girip tbb yi eleştirmek ve kehren de isim değişikliğinden bahsetmek. yazık
Avatar
niğdeli - 1 yıl önce
ne yani siz simdi reisin kararına karşımı geliyorsunuz...Reis ne derse o olur....alışın artık...